Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2017., 07:27   #381
Quote:
anita kaže: Pogledaj post
Koliko su razgovorljivi vaši tinejdžeri, recimo 14-15 godina. Vidim kod frendova svog klinca da se neki doslovno ne gase i sve doma ispripovijedaju što je bilo u školi, o čemu su razgovarali s frendovima, što su radili, gdje su bili i tak. I vidim drugu krajnost, one koji kao da im se ne da pričati. Svi odgovori su "ne znam", "ništa", "dobro" i sl. Takvog imam ja. Neke kolege s posla mi potvrđuju da je tako bilo i njima s klincima i da je to jednostavno prošlo.
Surfala sam netom i tražila iskustva i svi pišu o odrastanju i traženju sebe, o potrebi podrške ali bez ikakvog prisiljavanja i nametanja.
Ne znam što se sve može smatrati u granicama normale, ali ne sjećam se da sam ja sebe tak "tražila".
Mali ima 14, sad će u 8. razred......razgovorljiv je samo sa prijateljima kad razglabaju o igricama....ostalo sve treba čupat iz njega....većina ih je takva,a mislim da je to i normalno....nekad se dogodi da krene neka priča i kroz skroz druge teme dođemo do škole i šta se tamo događa....e jedino tako nešto malo više kaže o sebi, prijateljima, nastavnicima i šta se događa......ali to su rijetki trenuci....
Dobro uči, nema problema sa ponašanjem i znam da je sve manje više ok u školi,pa ne paničarim....ali da bi volila da nekad nešto više kaže-bi.....
Lenac7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2018., 22:17   #382
To je, znaci, pubertet...

Pozdrav svima...

Ne mogu reci da imam neki konkretan problem sa sinom, naprotiv...
Dobro je dijete, ne pravi nikakve probleme, odlican u skoli, streber sa svojim hobijima, drustven, ima uzi krug prijatelja i dosta sirok krug poznanika sa kojima se druzi...
Sve super, osim sto je ponekad nepodnosljiv, u smislu da je komunikacija nam na granici svadjanja, ali konstantno...
Inace smo dosta slicni, i imali smo super odnos... Zadnjih par godina dosta se osamostalio, i to je super...
Ali, precesto, ne cuje sta mu govorim, sitnice koje treba da uradi, zabrlja, sarkastican je, provocira rijecima, lijen...

Kako izlazite s time na kraj?
Ljuti me takvo ponasanje, puno bi mi znacilo da ucestvuje u nekim svakodnevnim poslovima, ali sto god ga zamolim da uradi, moram cekati da ostavi tel, da izadje iz igrice i sl...
Je li ovo normalno za 13 godina?!
Osjecam da me ne postuje, ne suosjeca, ne cijeni...
Vjerovatno i on osjeca slicno, jer se toliko bori za svoja prava i slobode 🤔
Koliko god mi je drago sto je samostalan, sto ima svoje stavove i misljenja, sto se bori za sebe...,toliko mi je teze naci pravi nacin da sacuvam vezu i povjerenje koje smo imali do skora...
I ja snosim dio krivice, cijelo ljeto sam radila produzeno, morala sam, cak i vikendima, i tada kao da se navikao bez mene...

Jos uvijek odigramo ponekad saha, ili popricamo o nekoj knjizi, ali ne prica vise o svemu sa mnom, kao prije
Dina82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2018., 11:55   #383
Prisjeti se vaših deset posljednjih rasprava : koliko ih je završilo tvojim davanjem njemu za pravo? Koliko si mi se puta ispričala zbog nečega u posljednju godinu dana?

Zvučis poput roditelja "moj Berislav i ja nismo samo roditelj i dijete, mi smo i NAJBOLJI PRIJATELJI". Tvog Berislava sad vjerojatno muči to što Žaklina nekako i pristaje skinuti grudnjak, ali ga niže od pojasa ne pušta ni kad se napiju - ozbiljno očekuješ da on i dalje priča s tobom o svemu?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2018., 12:19   #384
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Tvog Berislava sad vjerojatno muči to što Žaklina nekako i pristaje skinuti grudnjak, ali ga niže od pojasa ne pušta ni kad se napiju - ozbiljno očekuješ da on i dalje priča s tobom o svemu?
Napredan neki trinaestogodišnjak.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2018., 12:22   #385
Ne bih rekao.

A ti si jedna od onih koje vjeruju da interes za spolovila nastaje negdje oko tridesete?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2018., 12:43   #386
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ne bih rekao.

A ti si jedna od onih koje vjeruju da interes za spolovila nastaje negdje oko tridesete?
aaaaaaaaaahhaahahahahhaha

13-godišnjaci u to doba drkaju itekako, tak da se slažem sa Byronom i potpuno je u pravu
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2018., 14:32   #387
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ne bih rekao.

A ti si jedna od onih koje vjeruju da interes za spolovila nastaje negdje oko tridesete?
Ne. Ali slika dvoje trinaestogodišnjaka koji se zajedno napijaju pa joj on pokušava skinuti gaćice dok ona čuva svoju čednost nije mi osobito uvjerljiva. A pomalo je i seksistička. S trinaest, vjerojatnija je njezina želja a seksualnim eksperimentiranjem. A najvjerojatnije je da i jedno i drugo još isključivo eksperimentiraju na samima sebi.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2018., 14:37   #388
Quote:
Dina82 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima...

Ne mogu reci da imam neki konkretan problem sa sinom, naprotiv...
Dobro je dijete, ne pravi nikakve probleme, odlican u skoli, streber sa svojim hobijima, drustven, ima uzi krug prijatelja i dosta sirok krug poznanika sa kojima se druzi...
Sve super, osim sto je ponekad nepodnosljiv, u smislu da je komunikacija nam na granici svadjanja, ali konstantno...
Inace smo dosta slicni, i imali smo super odnos... Zadnjih par godina dosta se osamostalio, i to je super...
Ali, precesto, ne cuje sta mu govorim, sitnice koje treba da uradi, zabrlja, sarkastican je, provocira rijecima, lijen...

Kako izlazite s time na kraj?
Ljuti me takvo ponasanje, puno bi mi znacilo da ucestvuje u nekim svakodnevnim poslovima, ali sto god ga zamolim da uradi, moram cekati da ostavi tel, da izadje iz igrice i sl...
Je li ovo normalno za 13 godina?!
Osjecam da me ne postuje, ne suosjeca, ne cijeni...
Vjerovatno i on osjeca slicno, jer se toliko bori za svoja prava i slobode 🤔
Koliko god mi je drago sto je samostalan, sto ima svoje stavove i misljenja, sto se bori za sebe...,toliko mi je teze naci pravi nacin da sacuvam vezu i povjerenje koje smo imali do skora...
I ja snosim dio krivice, cijelo ljeto sam radila produzeno, morala sam, cak i vikendima, i tada kao da se navikao bez mene...

Jos uvijek odigramo ponekad saha, ili popricamo o nekoj knjizi, ali ne prica vise o svemu sa mnom, kao prije
Koliko ti dijete vremena dnevno provodi na ekranu? I u kojoj mjeri nadzirete njegove aktivnosti na internetu?
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2018., 09:52   #389
Mda.

Za sve probleme osnovaca objašnjenje je ADHD, a za svako ponašanje pubertetlija kriv je internet.

Ispada da nikad nije bilo lakše biti roditelj.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2018., 10:08   #390
@Lord Byron, prestani trolati.

Nitko nije rekao da je za svako ponašanje pubertetlija kriv internet. Postavila sam pitanje autorici zbog nečega što je napisala u svom postu, ali čini se da je nestala s teme pa nema smisla da joj više poklanjamo pažnju.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2018., 16:10   #391
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
@Lord Byron, prestani trolati.

Nitko nije rekao da je za svako ponašanje pubertetlija kriv internet. Postavila sam pitanje autorici zbog nečega što je napisala u svom postu, ali čini se da je nestala s teme pa nema smisla da joj više poklanjamo pažnju.
Koliko provodi vremena na nettu, kada ja nisam u kuci, ne znam... Vjerovatno dosta.
A kada sam tu, pokusavam ograniciti vrijeme, ili vrstu sktivnosti... Malo je tesko, jer se bavi programiranjem, i cesto radi nesto za skolu...
Igrica ne igra puno ( vise ih voli praviti)...

Ja insistiram da ne odustaje od sporta, ostaje mu manje slobodnog vremena za internet, mada je smanjio s treninzima...
Dina82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2018., 16:19   #392
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Prisjeti se vaših deset posljednjih rasprava : koliko ih je završilo tvojim davanjem njemu za pravo? Koliko si mi se puta ispričala zbog nečega u posljednju godinu dana?

Zvučis poput roditelja "moj Berislav i ja nismo samo roditelj i dijete, mi smo i NAJBOLJI PRIJATELJI". Tvog Berislava sad vjerojatno muči to što Žaklina nekako i pristaje skinuti grudnjak, ali ga niže od pojasa ne pušta ni kad se napiju - ozbiljno očekuješ da on i dalje priča s tobom o svemu?
Ustvari, redovno se izvinem, ako sam pogrijesila, a desava se, i ja sam samo covjek... Nije mi to problem priznati.
Izvine se i on, kada pretjera, cim malo ohladi glavu...

Svjesna sam da ima prijatelje s kojima prica o tim temama (poznajem djecu, podrzavam druzenje, i u kontaktu sam s drugim roditeljima, taj dio je ok zadnjih godinu - dvije)...
Problem je kada mi "zaboravi" reci da su me zvali iz banke, npr, da trebam otici na roditeljski, ili slicno... ( A na tom roditeljskom saznam da je postigao ovo ili ono, o cemu vise znaju drugi roditelji, nego ja...)
Kaze, nije bitno, zaboravio mi spomenuti i sl...
Dina82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2018., 18:17   #393
bayrone, dinin mali ima 13, u toj dobi dečkići su tek na početku puberteta tako da teško da ima teme koje traže privatnost. jedino ko i svi, prešućuje svoje dječje gluposti i umanjuje očita sranja. što je normalno.

ja ovo ne bi pripisivala pubertetu, pravi pubertetski bunt i ja u potpunosti odlučujem o svojem životu te čeka za neke 3 do 4 godine. dečki kaskaju za curama.

mali se osilio. nisi na vrijeme postavila granice, vjerojatno misleći da je taj ton i riječnik stvar trenutne frustracije koja se neće brzo ponoviti. no prešlo mu je u naviku. kad se ponaša neprihvatljivo, odmah kaznu. obično je efikasna i ne vrijeđa dijete - oduzimanje mobitela i plejke. za teže prijestupe i pristupa internetu i izlaska koji nisu vezani uz školu ili sport.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2018., 19:55   #394
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
kad se ponaša neprihvatljivo, odmah kaznu.
Ojebemti ovakvo odmahkaznu roditeljstvo.

Oduzimanje mobitela i ostale čvrstorukaške pizdarije koje predlažeš definitvno će sjebati i ove ostatke odnosa koji trenutno postoje. Ovo je tipičan model ponašanja "dok si pod mojim krovom blablablabla"-roditelja koji nisu u stanju postići autoritet snagom argumenta pa posežu za dobrim starim argumentom snage. Ajde, barem je evolucija donijela nezalaganje za šamarčinu - sad se treba oduzimati, kažnjavati, lomiti na druge načine - a dijete po cijelome opisu izgleda sasvim OK.

I odakle ti ta ideja da oduzimanje mobitela i ostali prijedlozi ne vrijeđaju dijete?

I za kraj, biser nad biserima: odakle ti ideja da pravi pubertetski bunt počinje tek u sedamnaestoj???
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2018., 20:57   #395
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post

I za kraj, biser nad biserima: odakle ti ideja da pravi pubertetski bunt počinje tek u sedamnaestoj???
piše na internetu
i prica se po selu
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2018., 21:19   #396
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
bayrone, dinin mali ima 13, u toj dobi dečkići su tek na početku puberteta tako da teško da ima teme koje traže privatnost. jedino ko i svi, prešućuje svoje dječje gluposti i umanjuje očita sranja. što je normalno.

ja ovo ne bi pripisivala pubertetu, pravi pubertetski bunt i ja u potpunosti odlučujem o svojem životu te čeka za neke 3 do 4 godine. dečki kaskaju za curama.

mali se osilio. nisi na vrijeme postavila granice, vjerojatno misleći da je taj ton i riječnik stvar trenutne frustracije koja se neće brzo ponoviti. no prešlo mu je u naviku. kad se ponaša neprihvatljivo, odmah kaznu. obično je efikasna i ne vrijeđa dijete - oduzimanje mobitela i plejke. za teže prijestupe i pristupa internetu i izlaska koji nisu vezani uz školu ili sport.
Mislim da je Dinin problem što joj se čini da je izgubila bliskost sa sinom, a ne toliko njegovo neprihvatljivo ponašanje.

@Dina82, ako je vaš odnos tijekom njegova odrastanja bio blizak, a sad je u pubertetskoj fazi "roditelji su neprijatelji," vjerujem da će se ta bliskost vratiti u obliku primjerenom njegovoj zrelosti kasnije. Dijete ti odrasta i tu ne možeš ništa.

Možeš, doduše, inzistirati na tome da obavlja svoja zaduženja u kućanskim poslovima - uruči mu popis. Svakako inzistiraj na tome da mora razgovarati s tobom pristojno (kao što i ti razgovaraš s njim), i da se pridržava bilo kojih pravila koja smatraš važnima.

Jasno mu u svakom trenutku daj do znanja da si uvijek tu za njega. I dopusti mu slobodu i privatnost koju ne mora podijeliti s tobom.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2018., 13:42   #397
bayrone, imam 45g, roditeljsko iskustvo i podosta prijateljica koje su prošle stvarno svašta sa svojim pubertetlijama.
ti si muško, probaj se sjetiti svojih brija s 13 i onih sa 17g, pa mi reci da tu nema razlike, da si se s 13 seksao, redovito brijao, ne išao u školu mjesec dana jer si bio pametan i zreo, a škola glupa, da si već iz iskustva znao što ti od alkohola i drogsica paše ili ne paše... malo karikiram, no velika većina dečki u toj dobi su tek na početku puberteta, još tu nema pravog bunta i pokazatelja samostalnosti.
btw, razina testosterona kod prosječnog 13togodišnjaka je još niska, a to je pokazatelj puberteta.

biti bezobrazan prema roditeljima i neispunjavati osnovna pravila kuće su znak nepoštovanja, a takvo dijete kod mene ne bi imalo privilegija. mobitel i plejka to jesu, nisu osnovna dječja prava. i uvijek se treba zapitati - ako se dijete tako ponaša pred roditeljem, kako se ponaša kad ga ne gleda nitko od odraslih? neće klincu pasti kruna s glave ako zbog svojeg ponašanja ostane bez elektronike.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2018., 16:54   #398
E, to: imaš iskustvo roditeljstva i imaš prijateljice. Sve zajedno ste valjda pri porodu ozračene mudroscu roditeljstva pa vas eto niotkuda "iskustvo roditeljstva" čini neupitnim autoritetima, a vaše nekoliko djece statistički relevantnim uzorkom.

Ukratko, tvoje rečenice očito su čista projekcija na tvoje iskustvo roditeljstva, a ne odgovor na opisani slučaj. Najbolja ilustracija je ustrajavanje na nekakvom djetetovom "rječniku" zbog kojega ga treba kažnjavati, a kolegica spominje tek sarkazam i svadljivost. Kolegica prvenstveno ima problema s činjenicom djetetova odrastanja - na kraju se drama svodi na zaboravljanje obavijesti (ne kažem da nema drugih problema, ali znakovito je da je spomenuta zapravo benigna sitnica), a ti zagovaras standardno oružje onih koji se hvastaju "iskustvom roditeljstva" kao kvalifikacijom - grubu silu. Neće on MENI... JA ću njemu... Vrag je uvijek u detalju izričaja .

Dalje mi se, s nekim tko svoje neshvaćanje kako bi U OVOM SLUČAJU bilo kakva demonstracija sile potpuno sjebala odnos, posve izvjesno sjebala i cijeli niz pozitivnih aspekata ponašanja o kojima kolegica piše i značila objavu posve nepotrebnog rata, jednostavno ne da.

BTW, ne trudi se tipkati, ne pada mi na pamet prijavljivati svoje godine ili (ne) posjedovanje toga, ah, ključnoga iskustva roditeljstva.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2018., 18:52   #399
ne trudim se tipkati, to mi dođe ko relaksacija dok se šnicle krčkaju. i nitko te nije pitao za godine i iskustvo, već da se sjetiš sebe s 13g. ako nećeš, ne moraš.

ženu očito muči ponašanje djeteta, da ne, ne bi pisala. a da je problem u odrastanju, da je, odrastaju od prvog dana do potpunog sazrijevanja, odrastanje djeteta joj nije novost kao ni raznorazne faze koje ono nosi.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2018., 08:14   #400
Je li moguce da djeca ponekad nisu svjesna svoga ponasanja? Jer, kada ja kazem da je bio drzak, npr, on tvrdi da nije...
Mogu prihvatiti da se mijenja, ali postoji granica do koje tolerisem ispade...
Kazne se kod nas nisu pokazale ucinkovitim pretjerano... Mada, ogranicenja u koristenju elektronike ima, jer meni nije normalno da visi na nettu cijeli dan...
Probala sam mu objasniti to s "ravnopravnoscu"... Ok, hoces ravnopravnost, nikakav problem, ali dobit ces i obaveze i odgovornost u paketu 😉
Meni je to posteno, i njemu je djelovalo, ali je nakon dva dana, i nekih sitnijih obaveza, poslova po stanu, zakljucio da ne zeli bas da budemo ravnopravni...

Njegovo objasnjenje verbalnih ispada je da se u datom momentu ne moze dovoljno kontrolisati jer raspravljamo npr o necemu do cega mu je puno stalo...
Pa sam ga pitala da li bi tako reagovao sa npr nastavnicom, ili bilo kime drugim... Ne bi...
Zamislio se...
Dina82 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:53.