Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2014., 15:12   #6361
Quote:
ludilet kaže: Pogledaj post
Preporučujem trilogiju S. Larssona. Sastoji se od slijedećih romana: "Muškarci koji mrze žene", "Djevojka koja se igrala s vatrom" i "Kule u zraku".
Čitko, zanimljivo, napeto od početka do kraja. Svaka knjiga ima oko 400 stranica no čita se bez daha.

Uvijek rado čitam Stiega i mislim da je izvrstan.

Nick Hornby- Duži put do dna

Nisam neki ludi fan Nicka Hornbyja ali ova knjiga je britka i prožeta tim britanskim humorom. Iako likovi nisu nešto produbljeni,situacija i sama ideja mi je jako sviđa,a i hihotaš se čitavo vrijeme
__________________
BOOK-O-GRAPHY
cbook is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 10:35   #6362
Jerzy Kosiński: Sastanak naslijepo
Ne znam uopće kako bih prepričala roman u nekoliko rečenica. Glavni junak ima dosta sličnosti sa samim autorom, tako da je zanimljivo pratiti spoj fikcije i fakcije.
Roman nije loš, ali ni blizu kvaliteti romana Prisutnost.

Zanima me je li itko čitao Obojenu pticu?
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 11:15   #6363
The Maltese Falcon, Dashiell Hammett
Moram priznati da mi je kao film prica bila zanimljivija, ali mozda je ipak samo do tog da sam je sada poznavala, pa mi nije vise bila tak napeta, ma da mi se to nikada ranije nije dogodilo, jer generelno prvo gledam filmove pa citam knjige ali ok, mozda je ova prica ipak drugacija.
Hammettov stil je odlican, i knjiga je stvano vrhunski napisana. Problem je sto likovi nisu dovoljno dosli do izrazaja kao u filmu. Ali zadovoljna sam, knjiga je bila idealna kao lektira za plazu.
__________________
“You never know what worse luck your bad luck has saved you from.” Cormac McCarthy, No Country for Old Men
mary89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 15:10   #6364
Dan Brown - Inferno

Već prokušana receptura: Langdon (za kojeg autor ima potrebu svakih pet stranicaa napomenuti kako je obrazovan, uglađen, inteligentan, šarmantan, pošten...dakle dosadan jednodimenzionalan lik) i neka treba (koja je prelijepa, obrazovana, inteligentna (ovoj IQ ide preko 200, ej)) riješavaju povijesnu misteriju: naiđu na neki trag, pa onda idu potjere, pa opet neki trag, pa potjere... a sve s ciljen da nam autor uvalio pokoju povijesnu zanimljivost da bi nas držao do kraja, i pokušao prodati bezvezan rasplet (s tim da je ovdje i zaplet ajme).

Ovo je trebala biti ljetna razbibriga, al brzo čovjek shvati da kad si pročitao jednu Brownovu knjigu, pročitao si ih sve: reciklaža uz promijenu nekoliko imena, i gradova, te povijesnih kurioziteta koje se mogu otkriti petosekundnim guglanjem.
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 15:52   #6365
Jo Nesbo - Đavolja zvijeda
Quote:
Mlada žena pronađena je mrtva u svome stanu u Oslu. Na lijevoj ruci amputiran joj je prst, a pod kapkom skriven sićušan crveni dijamant u obliku pentagrama – đavolje zvijezde. Detektiv Harry Hole isprva odbija surađivati u istrazi koju vodi njegov dugogodišnji suparnik Tom Waaler. Ipak, pod prijetnjom otkaza, Harry je prisiljen otrijezniti se i posvetiti poslu. Na pomolu je val sličnih ubojstava, a modus operandi upućuje na to da je Oslo pretvoren u poligon serijskog ubojice. Đavolja zvijezda predstavlja ključ za razrješenje niza slučajeva.
Odličan krimić, napet od početka do kraja. Odlično smišljeni likovi i radnja.

Jo Nesbo - Lovci na glave
Quote:
Roger Brown ima sve. On je vrhunski profesionalac oženjen izuzetnom ljepoticom i vlasnik vile koja oduzima dah. Tajna njegova uspjeha je dvostruki život na granici kriminala.
Na scenu stupa Clas Greve, savršeni kandidat za Rogerova najvažnijeg klijenta koji posjeduje Rubensovo ulje na platnu vrijedno stotine milijuna norveških kruna.
Roger vidi priliku da se besramno obogati i počinje pripremati svoj najveći podvig. No njegovi će planovi krenuti u smjeru koji ni u snu nije mogao predvidjeti. Sada lovac postaje lovina.
Svidjela mi se knjiga, napeta je i pročitao sam je za jedan i po dan. Posebno mi je dobar kraj i rasplet! Nesbo je legendaran!
shunja is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 22:02   #6366
Zadnje sam pročitala:


Rachel Gibson: "Samo nevolje"

Chelsea Ross je glumica čija karijera baš i nije blistava i čini se da njezina zvijezda na holivudskom nebu neće zasjati. U stisci s novcem i pritisnuta financijskim nedaćama, prihvaća ponudu da bude osobna pomoćnica i njegovateljica Marka Bresslera, hokejaške zvijezde ozlijeđene u automobilskoj nesreći. Njegovi slavni dani možda su prošli, no taj je „zločesti dečko“ i slamatelj ženskih srdaca i dalje tvrd orah. Ne želi prihvatiti ničiju pomoć, ponajmanje od vesele, slatke i seksi Chelsea. Njegova je pomoćnica podjednako tvrdoglava, a iskre koje između njih frcaju donijet će samo nevolje... Divlja i seksi priča - poslastica za nepopravljive romantičare.

...
...

Trenutno čitam:



Kristin Hannah: "Boje istine"
Odrastajući na obiteljskom ranču, sestre Grey čeznu za ljubavi svoga oca nakon smrti majke. Winona ima sanjarsku prirodu i višak kilograma i ona zna da nikad neće osvojiti očevo srce jer nema snagu i sposobnosti koje otac cijeni. Za razliku od nje, prelijepa najmlađa sestra Vivi Ann oličenje je dobre i uspješne kćeri. No, događaji koji će uslijediti nakon što Vivi Ann odluči poslušati svoje srce iznevjerivši na taj način očekivanja svojih najbližih, stavit će na kušnju sestrinsku ljubav i odanost, i cijelu obitelj uzdrmati do temelja...
Prelijepa priča o ljubavi i mržnji, rivalstvu i pomirenju, oduševit će i najzahtjevnije čitatelje.
-- Lindy -- is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 12:31   #6367
N.M.Kelby - Bijeli tartufi zimi

"Dirljiv, čaroban i rijedak roman o najvećem svjetskom majstoru kuharu Augustu Escoffieru i njegovu nepokornu srcu. Priča obiluje bujnom i dekadentnom čežnjom koja opija i um i osjetila."

"Svu svoju strast Escoffier je pretakao u kulinarske bravure, od kojih mnoge nose imena znamenitih ljudi za koje ih je spravljao. Roman započinje samim krajem Escoffierova života, u vrijeme kada piše memoare u kojima svjedoči o burnim vremenima kuharskog služenja u Francusko-pruskom ratu te radu u mondenim pariškim i londonskim restoranima, gdje je uživao povjerenje kraljeva i svjetskih vođa."
ifigenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 14:31   #6368
Quote:
ifigenija kaže: Pogledaj post
N.M.Kelby - Bijeli tartufi zimi

"Dirljiv, čaroban i rijedak roman o najvećem svjetskom majstoru kuharu Augustu Escoffieru i njegovu nepokornu srcu. Priča obiluje bujnom i dekadentnom čežnjom koja opija i um i osjetila."

"Svu svoju strast Escoffier je pretakao u kulinarske bravure, od kojih mnoge nose imena znamenitih ljudi za koje ih je spravljao. Roman započinje samim krajem Escoffierova života, u vrijeme kada piše memoare u kojima svjedoči o burnim vremenima kuharskog služenja u Francusko-pruskom ratu te radu u mondenim pariškim i londonskim restoranima, gdje je uživao povjerenje kraljeva i svjetskih vođa."

Ja bih rekla - dosadno osim za one koji se kuže u gastronomiju.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 17:14   #6369
Pročitao jednu za preporučiti:

Markus Zusak: Ja sam glasnik.

Ed Kennedy maloljetni je taksist koji se maločemu može nadati. Očajno je loš u kartama, beznadno zaljubljen u najbolju prijateljicu Audrey i potpuno predan svojemu psu Vrataru, koji obožava kavu. Njegova svakodnevica ispunjena je mirnom rutinom i nesposobnošću, sve dok jednoga dana ne spriječi pljačku banke. Tada mu u poštanski sandučić stigne prvi as.
Tada Ed postane glasnik.
Odabran da bi mario, obilazi svoje naselje, pomažući i ozljeđujući (kada je nužno), sve dok ne preostane samo jedno pitanje: tko stoji iza Edova poslanja?

Vrlo zanimljivo, iskreno, dojmljivo. Sviđa mi se i njegova Kradljivica knjiga, no ovo je još bolje!
Preporučam svima!
Kresimir Fly is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 17:15   #6370
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
[B][I]
Ovo je trebala biti ljetna razbibriga, al brzo čovjek shvati da kad si pročitao jednu Brownovu knjigu, pročitao si ih sve: reciklaža uz promijenu nekoliko imena, i gradova, te povijesnih kurioziteta koje se mogu otkriti petosekundnim guglanjem.
Potpisujem!
Kresimir Fly is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 19:57   #6371
Neil Gaiman - American Gods.
Negdje sam na pola, za sada mi je dobra. Sviđa mi se kako su protkana razna svjetska božanstva, mitologija itd., kao i reference na modernu pop kulturu.

U pripremi poslije toga mi je također Gaimanova knjiga The Night Circus.
__________________
"If there is such a thing as reincarnation, knowing my luck I'll come back as me!" - Rodney
nevermindMe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 20:58   #6372
Quote:
shunja kaže: Pogledaj post
Jo Nesbo - Đavolja zvijeda


Odličan krimić, napet od početka do kraja. Odlično smišljeni likovi i radnja.

Baš sam je ja ovog poslijepodneva dovršila. Zanimljiva, intrigantna i brzo se čita kao i druge dvije iz trilogije. Sve u svemu, Nesbo je zabavan i dobro dođe između čitanja nekih "teških" knjiga.
Ximi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 21:12   #6373
Quote:
Ximi kaže: Pogledaj post
Baš sam je ja ovog poslijepodneva dovršila. Zanimljiva, intrigantna i brzo se čita kao i druge dvije iz trilogije. Sve u svemu, Nesbo je zabavan i dobro dođe između čitanja nekih "teških" knjiga.
Ja sam pročitala jedino Cockroaches (Žohari) od Nesba i nakon toga nekako nemam želju čitati još nešto od njega.

Ne mogu reći da je loša knjiga, ali nije mi baš toliko ni dobra.
Vidim da ga puno ljudi čita i svima se sviđa. Možda sam pogriješila baš sa izborom Žohara. Čula sam naknadno od par ljudi da je ta najgora zapravo.
__________________
"If there is such a thing as reincarnation, knowing my luck I'll come back as me!" - Rodney
nevermindMe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 22:30   #6374
Quote:
nevermindMe kaže: Pogledaj post
Ja sam pročitala jedino Cockroaches (Žohari) od Nesba i nakon toga nekako nemam želju čitati još nešto od njega.

Ne mogu reći da je loša knjiga, ali nije mi baš toliko ni dobra.
Vidim da ga puno ljudi čita i svima se sviđa. Možda sam pogriješila baš sa izborom Žohara. Čula sam naknadno od par ljudi da je ta najgora zapravo.

Nisam ju čitala. Uz ove tri, čitala sam još i Leoparda.
Meni je Nesbo generalno zabavan. Naravno, ne svrstavam ga u vrhunsku književnost, nego je to baš ono lako štivo koje mi godi pročitati s vremena na vrijeme. Ali ne bih mogla pročitati nekoliko njegovih knjiga zaredom, jer su sve pisane po istom obrascu, a ove imaju i djelomično iste likove.
Ximi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 12:25   #6375
Marica Bodrozic-Tisina, rastanak

Sto reci nego da ja ovu knjigu ne mogu citati jednostavno, tako me zbunjuje sa mnostvom likova i kratkim recenicama da sam je presta citat. Mislio sma da ce roman biti retrospektivan prikaz autoricinog zivota iz hrvatske u njemacku, al ni sad nakon 50 procitanih stranica ne znam ko se selio (oko 10 ljudi barem) ni di se selio. Koci me ovakav stil pisanja nekakvih flashbackova, prirodnih motiva i kojecega.
__________________
Rađe nabroj koncerte i što se po diskačima svira
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 17:02   #6376
Ahmet Umit - Memento za Istanbul,

Krimić, kroz koji se proteže povijest Istanbula, od samih početaka kad se zvao Bizantion. Opisuju se razni dijelovi grada, preporučujem svima kojima se sviđa taj grad i žele saznati još nešto o njemu.
__________________
Ne... Nismo mi bili ljubavnici... Nikad... Samo smo se ponekad malo gledali, kad nas nisu gledali... I to je sve...
varazdinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 22:24   #6377
Jung Chang - Divlji labudovi

"Divlji labudovi je autobiografska pripovijest koja se proteže kroz živote triju generacija jedne kineske obitelji: od vremena carske Kine do Maove smrti. Baka Jung Chang bila je generalova konkubina koja je svoje jedino dijete vidjela tek tri puta u deset godina. Autoričina majka postala je vjerna i ugledna sljedbenica Komunističke partije i , kao i njezin suprug i djeca, uživala povlašteni status. I sama Chang odrasla je vjerujući da je Mao spasitelj Kine. No čistke za vrijeme Kulturne revolucije pretvorile su cijelu zemlju u paranoični zatvor, u kojem je svatko špijunirao svakoga. Kao neposredan svjedok Chang je dojmljivo ispripovijedala noviju povijest Kine, i pritom stvorila snažnu i potresnu epopeju koja nikog ne može ostaviti ravnodušnim."

Meni je zaista bilo jako zanimljivo upoznati se detaljima života članova Komunističke partije i drugih ljudi koji su živjeli Maovo vrijeme i doba Kulturne revolucije.
Aymar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 20:16   #6378
Deborah Harkness - "Otkrivanje vještica".
Priča o vješticama, vampirima, demonima uz oxfordski štimung... U početku me mrvicu podsjećala na Harrya Pottera, valjda zbog tog oxfordskog štimunga, te malčice čak na Čarolije za svakodnevnu upotrebu od Alicce Hoffman. Nakon obećavajućeg početka sve se slilo u po meni bespotrebnim poglavljima razvučen ljubić. Nisam oduševljena, ma niti zaintrigirana ama baš ničim, osim imenom za kobilu iz knjige... Rakasa.
Patrick Rotfuss - "Ime vjetra".
Ne znam što mi je ali ni s ovim nisam oduševljena. Toliko sam se načitala govorancije o ovoj knjizi od drugih koji su je čitali, sve pohvale, toliko su me svrbjeli prsti kad ću je se dokopati, a na kraju mi je iznad glave ostalo visiti "i to je to?". Mislim, ok je, dobro je napisan, pogotovo sam početak zvuči kao da je pažljivo slagao riječi, ali ničim me nije naročito zaintrigirao. Niti jedan lik osim pomalo Elodina me se nije dojmio. Ni Chandriani. Ni taj svijet. A Denna mi je jednostavno - mlaka, blijeda, nekako tipična. Pisac toliko piše o tome kakva je (tj naš narator mladac),umjesto da se potrudi da to osjetimo. Tj valjda ja. Stvarno ne znam, možda Rotfuss prvom knjigom tek priprema teren za pravu priču. Čekam Strah mudroga.
Mika Waltari - "Tamna strana duge"
Waltarija inače obožavam, ali i ovo mi nije prijalo. Ostavilo mi je nekakav sumoran okus u ustima, na momente mi je bilo gotovo mučno. Ne zato što je roman loše napisan, nego zbog onoga o čemu piše. Jedino pozitivno iz romana mogu izvući ono standardno - mogla sam opet uroniti u jedan davni svijet, i pritom osjetiti njegovu autentičnost. Što je i inače Waltarijeva specijalnost.

Sve u svemu, možda je bilo previše kiše ovo ljeto pa mi ništa nije prijalo.
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 22:03   #6379
Delphine de Vigan, Ništa se ne opire noći. Odlično napisana obiteljska priča, s likom bipolarne majke u središtu. Nije me toliko oduševila sama priča (da razjasnim, nije loša, naprotiv) , koliko autoričin stil pisanja, pitanja koja postavlja i način na koji artikulira stvari. Svakako ću je pročitati opet.
EineKleineMaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2014., 00:14   #6380
Amy Tan: Spasiti ribu od utapanja

Iznimna priča o ljudskim čežnjama i njihovim posljedicama

Bibi Chen, pokroviteljica umjetnosti iz San Francisca, osmislila je „duhovno i osjetilno putovanje" glasovitom Burmanskom cestom za jedanaestero sretnih prijatelja. No nakon tajnovite smrti Bibi sa svoje onostrane prečke promatra kako putnici s planiranog smjera skreću na stazu popločanu kulturalnim nesmotrenostima i plemenskim kletvama, budističkim iluzijama i romantičnim željama.
Pitoresknim likovima i očaravajućom maštom roman Spasiti ribu od utapanja pripovijeda nam osobitim, oštroumnim i strastvenim glasom poput onoga iz Kluba sretnih žena. Bibi je pronicava promatračica ljudske prirode - svjedokinja dobrih namjera i loših ishoda, očajnih duša i onih koji bi ih željeli spasiti.
Na kraju, Amy Tan svoje čitatelje odvodi na mjesto u njihovu vlastitom srcu - gdje počiva nada.

Amy Tan stvorila je gotovo magičnu pustolovinu koja, stranicu po stranicu, postaje metaforom ljudskih odnosa. (Isabel Allende)

Knjiga koja se lako čita i teško zaboravlja. (Newsweek)

Duhovito, nemilosrdno i krajnje maštovito. (Elle)

Amy Tan jedna je od naših najvećih spisateljica. (The New York Times)
Edana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:12.