Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.03.2012., 00:29   #1
Spada li religija u logicke zakljucke ?

Nadam se da pitanje nece biti toliko komplicirano. dakle: mogu li se ucenja iz religija logicki rastumaciti a da imaju smisla ? dakle da li religija prati logiku ? neki ce reci da prati, pa me zanima koja je to logika i ako je moguce da pojednostave svoja misljenja ? molim vas nemojte samo zaspamat temu o postojanju ili nepostojanju svevisnjeg bica i sl, tko ne razumije pitanje neka se ne javlja. hvala !
Regul is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 02:55   #2
Quote:
Regul kaže: Pogledaj post
Nadam se da pitanje nece biti toliko komplicirano. dakle: mogu li se ucenja iz religija logicki rastumaciti a da imaju smisla ? dakle da li religija prati logiku ? neki ce reci da prati, pa me zanima koja je to logika i ako je moguce da pojednostave svoja misljenja ? molim vas nemojte samo zaspamat temu o postojanju ili nepostojanju svevisnjeg bica i sl, tko ne razumije pitanje neka se ne javlja. hvala !
Ako prihvatiš osnovne dogme i ne baviš se dokazivanjem nedokazivog svaka religija ima svoju logiku koja je zatvorena u svom krugu ezoteričnog razmišljanja. Logiku religije i njena simbolična shvaćanja i iz toga izvedene postulate možeš pratiti iz nje same. Tražiti smislenu logiku van nje je besmisleno.
Lucius Artorius is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 09:27   #3
Ne spada. Kao što ne spadaju ni bajke. Npr. teško bi se moglo logično objasniti šta u krevetu radi vuk odjeven u bakine halje
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 10:39   #4
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Ne spada. Kao što ne spadaju ni bajke. Npr. teško bi se moglo logično objasniti šta u krevetu radi vuk odjeven u bakine halje
U nekom bordelu u Budimpešti takva situacija bi bila logična.

@autor
Spominješ logiku, međutim nejasno je što ti taj pojam predstavlja, svejedno često nešto što ne razumijemo ili ne odobravamo proglašavamo i nelogičnim, međutim kad otkrijemo principe koji iza toga stoje stvari poprimaju drugi smjer. Rekao bi da su "logično" i "prirodno" možda dva najčešće korištena pojma koja koristimo kad želimo neargumenitrano iznijeti neki svoj stav.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 11:13   #5
Quote:
Stronger Free kaže: Pogledaj post
U nekom bordelu u Budimpešti takva situacija bi bila logična.
Aha, i još k tome možeš sa njima razgovarati?

Ili je i ovo, kao većina religijskih stvari koje se protive objašnjenju, samo alegorija.

Zgodno je to, u nedostatku logičnog zaključivanja uvijek je tu alegorija kao as iz rukava.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 11:48   #6
Quote:
Regul kaže: Pogledaj post
... mogu li se ucenja iz religija logicki rastumaciti a da imaju smisla ?
Kaj to? Ne kradi?
Quote:
...molim vas nemojte samo zaspamat temu o postojanju ili nepostojanju svevisnjeg bica i sl, tko ne razumije pitanje neka se ne javlja. hvala !
Iliti, nemojte spominjati izvornu nelogičnost.


Ako nema sumnje u postojanje vještica, po čemu je onda letenje na metli nelogično?
adelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 12:47   #7
Quote:
Regul kaže: Pogledaj post
Nadam se da pitanje nece biti toliko komplicirano. dakle: mogu li se ucenja iz religija logicki rastumaciti a da imaju smisla ? dakle da li religija prati logiku ? neki ce reci da prati, pa me zanima koja je to logika i ako je moguce da pojednostave svoja misljenja ? molim vas nemojte samo zaspamat temu o postojanju ili nepostojanju svevisnjeg bica i sl, tko ne razumije pitanje neka se ne javlja. hvala !
Wikipedia kaze da je logika znanost o oblicima ispravne misli a misli nam pak omogucuju da određujemo svojstva pojava i otkrivamo odnose među njima. Po mom osobnom stavu, religija jeste logicna ali nasa logicna sposobnost nije dovoljno snazna da bi mogla obuhvatiti sve. Naime, mi mozemo djelimicno odrediti svojstva pojava u svijetu ali ih ne mozemo u potpunosti pojmiti upravo zbog nasih ogranicenosti.
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 12:48   #8
zakljucak bi bio (logicki slijed, logicka posljedica) i dokaz. mogu navest primjer ali necu jer je to nebitno. daj mi primjer iz religije koji ima neki slijed i posljedicu a da se temelji na dokazu.

@adelon: to sa vjesticama probaj malo bolje objasniti.
Regul is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 12:54   #9
Quote:
Lucius Artorius kaže: Pogledaj post
Ako prihvatiš osnovne dogme i ne baviš se dokazivanjem nedokazivog svaka religija ima svoju logiku koja je zatvorena u svom krugu ezoteričnog razmišljanja. Logiku religije i njena simbolična shvaćanja i iz toga izvedene postulate možeš pratiti iz nje same. Tražiti smislenu logiku van nje je besmisleno.
koja bi po tebi bila ta logika, a da je vecina ljudi moze smisleno prihvatiti ?
Regul is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 13:00   #10
Quote:
Regul kaže: Pogledaj post
zakljucak bi bio (logicki slijed, logicka posljedica) i dokaz. mogu navest primjer ali necu jer je to nebitno. daj mi primjer iz religije koji ima neki slijed i posljedicu a da se temelji na dokazu.

@adelon: to sa vjesticama probaj malo bolje objasniti.
Vidis, tvoj potpis mozda ne odgovara u potpunosti zahtjevima logike jer nema tog cijelog slijeda logike. No, ja bih to naveo kao primjer lose logike. A takodjer, smatram da bi navodjenje primjera iz religije kojeg si trazio bilo kontraproduktivno jer bi svaki primjer kojeg bih ti naveo ti, vjerujem, svojim shvacanjem, lako "sekularizirao", sveo na suhu logiku i eto ti ga... Npr. kada bih govorio o pozitivnim utjecajima religijskih propisa te njihovog logickom utemeljenju (ako ja nesto radim, i to mi je korisno, to je logicki dobro...) ti bi to jednostavno sveo na logicki proces koji bi taj propis lisio duha. Jednostavno, taj propis bi takvim suhim svodjenjem sveo na nesto "nereligijsko". Ne zbog toga sto logika i jeste nereligijska nego zato sto se sve pozitivno u religiji odbija pripisati samim religijskim stavovima.

Pisem u zurbi, ali se nadam da sam uspio prenijeti svoje misli... na logican nacin...

Pozz
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 13:00   #11
Quote:
i-s-l-a-m-i-c kaže: Pogledaj post
Wikipedia kaze da je logika znanost o oblicima ispravne misli a misli nam pak omogucuju da određujemo svojstva pojava i otkrivamo odnose među njima. Po mom osobnom stavu, religija jeste logicna ali nasa logicna sposobnost nije dovoljno snazna da bi mogla obuhvatiti sve. Naime, mi mozemo djelimicno odrediti svojstva pojava u svijetu ali ih ne mozemo u potpunosti pojmiti upravo zbog nasih ogranicenosti.
koliko mogu iscitati iz tvog posta. po tebi je religija = logika? a mi smo ti koji nismo u stanju dokuciti cjelokupnu logiku religije ?

mozes li mi onda reci sto je vecina ljudi proucavajuci i uceci religiju dosada logicki iznjelo u praksi ? ako uzmemo bozju zapovijed "ne ubij" logicki mozemo reci da prije te zapovijedi ljudi mozda nisu bili svjesni da je lose ubiti drugog covjeka ili drugo zivo bice, (po meni je to logicno). ali onda moramo uzet cinjenicu da ljudi stvarno nista nisu znali, ja bih se izrazio nisu bili svjesni (nesavjesni ljudi). sto osim toga jos mozemo svrstat u logicka ucenja religije ?
Regul is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 13:05   #12
Quote:
i-s-l-a-m-i-c kaže: Pogledaj post
Vidis, tvoj potpis mozda ne odgovara u potpunosti zahtjevima logike jer nema tog cijelog slijeda logike. No, ja bih to naveo kao primjer lose logike. A takodjer, smatram da bi navodjenje primjera iz religije kojeg si trazio bilo kontraproduktivno jer bi svaki primjer kojeg bih ti naveo ti, vjerujem, svojim shvacanjem, lako "sekularizirao", sveo na suhu logiku i eto ti ga... Npr. kada bih govorio o pozitivnim utjecajima religijskih propisa te njihovog logickom utemeljenju (ako ja nesto radim, i to mi je korisno, to je logicki dobro...) ti bi to jednostavno sveo na logicki proces koji bi taj propis lisio duha. Jednostavno, taj propis bi takvim suhim svodjenjem sveo na nesto "nereligijsko". Ne zbog toga sto logika i jeste nereligijska nego zato sto se sve pozitivno u religiji odbija pripisati samim religijskim stavovima.

Pisem u zurbi, ali se nadam da sam uspio prenijeti svoje misli... na logican nacin...

Pozz
slazem se da moj potpis nije logican ali ne mozemo ga svrstat u losu logiku, on je ili logican ili nije .
Regul is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 13:42   #13
Quote:
Regul kaže: Pogledaj post
@adelon: to sa vjesticama probaj malo bolje objasniti.
Pa... ako je nešto logično - logično je... a ako nije - nije.

Da postoje vještice, bilo bi sasvim logično probuditi se sa škafom zlatnih dukata (ili gnijezdom zmija, heh) ispod jastuka.
adelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 13:45   #14
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Aha, i još k tome možeš sa njima razgovarati?

Ili je i ovo, kao većina religijskih stvari koje se protive objašnjenju, samo alegorija.

Zgodno je to, u nedostatku logičnog zaključivanja uvijek je tu alegorija kao as iz rukava.
A evo i termina "logika".

Bog je po definiciji svemoguć, On može sve samo mi ne možemo sve razumjeti.

Tako da bi moj odgovor bio da čak i ako religija ne spada pod logičke zaključke, jebe joj se živo za logiku.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 15:01   #15
Quote:
Stronger Free kaže: Pogledaj post
A evo i termina "logika".

Bog je po definiciji svemoguć, On može sve samo mi ne možemo sve razumjeti.

Tako da bi moj odgovor bio da čak i ako religija ne spada pod logičke zaključke, jebe joj se živo za logiku.
ako ne spada normalno da joj se je**. sto ti mislis da li spada ?
Regul is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 15:02   #16
Quote:
Stronger Free kaže: Pogledaj post
A evo i termina "logika".

Bog je po definiciji svemoguć, On može sve samo mi ne možemo sve razumjeti.

Tako da bi moj odgovor bio da čak i ako religija ne spada pod logičke zaključke, jebe joj se živo za logiku.
po tvome onda religijska znanja i ucenja ne spadaju u logicke zakljucke.
Regul is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 17:06   #17
Quote:
Regul kaže: Pogledaj post
koliko mogu iscitati iz tvog posta. po tebi je religija = logika? a mi smo ti koji nismo u stanju dokuciti cjelokupnu logiku religije ?

mozes li mi onda reci sto je vecina ljudi proucavajuci i uceci religiju dosada logicki iznjelo u praksi ? ako uzmemo bozju zapovijed "ne ubij" logicki mozemo reci da prije te zapovijedi ljudi mozda nisu bili svjesni da je lose ubiti drugog covjeka ili drugo zivo bice, (po meni je to logicno). ali onda moramo uzet cinjenicu da ljudi stvarno nista nisu znali, ja bih se izrazio nisu bili svjesni (nesavjesni ljudi). sto osim toga jos mozemo svrstat u logicka ucenja religije ?
Mi smo ti koji nismo u stanju dokuciti logiku u samoj ukupnosti jer jednostavno, nemamo dovoljno informacija. Kur'anski receno: "Ve ma utitum minel ilmi illa qalila" - "A nije vam dato od znanja osim njegovog malog dijela".

Eh sad, slicno kao sto ljudska bica imaju potrebu da se upustaju u kritiziranje svega postojeceg nakon skromnog upoznavanja - tako je i, po mom osobnom stavu, nasa nesposobnost da uvidimo logiku nekih stvari nista vise osim nase nesposobnosti. Logika kao takva je ustanovljena na temeljima ljudskih krajnjih mogucnosti u odredjenom vremenu. Iako mi danas najvise njegujemo stav da smo najnaprednija ljudska "postava" (nogometnim rjecnikom) u jednom vremenu - opet je to znanje sitno da bi mogli nesto cijeniti samo i iskljucivo kroz nasa mjerila. Pazi, opet naglasavam - nisam rekao da su nasa mjerila nesposobna nego nisu dovoljna sama za sebe. Narodski, dvije glave su pametnije od jedne

Netko ce ovo nazvati ponizavanjem covjecanstva, ali moj je osobni stav da je najvece ponizenje za covjeka kada ga uzdignes na nekakvim oblacima uzvisenosti a zatim ga dovedes u zivotnu situaciju gdje on uvidi koliko su ti oblaci ustvari bezvrijedni. Srednji put je odgovor, covjek ima odredjenu kolicinu znanja ali nije savrsen. Covjek ima sposobnost i slobodnu volju, ali te dvije komponente ne posjeduje u punim oblicima. Covjek mora biti svjestan svojih ogranicenja i zivotnim putem pokazivati da prihvaca svoju skromnost - ali isto tako ne smije staviti mozak na "turn off" (ono sto ti u potpisu impliciras da religijski covjek radi).
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 17:09   #18
Quote:
Regul kaže: Pogledaj post
po tvome onda religijska znanja i ucenja ne spadaju u logicke zakljucke.
Kažem, čak i ako ne spada.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 19:23   #19
sto ti mislis islamic da su nasi preci prihvatili samo religijska ucenja, i da su ih sve naredne generacije prihvatile, i da se cijelo covjecanstvo bavilo samo religijskim ucenjima, onda bi svijet bio drukciji, da li bi to bilo kao da je covjek svoj mozak stavio na turn off, ili bi se s religijskim ucenjima covjek unaprijedio, i ako bi po kojem pitanju bi ?

@stronger free: znaci spada ? - ja mislim da ne spada.
Regul is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 21:12   #20
Religija s logikom kao metodom ispravnog mišljenja nema nikakve veze, štoviše, religijska razmišljanja prepuna su očiglednih logičkih pogrešaka.
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:32.