Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2017., 09:48   #21
I ja ne kužim roditelje kojima tak neka važna stvar promakne
Ono, kaj ne pričaš ni sa kim oko toga?
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 09:57   #22
pa sto znaci promakne? ako dijete cita i pise zasto bi ga davali u predskolu?
evo ja fakat ne znam sto bi ja u predskoli radila da su me upisali.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 10:03   #23
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa sto znaci promakne? ako dijete cita i pise zasto bi ga davali u predskolu?
evo ja fakat ne znam sto bi ja u predskoli radila da su me upisali.
Ne znam kako to funcionira u predškoli, ali pretpostavljam da je to tipa prvog razreda, samo uz više igre i kraćeg trajanja (sat-dva na dan). Vjerujem da imaju neku strukturu rada/sata, ne može dijete sad odlučiti da će pjevati ako svi crtaju i sl. To mi je ok jer bez obzira na to zna li dijete slova i brojeve, čita li ili ne, bitno je da dobije neki osjećaj kakav je to zajednički rad, obavljanje nekog zadatka i kad mu se baš i ne da, koncentracije na nešto kad mu baš i nije stalo do toga, dovršavanje zadatka...ja bih se na to fokusirala u predškoli.
Jer klincima zna baš toga manjkati u prvom razredu...osjećaja da postoji vrijeme i mjesto primjereno za sve, da nisu centar svijeta, da i drugi imaju potrebe koje treba (učitelj) zadovoljiti, da pričekaju na red, brinu se za svoje stvari i sl.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 10:06   #24
pa ako dijete ide na neki jezik sve to tamo dobije. ili vec i tako zna.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 10:17   #25
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa ako dijete ide na neki jezik sve to tamo dobije. ili vec i tako zna.
Iznenadila bi se koliko djece u prvom razredu ne zna/ne može pričekati na red (za reći nešto, za predati nešto, dobiti nešto). Ne razumije da se nešto treba obaviti na vrijeme, da nešto treba završiti, imaju sve vrijeme svijeta. Što je u nekoj mjeri i normalno i očekivano za prvaša, ali samo ne nekoj mjeri.
I ne idu sva djeca na predškolske aktivnosti, štoviše dosta ih ne ide, pa im je dodir s grupom/zajedničkim radom/slušanjem uputa vrlo slabašan prije dolaska u školu. i onda nastane probelm jer se uz sve to što mora odjednom naučiti treba i socijallizirati, pronaći svoje mjesto u novom okruženju, usvajati školsko gradivo, odrađivati zadatke...
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 10:20   #26
znam ja prednsoti , ali ocu ti reci da nije predskola za to nuzna, dapace, i sama kazes da ima puno djece koja ne znaju takve stvari a vecina ih je ipak isla u vrtic i u predskolu.
i kod nas u razredu je bilo problema na pocetku a sva su ta djeca isla u vrtic 5-6 godina prije skole.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 10:31   #27
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
znam ja prednsoti , ali ocu ti reci da nije predskola za to nuzna, dapace, i sama kazes da ima puno djece koja ne znaju takve stvari a vecina ih je ipak isla u vrtic i u predskolu.
i kod nas u razredu je bilo problema na pocetku a sva su ta djeca isla u vrtic 5-6 godina prije skole.
Gle, da su sva djeca uključena u neku aktivnost prije škole, neku strukturiranu, vođenu aktivnost (ne mislim na igraonice gdje ne znaš tko koga od kaosa),gdje ih se uz ostalo razvija i slušna pažnja barem godinu prije škole, rekla bih da predškola nije nužna.

I kad bi svi roditelji u godini prije škole kod djece radili na tome da znaju glasovnu analizu i sintezu, znaju brojati i razumije pojam broja kao količine, predškola možda i ne bi bila nužna. Jesu li baš svi roditelji predškolaca spremni toliko raditi s djetetom? Mislim da nisu. Ne samo da nisu spremni, neki ne znaju ni kako. Nije ni potrebno znati kako, trebali bi dobiti uputu što i kako raditi s djetetom. Koje su mu slabe točke, u čemu ga ojačati, što poticati. Nije li onda uputno da ipak postoje institucije koje će to (ili bi bar trebale) stručno obaviti?
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 10:43   #28
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Ne znam kako to funcionira u predškoli, ali pretpostavljam da je to tipa prvog razreda, samo uz više igre i kraćeg trajanja (sat-dva na dan). Vjerujem da imaju neku strukturu rada/sata, ne može dijete sad odlučiti da će pjevati ako svi crtaju i sl. To mi je ok jer bez obzira na to zna li dijete slova i brojeve, čita li ili ne, bitno je da dobije neki osjećaj kakav je to zajednički rad, obavljanje nekog zadatka i kad mu se baš i ne da, koncentracije na nešto kad mu baš i nije stalo do toga, dovršavanje zadatka...ja bih se na to fokusirala u predškoli.
Jer klincima zna baš toga manjkati u prvom razredu...osjećaja da postoji vrijeme i mjesto primjereno za sve, da nisu centar svijeta, da i drugi imaju potrebe koje treba (učitelj) zadovoljiti, da pričekaju na red, brinu se za svoje stvari i sl.
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Iznenadila bi se koliko djece u prvom razredu ne zna/ne može pričekati na red (za reći nešto, za predati nešto, dobiti nešto). Ne razumije da se nešto treba obaviti na vrijeme, da nešto treba završiti, imaju sve vrijeme svijeta. Što je u nekoj mjeri i normalno i očekivano za prvaša, ali samo ne nekoj mjeri.
I ne idu sva djeca na predškolske aktivnosti, štoviše dosta ih ne ide, pa im je dodir s grupom/zajedničkim radom/slušanjem uputa vrlo slabašan prije dolaska u školu. i onda nastane probelm jer se uz sve to što mora odjednom naučiti treba i socijallizirati, pronaći svoje mjesto u novom okruženju, usvajati školsko gradivo, odrađivati zadatke...
E to

Ja sam znala čitati i pisati pa se ne sjećam da mi je bilo dosadno u školi

A obzirom da se ova mama nije informirala da treba djete dati u malu školu, sumnjam i da razmišlja o ovim drugim stvarima

Summer - ti sve sudiš po svojoj maloj, a nisu sva druga djeca tvoja mala koja mi zvuči kao skroz razumno dijete, ali prosječnoj djeci, mislim da treba mala škola
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 10:49   #29
nisi me skuzila, ja mislim da je mala skola ok, ali mislim da nije nuzna svoj djeci a da drugoj djeci nece tih sat dva nista previse koristiti kad mnogj djeci cak ni vrtic ne koristi da nauce pravila

da pojednostavim, po meni bi zadnja godina vrtic trebao biti obavezan a ne mala skola, pogotovo ne ovako koncipirana kako je sad.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 10:50   #30
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
E to

Ja sam znala čitati i pisati pa se ne sjećam da mi je bilo dosadno u školi

A obzirom da se ova mama nije informirala da treba djete dati u malu školu, sumnjam i da razmišlja o ovim drugim stvarima

Summer - ti sve sudiš po svojoj maloj, a nisu sva druga djeca tvoja mala koja mi zvuči kao skroz razumno dijete, ali prosječnoj djeci, mislim da treba mala škola
Moja mala bi prva imala jako velikih problema da nije išla u vrtić (u sklopu zadnja godine je bilo predškoslki program). Ona je znala sve potrebno za prvi razred, ali da je ostala doma i da ju je čuvala baka bila bi totalno pogubljena što se socijalizacije tiče. To je takvo dijete, baka je pružala sve što je znala i mogla,ali ona se ne bi socijalizirala. I ovako je na razgovoru za školu djelovala pogubljeno, bilo ju je turbo sram i na pola razgovora mi je pedagogica izašla van pitati je li ona uvijek ovakva.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 10:57   #31
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
nisi me skuzila, ja mislim da je mala skola ok, ali mislim da nije nuzna svoj djeci a da drugoj djeci nece tih sat dva nista previse koristiti kad mnogj djeci cak ni vrtic ne koristi da nauce pravila

da pojednostavim, po meni bi zadnja godina vrtic trebao biti obavezan a ne mala skola, pogotovo ne ovako koncipirana kako je sad.
Ja možda i nisam u pravu,ali ja na tih sat dva gledam kao na kontakt stručne osobe s obitelji, ne samo s djetetom. Kroz tih sat dva se može vidjeti na čemu treba raditi s djetetom kako bi mu početak školovanja protekao što lakše. Može se dati uputa roditeljima kako i na čemu raditi još doma s djetetom. Može se dati uputa ako je potrebno dijete uključiti u kakav tretman (logopedski ili sl.).

Ima ljudi koji se do početka školovanja oslanjaju na to da će dijete samo rješiti logopedki problem, ima ljudi koji tvrde da ih nitko nije na to upozorio, neka djeca nisu išla u vrtić pa nitko nije to ni prepoznao kao problem, pa se neugodno iznenade kad ih se u prvom razredu uputi na rješavanje tog problema i shvate koliko je rada potrebno da dijete sustigne vršnjake.Možda bi bilo jednostavnije da se s time počelo u predškolskoj dobi.

Ja tvrdim da je potrebno da je predškolsko dijete uključeno u neki obrazovni sustav, da ima neki nadzor nad svojim razvojem, a ne da se tek u školi uoče neki problemi koji su se mogli početi rješavati daleko prije.

Edit: Slažem se s boldanim.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 11:00   #32
ok sa boldanim se i ja slažem ali onda bi trebalo biti besplatno za sve
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 11:02   #33
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Ja možda i nisam u pravu,ali ja na tih sat dva gledam kao na kontakt stručne osobe s obitelji, ne samo s djetetom. Kroz tih sat dva se može vidjeti na čemu treba raditi s djetetom kako bi mu početak školovanja protekao što lakše. Može se dati uputa roditeljima kako i na čemu raditi još doma s djetetom. Može se dati uputa ako je potrebno dijete uključiti u kakav tretman (logopedski ili sl.).

Imaju ljudi koji se do početka školovanja oslanjaju na to da će dijete samo rješiti logopedki problem, ima ljudi koji tvrde da ih nitko nije na to upozorio, neka djeca nisu išla u vrtić pa nitko nije to ni prepoznao kao problem, pa se neugodno iznenade kad ih se u prvom razredu uputi na rješavanje tog problema i shvate koliko je rada potrebno da dijete sustigne vršnjake.Možda bi bilo jednostavnije da se s time počelo u predškolskoj dobi.

Ja tvrdim da je potrebno da je predškolsko dijete uključeno u neki obrazovni sustav, da ima neki nadzor nad svojim razvojem, a ne da se tek u školi uoče neki problemi koji su se mogli početi rješavati daleko prije.

boldano debelo potpisujem.
i mislim da vrtic treba biti obavezan (i besplatan) od 5 godine nadalje. cak niti ne moraju rjesavati nikakve listice i raditi predskolu, nego da se, upravo to, dijte promatra i ako se radi o nekim problemima, uputi dalje ili an necemu radi.

kaj se tice predskole 70 sati (u selima di nema vrtica).
mi imamo rodbinu u jednom takvom selu i predskola izgleda ovako:
uciteljica drzi "nastavu" 2 x tjedno di djeca dobe listice sa zadacima koje trebaju rjesiti doma, onda ih kad se vrate ispituje.
nauce pozdravljati i nauce da kada dodjes u skolu, moras nauciti pjesmicu ili rjesiti neke zadatke doma.

i tako. uzaludno bacen novac i potroseno vrijeme.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 16:13   #34
A gle,da je to tako obavezno onda bi zvali il bi se dobijali pozivi....kako te za cjepljenje zove stoput ako treba...
kod nas nema mjesta u vrticu...nema ni za one koji bi morali...briga njih....
moja mala ide na druge aktivnosti i socijalizira se i disciplinira...a doma uci sama
nije divljakusa i snalazi se u drustvu...ostaje i bez mene i ne vidim neke probleme...ni oni ne vide,al se samo cude...a sta se cude kad znaju disam i da nema uslova...
znam masu djece koja su godinama isla u vrtic i opet bili cudaci koji nisu socijalizirani...
__________________
Jel bas moras da dises dok sam nervozna !!!?HA!??
mafri is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 10:44   #35
To je istina, vrtić ne garantira adekvatnu socijalizaciju, uostalom to je također nešto se kontinuirano uči i stvar je karaktera djeteta.
I ja sam znala čitati i pisati prije škole a nisam išla u vrtić ni predškolu i u konačnici uvijek bila najbolji učenik. Ali taj vid učenja i socijalizacije u vrtiću mnogoj djeci treba.
Moj malac također pomalo čita, piše i računa do deset. (5 i pol). Ali osim što ide u vrtić radimo s njim doma kroz igru i u svakodnevnim aktivnostima jer njega to zanima, a u predškolu će ići jer pohađa vrtić od godine dana i zasigurno mu ne šteti.
MARIJA0077 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 12:48   #36
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
ja 80-te
nisam išla u vrtić ali sam išla u malu školu
ja 81
isto nisam išla u vrtić, pa sam zato morala u malu školu
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 15:28   #37
ja sam 91. isto nisam išla u vrtić, ali u malu školu jesam
ostoppbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 00:27   #38
Quote:
white-light kaže: Pogledaj post
a kad je to bilo. ako ja imam 32 g. a nisam pohađala ni jedno od spomenutog.
I ja imam 32 i nisam uopće išla


Mene je to isto zanimalo,mali je dobio odgodu, išao je sve ove godine redovno u vrtić i radili su radne listiće za predškolce, budući da sam sada doma s bebom i neda mi se plaćat 500 kn, ako bi ga ispisala da li mora ići na te ˝tečajeve˝ ili ne s obzirom da je to ove godine radio?I ako mora to je besplatno?
FIGICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 19:44   #39
Pa moja uopce nije isla...malo su se cudili al niko nije rekao da zbog tog nece bit primljena u skolu...tako da mislim da nece ni tebi pravit problem...
ako je to toliko obavzno onda trebaju malo vise vodit racuna o tom i obavjestavat roditelje...
ovdje jedva cekaju da djecu neupises
__________________
Jel bas moras da dises dok sam nervozna !!!?HA!??
mafri is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 10:31   #40
obaveza predškole (bar je tako bilo prije par godina a,obzirom da ništa novo nije napravljeno/uvedeno, vjerojatno je još uvijek isto) je samo mrtvo slovo na papiru.... jer premalo je vrtica koji imaju i žele održavati tako nešto van redovnog rada vrtica.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:44.