Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2014., 21:33   #61
Quote:
GlupiNick kaže: Pogledaj post
Iznenadila bi se koliko ljudi misli, štoviše uvjereno je da nakon završetka formalnog školovanja više ne trebaju ništa učiti.
u kakvoj li zabludi žive
osim ona teza o cjeloživotnom obrazovanju, tu još dakako dolazi i onaj najbolji dio učenja, onaj nesmetan i neovisan o ocjenama i očekivanjima drugih gdje istražuješ i posvećuješ svoje vrijeme onome što te istinski zanima
meni je uvijek bilo problematično natjerati se na nešto zato što mi to viši autoritet govori, tako je i sa knjigama stvar bila, uvijek su mi najmrskije bile one koje sam za lektiru trebala pročitat, naravno da je među njima bilo lijepih knjiga koje sam sa guštom pročitala, ali većinom su prevlavale one koje sam kako uzela u ruku, tako i isti tren ispustila
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 21:35   #62
Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
ali većinom su prevlavale one koje sam kako uzela u ruku, tako i isti tren ispustila
ma daj! ne bi se uopće reklo.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 22:11   #63


mimma, ja mislim da si ti ovdje u potpunosti neshvaćena.
kaya714 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 22:43   #64
lako moguće.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 22:48   #65
Citam najcesce dok pusim pljugu,buduci da pola noci pusim jointe,stignem puno citati.Plus sto ogladnim zestoko pa moram cesto i na wc koji je knjiznica takoder.Tako stedim na mjestu i vremenu.Tako odmaram od zene i kceri(u pozitivnom smislu),a na poslu kad sam nocna imam 6 sati slobodno za citanje(snalazljivost u nocnoj,lijenost ili opis posla pitanje je sad).Prije deset godina sam pio,jebo,srao,citao polovicno,tukao,trenirao i skakao po koncertima,a sad obitelj,trava,film,glazba i knjige.Osim sto se hvalim zelim reci da je citanje bitno poput zraka,hrane i seksa,zarazno je.Kcerka vidi da tata ima posvuda knjige,te i ona ima svoju kolekciju,tako da joj je listanje knjiga najnormalnija stvar poput pranja ruku.A to je tako slatko,hehe.
__________________
kad ti zivot da led,napravi sladoled
tromo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 22:51   #66
Bilo bi jako zanimljivo napraviti ozbiljno istraživanje o tome koliko čitaju profesori hrvatskog jezika i književnosti te to objaviti u medijima. Znam mnoge koji godinama nisu ništa pročitali.
Veronikaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 23:01   #67
Quote:
Veronikaa kaže: Pogledaj post
Bilo bi jako zanimljivo napraviti ozbiljno istraživanje o tome koliko čitaju profesori hrvatskog jezika i književnosti te to objaviti u medijima. Znam mnoge koji godinama nisu ništa pročitali.
baš to! opće je poznato da oni skoro najmanje čitaju.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 23:05   #68
Quote:
Veronikaa kaže: Pogledaj post
Bilo bi jako zanimljivo napraviti ozbiljno istraživanje o tome koliko čitaju profesori hrvatskog jezika i književnosti te to objaviti u medijima. Znam mnoge koji godinama nisu ništa pročitali.

Znam za jedno takvo istraživanje koje je poražavajuće. I ne, ne mislim javno iznositi detalje jer su rezultati sramotni.
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 23:08   #69
Quote:
Urbanna kaže: Pogledaj post
Znam za jedno takvo istraživanje koje je poražavajuće. I ne, ne mislim javno iznositi detalje jer su rezultati sramotni.
ajde, baš iznesi. pa nek se sramote, kad su bagra!
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 01:28   #70
Što se tiče ovog da najviše čitaju studenti/fakutetski obrazovani ljudi - vjerujem da je to u neku ruku točno, ali i dalje masu njih nema nikakve čitalačke navike. Konkretno na mom bivšem fakultetu, sa sigurnošću mogu reći da 80 % ljudi nije ništa čitalo, a bome nisu čitali ni stručnu literaturu jer se za sve kolegije učilo isključivo po skriptama. Od mojih prijatelja, samo jedna prijateljica baš redovito čita, ostali možda dvije-tri knjige godišnje. Pritom ne mislim samo na beletristiku, nego i na stručnu literaturu jer svi koje znam uče iz skripte, a kamoli da čitaju još dodatnu literaturu i proširuju znanje. Mislim da se tu čak ni ne radi o tome da nemaju vremena jer uredno sate i sate provode na netu, već im se jednostavno ne da i nemaju volje.

Ma mislim, naravno da puno studenata čita raznovrsnu literaturu, daleko od toga, ali mi se čini da su takvi, iako ih je dosta, ipak u manjini. Možda sam i u krivu, ali promatrajući okolinu, ne bih rekla.
Verbeia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 01:46   #71
Postavit ću malo drugačije pitanje. Koliko vi kao vjerni čitatelji pročitate knjiga godišnje? Onako, u prosjeku.

Ako idem od sebe, a ima više toga što volim. Dakle, tu su filmovi/serije, posao, izlasci i narvno knjige. I dosta još sitnih zanimacija. Ajmo reći da svi imalo sličan broj aktivnosti, više - manje. Koliko na kraju pročitate knjiga godišnje?

Ono što je čar kod knjiga i zašto su mi draže od filmova/serija pa i izlazaka je što ih ne čitam planski. Za filmove/serija znam kad imam slobodno i odredim si dan prije kad ću ih pogledat. Ili za izlazak se dogovorim dan/dva prije, ali za knjige svaki trenutak između tražim da pročitam nešto to je ta čar.

Dobro, i za knjigu imam svaki dan određeno sat vremena, ali isto tako tijekom dana se uvijek nađe vremena za pročitat barem 15-ak stranica.
Bilješka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 09:19   #72
Ne smatram se vjernom čitateljicom jer ne stignem onoliko koliko bih željela pročitati. Sad će me pojedinci ubiti, ali još uvijek imam neke knjige na polici koje nisam ni pipnula, ali hoću. Nekad.
Godišnje pročitam četrdesetak knjiga beletristike, ali uz to čitam povijest književnosti, povijest umjetnosti, nešto sitno filozofiju i sociologiju.

Ovaj broj varira, ovisno o tom koliko imam vremena (pogledam godišnje preko dvjesto novih naslova filmova, skitam po gradu, gubim vrijeme na Forumu, guštam u pivu itd. ). Ne opterećujem se brojem iako imam bilježnice u koje upisujem sve što pročitam/pogledam, ali mi je više cilj da stalno nešto novo učim i da mi je olovka u ruci jer prepisujem citate.
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 10:09   #73
radikal glll..mimma7-chan..gomen ne!
__________________
Don’t be a follower be a student!
osaki ni douzo!-ie ie douzo osaki ni!
rokurota is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 10:16   #74
Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
slažem se također da bi lektira trebala drugačije bit koncipirana, na način da bi u osnovnoj u nižim razredima trebali učenicima dati bližu literaturu, tipa Harrya Pottera, Kronike iz Narnije, pa i curama one Princezine dnevnike, Twilight i sl., čisto da razviju ljubav prema čitanju
klasike ne treba izbaciti, ali sigurno da ih treba modernizirati malo, recimo meni je sramotno što se u srednjoj ne čita Nabokov
Sori, ali lektira u OŠ je klincima uglavnom ok i dosta njih čita. Tolkien je u čitankama za 5. razred, Harry Potter za 7. Tekstovi su im uglavnom zanimljivi, ali bi se dalo pričat o ideologiji koja im se servira kroz njih. Narnija i Twilight su odvratne knjige i ne bi ih davala djeci da ih samostalno čitaju. Može uz zajedničku interpretaciju gdje lijepo pričamo o toleranciji i rodnim ulogama.

Lektira u SŠ prati povijest književnosti. Program je isti već 20 godina, a i onda su samo izbacili jugo autore. Treba bit ne dobar nego jebački dobar profesor da zainteresiraš djecu za lektiru u SŠ. Posebno prve dve godine (do romantizma).

Ne znam što tebi znači "modernizirati klasike". Svako slojevito književno djelo (i Gundulić i Dostojevski i Camus) se može interpretirati na "moderan" i zabavan način.

Nabokov? Bezveze. Bilo bi im korisnije da čitaju Beckettove romane.
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 11:22   #75
s obzirom na obitelj (tri klinca) oko 25-30 godisnje sto smatram dobrim prosjekom
__________________
Only God can judge me!
listopad is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 11:50   #76
ja pročitam mjesečno oko 5-6 knjiga.znači uzmimo godišnje oko 60 knjiga.budući da ne radim imam vremena za čitanje.ni jednu večer ne idem spavat a da prije toga malo ne čitam.ako mi je knjiga baš napeta,onda se to i produži.a ujutro se treba ustat...
i moja curica voli čitat.već prije polaska u školu je lijepo, tečno čitala.posuđuje knjige u knjižnici i sviđa joj se to.
dečki ne.oni nisu pročitali ni ono šta su morali za lektiru.skidaju s interneta,prepisuju,ali od čitanja ništa.
mm isto tako.jedinu knjigu koju je pročitao je mi djeca s kolodvora zoo.sadbi pročitao i nastavak ali još ga nema u knjižnici.
__________________
Samosvladavanje vodi u nebo,a neobuzdana strast put je u beskrajnu tamu...
Plavi kaputić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 14:47   #77
Quote:
listopad kaže: Pogledaj post
s obzirom na obitelj (tri klinca) oko 25-30 godisnje sto smatram dobrim prosjekom
I više nego dobar prosjek, ja čitam i manje s time da sam student s viškom slobodnog vremena.
Mingus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 19:30   #78
Quote:
Bilješka20 kaže: Pogledaj post
Postavit ću malo drugačije pitanje. Koliko vi kao vjerni čitatelji pročitate knjiga godišnje? Onako, u prosjeku.
Oko 15 godišnje. Stigao bih i više da manje zujim na internetu
__________________
Sve životinje su jednake, ali neke životinje su jednakije od drugih.
GlupiNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 21:43   #79
Quote:
Mingus kaže: Pogledaj post
I više nego dobar prosjek, ja čitam i manje s time da sam student s viškom slobodnog vremena.
a ono nije da su sada sve jednako debele i opsirne. nadje se i kracih djela. ali sad citam Doktora Faustusa od Manna i definitivno ce mi oduzeti vecu kolicinu vremena nego inace.
__________________
Only God can judge me!
listopad is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 22:30   #80
Quote:
listopad kaže: Pogledaj post
a ono nije da su sada sve jednako debele i opsirne. nadje se i kracih djela. ali sad citam Doktora Faustusa od Manna i definitivno ce mi oduzeti vecu kolicinu vremena nego inace.
Meni sad Camus sa kratkima oduzima više vremena nego nešto opširno.
Ali to je ono što tražim, štancanje pročitanih knjiga samo zbog toga je besmisleno.
Mingus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:13.