Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.07.2013., 19:51   #1
Davor Rostuhar

Rođen je 1982. godine u Zagrebu. Nakon što je odustao od fakulteta (sociologija i povijest), počinje putovati po cijelom svijetu. Od 2008. godine ima status slobodnog umjetnika književnika. Napisao je četiri knjige, fotografira i objavljuje članke u raznim časopisima članke vezane za svoja putovanja.

Putuje pješice, biciklom, motociklom itd. Nedavno se vratio iz Afrike gdje je mjesecima putovao motociklom.










Objavljene knjige:
Samo nek' se kreće [2003]
Na putu u skrivenu dolinu [2006]
Džungla [2009]
Degustacija slobode [2012]

Pročitala sam sve četiri knjige i sa svakom od njih sam oduševljena. Sviđa mi se stil pisanja, fotografije su fantastične, a njegova energija koja pršti iz svake avanture - prelazi na čitaoce.


~
Zanima me koliko se čitaju općenito putopisi i što mislite o Rostuharu?

Zadnje uređivanje Nica : 28.07.2013. at 17:52. Reason: IMG
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 20:10   #2
volim putopise, i to jako.
rostuhara pratim od početaka, ja krenula na faks a on na put. prva knjiga mi je bila odlična, to je valjda prvi putopis koji sam samostalno pročitala a da se nije radilo o lektiri. i otada sam zaljubljena u njih.

sve su mi njegove knjige posebne i o njemu mislim sve najbolje. zadnja knjiga me posebno oduševila i promjenila mi vidike u smislu poimanja putovanja.

osim njegovih putopisa izdvojila bih santanu koju je napisao borna bebek. a sviđa mi se i naš popović koji piše o skitanju velebitom.

putopisi su najbolje štivo za ljeto i izležavanje na plaži uz more...
karmin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 20:14   #3
Prvi post na Forumu i baš na ovom topicu! :klap:


Quote:
karmin kaže: Pogledaj post
zadnja knjiga me posebno oduševila i promjenila mi vidike u smislu poimanja putovanja.
Posljednja knjiga je odlična, ali više mi je teoretska nego putopis u pravom smislu riječi. Meni je Džungla najbolja. Možda nisam objektivna jer je to prva koju sam pročitala, ali opet...

Nadam se da će napisati knjigu o Africi jer mu materijala garant ne nedostaje.
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 20:20   #4
Možda zapravo nije prvi post, možda je nekog sram što čita Rostuhara pa se klonirao
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 20:26   #5
A nije tako.
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 20:33   #6
Thumbs up

Quote:
Urbanna kaže: Pogledaj post
Prvi post na Forumu i baš na ovom topicu! :klap:




Posljednja knjiga je odlična, ali više mi je teoretska nego putopis u pravom smislu riječi. Meni je Džungla najbolja. Možda nisam objektivna jer je to prva koju sam pročitala, ali opet...

Nadam se da će napisati knjigu o Africi jer mu materijala garant ne nedostaje.
ja obozavam njegove putopise, i jedino njegove knjige kupujem, cak ih i poklanjam
dobar covjek, i hrabar.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 01:24   #7
Quote:
Urbanna kaže: Pogledaj post
Prvi post na Forumu i baš na ovom topicu! :klap:




ne mogu vjerovati da već ne postoji nekakva tema na ovom forumu o njemu. morala sam se ulogirati, pogotovo kad sam vidjela da nitko odgovara na post. pohvale pokretačici teme!

ustvari, gledala sam ga u nedjelju kod stankovića i otišla proguglati da vidim ima li što o njemu novo pa sam zalutala ovdje.

ma i Džungla je odlična, bila sam na predavanju i predstavljanju knjige i ostala toliko zadivljena da sam ostavila zadnje pare za nju i pročitala ju u dahu.
zadnja mi je super jer me dirnula u neku žicu da sam počela putovati nakon nje potpuno drugačije.



vjerujem da će uskoro i afrika doći na red!!!

Zadnje uređivanje karmin : 31.07.2013. at 01:39.
karmin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 02:08   #8
u svakom slučaju bolje da su ovakvi likovi predvodnici putopisa u RH nego tam neki kvazi pisac salković, mada ni ovaj ludi rostuhar nije bog zna kaj, osvjezenje je na nasoj sceni i treba nam vise ovakvih entuzijasta. procitao sam prvu knjigu jel, samo nek se kreće i probudila mi je jos vise strast za duzim putovanjima biciklom, tu mi je on u neku ruku bio i idol, jbg nije mala stvar se odvazit na takvo neko putovanje, mada me razocarao kod stankovića, pogotovo njegova teorija o cudu, jbg frende malo si zabrijao al ajd nke ti bude
__________________
"Čudno je kako je malo potrebno da budemo sretni, i još čudnije: kako nam često baš to malo nedostaje!" Ivo Andrić

http://www.youtube.com/watch?v=rtemrZ7-pj0
fantazmagoričan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 07:22   #9
meni je Rostuhar bezveze

ono sto mi na prvu pada na pamet je Santhana od Bebeka mozda najbolji putopis domaceg autora koji sam procitao. a nakon njega U potrazi za staklenim gradom Bebeka i Malnara.

poceo sam citati djunglu i meni je to bilo kao pisanje dnevnika neizivljenog djecarca i onu s biciklom sam zapoceo, ista stvar mislim svaka cast momku, ima para pa putuje. da je spektakularan pa bas i nije

a Salkovic je kata faking strofa a ne pisac
__________________
Only God can judge me!
listopad is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 10:08   #10
Meni je on isto bzvz. Svaka njemu čast kako putuje, tko ne bi, ali njegovo pisanje mi je dosadno .

Jučer sam taman posudila Ivančića i Dunavski blues, te nekakvog našeg lika koji je obišao čuda s motorom. Baš me zanima.

Inače, putopis kojem se uvijek vraćam je od Jasena Boke - Na putu svile (kako nam je lagao Marko Polo). Lako za čitanje, prepuno doživljaja i vrlo humorno.
Također njegova Peta strana svijeta je isto odlična.
__________________
Etno je moja furka
ivanah is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 13:06   #11
Quote:
karmin kaže: Pogledaj post
ustvari, gledala sam ga u nedjelju kod stankovića
Gledala sam ga i ja. Nisam nikad bila na nekom od njegovih predstavljanja knjige tako da nisam znala ni što očekivati. Mislim da su otišli u preveliku širinu i da su se trebali držati neke teme i ići samo po tom.

Ovako su se svega dotaknuli i nekako mi i dalje puno toga 'visi u zraku'.
Quote:
karmin kaže: Pogledaj post
vjerujem da će uskoro i afrika doći na red!!!

Quote:
fantazmagoričan kaže: Pogledaj post
mada me razocarao kod stankovića, pogotovo njegova teorija o cudu, jbg frende malo si zabrijao al ajd nke ti bude
Ovo je dobro objašnjeno u posljednjoj knjizi, ali nije toliko zaglavinjao kao u emisiji. Malo je pretjerao.
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 16:54   #12
Dobar je Rostuhar. Ponekad malko previše u knjigama mudruje i isfurava se na hipsteraj (ono duvam travu i misli su mi čisti zen), ali putopisi su mu svakako zanimljivi, kao i putovanja sama. To su prava avanturistička putovanja, a ne dok dođeš u London pa ne znaš di ćeš jest i spavat jer ti agencija to nije organizirala. Fotke su okej, vidim da ima neki svoj đir fotkanja koji osobno ne preferiram pa neću puno trošiti riječi na nešto što se ionako sviđa većini.
Ono što mu jako zamjeram u Džungli je kako opisuje plemena koja su nekad kao živjela dobro pa ih je civilizacija kao iskvarila - ako mu se tako sviđa mogao je ostat u džungli s njima i nosit na vrhu penisa onu tikvicu, niko ga nije sprečavao. Ali eto, nije to odabrao. u svaki kutak našeg svijeta dolaze promjene, očekivati od plemena da se ne mijenjaju i ostanu vjerni prijašnjem načinu života kako bi bili adekvatna turistička atrakcija je u najmanju ruku bezobrazno.

Jako mi se svidjela knjiga Nek se kreće, bila je zanimljiva i uzbudljiva jer opisuje krajeve koji su nam bliski. Također, osjetno se sa svakom knjigom vidi kako Rostuhar napreduje kao pisac.
Gorski-vilenjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 18:34   #13
Quote:
Gorski-vilenjak kaže: Pogledaj post
Fotke su okej, vidim da ima neki svoj đir fotkanja koji osobno ne preferiram pa neću puno trošiti riječi na nešto što se ionako sviđa većini.
Komentiraj. Zanima me sad.

Quote:
Gorski-vilenjak kaže: Pogledaj post
Ono što mu jako zamjeram u Džungli je kako opisuje plemena koja su nekad kao živjela dobro pa ih je civilizacija kao iskvarila - ako mu se tako sviđa mogao je ostat u džungli s njima i nosit na vrhu penisa onu tikvicu, niko ga nije sprečavao. Ali eto, nije to odabrao.
Nisam to tako shvatila na način kako ti. Turisti su ih naučili na novce i takve stvari, a oni od tog nemaju apsolutno ništa. U onom jednom dijelu opisuje da već dugo znaju za trampanje i da je to sustav koji funkcionira, ali oni novcem ništa ne mogu jer je njima on u potpunosti bezvrijedan (iako znaju da nama on nešto predstavlja).


Quote:
Gorski-vilenjak kaže: Pogledaj post
u svaki kutak našeg svijeta dolaze promjene, očekivati od plemena da se ne mijenjaju i ostanu vjerni prijašnjem načinu života kako bi bili adekvatna turistička atrakcija je u najmanju ruku bezobrazno.
On je definitivno protiv toga, a to dobro opisuje u posljednjoj svojoj knjizi gdje secira odnos putnik - turist. Očito smo neke dijelove različito protumačili.

Quote:
Gorski-vilenjak kaže: Pogledaj post
Jako mi se svidjela knjiga Nek se kreće, bila je zanimljiva i uzbudljiva jer opisuje krajeve koji su nam bliski. Također, osjetno se sa svakom knjigom vidi kako Rostuhar napreduje kao pisac.
Slažem se s ovim.
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 19:18   #14
Užasno mi ide na jetra. Dolazi u kulture o kojima nema pojma, a realno ne može ništa ni naučiti jer je napuvanderski egotripaš koji druge uvažava i razumije onoliko koliko mu je potrebno da ispadne neki znalac i kuler.

Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
Možda zapravo nije prvi post, možda je nekog sram što čita Rostuhara pa se klonirao


Quote:
Urbanna kaže: Pogledaj post
On je definitivno protiv toga, a to dobro opisuje u posljednjoj svojoj knjizi gdje secira odnos putnik - turist. Očito smo neke dijelove različito protumačili.
Samo što je on hipster avanturist koji si brije da je bolji od turista. Not.
klonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 19:21   #15
Quote:
klonka kaže: Pogledaj post
Samo što je on hipster avanturist koji si brije da je bolji od turista. Not.
Čini mi se da si upravo ti pisala po ŽK-u o tom kako su svi i svatko i sve hipster/sko i kako te to iritira jer drugi stalno govore.

Ajd mi sad molim te definiraj pojam 'hipster avanturist'.
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 19:34   #16


Referirala sam se na to da se danas sve proglašava hipsterajem, ali da, u pravu si s time da sam mu prilijepila etiketu čije ljepitelje i sama ismijavam.

Ono što mi se nikako ne sviđa kod Rostuhara je to što si sam stvara auru posebnosti koja bi ga trebala uzdizati iz običnog pljuc-turista, a u biti se nimalo ne razlikuje od bilo kojeg suvremenog (post-)turista u potrazi za navodno autentičnim iskustvom. Takvih je danas pun svijet. Sve pet, ali nemoj si umišljati da si poseban, a još manje da razumiješ druge kulture. Jebe te ego.

Za moj ukus, fali mu teorije, metodologije i samokritike. Zadnjeg pogotovo.
klonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 19:45   #17
Quote:
klonka kaže: Pogledaj post
Za moj ukus, fali mu teorije, metodologije i samokritike. Zadnjeg pogotovo.
S prvim dijelom se ne slažem, ali sa zadnjim da.
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 21:13   #18
Quote:
klonka kaže: Pogledaj post
Užasno mi ide na jetra. Dolazi u kulture o kojima nema pojma, a realno ne može ništa ni naučiti jer je napuvanderski egotripaš koji druge uvažava i razumije onoliko koliko mu je potrebno da ispadne neki znalac i kuler.





Samo što je on hipster avanturist koji si brije da je bolji od turista. Not.
"the fucking peon masses, can once again ruin anyone who tries to do anything because you don't know how to do it on your own! " b. hicks
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 14:27   #19
Simpatičan dečko, ali po meni je on prije biznismen nego pisac, kako se voli sam predstavljati. Bila mi je samo njegova zadnja knjiga u rukama i imala sam osjećaj kao da čitam reklamno štivo koje je netko zaboravio lektorirati. Šteta što se tekst nekoga koji je toliko toga prošao na kraju svede na previše izlizanih fraza. Kao da je to pisao zato što je morao. Nešto kao kad profesorica u srednjoj zada temu za zadaćnicu pa onda većina piše ono što vjeruje da drugi žele čuti. Fali mu iskrenosti.
hamac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 02:40   #20
Gledao ga kod stankovica. ne znam ko je dosadniji od te dvojice. nest pricao da je sreo lika na biciklu na jednom dijelu afrike pa ga opet sreo na drugom dijelu. neke new age mistifikacije i objasnjenja, svemir se poslozio i slicne pizdarije. mozda bi ga procitao da nisam vidio emisiju.
logoff is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:38.