Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2010., 00:09   #1
Smile Južna Amerika - putovanje

Bok svima!
Uskoro se spremamo / manje društvo - nas troje / na put Južnom Amerikom; ukoliko sve bude kako smo zamislili krećemo krajem 10.mjeseca. Obzirom da nismo još bili na toj strani, zamolila bih i cijenila bilo kakve sugestije, pomoć i preporuke oko organizacije putovanja, prijevoznih sredstava, hotela, što treba posjetiti i što stvarno ne treba....zamislili smo si to nekako ovako: Peru -Bolivija-Čile(sa Usknjšnjim otocima naravno), Argentina, eventualno povratak preko Brazila, a i ne mora...Zahvaljujem unaprijed na prijedlozima i savjetima!
Aeron is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 10:44   #2
To je jako lijepo. Samo, ako stvarno želiš konkretnu pomoć, nemoj tako općenito. Dakle, ako idete u listopadu, morate imati već avio karte. A ako ih imate, onda bar možeš okvirno reći koliko dana koja država, neki vražji itinerer.
Nekak mi se čini da se ima love, a da se nema koncepcije. Nemoj se uvrijediti na toj mojoj tvrdnji. Ali, to se tak ne dela.
A o Južnoj Americi sam doktorirao...samo Peru 6 puta. Zato, daj malo konkretiziraj, ako hoćeš pravu pomoć. A ne prepisivanje sa googlea. OK?
Pozdrav.
Hasta la victoria siempre!
Barbudo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 12:20   #3
Question

Super, hvala unaprijed na trudu. E, sad - to je sve (odluka o putu) ispalo tako na brzaka, da ti je itinerer vrlo zbrčkan, zapravo nije još ni gotov...ali bi prema nekim zamislima trebao izgledati ovako: letimo iz Zuricha/ via Madrid za Cuzco, tamo smo mislili provesti neko vrijeme - 7-8 dana ( MP, Titicaca,Puno)-pa smo onda mislili okolo Titicace busom na La Paz par dana, a onda iz La Paza na Chile - Santiago...nešto avion, dosta bus ili rent a car. Obzirom da si bio nekoliko puta u Peruu / a vjerujem prošao i neke ostale dijelove kontinenta/, ukoliko imaš volje i želje - svakako bih cijenila pomoć i sugestije. Kako vidiš, naš itinerer je doslovno under construction ; imamo na raspolaganju cca 2 mjeseca boravka - a to bi na neku foru ispunili i sa Peruom, Chile, Argentina...Hvala!
Aeron is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 12:57   #4
Evo ovo je neki moj prvi draft plana koji planiram provest u djelu u travnju slijedeće godine. Možda pomogne. Pošto ja imam samo 3 tjedan na raspolaganju dosta je nategnuto, ali vi sa 2 mjeseca možeto to razvući i proširiti podosta.
Napomena, ovo je samo draft plana i trebaju dorade pa da se ne zakačite za te datume:

02.04. Let do Lime
03.04.-04.04. Lima
05.04. let Lima –Puerto Maldonado
05.04.-06.04. Amazona
07.04. let Puerto Maldonado – Cuzco
07.04.-08.04. Cuzco i Machu Pichu
09.04. Cuzco – Puno -jezero Titicaca ( busom cca 7h )
09.04. jezero Titicaca
10.04. vožnja prema La Pazu ( od Puna do granice s Bolivijom cca 3h – Copacabana ), a u popodnevnim satima dolazak u La Paz
10.04.-12.04. La Paz
12.04. Tour biciklom po cesti smrti. Cca 70km pa povratak kombijem u La Paz
13.04. Navečer odlazak u Uyuni ( 540km od La Paza. Bus vozi cca 10h )
14.-16.04. Salar de Uyuni
16.04.San Pedro de Atacama
18.04. La Serena –
18.04. navečer odlazak za Mendozu ( 13h vožnje)
19.04. Mendoza
21.04. ujutro odlazak za Santiago
23.04. odlazak doma
J.Poljak fan club is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 15:39   #5
Quote:
J.Poljak fan club kaže: Pogledaj post
Evo ovo je neki moj prvi draft plana koji planiram provest u djelu u travnju slijedeće godine. Možda pomogne. Pošto ja imam samo 3 tjedan na raspolaganju dosta je nategnuto, ali vi sa 2 mjeseca možeto to razvući i proširiti podosta.
Napomena, ovo je samo draft plana i trebaju dorade pa da se ne zakačite za te datume:

02.04. Let do Lime
03.04.-04.04. Lima
05.04. let Lima –Puerto Maldonado
05.04.-06.04. Amazona
07.04. let Puerto Maldonado – Cuzco
07.04.-08.04. Cuzco i Machu Pichu
09.04. Cuzco – Puno -jezero Titicaca ( busom cca 7h )
09.04. jezero Titicaca
10.04. vožnja prema La Pazu ( od Puna do granice s Bolivijom cca 3h – Copacabana ), a u popodnevnim satima dolazak u La Paz
10.04.-12.04. La Paz
12.04. Tour biciklom po cesti smrti. Cca 70km pa povratak kombijem u La Paz
13.04. Navečer odlazak u Uyuni ( 540km od La Paza. Bus vozi cca 10h )
14.-16.04. Salar de Uyuni
16.04.San Pedro de Atacama
18.04. La Serena –
18.04. navečer odlazak za Mendozu ( 13h vožnje)
19.04. Mendoza
21.04. ujutro odlazak za Santiago
23.04. odlazak doma
Super, hvala. Ti još imaš vremena za posložiti itinerer. Moja je ideja bila prvo u Ecuador, pa Chiva expressom iz Riobambe do Guayaquila, pa onda dalje na Peru.Svakako i ja mislim Cuzco-Puno sa Andean explorerom, pa onda busom na -Tititcaca, tu par dana, pa onda busom opet okolo jezera na Boliviju - La Paz, pa onda na Uyuni i Salar de Uyuni / kak planiraš posjet pustinji, 4x4 vehicle preko Tino toursa ili? E tu smo sad u dvojbi, trojbi i sl - mislili smo nekako do Santiago - Čile /avion ili bus/, no htjeli bi svakako rent a carom po vinskim cestama, iz Santiaga smo mislili uzeti neki izlet od par dana do Rapa Nui, eventualno; sada bi neki od nas rado tu uključili i malo Patagonije, pa nekako na Buenos Aires, pa Igazu i tako to... Ukoliko imaš kakvih prijedloga, slušam...svakako ću ja otići ranije, pa mogu prijeniti iskustva i preporuke. Koja kompanija do Lime?
Aeron is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 20:34   #6
Imas ovdje dosta tema sa prilicno korisnim podacima za svaku zemlju.

Peru, Bolivija, Cile, Arg:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=134887

Arg:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=297581

Bolivija:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=152867

Cile:
https://www.forum.hr/showthread.php?p...7#post17946867

Peru:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=316724

Ak mi doneses jednu Mikado s rizom, dobis tour po Santiagu.

Sto se tice Uskrsnjeg otoka, ne znam tocno kak zamisljas taj " neki izlet od par dana". Sad sam bubnula na stranicama LAN-a random datume za 10. mjesec, karta je skoro 3000 kuna...ona najjeftinija. Od Santiaga. Sigurno se moze nac jeftinije, ali racunaj da je to jako skupi izlet. Smjestaj, hrana, voda, taksi, najam bicikla, ronjenje, sve.
daria25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 21:07   #7
Sto se tice Uskrsnjeg, tu mogu pomoci nesto, bila prije tri godine, a i konzultirati prijateljicu koja se nedavno vratila.

Sto se tice Salara de Uzuni, uzmes tour od tri dana iz Bolivije i prebacis se u Cile, u San Pedro de Atacama....sat vremena busom do Calame, od tamo mozes uzeti avion. Jedino nisam sigurna da li obje kompanije (LAN i Sky) lete od Calame.

Busom od San Pedra do Santiaga via Calama, Antofagasta je cca 25 sati. Najpoznatije kompanije su Tur-Bus, Pullman Bus. Al ima ih raznih.

Ako imas kakvih pitanja...
daria25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 15:47   #8
Quote:
daria25 kaže: Pogledaj post
Imas ovdje dosta tema sa prilicno korisnim podacima za svaku zemlju.

Peru, Bolivija, Cile, Arg:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=134887

Arg:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=297581

Bolivija:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=152867

Cile:
https://www.forum.hr/showthread.php?p...7#post17946867

Peru:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=316724

Ak mi doneses jednu Mikado s rizom, dobis tour po Santiagu.

Sto se tice Uskrsnjeg otoka, ne znam tocno kak zamisljas taj " neki izlet od par dana". Sad sam bubnula na stranicama LAN-a random datume za 10. mjesec, karta je skoro 3000 kuna...ona najjeftinija. Od Santiaga. Sigurno se moze nac jeftinije, ali racunaj da je to jako skupi izlet. Smjestaj, hrana, voda, taksi, najam bicikla, ronjenje, sve.

Super, super - hvala ti puno. Još uvijek "studiram" to putovanje, malo smo sve - naravno i promijenili, pa smo uključili i Quito i Galapagos u itinerer. Kako sad stvari stoje, do Santiaga ćemo/od granice sa Bolivijom/ najvjerojatnije busom- možga neki stop-over u Antofagasta-i i/ili San Pedro de Ataccama, pa na Santiago. Ukoliko živiš u Santiagu i tamo si onda kada ja dolazim sa Mikado čokoladom s rižom, to bi bilo super!! Ukoliko i nemaš vremena za Santiago-tour, zgodno bi bilo popit kavu i malo nam otkriti "must see" Čilea. Ako te mogu zamoliti - što oko Santiaga - Valparaiso? Mislili smo tu negdje uzeti rent-a-car pa malo po vinskim cestama /imaš li kakav prijedlog?/ Kasnije bi iz Santiaga nastavili - barem neke dijelove busom dolje - pa nekako do UShaiae, pa tu avionom za Buenos Aires pa onda dalje... Ako imaš kakve preporuke, zahvaljujem unaprije. Pozdrav!
Aeron is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 04:52   #9
evo da dignem temu staru 2 godine

naime,planiram jedno veliko putovanje u trajanju od 4 mjeseca po juznoj americi,krenuo bi sljedece godine krajem lipnja..polazna točka bi bila Kolumbija (Bogota) pa bi napravio krug suprotno kazaljka na satu .Nakon Kolumbije (2 tjedna) bi se zaputio u Ekvador (2 tjedna), zatim Peru (20ak dana),preko Titicace u Boliviju pa od tamo u Čile, zatim Argentina, Brazil i Venecuela. Paragvaj i Urugvaj bi možda ubacio al ovisilo bi o vremenu i novcu naravno.

Zanima me jel postoji netko tko bi se pridruzio na tom putovanju?

ja sam polako počeo sa pripremama i planom puta no uvijek neki savjet dobro dođe
Chelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 20:05   #10
Ja ću samo izraziti svoju zavist. Evo, izražena je.
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 11:04   #11
da aaston ne bude usamljen sa svojom zaviscu i ja se pridruzujem.
blago onima koji putuju po latinskoj americi
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 16:26   #12
Evo, ja sad pem u Kolumbiju, skoro cijeli 12. mjesec, pa poslije možes pitati kaj treba.


Sad moram još jednom pročitati Aastonov putopis.
daria25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 16:40   #13
ok super...hvala
Chelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 12:32   #14
Pozdrav svima.
Ja u studenom idem na put Peru - Bolivija - Argentina - Brazil pa me zanima da li je bolje nositi eure ili dolare sa sobom.

Također me zanimaju iskustva sa visinskom bolesti. Naime, 3. dan idemo avionom iz Lime u Cusco (koliko shvaćam preko 3000 metara razlike) pa se plašim da ne bude sranja, a ne bih htio propustiti niti jedan dio putovanja zbog mučnine.

Hvala unaprijed na odgovorima.
Johny is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 14:18   #15
Za visinsku bolest si uzmi plivadon i čvakni ga prije polijetanja. Navodno pomaže, neće ti škoditi. Neće ti smanjiti otkucaje srca ali bi mogao ublažiti eventualnu glavobolju. Mate de coca ili žvakanje koke isto ublažava simptome. Kad se iskrcaš vodi samo računa da se što manje umaraš dok se ne privikneš. Ja sam došao cestom na tu visinu pa nisam imao problema.
Mislim da je danas svejedno između $ ili eura, makar bi bilo bolje koristiti karticu (običnu ne kreditnu).
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 14:19   #16
Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.
1. Ja u studenom idem na put Peru - Bolivija - Argentina - Brazil pa me zanima da li je bolje nositi eure ili dolare sa sobom.

2. Također me zanimaju iskustva sa visinskom bolesti. Naime, 3. dan idemo avionom iz Lime u Cusco (koliko shvaćam preko 3000 metara razlike) pa se plašim da ne bude sranja, a ne bih htio propustiti niti jedan dio putovanja zbog mučnine.

Hvala unaprijed na odgovorima.
1. Dolare je možda zahvalnije nositi zato što svi vole dolar, ponekad negdje ne mijenjaju eure. Medutim, ne znam kako dolar stoji, pogledaj malo na netu. U Čileu je dolar nizak, jako jako nizak.

Uglavnom putujem s dolarima ali uvijek imam i back-up u eurima.

2. Mene je šupila visinska bolest u Cuzcu, iako sam išla busom i postepeno se penjala, međutim kad smo došli do Cuzca i kad sam izašla iz busa i trebalo se popeti po ulici do hostela, nisam imala daha i bila sam jako umorna tako da prvi dan nisam radila nikakav tour nego čista aklimatizacija. Machu P sam išla treći dan. No tad sam bila beba, bilo je to prvo iskustvo neke veće visine, sad tu istu podnosim ko velika , tamo negdi do 4500 m pa čak i 5000, al onda glavobolja i nesanica i nema spasa.
Uglavnom od pomoći su ti paracetamol i ibuprofen, u Peruu vjerojatno na svakom koraku možeš kupiti Sorojchi tablete (u sastavu paracetamol, kofein i još nešto). Počneš prije puta pa svakih osam sati. Imaš i čaj od koke ili listiće koke koje žvačeš u ustima i ispljuneš.
Ne jedeš teško i puno nego male obroke i piješ puno vode.

Neki tips and tricks:
http://www.inkanatura.com/travel_ess...e_sickness.asp
http://www.fertur-travel.com/blog/20...u-picchu/2597/
daria25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 17:56   #17
plivadon je lijek protiv bolova i kao takav ne sprečava pojavu visinske bolest, već samo za bolove (glavobolja) koja može biti simptom visinske bolesti.
Od lijekova možeš uzeti ACETAZOLAMIDE (Diamox), Dexsametazon (koji također imaju svoje nuspojave ali se počinju uzimati prije izlaganja visin) i puno tekućine.

Ja sam ove godine bila u Peru i mi smo se polako "penjali", a neki su imali blaže simptome i nakon 2 tjedna privikavanja...to je dosta individualno. Lima je u razini mora, a Cuzco je na 3 300 tako da je za očekivati bar nekakve smetnje..
najbolja bi bila boca za kisik u ruksaku...
__________________
Začin mora teći

Zadnje uređivanje BUBICAMA : 01.10.2012. at 18:07.
BUBICAMA is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 18:38   #18
Mislim da ti je Johny najbolje žvakat koku... Donesi malo i nazad u HR (možda kakvu sadnicu).
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 19:18   #19
ja sam isla iz lime (ostala tamo 2 dana), pa u areqipu (koja je negdi na 1300 ako se ne varam) i onda sutradan u cusco... i moram priznat da me tu vecer copilo, nakon dana po cuscu, setanja naokolo, navecer glavobolja, mucnina, mada simptomi nisu bili toliko intenzivni.. mislim isto da je to individualno, recimo momku nije bilo nista.
u salar d'uyuni smo bili sa curom koja je odma dosla na 4000 metara avionom i nju je satralo, ajme ajme... a muzu nista koji je ima isti put.
lisce koke zaista pomaze... isto tako u nas u apoteci mozes uzet one neke energetske napitke u malim bocicama (ne sicam se tocno imena), meni imalo efekte, opcenito da se malo bollje osjecas na toj visini.
rambla is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 19:47   #20
Malo sam se prisjetio, ja sam u 24h cestom se popeo sa 0 na 3400 m nv. Pa drugi dan opet malo niže na 2000 i nešto. Nakon toga sve na +3000. Maksimum je bio na nekih 5000 m nv, prijevoj prema Sol de Manana (Uyuni tour). Nikakvih problema ali isto vjerujem da je to individualno. Nisam nikakav sportski tip inače.

Koka je ok, ali mnogima (tako i meni) je stvarala neugodne efekte u crijevima. Nije bilo proljeva ali svaki put kad bi pio čaj ili žvaknuo, uvijek bi imao isti ružan osjećaj u crijevima, kao da sam progutao neku malu živu životinjicu
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:12.