Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 11 15.07%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 19 26.03%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 6 8.22%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 30 41.10%
Dovesti ce do potpunog sloma države 7 9.59%
Glasovatelji: 73. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old Danas, 14:46   #11441
Ne znas jel gore kad ITjevci stalno palamude o ITju, ili kad non-ITjevci govore (najcesce negativno) u njemu

Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 16:16   #11442
Kratkoročno i dugoročno pozitivni učinci emigracije debelo premašuju nesumnjivo negativan efekt gubitka stanovništva na dugi rok, zato sam glasao za prvu opciju.

Samo kratkoročni efekt da ćemo iduću krizu dočekati sa manje nezaposlenih nego ikad prije je ogromna stvar. Nakon desetljeća i desetljeća relativno nesretnih ekonomskih prilika, napokon smo imali i malo sreće. Niske kamatne stope, dugo razdoblje bez globalne krize i egzodus koji rješava višak radne snage spasili su nas od scenarija tipa Grčka i vjerojatnog dolaska Pernara ili nekog sličnog na vlast.

Što se reformskog efekta emigracije tiče, moje mišljenje je da isti postoji zbog manjeg pritiska na 'kruha i igara' tip politike koja obično dolazi od nezaposlenih i onih s manjim primanjima, a takvi dominantno odlaze. Da, postoji i brain drain, ali oni najbolji su odlazili i prije 'egzodusa'.

Možda i nije slučajno da se upravo nakon ulaska u EU kreće sa rasterećenjem 'bogatih' (a ustvari liječnika, inženjera i sl.). Uglavnom, egzodus nije idealna stvar, ali je za zemlju poput Hrvatske i situaciju u kojoj smo bili 2012-2013. praktički melem na ranu i potencijalno prevenira dolazak populista / izlazak iz EU, te još koje izgubljeno desetljeće.
marcuscato is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 16:23   #11443
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Upravo tako.

Pokazatelj potrošnje je užasno netočan podatak o tzv. oporavku naše ekonomije. Pa samo ja po centru ZG-a vidim nebrojeno očitih gastića koji su tu došli za Božić da potroše koji euro.
Kako ne bi rasla potrošnja kada iz emigracije na blagadane dođe naš čovjek željan domaće hrane i željan da vidi svoje staro društvo u lokalnom bircu. Pa i sam imam rodbine vani i vrlo dobro znam koliko oni troše kada dođu ovdje.
Jedan takav za par dana potroši ovdje kao domaći za 3 mjeseca.
Meni je osobno ceh doso na iznad soma ojra (ne racunajuci karte i poklone kupljene u Irskoj) pa mi se tu forumasi cude i vele da baljezgam.
Dvoje frendova dobilo klince, pa svakom 5 bani ojra pod glavu...pa uvalit klincima po 100 kuna s rukovanjem (kak su i meni znali u tim godinama), pa pokloni za familiju i frendove za Bozic...pa cuge di se oces ispricat sa starim frendovima, pa potraju od popodneva do jutra - jer se dugo nismo vidli... I tak puta 10. Pa vecera koji put, pa idemo na pizzu, na cevape, vidit novi restoran, pa idemo u Tuhelj na kupanac, saune i msaze, pa na advent, pa natankaj auto za silna vozikanja itd. A nije da je bilo na moj racun sve.

Jednostavno se svaki dan druzis s ljudima kojih si se zazelio. A obzirom da sam kronicni slucaj hedonista - to kosta. Netko drugi kojemu starci krpaju kraj s krajem bu mozda malo manje ruzio, ali bu zato nakupovo speceraja i ostavio kesa svojima da se pokrpaju.

Al da, nevjerojatno je kolko ojra zgori u “jeftinom” hrvatistanu.
DK-RH is online now  
Odgovori s citatom
Old Danas, 16:42   #11444
Soma eura za 2 tjedna i to mislis da je skupo ?
Uz sve sto si pobrojio, to je jako jeftino.

Ja sam spizdio u Berlinu 400 eura u jednoj faking noci. I to uopce ne smatram nenormalnim ili bolesnim.
U Njemackoj tisucu eura u razdoblju bacanja para se spizdi u jednom jako solidnom vikendu u bilo kojem iole interesantnom gradu. Mislim da niti najmanje ne pretjerujem. Ne govorim da je to neka norma potrosnje, ali jeste sasvim normalna potrosnja kad ne pazis na svaki euro u statusu turista. A kad nisi u Hrvatskoj svakih nekoliko mjeseci, to je upravo status turista.
Ali da budem vrlo precizan, mislim da su izlasci u Hrvatskoj relativno prosjecne cijene. U odnosu na bilo sto u zapadnoj Europi su realno skupi jedino po tom pitanju sto ljudi u Hrvatskoj se tuku da plate racun, a vani se tuku da ga ne plate. Cast iznimkama naravno, ima ih.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 17:26   #11445
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post

Ja sam spizdio u Berlinu 400 eura u jednoj faking noci. I to uopce ne smatram nenormalnim ili bolesnim.
U Njemackoj tisucu eura u razdoblju bacanja para se spizdi u jednom jako solidnom vikendu u bilo kojem iole interesantnom gradu. Mislim da niti najmanje ne pretjerujem. Ne govorim da je to neka norma potrosnje, ali jeste sasvim normalna potrosnja kad ne pazis na svaki euro u statusu turista. A kad nisi u Hrvatskoj svakih nekoliko mjeseci, to je upravo status turista.
Ali da budem vrlo precizan, mislim da su izlasci u Hrvatskoj relativno prosjecne cijene. U odnosu na bilo sto u zapadnoj Europi su realno skupi jedino po tom pitanju sto ljudi u Hrvatskoj se tuku da plate racun, a vani se tuku da ga ne plate. Cast iznimkama naravno, ima ih.
Nije uopce poanta jel skupo il jeftino. Poanta je da broj egzodasa konstantno raste i da sigurno potrose bar soma eura po posjetu u prosjeku (bubnuta brojka). I to je jedna od rijetkih blagotvornih ucinaka egzodusa. Tisucu ljudi vise u egzodusu, milja ojra vise za blagdane koja se slila iz inozemstva.
Jedino je “problem” kaj te pare kroz statistiku friziraju potrosnju pa se mogu ofcama servirat kao vijest o gospodarskom napretku i oporavku.
DK-RH is online now  
Odgovori s citatom
Old Danas, 17:43   #11446
Quote:
Znam iz prve ruke da mi moralne lekcije Konzumovo govno i narkoman ne mora drzati.

Pa to su normalne stvari.
Svijet je globalno selo, ljudima dosade jednaki ljudi, ista zemlja i slicno.
A SAD ionako definitivno nije primjer blagostanja na zemlji, ja bi rekao doslovce sve obrnuto od toga.

Usput receno mozda si u pravu da nekad pretjerujem, ali poanta je to da Austrijanac nece raditi kao server maramica u nekoj brvnari. Ako netko misli da pretjerujem neka posjeti becku zracnu luku i slobodno pobrojimo koliko tamo Austrijanaca radi na standovima ili konobari ili u mcdonaldsu. Ako ih je 10% puno sam rekao. A sad si tek misli koliki broj Austrijanaca ce raditi kao server u nekoj brvnari bogu iza nogu. Opet ponavljam, sigurno se dogodi, ali ajmo malo realnosti.
Zbog Croatia Airlinesa sam imao lijepu prigodu tamo na aerodromu provesti doslovno 2 puna dana i vise sam pricao hrvatski nek njemacki.

Da li ce raditi u kontrolingu za multinacionalnu firmu diljem svijeta, da u pravu si da ne bi trebao govorit o tome sa sigurnoscu. Zato sam rekao moj dojam. Kad bolje razmislim, sasvim vjerojatno je da sam pretjerao.
ti si dovoljno pokazao svog neznanja na svim temama, tj ti znas iz prve ruke sve i svasta
a otpustili ga s pripravnistva u madarskoj

evo i opet ti kao si malo pretjera i izvukao misljenje iz guzice

Agrokor je bio jedan od najpozeljnijih poslodavaca tada,a tebi krivo sto te nisu hfjeli vidim bas jako

kakve dokaze imas da sam narkoman? nije u redu vrijedati tako
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 17:49   #11447
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
ti si dovoljno pokazao svog neznanja na svim temama, tj ti znas iz prve ruke sve i svasta
a otpustili ga s pripravnistva u madarskoj

evo i opet ti kao si malo pretjera i izvukao misljenje iz guzice

Agrokor je bio jedan od najpozeljnijih poslodavaca tada,a tebi krivo sto te nisu hfjeli vidim bas jako

kakve dokaze imas da sam narkoman? nije u redu vrijedati tako
Najpozeljniji danasnji poslodavac je ZG Holding. I to mijenja cinjenicu da tamo rade ljudska govna na koji tocno nacin ?
Da, jer je uspjeh raditi za pozeljnog hrvatskog poslodavca. U zemlji bez korupcije, bez uhljeba i bez izmisljenih radnih mjesta, raditi za nesto "pozeljno" je zbilja pojam uspjeha. Mozda jedino ekipi poput tebe.

Imas ti koji dokaz da sam igdje dobio otkaz

Na drugoj temi se hvalis kradjom novaca od drzave, mislis da to nije dovoljno za uvrede ? Pa casnije osobe od tebe diraju djecu u crkvi. To je tvoj problem, a ne za kog si radio i jos se hvalis stvarima koje su sve samo ne za pohvalu.
Odgovori s citatom
Old Danas, 18:01   #11448
Quote:
DK-RH kaže: Pogledaj post
Nije uopce poanta jel skupo il jeftino. Poanta je da broj egzodasa konstantno raste i da sigurno potrose bar soma eura po posjetu u prosjeku (bubnuta brojka). I to je jedna od rijetkih blagotvornih ucinaka egzodusa. Tisucu ljudi vise u egzodusu, milja ojra vise za blagdane koja se slila iz inozemstva.
Jedino je “problem” kaj te pare kroz statistiku friziraju potrosnju pa se mogu ofcama servirat kao vijest o gospodarskom napretku i oporavku.
Hrvatska realno danas vise nije u krizi. To je prvi puta od samostalnosti da se to moze kazati.
Ja se apsolutno slazem da je upitno koliko ce ovo razdoblje trajati i vise puta sam ismijavao gospodarski rast koji je za kriminal naspram usporedivih zemalja, ali Hrvatska danas nije u krizi.
I to se ipak osjeti medju ljudima normalnog dijela Hrvatske, cak i evo u Zagorju. Oni koji su ostali u pravilu i nemaju suvise vece place kao rezultat porezne reforme, ali ljudi vide perspektivu.
Cim vidis perspektivu u smislu da znas i ako ostanes bez posla da sad imas trziste od 500 milijuna ljudi, a ne 4 , trosi se vise.

Ali da, dio je i zbog ljudi od vani. Mada one brojke o doznakama nisu nista posebno. Hrvatska ima dijasporu od 2-4 milijuna stanovnika, dakle doznaka po glavi je 100 eura (jasno mi je da ne salju svi pare doma, posebice ne ak zivis u Njemackoj i doma ti je par sati autom, ali svejedno imamo zbilja ogromnu dijasporu).

Ono ak nece ic doma, ima i vani posla.
To sto se kod nas od svakog odlaska po medijima radi strka panika, place se po kolodvorima zbog odlaska u 500 km udaljeni Munchen za koji dodjes za 45 min avionom, i pricaju se srcedrapajuce dublinske price iz dijeljenih hostela ili soba, je druga stvar. To treba ignorirati. Hrvatska je ionako prije egzodusa bila bolesna drzava najvise po tome sto su djeca iseljavala od staraca tek oko 35. u prosjeku ili tako nesto bizarno (nebitno sad koliko, prelijen sam provjerit ali znam da je u vrhu EU).
Ako je nesto dobro da se znacajno promijenilo, onda je to definitivno jedna od stvari.
Odgovori s citatom
Old Danas, 18:34   #11449
Quote:
Najpozeljniji danasnji poslodavac je ZG Holding. I to mijenja cinjenicu da tamo rade ljudska govna na koji tocno nacin ?
Da, jer je uspjeh raditi za pozeljnog hrvatskog poslodavca. U zemlji bez korupcije, bez uhljeba i bez izmisljenih radnih mjesta, raditi za nesto "pozeljno" je zbilja pojam uspjeha. Mozda jedino ekipi poput tebe.

Imas ti koji dokaz da sam igdje dobio otkaz

Na drugoj temi se hvalis kradjom novaca od drzave, mislis da to nije dovoljno za uvrede ? Pa casnije osobe od tebe diraju djecu u crkvi. To je tvoj problem, a ne za kog si radio i jos se hvalis stvarima koje su sve samo ne za pohvalu.
molim link gdje sam napisao da sam ukrao novac od drzave?
i holding nije nego je dm, vec godinama
opet se pokazuje tvoje neznanje,a onda samo znas vrijedati kad ti se pokaze koliko si neuk

mislim shvacam nervozu kad si nezaposlen i ono jos te u nekoj madarskoj ne uzmu
a radio za 3500 kn
sam to pises a onda lupetas tu o 400 eura u noci ti u berlinu
malo prevec direktora si spio mi se cini
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 18:37   #11450
Quote:

DK-RH is online now  
Odgovori s citatom
Old Danas, 19:41   #11451
Quote:
Johnny Quid kaže: Pogledaj post

Ova teza se već xy. put pojavljuje u ovoj temi i pokazuje potpunu nepismenost samoprozvanih uberinženjera i fašista mastodontske prljave industrije.

Koji k jedan IT admin ima radit u UK kad je cijela industrija u Indiji, Pakistanu i Bangladešu?

U državi koja je porinula Titanic, napravila Land Rover i prvu parnu lokomotivu više se ne proizvodi niti šaraf, a potražnja za sistemašima raste.

Nerješiva je to jednadžba za mazohiste titovog tipa gospdoarstva ili kako je netko već spomenuo visoke peći potpaljujem ja, nije industrija bez crnog pod noktima.

Zamisli, Brogan, kakvi su strojari tek trešeri.
Stanje o sistemašima ne bubam napamet. Isto slušam od IT-ovca koji održava našu firmu i od mog frenda koji više nije mogao slušati sranja od svog šefa u drugoj firmi.
Pisanje softwera, aplikacija i ostalo ide jer je to svjetski biznis ali za sistemaše koji održavaju naše mreže i sustave je poprilično crno. Gomila ljudi i firma na malo klijenata koji sve manje plaćaju. Država je tu još uvijek najveći klijent.
I koliko vidim, svi bježe od toga ko vrag od tamjana.

A uspoređivati UK ili Indiju sa Hrvatskom je totalno smiješno. Mi nismo niti financijska velesila svijeta i bivša kolonijalna velesila niti jedna od dvije najmnogoljudnije zemlje svijeta koja izbaci IT-ovaca godišnje puno više nego mi imamo stanovnika (i da su 1%% od toga genijalci opet ih ima više nego svih hrvatskih ITovaca skupa).

Sve skupa, naš IT je šaka jada kao i sve ostale grane gospodarstva.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 19:44   #11452
Ne cini mi se tih 1000€ puno za 2 tjedna. Vise potrosim na GO , kod nas na obali , u svom smjestaju!

lol

Sto se tice socijalnih transfera, ja nemam puno primjera egzodasa iz vlastite okoline , ajmo rec 3 , jedni su stvarno uspjelu otvorili nesto svoje i ak jednom dodu u RH jer ih tu nista vise i ne veze, a druga dva para pa rekao bih da vise ostavimo mi u prosjeku kaj kupujemo rabljene aute u DE nego oni kaj tu ostave "njemackih" novaca.

Da je bolje da se potrosi 1000€ novaca nego da su ostali tu i potrosili 800kn u ta dva tjedna (gorivo, gablec, osnovna hrana) naravno da je.

Nemojte zaboraviti da i dobar dio tih kaj odu van imaju kredite ovdje i salju lovu za placanje tih kredita izvana.
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 20:10   #11453
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Pridružujem se "postu" od besmislenih rasprava od kojih je svaka prožvakana barem nekoliko puta. Odsada praćenje plača i škrguta zubi, odricanja uhljeba i pokoji teorijski post "vjernom štiocu".
Svako 30ak strana se ponavljaju iste teme s istim argumentima. Po ovome šta san ja dosad pročita meni većina tih argumenata ispada nirvana fallacy.

Mislin da jako velik broj ljudi prati ovu temu i da su u stanju dobro razmislit o napisanom i odlučit koji im se argumenti čine uvjerljivijima. Mislin da tema ima veći utjecaj nego šta bi se reklo na prvu. Nešto slično se dogodilo i na temi o slobodnom tržištu. Ono šta htjedoh reći je da se nadan da se neće prestat pisat jer je poučno.
Peti ortak is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 20:54   #11454
Quote:

A uspoređivati UK ili Indiju sa Hrvatskom je totalno smiješno. Mi nismo niti financijska velesila svijeta i bivša kolonijalna velesila niti jedna od dvije najmnogoljudnije zemlje svijeta
Sve skupa, naš IT je šaka jada kao i sve ostale grane gospodarstva.
osim turizma. ovo su podaci od lani ove godine smo prvi put prebacili 100 miljona nočenja

http://ec.europa.eu/eurostat/statist...residents).png

https://www.sixhat.net/tag/tourism/

a i 4 tvrtke šta znam kontroliraju najmanje 90% svjetskog prometa
3 IT tvrtke čarter bookinga iz zagreba povzuju čarter tvrtke i turističke agencije.
1 tvrtka bankarske sms poruke istra

Evo ti ko IT-eovcu kako se obogatiti i stvoriti radna mjesta
napiši kod phone aplikaciju pražnjenje septičkih jama(to nisam vidija) i spoji kupca sa izvođaćem usluga.
evo ti besplatno bez autorskih prava ime tvrtke "your shit my problem" quick & fast
i u databazu kako dobiješ vršitelja usluga uključuješ i korisnike.
Old Danas, 21:48   #11455
Quote:
more kaže: Pogledaj post

Evo ti ko IT-eovcu kako se obogatiti i stvoriti radna mjesta
napiši kod phone aplikaciju pražnjenje septičkih jama(to nisam vidija) i spoji kupca sa izvođaćem usluga.
evo ti besplatno bez autorskih prava ime tvrtke "your shit my problem" quick & fast
i u databazu kako dobiješ vršitelja usluga uključuješ i korisnike.

Nije ni čudo da nam turizam privlači samo europsku sirotinju....

Jesi li se možda sjetio da bi kojim slučajem možda trebalo napraviti kanalizaciju a ne rješavati pražnjenje septičkh jama?

Onak....za kanalizaciju sam čuo da je imaju u nekim razvijenim zemljama......
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 23:03   #11456
Quote:

Nije ni čudo da nam turizam privlači samo europsku sirotinju....

Jesi li se možda sjetio da bi kojim slučajem možda trebalo napraviti kanalizaciju a ne rješavati pražnjenje septičkh jama?

Onak....za kanalizaciju sam čuo da je imaju u nekim razvijenim zemljama......
Nisam mislija na Hrvatsku nego USA,njemačku,francusku ,kini,indiju itd
misli globalno a ne lokalno.Zaboravi hrvatsko tržište.

Vidiš ja se sprdao ali ideja je super napravit aplikaciju gdje bi spajao
building contractors i usere.

Besplatna za početak, poslije naplaćivat ili % ili 100-300$ članarine od building contractora i posli sve uvalit u IPO ili microsoftu,amazonu facebooku,googlu.
U biti ti prodaješ vrijeme dok se izgradi database,ugovori, satnica je od 1000$ i naviše . to ti je oko 2 miljona $ po zaposlenome i naviše
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:16.