Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti > Kazalište

Kazalište Daske koje život znače

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2014., 16:10   #61
odgovor

Quote:
Neerp kaže: Pogledaj post
Je li itko s foruma prosao ove godine? Zasto vise nitko ne pise dozivljaje s prijamnog?
Svi mi koji smo s neizvjesnoscu pratili onu vorumhaer-generaciju prije par godina (Pilot, Pedala) koja je prakticki izvjestavala lajv s prijamnog
Prošao sam prijemni iako nikad prije nisam pokušavao. To nešto o čemu sam dugo, dugo, zbilja dugo maštao i dao sam si truda. Posvetio sam se tom cilju i dao mu 5 mjeseci života tijekom kojih sam disao, mislio i živio taj prijemni. Budući sam bio nezaposlen imao sam vremena na pretek i to sam iskoristio kao svoju prednost, pročitao sam skoro svu literaturu (osim jedne knjige). Stariji sam od svih koji su se prijavili i imam već nekog iskustva i zato mislim da nikako nisam reprezentativan primjerak.

Znam da tebe prvenstveno zanimaju detalji sa samog prijemnog, kakva je atmosfera, može li se izići na pauzu, kakvi su ljudi, kako su bili raspoloženi profesori, redoslijed pitanja, težina... Odgovori koje bi ti na to mogao dati nisu naročito zanimljivi, nisam čak ni siguran koliko bi ti mogli pomoći. Bio sam koncentriran na svoje i živio sam u trenutku, bilo je uspona i padova ali sam na kraju uspio, to ti je otprilike to.

Imam jeben savjet za sve koji žele upisati dramaturgiju, pročitajte svu ili barem skoro svu literaturu i šanse su vam astronomski veće. Zvuči kao nešto očito i banalno? Mene je iznenadilo koliko ljudi nije to učinilo, al' me nije iznanedilo kada sam vidio da nisu prošli.

Pismeni izgleda kao što su ranije opisivali, a usmeni je skroz individualno iskustvo. Sve se lakše podnese ako znaš da nekog qurtza znaš i da ćeš se već nekako snaći.
Balkanibal is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 13:41   #62
lijep pozdrav svima koji se još koriste ovom derutnom tehnologijom; kako je linkani dokument s obaveznom literaturom istekao, zanima me ima li tko ažurnu verziju?

hvala i pozdrav


/ scratch that, našao na stranici

post ostavljam kao potencijalno dobrodošao bump
Otto Emec is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2019., 11:47   #63
Vidim da je tema zamrla, pa evo mali bump, za sve buduće nadobudne dramaturge

Ako ima tko sa studija dramaturgije u bespućima foruma, imam par pitanja vezano za prijamni i moje radove, pa ako imate još života u sebi - PM
NinoM is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2019., 13:07   #64
Evo, nakon oporavka od inicijalnog šoka, odlučio sam, uzimajući u obzir kroničan nedostatak recentnih informacija, prenijeti svoje dojmove sa prijamnog ispita za studij dramaturgije.

Naime, ove (2019.) godine interes je bio izrazito velik (čak 20 kandidata), te je cijela klasa primljena na ljetnom roku (što je anomalija u svijetu Akademije).

Osnovne informacije

Prijamni se polaže u 2 dana. U našem slučaju svi smo isti dan pristupili pismenom dijelu (koji sačinjavaju test informiranosti i klauzura), a onda smo bili podijeljeni na 2 dana za usmeni dio ispita.

Test informiranosti (kolokvijalno: opća kultura) sadržavao je neka osnovna pitanja iz povijesti i aktualnosti u svijetu kazališta i filma.

Primjeri pitanja:
"Nabrojite dva filma J-L. Godarda."
"Kojoj redateljici je bio posvećen ovogodišnji subversive festival?"
"Kako se zove autor romana 'Črna mati zemla' po kom je u ZKM-u postavljena istoimena predstava?"
"Nabrojite 3 hrvatske dramske spisateljice/filmske redateljice?"
"Izdvojite jedan izvedbeni projekt skupine BADco."
"Tko je autorica drame Psihoza 4.48"

Uz navedena bila su i neka pitanja u kojima ste imali ponuđene odgovore. Što ovog dijela ispita tiče - ne učite - pratite! Na pitanja u kojima trebate sami ponuditi odgovore uglavnom su općenita i poznata, dok za ona manje poznata (npr. pitanje sa Sinišom Labrović) odgovore izvodite logički.
Nitko od vas ne traži znanje iznad osobe koja iole redovito čita i prati kulturne sadržaje.

Ovaj dio traje sat vremena, a realno se može riješiti u 15 minuta. Nakon ovoga imate sat vremena pauza, preporuka je da odete na kavu ili pojedete nešto, razbistrite glavu, odmaknite se od ADU na par trenutaka - dobro dođe.

Klauzura - podijeljena je na dva podzadatka, a u svakom birate između filmske i kazališne dramaturgije.
Prvi izbor bio je odabrati redatelja(kazališnog)/dramsku skupinu i opisati projekt koji bi s njim(a) radili ili analizirati sinopsis filma kojeg dobijete (struktura, likovi, radnja, potraga za dramaturškim rupama i sugestija njihove korekcije).
Drugi izbor bio je:
Improvizirati sinopsis u zadanim parametrima (jedan lik je u poginuo u prometnoj nesreći, a s njim se u automobilu nalazila nepoznata žena koja je u komi. Sinopsis mora sadržavati likove supruge i sina preminulog vozača)
Ili
Improvizirati dramsku sekvencu:
2 lika - M/Ž 17 godina, M/Ž 79 godina
Radnja - 24. prosinac
Mjesto radnje - intimna prostorija (npr soba jednog od likova)

Za klauzuru imate 4 sata, možete bez pitanja izlaziti na cigaretu (ili štogod, jedna cura je otišla na burek) i stvarno je sasvim dovoljno vremena. Bez brige, samo pišite. Osobno sam bio gotov za 2 sata.


A sad onaj zanimljiviji dio.. Usmeni ispit

Nemojte, ali nikako nemojte ispitivati druge kakav im je usmeni bio jer je to čisto OSOBNO iskustvo sa svojstvenim pitanjima.
Ali, da ne bi bilo tako kaotično, par smjernica dobro dođe:

1. Ne gledajte komisiju kao uzvišene profesore - uđite u diskurs, nemojte se bojati postaviti protupitanje (naravno, ne budite bezobratni)
2. Stojte uz svoje radove - njih branite, vaši su, kakvi god da jesu predstavljaju VAS
3. Recite "ne znam" - ne izmišljajte toplu vodu, ako ne znate neki fakt to i recite (npr. mene su uhvatili na Kraljevu sa pitanje o slijedu događaja, a ja se u trenutku nisam mogao sjetiti)
4. Literatura - stavite ono što je za vas relevantno, ja sa imao hrpu toga jer sam dolazio i sa filmskim scenarijem, i dramama
Ali savjetujem vam sljedeće: Minimalizam, ali dobro pripremljen - to znači odabir drama i filmova koje vama znače, kao i stručne literature (jedna cura je primjerice imala samo "Osnove teorije filma", dok sam ja imao 5 knjiga na toj listi). Nemojte slučajno stavljati drame/filmove/knjige koje niste pročitali jer vam je to ogroman minus (dogodilo se)
5. Lažno samopouzdanje - glumite, smješkajte se (makar od muke) - ovo je bitno jer im tako pokazujete inicijativu i želju.

Primjeri pitanja na usmenom (iako vam neće biti od pomoći):
"Kako ste u svojoj drami postigli tenziju u drugom činu?"
"Zašto su vam u scenariju likovi u takvom prividnom patrijarhalnom odnosu?"
"Kako bi ste postavili predstavu po filmu Cleo od 5 do 7, ali da se zove 'Gledatelj od 5 do 7'?"
"Zašto smatrate da je Berenger (Ionesco: Nosorog, op.a.) Sizifijanski lik i kako bi ste ga usporedili sa Malim princom?"
"Zašto odvjetnik na kraju filma "Kratki film o ubijanju" plače i kako bi ste to povezali sa svojim radom?"

Radovi

Što se radova tiče, nema tu neke filozofije. Pišite onako kako vama odgovara. Ako imate kakve dodatne ideje (redateljska rješenja i sl.) dodajte i to.
Za scenarij imate web stranicu http://scenarij.adu.hr/ gdje možete pogledati kako se pravilno formatira.

Broj donesenih radova ne garantira upad (1 odličan bolje je nego xy loših), ali ako mislite da imate kvalitetne radove - samo navalite. Ali budite spremni ih i braniti.

Teorijski rad oko kojeg se vodi polemika na konzultacijama nije ništa do li običan seminar na odabranu temu. Moj je bio "Apsurd u drami Nosorog". Moram li navoditi da svu literaturu koju tamo nađete također valja pročitati?

To je uglavnom to, prijamni mi je, osobno, bio divno iskustvo i bez razmišljanja bih ga opet ponovio. Dakako, ovo je moj stav i ne reflektira stav drugih (ipak je jedna cura izašla u suzama, dok je druga trčala po parkiralištu Akademije... ima svega). Rezultati su došli prvi radni dan nakon prijamnog. I tako sam ja upisao Akademiju


Za sva pitanja budućih dramaturga sam otvoren ovdje u inbox.

Neka je budućim generacijama sa srećom
__________________
I got some bad ideas in my head.
NinoM is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2019., 15:15   #65
Zdravo svima! Sinoć sam naišla na ovaj forum tragajući za informacijama o prijemnom ispitu na ADU i odmah sam se prijavila. Pročitala sam na njihovom sajtu sve što je bilo za pročitati, ali bih volela da prikupim i dodatne informacije. Primetila sam da je ova tema ponovo živnula, pa ću odmah reći šta me zanima. Slobodno mi možete pisati i direktno, ali rekoh da ostavim pitanje i ovde ako još nekome zatreba. Ja sam trenutno apsolvent na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, iz Beograda sam, nemam državljanstvo RH. Uskoro završavam četvorogodišnje studije (kod nas je još uvek 4+1). U Zagreb sam dolazila samo turistički, u kino, muzeje i provod i oduševljena sam ljudima i atmosferom. Imam ideju da upišem diplomske studije dramaturgije iz oblasti filmske dramaturgije na ADU. Što se tiče prijemnog, pogledala sam sve filmove sa spiska (što pretpostavljam da nije velika stvar s obzirom na to da su u pitanju klasici).Tamo piše da treba da apliciram sa najmanje 3 rada. Moje pitanje je da li to treba da budu novi radovi i da li je potrebno da priložim sve svoje ispitne radove? Takođe me zanima, pošto se vodim kao strani državljanin, na osnovu čega mogu da dobijem dozvolu boravka, zatim gde mogu da uradim potvrdu o akademskom priznavanju i na kraju gde mogu polagati ispit iz hrvatskog jezika? Naravno, zanima me i kako taj ispit izgleda i odakle mogu učiti za isti. Takođe, još jedno pitanje u moru pitanja - gde mogu pronaći hrvatske filmove i da li imate neku preporuku? Volela bih da unapredim znanje što više mogu. Otvorena sam i za preporuke hrvatskih drama, predstava i romana. Ja ću doći u Zagreb u decembru (prosinac), pa ću tek tada biti u mogućnosti da odem na ADU i da se detaljnije raspitam. Pozdrav i hvala velika!
baby alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2019., 16:01   #66
pogledati i ovu temu: https://www.forum.hr/showthread.php?t=107207&page=17
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2019., 19:45   #67
Quote:
baby alien kaže: Pogledaj post
Zdravo svima! Sinoć sam naišla na ovaj forum tragajući za informacijama o prijemnom ispitu na ADU i odmah sam se prijavila. Pročitala sam na njihovom sajtu sve što je bilo za pročitati, ali bih volela da prikupim i dodatne informacije. Primetila sam da je ova tema ponovo živnula, pa ću odmah reći šta me zanima. Slobodno mi možete pisati i direktno, ali rekoh da ostavim pitanje i ovde ako još nekome zatreba. Ja sam trenutno apsolvent na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, iz Beograda sam, nemam državljanstvo RH. Uskoro završavam četvorogodišnje studije (kod nas je još uvek 4+1). U Zagreb sam dolazila samo turistički, u kino, muzeje i provod i oduševljena sam ljudima i atmosferom. Imam ideju da upišem diplomske studije dramaturgije iz oblasti filmske dramaturgije na ADU. Što se tiče prijemnog, pogledala sam sve filmove sa spiska (što pretpostavljam da nije velika stvar s obzirom na to da su u pitanju klasici).Tamo piše da treba da apliciram sa najmanje 3 rada. Moje pitanje je da li to treba da budu novi radovi i da li je potrebno da priložim sve svoje ispitne radove? Takođe me zanima, pošto se vodim kao strani državljanin, na osnovu čega mogu da dobijem dozvolu boravka, zatim gde mogu da uradim potvrdu o akademskom priznavanju i na kraju gde mogu polagati ispit iz hrvatskog jezika? Naravno, zanima me i kako taj ispit izgleda i odakle mogu učiti za isti. Takođe, još jedno pitanje u moru pitanja - gde mogu pronaći hrvatske filmove i da li imate neku preporuku? Volela bih da unapredim znanje što više mogu. Otvorena sam i za preporuke hrvatskih drama, predstava i romana. Ja ću doći u Zagreb u decembru (prosinac), pa ću tek tada biti u mogućnosti da odem na ADU i da se detaljnije raspitam. Pozdrav i hvala velika!
ADU ti svake ak. godine ima konzultacije, pokušaj doći na njih jer će ti dati bolji uvid u sam prijamni ispit

Ako te zanima suvremena hrvatska drama - baci pogled na www.drame.hr
Tu imaš suvremenih autora (čak i ponekih profesora sa odsjeka) kao što su Tomislav Zajec, Ivor Martinić, Kristina Gavran, ...

Domaće filmove je dosta teško pronaći, ali servis HRTi omogućuje uvid u noviju produkciju u kojoj je sudjelovala nacionalna televizija (topla preporuka su filmovi Hane Jušić "Ne gledaj mi u pijat" i I.G. Viteza "Narodni heroj Ljiljan Vidić")

Radovi ne moraju biti novi, ali (logično) moraju biti tvoji autorski radovi. Pretpostavljam da je nužno i da nisu još uvijek realizirani, ali to ne mogu sa sigurnošću reći.

Osnovu za boravak kao strani student možeš dobiti na temelju studentskih prava. Sad, nisam siguran, ali najbolje je kontaktirati Ministarstvo znanosti i obrazovanja (ili čak vanjskih poslova) za daljnje upite, a nije na odmet niti kontaktirati referadu Akademije.

Sretno sa prijamnim, drago mi je vidjeti da postoji interes za naš odsjek i vani
__________________
I got some bad ideas in my head.
NinoM is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2024., 13:45   #68
dramaturgija prijamni

hej, friški studenti na ADU i svi koji se sjećate kako je izgledao postupak prijamnog, pomoć sve čega se sjećate... koliko je potrebna stručna literatura (preporučena), dojam usmenog i primjeri pitanja (dal moram znat svaki detalj filmova i predstava koje sam stavila na popis,), znam da na popis ide 5 filmova, al moram ih pogledat 30 i pročitat 28 drama pa me zanima u kojem obujmu moram sve to imati u glavi itd... hvalaaaaaaa
elduende is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2024., 14:03   #69
Quote:
elduende kaže: Pogledaj post
hej, friški studenti na ADU i svi koji se sjećate kako je izgledao postupak prijamnog, pomoć sve čega se sjećate... koliko je potrebna stručna literatura (preporučena), dojam usmenog i primjeri pitanja (dal moram znat svaki detalj filmova i predstava koje sam stavila na popis,), znam da na popis ide 5 filmova, al moram ih pogledat 30 i pročitat 28 drama pa me zanima u kojem obujmu moram sve to imati u glavi itd... hvalaaaaaaa
post 66
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:25.