Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2008., 19:51   #61
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Smarti kaže....
Čekaj ti si mene upravo optužila da uspoređujem boju nekog psa s zdravstvenim manama. To što neka pasmina neće biti iste boje ne smatram ničim lošim(ima pasmina kod kojih su dozvoljene sve kombinacije boja i ne smatram ih zbog toga manje lijepima), ali govoriti da bi se ja zbog toga složila s uzgojem psa koji ima srčanu manu je stavljati mi u usta nešto što ni u snu nisam rekla. Zašto bi pristajanje na to da pas bude u raznim bojama trebalo dovesti do toga da se uzgajaju psi s srčanom manom. Zna se što je zdravlje, a što izgled. Ja jednostavno boju krzna nekog psa ne smatram uzgojnom manom i ne vidim zašto se ta karakteristika ne bi širila dalje, ako to na nikakav način ne utječe na zdravlje i karakter tog psa. I opet x i o noge ili problemi s zubalom spadaju u zdravlje. Visina (ukoliko ne utječe na kosti) i boja su samo stvar izgleda.
To što ja mislim da bi zdravlje i karakter trebali biti jedini uvjet kvalitete nekog šteneta ne znači da serem po nečijem trudu. Mislim da bi se time dobilo na raznolikosti pasmine, bez da to negativno utječe na zdravlje pasa.
I još nešto. Ljude to što uzgajivači smatraju da njihov pas nije vrhunski zbog fleke na oku neće spriječiti da pare pse. Ali kad bi više pasa moglo dobiti uzgojnu dozvolu, np. Dogo s većom mrljom na oku što nije zdravstvena mana nego samo razlika u izgledu, ljudi bi se više odlučivali za pokretanje takvog postupka, ako ništa zato da mogu bolje prodati/lakše udomiti štenad. Kako dobivanje uzgojne dozvole za sobom povlači i kompletan zdravstveni pregled psa postigla bi se kontrola zdravlja na većem broju pasa. Istina time bi se povećao broj onih koji bi imali registriranu štenad iz obiteljskog uzgoja ali i to je bolje za kontrolu zdravlja pasmine, od nekontroliranog uzgoja. Takvi bi ljudi bili glavna konkurencija švercerima, jer dosta ljudi kupi kod švercera jer su mu uzgajivačnice skupe, a trenutno nemaju podatke o nekom registriranom obiteljskom leglu kojih bi sada bilo više i bili bi dostupniji. Naravno to bi bio udar po džepu uzgajivačnicama jer bi bilo lakše uzgojiti dobro štene kad je jedini kriterij zdravlje i karakter, a ne broj centimetara i boja, ali ne bi imalo nikakve negativne utjecaje na zdravlje pasa, niti na kvalitetu pasmine, dapače. Ja ne očekujem da se ijedan uzgajivač složi sa mnom. Oni naravno štite svoje tržište.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 23:11   #62
zašto džek-rasel terijer nije priznata pasmina? od kojih je priznatih pasmina nastao? tko ga je (imenom i prezimenom) križao? kako ga je križao? kako su i od kojih pasmina nastajale pasmine Vaših pasa? tko ih je i na koji način križao? umjetnim ili prirodnim putem? da li je to protuprirodno? da li je to namjerno deformiranje pasa općenito? koliko su genetski i općenito zdravi psi koji se pare već na trećem koljenu i tako u krug? koje su nasljedne ili bolesti nastale namjernim deformiranjem vrste?
vrlo jasna i jednostavna pitanja, pa molim i jednostavne odgovore. ako je to uopće moguće.
__________________
fidbek
tj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 23:31   #63
cordelia,mislim da ipak grijesis jer kao sto je smartie vec objasnila,visina i boja su karakteristicne za svaku pasminu.tako mlatezer moze biti iskljucivo bijeli,kada bi se jedan maltezer sa crnom mrljom isao dalje razmnozavati i tako njegovi potomci,maltezer vise ne bi bio pas bijele boje vec jer bi preplavili "maltezeri" tockasti,crno bijeli ,crni... i na taj se nacin ne bi mogla odrzati pasmina.nije bezveze odredeno to i nismo mi na forumu to izmislili.takav je pravilnik i sve to ima vrlo dobre razloge,nema tu nista snobovskog. isto tako imas pravila za sve druge stvari u zivotu.ako zelis dobro radno mjesto i ok.placu najcesce moras imati papir-diplomu,ako zelis u manekenske vode moras imati neku kilazu i visinu...e tako je to u zivotu...pravila i samo pravila ali nisu propisana za ukras.
taj psic koji ima neku estetsku manu nije manje vrijedan nego ostali "pravi" primjerci,ali se ne moze dalje razmnozavati a to ne znaci da on nece imati dobar zivot kao ostali,dapace,mozda ce zivjeti puno kvalitetnije i sretnije.
zizuana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 00:58   #64
Quote:
zizuana kaže: Pogledaj post
cordelia,mislim da ipak grijesis jer kao sto je smartie vec objasnila,visina i boja su karakteristicne za svaku pasminu.tako mlatezer moze biti iskljucivo bijeli,kada bi se jedan maltezer sa crnom mrljom isao dalje razmnozavati i tako njegovi potomci,maltezer vise ne bi bio pas bijele boje vec jer bi preplavili "maltezeri" tockasti,crno bijeli ,crni... i na taj se nacin ne bi mogla odrzati pasmina.nije bezveze odredeno to i nismo mi na forumu to izmislili.takav je pravilnik i sve to ima vrlo dobre razloge,nema tu nista snobovskog. isto tako imas pravila za sve druge stvari u zivotu.ako zelis dobro radno mjesto i ok.placu najcesce moras imati papir-diplomu,ako zelis u manekenske vode moras imati neku kilazu i visinu...e tako je to u zivotu...pravila i samo pravila ali nisu propisana za ukras.
taj psic koji ima neku estetsku manu nije manje vrijedan nego ostali "pravi" primjerci,ali se ne moze dalje razmnozavati a to ne znaci da on nece imati dobar zivot kao ostali,dapace,mozda ce zivjeti puno kvalitetnije i sretnije.
Zuzana uzmi na primjer Belgijskog ovčara. Ima ih četri vrste sve nastale iz istog psa. Reci mi da li su doge izgubile na ljepoti zato što postoje, Žuta, Crna, Tigrasta i Harlekin. Ja mislim da se dobilo na ljepoti i raznolikosti pasmine. Šnaucer nekad nije mogao biti bijeli, pa sad postoji i ta varijanta. Što bi falilo da postoje i maltezeri koji nisu bijeli? Pasmina i dalje ostaje ista samo dolazi u više varijanti. Ovdje se radi o novcu ne o zdravlju psa. Pasmine se i dalje mijenjaju u varijantama, a nastaju i nove pasmine. Ali uzgajivačima odgovara kad oni određuju koje su od tih promjena dobre koje ne(bez obzira što se radi samo o izgledu ne o zdravlju). Zašto bi bijeli šnaucer bio ok, a točkasti maltezer uništavanje pasmine? Zato što je tako netko odredio.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 07:46   #65
Quote:
tj1 kaže: Pogledaj post
zašto džek-rasel terijer nije priznata pasmina? od kojih je priznatih pasmina nastao? tko ga je (imenom i prezimenom) križao? kako ga je križao? kako su i od kojih pasmina nastajale pasmine Vaših pasa? tko ih je i na koji način križao? umjetnim ili prirodnim putem? da li je to protuprirodno? da li je to namjerno deformiranje pasa općenito? koliko su genetski i općenito zdravi psi koji se pare već na trećem koljenu i tako u krug? koje su nasljedne ili bolesti nastale namjernim deformiranjem vrste?
vrlo jasna i jednostavna pitanja, pa molim i jednostavne odgovore. ako je to uopće moguće.
Vrlo kratko:
U 16 vijeku engleski kralj Charles naredio je svojim slugama
da mu uzgoje pasa koji ne zahtijeva toliko kretanja i trcanja
kao Englisch Cocker Spaniel (to je lovacki pas).
Sluge su se dale na posao.
I, naravno, od Cocker-a koji su bili netipicni za svoju rasu
odgojili su najljepseg i najdrustvenijeg psica na svijetu.
Od tada pa do sada, to je jedina pseca rasa koja ima pristup (zakonom)
u sve parlamentarne I valdine odaje i Engleskoj.
Tjekom istorije, sve su dame na hladnim europskim dvorovima imale po dva, da ih griju.
Jedan im je uvijek sjedio na krilu a drugi na nogama.
To je pasek koji je u stvanju sa svojim covjekom/zenom danima lezati u krevetu
(ali nema nista protiv ni trcanja ni igranja, pa ni lova – najradije na ptice).
Kako potjece od lovackog psa u Engleskoj ga i danas koriste u lovu na fazane.

UMJETNO ILI PRIRODNO :
Pa, ja bih rekla skroz umjetno i vjerovatno od Cocker-a koji su kako ti kazes bili « deformirani »,
A ja bih rekla u svakom slucaju netipicni za svoju vrstu.
No, ukoliko znamo da nasi pasi potjecu od vukova – onda ja tebe pitam :
U koliko to rasa ti mozes jos uvijek prepoznati vuka ?

MANE :
Genetska mana rase su problemi sa srcanim komorama,
koje se kod nekih pasa ne zatvore pravilno.
Zbog toga nije dozvoljeno uzgajati bez porvrde ljekara da je srce OK.
Zabranom uzgoja sa bolesnim pasima svi se nadaju da ce se mana vremenom iskorijeniti i nestati.
Problem je na zalost, sto u nekim slucajevima
( kao u svim genetskim oboljenjima)
mana preskoci po neku generaciju,pa se opet pokaze.
Tako da, na zalost, bez obzira sto i moja kujica i muzijak s kojim je parena
imaju 100% zdravo srce, neko od njenih malisana moze imati problema
– no, vjerovatnoca je neuporedivo manja, nego da je recimo jedan od roditelja boestan.
__________________
Boze, daj mi snage da promijenim ono što mogu promijeniti.Boze, daj mi strpljenja da prihvatim ono što ne mogu promijeniti.
I, daj mi mudrosti da razlikujem to dvoje.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=9...&postcount=404
StellaNova is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 07:48   #66
Quote:
Cordelia kaže: Pogledaj post
Zuzana uzmi na primjer Belgijskog ovčara. Ima ih četri vrste sve nastale iz istog psa. Reci mi da li su doge izgubile na ljepoti zato što postoje, Žuta, Crna, Tigrasta i Harlekin. Ja mislim da se dobilo na ljepoti i raznolikosti pasmine. Šnaucer nekad nije mogao biti bijeli, pa sad postoji i ta varijanta. Što bi falilo da postoje i maltezeri koji nisu bijeli? Pasmina i dalje ostaje ista samo dolazi u više varijanti. Ovdje se radi o novcu ne o zdravlju psa. Pasmine se i dalje mijenjaju u varijantama, a nastaju i nove pasmine. Ali uzgajivačima odgovara kad oni određuju koje su od tih promjena dobre koje ne(bez obzira što se radi samo o izgledu ne o zdravlju). Zašto bi bijeli šnaucer bio ok, a točkasti maltezer uništavanje pasmine? Zato što je tako netko odredio.


Najjednostavniji odgovor - nisi ti ta koja će o tome odlučivati, već netko tko se time bavi, upućen je u genetiku pasa i slične stvari. .
Zaboravila si plavu dogu.
Maltezer koji nije bijeli nije više maltezer. Točka.
Tak su odlučili neki stričeki i tete prije ohohooooo godina. Kako bi se ti osjećala da ti neka šuša iz alte pokušava zblajhati tvoje nacionalno blago - hrvatskog ovčara??? Ja bi ga poslala u pi... ma... Također ja već dugo nisam po lokalnim kvartovima vidjela maltezera koji to stvarno i je. Naravno, svi su oni "čistokrvni bez pedigrea". Ali niti jedan od tih psića po meni nije maltezer. Mnogi su premali, tzv. "mini maltezeri". Ima par koji su malte ne veličine srednje pudle. Koji bullshit! Pasmina prodana preko oglasnika nekom neupućenom tukcu s oproštenjem kao mini maltezer.
Maltezer je jedan i jedini, ima svoja ograničenja u visini i kilaži, duljini i kvaliteti i boji dlake. Točka. Sve ostalo su slatki mali psići koji eventualno potiču od maltezera.
Masa goldena ima prešpičaste njuške i glave, prežgoljava tijela, čak neodgovarajuću boju. Ti, kao laik, to ne vidiš, ili, sad već špočinjem sumnjati - odbijaš vidjeti. Ali tako je.

Evo ti link za boje i genetiku kod doge.
http://www.chromadane.com/standardcoat.htm

Ja niš ne kužim. Vjerujem da ni ti nebudeš. Nije na nama da kužimo, ali poštuj ljude koji se time bave, koji to znaju i kojima je to struka.
Tvoje parenje nasumce i dobijanje točkastih maltezera zasigurno neće kreirati pasminu već hrpu mješanaca. Genetika je jako komplicirana stvar, općenito, ne samo za pse. Zdravlje sam spomenula jer jedno povlači drugo, ne zato što sam te željela okriviti da proizvodiš nezdrave pse.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 08:52   #67
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post


Najjednostavniji odgovor - nisi ti ta koja će o tome odlučivati, već netko tko se time bavi, upućen je u genetiku pasa i slične stvari. .
Zaboravila si plavu dogu.
Maltezer koji nije bijeli nije više maltezer. Točka.
Tak su odlučili neki stričeki i tete prije ohohooooo godina. Kako bi se ti osjećala da ti neka šuša iz alte pokušava zblajhati tvoje nacionalno blago - hrvatskog ovčara??? Ja bi ga poslala u pi... ma... Također ja već dugo nisam po lokalnim kvartovima vidjela maltezera koji to stvarno i je. Naravno, svi su oni "čistokrvni bez pedigrea". Ali niti jedan od tih psića po meni nije maltezer. Mnogi su premali, tzv. "mini maltezeri". Ima par koji su malte ne veličine srednje pudle. Koji bullshit! Pasmina prodana preko oglasnika nekom neupućenom tukcu s oproštenjem kao mini maltezer.
Maltezer je jedan i jedini, ima svoja ograničenja u visini i kilaži, duljini i kvaliteti i boji dlake. Točka. Sve ostalo su slatki mali psići koji eventualno potiču od maltezera.
Masa goldena ima prešpičaste njuške i glave, prežgoljava tijela, čak neodgovarajuću boju. Ti, kao laik, to ne vidiš, ili, sad već špočinjem sumnjati - odbijaš vidjeti. Ali tako je.

Evo ti link za boje i genetiku kod doge.
http://www.chromadane.com/standardcoat.htm

Ja niš ne kužim. Vjerujem da ni ti nebudeš. Nije na nama da kužimo, ali poštuj ljude koji se time bave, koji to znaju i kojima je to struka.
Tvoje parenje nasumce i dobijanje točkastih maltezera zasigurno neće kreirati pasminu već hrpu mješanaca. Genetika je jako komplicirana stvar, općenito, ne samo za pse. Zdravlje sam spomenula jer jedno povlači drugo, ne zato što sam te željela okriviti da proizvodiš nezdrave pse.
Nisam ni rekla da ću ja odobravati standarde, ja tu ne mogu ništa promjeniti, ali se s takvim stanjem stvari ne slažem. I ne želim da mi netko prodaje štos kako mu je najbitnije zdravlje psa, a radi se o profitu.
I opet ponavljam meni ne smeta ako je maltezer sitniji nego što to je to netko propisao niti ga manje smatram maltezerom, dok god pas nema zdravstvenu manu i dobiven je od dva maltezera meni je dobar maltezer. Isto važi i za hrvatskog ovčara.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 08:57   #68
Quote:
StellaNova kaže: Pogledaj post
Vrlo kratko:


MANE :
Genetska mana rase su problemi sa srcanim komorama,
koje se kod nekih pasa ne zatvore pravilno.
Zbog toga nije dozvoljeno uzgajati bez porvrde ljekara da je srce OK.
Zabranom uzgoja sa bolesnim pasima svi se nadaju da ce se mana vremenom iskorijeniti i nestati.
Problem je na zalost, sto u nekim slucajevima
( kao u svim genetskim oboljenjima)
mana preskoci po neku generaciju,pa se opet pokaze.
Tako da, na zalost, bez obzira sto i moja kujica i muzijak s kojim je parena
imaju 100% zdravo srce, neko od njenih malisana moze imati problema
– no, vjerovatnoca je neuporedivo manja, nego da je recimo jedan od roditelja boestan.
Spriječavanje ovoga bi trebalo biti jedino bitno kod kontrole pasmina, ne fleke na oku i mrlje na bradi.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 09:09   #69
Prepucavate se oko gluposti.Nisam stručnjak,ali ja na to gledam ovako:Uzgoj pasa je posao u kojem je netko nekad postavio određene standarde koji se moraju poštivati kao i u svakom drugom poslu i točka.standardi se znaju i to se treba poštivati ako želiš biti u tom poslu a ti bi to htjela samo sa pogrešnim psom.kupi pravog pa uzgajaj ili uživaj sa psom sa mrljom i šuti.
cucek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 09:27   #70
Quote:
Cordelia kaže: Pogledaj post
Spriječavanje ovoga bi trebalo biti jedino bitno kod kontrole pasmina, ne fleke na oku i mrlje na bradi.


kao sto ti je vec netko rekao
standarde ne odredjujemo ni ti ni ja...

I, ako se vec neko hoce ozbiljno baviti uzgojem,
onda se ti standradi morgaju postivati...

To ti je isto kao crkvena dogma...
o tome ne razmisljas, nego jednostavno postujes pravila

Uzgoj je moj hobi i ovo je prvi put da sam dobila stence,
a, pripremala sam se od kako sam kupila kujice...

Ja, u stvari, mislim da je OK - to sto postoje pravila,
koja se moraju postivati...

I da znas, ja sam jako ponosna
sto obje moje kujice pored drugih premija
imaju i specijalnu premiju kojom ih suduje
POSEBNO PREPORUCUJU ZA UZGOJ....
__________________
Boze, daj mi snage da promijenim ono što mogu promijeniti.Boze, daj mi strpljenja da prihvatim ono što ne mogu promijeniti.
I, daj mi mudrosti da razlikujem to dvoje.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=9...&postcount=404
StellaNova is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 09:27   #71
imaš pravo. gubim vrijeme. s budalama se ne treba uopće raspravljeti...
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 09:34   #72
Quote:
tj1 kaže: Pogledaj post
zašto džek-rasel terijer nije priznata pasmina?od kojih je priznatih pasmina nastao? tko ga je (imenom i prezimenom) križao?
ko kaže da nisu priznati? Nisu svugdje možda priznati.
Da nisu, ne bi pripadali u FCI skupinu

PORIJEKLO

JRT je nastao u 19. st. u Engleskoj a uzgojio ih je kanonik Jack Russell. Borbeni mali pas služio je za lov na malu divljač, uglavnom lisice istjerujući plijen iz brloga uvlačeći se u njega i kopajući.

GRUPA Terijeri;
Priznati: FCI, UKC, KCGB, NZKC, CET, ANKC, IKC, CKC, NKC, APRI, ACR

Postoji nekoliko JRT klubova od kojih svaki postavlja pomalo drugačiji standard pasmine i registre.

FCI, ANKC, IKC, prepoznaje kratkodlake kao Jack Russell Terrijere, dok ih UKC naziva Russell Terrijerima. Parson Russell Terrijer je dugonogi Jack Russell Terrijer. Jack Russell Terrier i Russell Terrier su jedna te ista pasmina, ali su potpuno razlicita pasmina od Parson Russell Terrijera.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 09:40   #73
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
imaš pravo. gubim vrijeme. s budalama se ne treba uopće raspravljeti...
Kad nemaš argument protiv onda ostaje samo vrijeđanje.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 09:45   #74
Quote:
Cordelia kaže: Pogledaj post
Spriječavanje ovoga bi trebalo biti jedino bitno kod kontrole pasmina, ne fleke na oku i mrlje na bradi.

I samo da znas nije sve tako crno/bijelo kako bi ti htio predstaviti...
"nesavrseni pasi" se ne vole manje

Moja bijela kujica je internacionalni sampion
i ima sve specijalne premije...
Ona je prva (starija) i kupljena je zato sto sam se ja zeljela baviti uzgojem.

I, znas sta se desi ... u krajem novembra dobije upalu u dojnjem trbuhu
- hitnom operacijom (da bi joj spasili zivot) odstrane joj i maternicu i jajnike,
drugim rijecima - sterilisu je... i jos ja to platim isto toliko koliko sam platila nju.
(moze se reci - dvaput sam je kupila, a Boga mi i treci cu put ako zatreba)

Ono sto hocu reci je bez obzira sto ja zelim uzgajati pase,
moju ljubimicu nisam ni otjerala na ulicu ni dala u prihvatiliste,
zato sto je stjecajem okolnosti nesposobna roditi stence...

I, bez obzira sto moja mrvica-mrljica nije savrsen
bice voljen i mazen na isti nacin kao i drugi pasi
(a moguce da ce mu zivot biti i malko laksi,
jer ga niko nece maltretirati visesatnim cetkanje,
njegom krzna, ucenjem lijepom hodanju
i odlascima na izlozbe na kojima se uvijek ceka i ceka i ceka
__________________
Boze, daj mi snage da promijenim ono što mogu promijeniti.Boze, daj mi strpljenja da prihvatim ono što ne mogu promijeniti.
I, daj mi mudrosti da razlikujem to dvoje.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=9...&postcount=404
StellaNova is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 09:58   #75
Quote:
cucek kaže: Pogledaj post
Prepucavate se oko gluposti.Nisam stručnjak,ali ja na to gledam ovako:Uzgoj pasa je posao u kojem je netko nekad postavio određene standarde koji se moraju poštivati kao i u svakom drugom poslu i točka.standardi se znaju i to se treba poštivati ako želiš biti u tom poslu a ti bi to htjela samo sa pogrešnim psom.kupi pravog pa uzgajaj ili uživaj sa psom sa mrljom i šuti.

Ja imam mješanca s puno vrasta u sebi, tako da me ovo osobno ne dira, niti se imam namjeru baviti uzgojem pasa. Ali me smeta kad netko miješa svoj profit, a prodaje štos da sve to radi zbog dobrobiti zdravlja pasa. Onda neka tako i kaže. To je posao, da nema tih standarda svi bi zdravi psi jedne pasmine bili jednaki i ja onoga koji ima toliko i toliko cm i određenu boju ne bih mogao prodati za 2000-3000 Eura. A ne napadati ženu koja se pojavila da traži mužjaka za svoju ženku praktički joj reći da je švercer (iako žena nigdje nije ni napisala da će prodavati štence samo da ima ljude zainteresirane za njih, možda ih misli pokloniti prijateljima) i plašiti je time da će joj psići biti bolesni zato što joj kuja nema uzgojnu dozvolu, a možda je nema zbog odstupanja od standarda u visini ili boji što normalni ljudi ne drže za bolest. Naravno ako ljudi u kućnom uzgoju budu imali štence, njima opada prodaja njihovih a to im ne paše. A mene nisu ušutkali ni opasniji ljudi pa nećeš ni ti. Ovo je javni forum u kojem dok se nikoga ne naziva raznim imenima svatko ima pravo na svoje mišljenje. Ako moje mišljenje nekoga žulja meni je žao.

Zadnje uređivanje Cordelia : 15.01.2008. at 10:33.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 10:29   #76
Quote:
StellaNova kaže: Pogledaj post

I samo da znas nije sve tako crno/bijelo kako bi ti htio predstaviti...
"nesavrseni pasi" se ne vole manje

Moja bijela kujica je internacionalni sampion
i ima sve specijalne premije...
Ona je prva (starija) i kupljena je zato sto sam se ja zeljela baviti uzgojem.

I, znas sta se desi ... u krajem novembra dobije upalu u dojnjem trbuhu
- hitnom operacijom (da bi joj spasili zivot) odstrane joj i maternicu i jajnike,
drugim rijecima - sterilisu je... i jos ja to platim isto toliko koliko sam platila nju.
(moze se reci - dvaput sam je kupila, a Boga mi i treci cu put ako zatreba)

Ono sto hocu reci je bez obzira sto ja zelim uzgajati pase,
moju ljubimicu nisam ni otjerala na ulicu ni dala u prihvatiliste,
zato sto je stjecajem okolnosti nesposobna roditi stence...

I, bez obzira sto moja mrvica-mrljica nije savrsen
bice voljen i mazen na isti nacin kao i drugi pasi
(a moguce da ce mu zivot biti i malko laksi,
jer ga niko nece maltretirati visesatnim cetkanje,
njegom krzna, ucenjem lijepom hodanju
i odlascima na izlozbe na kojima se uvijek ceka i ceka i ceka


Stela nova govorimo o različitim stvarima. Nigdje nisam tvrdila da pas koji nije po standardima neće biti voljen. Moja mješanka sto vrsta ima sve što može poželjeti i nema tog novca koji ne bi dala da je spasim da joj se ne daj bože nešto desi. Mene je ovdje zasmetalo što se napalo ženu koja hoće pariti svoju kujicu pod obrazloženjem da ona tako šteti pasmini bernskog psa i da stvara loše pse po njima bolesne jer joj kujica nema uzgojnu dozvolu. Uzgajivače se prikazalo kao ljude koji jedino misle na dobrobit pasa, a iskreno upoznala sam nekoliko i svi su radili muljaže s psima (nisu šverceri uredno su imali uzgojne dozvole za svoje pse).
Standardi u izgledu su postavljeni radi novca. Da ih nema ne bi bilo ni razlike u cijeni štenaca. Ne bi bilo prestiža u tome što se ima psa baš tih karakteristika. Ali onda neka ne pričaju bajke i lijepo priznaju da im kućni uzgoj smeta jer im smanjuje zaradu.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 11:03   #77
Quote:
Cordelia kaže: Pogledaj post
Stela nova govorimo o različitim stvarima. Nigdje nisam tvrdila da pas koji nije po standardima neće biti voljen. Moja mješanka sto vrsta ima sve što može poželjeti i nema tog novca koji ne bi dala da je spasim da joj se ne daj bože nešto desi. Mene je ovdje zasmetalo što se napalo ženu koja hoće pariti svoju kujicu pod obrazloženjem da ona tako šteti pasmini bernskog psa i da stvara loše pse po njima bolesne jer joj kujica nema uzgojnu dozvolu. Uzgajivače se prikazalo kao ljude koji jedino misle na dobrobit pasa, a iskreno upoznala sam nekoliko i svi su radili muljaže s psima (nisu šverceri uredno su imali uzgojne dozvole za svoje pse).
Standardi u izgledu su postavljeni radi novca. Da ih nema ne bi bilo ni razlike u cijeni štenaca. Ne bi bilo prestiža u tome što se ima psa baš tih karakteristika. Ali onda neka ne pričaju bajke i lijepo priznaju da im kućni uzgoj smeta jer im smanjuje zaradu.

Ok, moguce da si u pravu (djelomicno)
ja sam jedna od onih koji misle da je "zena" neozbiljna",
nego pita ima li neko da bi pario svog pasa s njenom kujicom


Kujica joj je u tjeranju,
a ona jos nije ni nasla ni dogovorila muzijaka...

I izvini molim te, cak i za mjesance bi se trebalo planirati i paziti...
Moja je susjeda izgubila kujicu,
jer ju je dohvatio neki veliki klipan,
pa dok je ova shvatila o cemu se radi
kujica iskrvarila i umrla!

ja samo mislim da bi se trebalo izbotiti
da se pasi sklone sa ulice (ne poubijaju, nego usvoje)
i dokle god ima pasa bez vlasnika,
ne bi trebalo praviti nove stence (krizance)
a ovi drugi - ko hoce da plati - izvolite, molim...

Ali to je samo moje misljenje...
__________________
Boze, daj mi snage da promijenim ono što mogu promijeniti.Boze, daj mi strpljenja da prihvatim ono što ne mogu promijeniti.
I, daj mi mudrosti da razlikujem to dvoje.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=9...&postcount=404
StellaNova is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 11:16   #78
Quote:
StellaNova kaže: Pogledaj post
Ok, moguce da si u pravu (djelomicno)
ja sam jedna od onih koji misle da je "zena" neozbiljna",
nego pita ima li neko da bi pario svog pasa s njenom kujicom


Kujica joj je u tjeranju,
a ona jos nije ni nasla ni dogovorila muzijaka...

I izvini molim te, cak i za mjesance bi se trebalo planirati i paziti...
Moja je susjeda izgubila kujicu,
jer ju je dohvatio neki veliki klipan,
pa dok je ova shvatila o cemu se radi
kujica iskrvarila i umrla!

ja samo mislim da bi se trebalo izbotiti
da se pasi sklone sa ulice (ne poubijaju, nego usvoje)
i dokle god ima pasa bez vlasnika,
ne bi trebalo praviti nove stence (krizance)
a ovi drugi - ko hoce da plati - izvolite, molim...

Ali to je samo moje misljenje...
S ovim tvojim mišljenjem se apsolutno slažem, zato nikad nisam ni parila svoju kujicu, mada bi voljela. Ima predivnu narav i žao mi je da se ta karakteristika nije prenjela dalje. Ali svojim prijateljima sam već bila uvalila pse s ulice pa bi njeni štenci trebali otići neznancima koje bi a) trebala tražiti što je uvijek neizvjesno, b) bilo bi mi teže provjeriti da li su stvarno dobri udomitelji. Tako sam se za dobrobit tih napuštenih jadničaka s ceste odrekla zadovoljstva da vidim njene štence.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 11:23   #79
Drago mi je da smo se "shavtile" na kraju...

evo ti sad jos i pozdrav od mojih princezica...
crna je prije 4 i pol nedjelje postala prvi put mama
a bijela nikada nije ima stence (a nece ni imati, jer je bila bolesna)





* ako ti se cini da se hvalim...
dobro ti se cini... ja sam tako ponosna na svoje pasice-prasice
__________________
Boze, daj mi snage da promijenim ono što mogu promijeniti.Boze, daj mi strpljenja da prihvatim ono što ne mogu promijeniti.
I, daj mi mudrosti da razlikujem to dvoje.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=9...&postcount=404
StellaNova is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 11:45   #80
Quote:
Cordelia kaže: Pogledaj post
Kad nemaš argument protiv onda ostaje samo vrijeđanje.
haha baš!
Ako ovo što sam ja skupa s ostalima iznjela u zadnjih neznam koliko stanica piskaranja po topicu nisu argumenti čvrsto potkrijepljeni i dokazima, onda ne znam kaj da ti više kažem.
Pogledaj sebe i razmisli si kako tupiš jedno te isto a u biti pojma nemaš.
I ne samo da pojma nemaš, nego nedaš onima koji pojma imaju da ti lijepo objasne.
To ti dođe kao da ja idem Ajnštajnu srati da je debil, da je usrani matematičar i da nema pojma , a s druge strane eto tebe s kuljom iz matematike

Quote:
Ja imam mješanca s puno vrasta u sebi, tako da me ovo osobno ne dira, niti se imam namjeru baviti uzgojem pasa. Ali me smeta kad netko miješa svoj profit, a prodaje štos da sve to radi zbog dobrobiti zdravlja pasa. Onda neka tako i kaže. To je posao, da nema tih standarda svi bi zdravi psi jedne pasmine bili jednaki i ja onoga koji ima toliko i toliko cm i određenu boju ne bih mogao prodati za 2000-3000 Eura. A ne napadati ženu koja se pojavila da traži mužjaka za svoju ženku praktički joj reći da je švercer (iako žena nigdje nije ni napisala da će prodavati štence samo da ima ljude zainteresirane za njih, možda ih misli pokloniti prijateljima) i plašiti je time da će joj psići biti bolesni zato što joj kuja nema uzgojnu dozvolu, a možda je nema zbog odstupanja od standarda u visini ili boji što normalni ljudi ne drže za bolest. Naravno ako ljudi u kućnom uzgoju budu imali štence, njima opada prodaja njihovih a to im ne paše. A mene nisu ušutkali ni opasniji ljudi pa nećeš ni ti. Ovo je javni forum u kojem dok se nikoga ne naziva raznim imenima svatko ima pravo na svoje mišljenje. Ako moje mišljenje nekoga žulja meni je žao.
Joj, uopće se ne želim prikazivati opasnom niti me trebaš shvaćati z kao prijetnju curo draga! Ne prljam ruke nikim. Niti sam agresivac.
Ljudi koji pare kuje nekontrolirano, van uzgoja rade to radi lakšeg profita, radi lijenosti, jer im se ne da na uzgojni, ne da im se izdvajati novac za uzgojnu dozvolu, rade na svoju ruku.
No dobro...
Da tvoja teorija stoji, pasmine ne bi postojale. Pasmine su nastale pažljivim križanjem i selekcijama kroz dugi niz godina i postoje jer postoje i standardi.
Radije uzmi koju knjigu o uzgoju i genetici i prelistaj, pročitaj, ako ne želiš slušati što se piše po usranom forumu. Ako mi nismo kompetentni
I daj pitaj ovu što želi pariti bernića je li slikala kukove?
Kladim se da nije.
To što će njeni imatii eventualnu fleku zelene boje na glavi najmanji je problem (iako nije po standardu hehe).
Ne shvaćaš poantu svega to je najveći problem, ne novac, jer naglasili smo ti već 500 puta da rasni pas ne mora koštati ovolike cifre koje ti obrazlazes.
N E M O R A
dovoljno veliko? znaš sricati? dovoljno crveno? vidiš? znaš li uopće čitati pošto ti ovo stalno promiče?

Dakle, osim tvoga inata, ovdje nema ničega
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:33.