Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Programiranje

Programiranje Za programere i one koji to žele postati ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2017., 20:11   #1
Primjena napredne matematike u IT firmama

Pozdrav svima,student sam matematike,za diplomski smjer cu odabrati racunarski(bivsi naziv je bio "inzenjerski") jer me zanima teorijsko racunarstvo i jako volim programiranje.Dakle, moje pitanje svima koji su zavrsili taj smjer ili slicni smjerovi(matematika/informatika...) te svima koji imaju neko iskustvo u vecim IT firmama je koliko se zapravo upotrebljava naprednija matematika u poslu,prilikom programiranja nekih ozbiljnih stvari,primjerice nekakvom matematickom modeliranju problema i slicno,ne samo slozenost nekih algoritama,osnovne cinjenice iz teorije grafova ili algebre itd .
Iskreno ,znam da se jako jako malo stvari koje se nauce na fakultetu u stvarnosti primjenjuju,neke vise neke manje,glavna je logika koja ostaje,to je najvaznije.
moneycollector is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 06:32   #2
Quote:
moneycollector kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,student sam matematike,za diplomski smjer cu odabrati racunarski(bivsi naziv je bio "inzenjerski") jer me zanima teorijsko racunarstvo i jako volim programiranje.Dakle, moje pitanje svima koji su zavrsili taj smjer ili slicni smjerovi(matematika/informatika...) te svima koji imaju neko iskustvo u vecim IT firmama je koliko se zapravo upotrebljava naprednija matematika u poslu,prilikom programiranja nekih ozbiljnih stvari,primjerice nekakvom matematickom modeliranju problema i slicno,ne samo slozenost nekih algoritama,osnovne cinjenice iz teorije grafova ili algebre itd .
Iskreno ,znam da se jako jako malo stvari koje se nauce na fakultetu u stvarnosti primjenjuju,neke vise neke manje,glavna je logika koja ostaje,to je najvaznije.
Ovdje u regiji vrlo malo. Tvrtke su uglavnom orjentirane na komercijalne programe ako trebaju riješiti neki matematički problem koriste već gotove biblioteke. Ponegdje se koristi Laplaceova i Fourieova transformacija za obradu digitalnih signala ali za to postoje odlične gotove biblloteke. Za izračun mehanikih konstrukcija, elektromagnetskih polja i slično koriste se numeričke metode.
Najviše se koriste algoritmi, npr problem trgovačkog putnika, sortiranje, pretraživanje ...

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
dysback is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 15:11   #3
Tog sam se i bojao,da se sve svodi na vec gotove stvari koje budimo realni svatko tko se malo kuzi u te stvari moze vise manje jednostavno koristit bez poznavanje pozadine problema...
moneycollector is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 17:30   #4
Quote:
moneycollector kaže: Pogledaj post
Tog sam se i bojao,da se sve svodi na vec gotove stvari koje budimo realni svatko tko se malo kuzi u te stvari moze vise manje jednostavno koristit bez poznavanje pozadine problema...
To je moje iskustvo. Ne tvrdim da sam 100% u pravu ali ovdje ne poznam nikoga tko se bavi programiranjem na toliko niskoj razini da bi mu matematika bila bitna.
Međutim, danas je vrijeme globalizma. Ništa te ne spriječava da, ako vjeruješ u sebe razviješ neko rješenje i prodaješ ga globalno. Time si u prednosti nad zapadnim kompanijama jer je cijena radne snage manja kod nas nego na zapadu.
U poslu je važno imati viziju, ali to je samo 10% na putu do uspjeha. Ostalih 90% je rad na putu ostvarenja te vizije. Ako si uporan i imaš kvalitetan proizvod uspjeh ne može izostati.
Znači, 99% da nećeš naći radno mjesto u Hrvatskoj ali ne znači da trebaš odustati ako točno znaš što želiš.

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
dysback is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 17:42   #5
Gledaj stranjske firme, domaće se sa tim rijetko bavi. Eventualno optimalna ruta dostave kamijona.

Javi se recimo u AVL to je ona austrijska firma, rođak mi tamo radi, oni se bave sa 3d modelima i ostalim meni kompleksnim stvarima. Poprilično se treba znanje iz matematike.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 17:50   #6
Matematicari donedavno nisu bili nesto trazeni u informatici, ali im je svanulo sa pojavom Big Data, machine learning, AI i sl. Za Big Data dosta su recimo trazeni statisticari.
Ne znam koliko se to trazi u Hrvatskoj, ali na zapadu definitivno ima potraznje.
Trupina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 18:42   #7
Quote:
Trupina kaže: Pogledaj post
Matematicari donedavno nisu bili nesto trazeni u informatici, ali im je svanulo sa pojavom Big Data, machine learning, AI i sl. Za Big Data dosta su recimo trazeni statisticari.
Ne znam koliko se to trazi u Hrvatskoj, ali na zapadu definitivno ima potraznje.
Slažem se s tobom ali, po meni, to nije neka napredna matematika. Ono što ćeš kod nas raditi je uglavnom kodiranje u R-u radi predvidanja kretanja prodaje, targetiranja korisnika ili marketinških akcija.
Ne vjerujem da ćeš u hrvatskoj tvrtki primjenjivati matematiku za kodiranje programa koji upravlja prometom u gradu, intelligentnog govornog automata ili kamere koja prepoznaje identitet ljudi. Ako bude i pisao takav program koristut će gotove libove. Ne kažem da se to u budućnosti neće promijeniti ali trenutno ne znam ni jednu hrvatsku tvrtku koja ovo radi.

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
dysback is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 18:55   #8
Umjetna inteligencija se jako brzo razvija,opcenito mislim,ima primjene u skoro svemu,a u vecini AI podrucja se jako dobro moze iskoristit matematika(logika,teorija grafova,teorija igara...) no ne vidim bas po internetu neke vece firme u HR koje se tim bave,iskreno se nadam da ce se to promjenit jer inace jedino preostaje rad negdje vani gdje su bolji uvjeti za te stvari koje me zanimaju.
moneycollector is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 19:04   #9
Čisto ovak sa strane me zanima, jel pratiš stvari poput npr. QFTASM Interpretera i COGOL-a vezane za Conwayov "Game of Life"?
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 19:09   #10
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
Čisto ovak sa strane me zanima, jel pratiš stvari poput npr. QFTASM Interpretera i COGOL-a vezane za Conwayov "Game of Life"?
to dvoje konkretno ne,iako sam citao malo o "game of life"
moneycollector is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 19:10   #11
Quote:
moneycollector kaže: Pogledaj post
Umjetna inteligencija se jako brzo razvija,opcenito mislim,ima primjene u skoro svemu,a u vecini AI podrucja se jako dobro moze iskoristit matematika(logika,teorija grafova,teorija igara...) no ne vidim bas po internetu neke vece firme u HR koje se tim bave,iskreno se nadam da ce se to promjenit jer inace jedino preostaje rad negdje vani gdje su bolji uvjeti za te stvari koje me zanimaju.
Jesi li zamišljao da probaš riješiti neki problem sam? Puno je bolje raditi za sebe nego za drugog. Vidim da točno znaš što želiš. Probaj započeti neki projekt dok studiraš. Do kraja studija ćeš vidjeti jesi li poduzetan. Ako nisi uvijek ti ostaje mogućnost raditi za drugog, ako jesi onda si već uspio. Ako sve i propadne ostaje ti lijepa referenca i vrijedno iskustvo

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
dysback is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 19:14   #12
Quote:
dysback kaže: Pogledaj post
Jesi li zamišljao da probaš riješiti neki problem sam? Puno je bolje raditi za sebe nego za drugog. Vidim da točno znaš što želiš. Probaj započeti neki projekt dok studiraš. Do kraja studija ćeš vidjeti jesi li poduzetan. Ako nisi uvijek ti ostaje mogućnost raditi za drugog, ako jesi onda si već uspio. Ako sve i propadne ostaje ti lijepa referenca i vrijedno iskustvo

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
Jesam,i to vise stvari,sad jos sam neiskusan,treba mi jos malo znanja,volio bi se bavit necim sa AI(ugrubo govorim) ,imam ideje al jos uvijek zbog faksa nemam uopce vremena koliko zelim da radim nesto svoje,ponekad za svoje potrebe napravim neke sitnice za faks(tipa ako mi je dosadno sam radit neke stvari recimo iz teorije brojeva,jednostavno implementiram algoritme i eto ga,a to mi nije tesko uopce)
moneycollector is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 19:27   #13
Quote:
moneycollector kaže: Pogledaj post
to dvoje konkretno ne,iako sam citao malo o "game of life"
E, pa onda slobodno pogledaj članak na Slashdotu od prije koji dan vezan za tu temu, ima konkretnih primjera, objašnjenja, specifikacija, pa čak je moguće i online isprobavanje...

https://developers.slashdot.org/stor...s-game-of-life
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 19:31   #14
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
E, pa onda slobodno pogledaj članak na Slashdotu od prije koji dan vezan za tu temu, ima konkretnih primjera, objašnjenja, specifikacija, pa čak je moguće i online isprobavanje...

https://developers.slashdot.org/stor...s-game-of-life
Zahvaljujem,pogledat cu
moneycollector is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 21:58   #15
Quote:
moneycollector kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,student sam matematike,za diplomski smjer cu odabrati racunarski(bivsi naziv je bio "inzenjerski") jer me zanima teorijsko racunarstvo i jako volim programiranje.
Quote:
(tipa ako mi je dosadno sam radit neke stvari recimo iz teorije brojeva,jednostavno implementiram algoritme i eto ga,a to mi nije tesko uopce)
Od svih "programera" čiji sem kod ikad prepravljal / popravljal / debuggiral, najgori su bili oni od matematičara. Gori čak i od povračotina priučenih programerčića. Znaš zakaj? Zato jer je matematičaru vsaki jebeni problem algoritmički problem, čak i onda kada je jasno da je podatkovna struktura odnosno da su podatkovne strukture bolje rješenje.

Ak završiš v informatici, kaj ti nikak ne preporučam jer imaš vse negativne predispozicije, pazi da i ti ne budeš takav da bi ti vse bile algoritmički problem, jer posle tebe više nigdo nebu bil v stanju to razmeti a kamoli održavati. Naj zaboraviti kaj sem ti napisal. Bitno je.

Druga stvar koju nemoj zaboraviti je da ak si fakat pametan, napravi da komplicirana stvar bude jednostavna za razmeti, ali ne tebi neg drugima.

Ak se hoćeš baviti matematikom v informatici, moraš v financijsku industriju. Nadam se da dobro barataš R jezikom, jer onda moreš idi delati kak kvant v nekoj osiguravajućoj hiži ili v banki, a delal buš na modeliranju vsega i svačega, ponajprije rizika. V Hrvatistanu vjerojatno teške, kak su ti je već drugi napisali, jer su tam primitivni i još im nije došle z riti v glavu da im tega treba: ne znaju jednostavni kamatni račun, dakle modeliranje rizika v R-u je ravno naučnoj fantastici.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?

Zadnje uređivanje Annatar : 25.09.2017. at 22:13.
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 23:13   #16
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Od svih "programera" čiji sem kod ikad prepravljal / popravljal / debuggiral, najgori su bili oni od matematičara. Gori čak i od povračotina priučenih programerčića. Znaš zakaj? Zato jer je matematičaru vsaki jebeni problem algoritmički problem, čak i onda kada je jasno da je podatkovna struktura odnosno da su podatkovne strukture bolje rješenje.

Ak završiš v informatici, kaj ti nikak ne preporučam jer imaš vse negativne predispozicije, pazi da i ti ne budeš takav da bi ti vse bile algoritmički problem, jer posle tebe više nigdo nebu bil v stanju to razmeti a kamoli održavati. Naj zaboraviti kaj sem ti napisal. Bitno je.

Druga stvar koju nemoj zaboraviti je da ak si fakat pametan, napravi da komplicirana stvar bude jednostavna za razmeti, ali ne tebi neg drugima.

Ak se hoćeš baviti matematikom v informatici, moraš v financijsku industriju. Nadam se da dobro barataš R jezikom, jer onda moreš idi delati kak kvant v nekoj osiguravajućoj hiži ili v banki, a delal buš na modeliranju vsega i svačega, ponajprije rizika. V Hrvatistanu vjerojatno teške, kak su ti je već drugi napisali, jer su tam primitivni i još im nije došle z riti v glavu da im tega treba: ne znaju jednostavni kamatni račun, dakle modeliranje rizika v R-u je ravno naučnoj fantastici.
Da ti ja nesto kazem,zato nam drzava propada...zbog glupih razmisljanja..."matematicari pisu najgori kod..." i slicno.Pa moja generacija slusa sve programerske predmete ko i informaticari i nikad nismo imali nikakvih problema sa polaganjem tih predmeta dok su njima to bili najtezi predmeti,mi smo to prolazili ko zebru dok smo se mucili sa analizom i ostalim...ako vecina programera ne voli takav algoritamski nacin razmisljanja koliko sam skuzio iz tvog narjecja to je njihov problem.Matematicari rijesavaju probleme...matematicari ne prave jednostavne aplikacije za auto-kuce ili udrugu pcelara ...analiza problema,pod to spadaju algoritmi,i bas to sta kazes,teske probleme,samo su ih matematicari pojednostavili,to sta je drugom tesko analizirat tudji kod to je njihova stvar (ili faksa koji je ih nije bas naucio...).Imao sam priliku vidit kakve "pametne" matematicke zadatke slazu programeri i "smijesno" je preblaga rijec za njihovu preciznost.Potvrdio si mi razmisljanje i razmisljanje mojih kolega kako nema vise programera koji se uopce vole suocit sa necim kompleksnijim problemom,to je to sta spominjes kako je NAMA sve algoritam...nekome mora bit,netko se mora sa necim "pametnim" bavit.
moneycollector is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 23:37   #17
@moneycollector, don't feed the troll.
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 26.09.2017., 01:05   #18
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
@moneycollector, don't feed the troll.
dysback is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 26.09.2017., 14:10   #19
Quote:
moneycollector kaže: Pogledaj post
nema vise programera koji se uopce vole suocit sa necim kompleksnijim problemom,to je to sta spominjes kako je NAMA sve algoritam...nekome mora bit,netko se mora sa necim "pametnim" bavit.
Život je prekratak da ja sada idem skuživati dubinu tvoje duše koju si ti v trenutku kad je bil polupuni mesec odlučil pretopiti v neki arbitrarni algoritam.

Prestanite svima pokušavati dokazati kulike ste pametni; ak ste pametni, pojednostavnite kompleksne probleme do te mjere da su lahko razumljivi svima, a ne samo "lumenu" kojemu je to jedina okupacija v životu.

Čak vam je i profesor Kunth, koji je inače po profesiji ne samo računalni znanstvenik neg prije vsega matematičar napisal,
Quote:
show me your flowcharts and conceal your tables and I shall continue to be mystified. Show me your tables and I won't usually need your flowcharts; they'll be obvious.
V ove dvije rečenice se krije vrlo vrijedna lekcija.

No smatraš li se pametnijim od profesora Knutha, odnosno ne vjeruješ li njemu, ne ogriješi se o 5. pravilo Roba Pikea,
Quote:
Rule 5. Data dominates. If you've chosen the right data structures and organized things well, the algorithms will almost always be self-evident. Data structures, not algorithms, are central to programming.
Ovo ne kažem ja (iako se svesrdno slažem), nego priznati računalni znanstvenici te matematičari. Ili je ovo situacija gdje jedan Hrvat implicira kak zna bolje od priznatih stručnjaka?
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 15:27   #20
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Život je prekratak da ja sada idem skuživati dubinu tvoje duše koju si ti v trenutku kad je bil polupuni mesec odlučil pretopiti v neki arbitrarni algoritam.

Prestanite svima pokušavati dokazati kulike ste pametni; ak ste pametni, pojednostavnite kompleksne probleme do te mjere da su lahko razumljivi svima, a ne samo "lumenu" kojemu je to jedina okupacija v životu.

Čak vam je i profesor Kunth, koji je inače po profesiji ne samo računalni znanstvenik neg prije vsega matematičar napisal,V ove dvije rečenice se krije vrlo vrijedna lekcija.

No smatraš li se pametnijim od profesora Knutha, odnosno ne vjeruješ li njemu, ne ogriješi se o 5. pravilo Roba Pikea,Ovo ne kažem ja (iako se svesrdno slažem), nego priznati računalni znanstvenici te matematičari. Ili je ovo situacija gdje jedan Hrvat implicira kak zna bolje od priznatih stručnjaka?
Puno sam ovakvih govora cuo od poznanika i ljudi opcenito u zivotu bas kako si napisao "ako smo pametni...pojednostaviti" i nitko od tih ljudi nista u zivotu nikad nije postigao,svi odustali od fakulteta ali su zavrsili opcepriznatu "ZIVOTNU SKOLU"...ja nisam toliko pametan,ja samo radim jako puno,a to da moramo pojednostavit probleme...pa tko ih drugi osim matematicara uopce moze pojednostavit??programeri kojima je najtezi problem bio dirichletov princip??? sve sta koristis u zivotu u programiranju su ti matematicari dokazali i pojednostavili,a ako ne kuzis to je tvoja stvar
I ne prepisivat quotes od gospode poput Knutha,ako ne razumijes
PS ne moramo dokazivat nista nikome koliko smo pametni,drugi samo trebaju progovoriti i time otkloniti svaku sumnju, IF YOU KNOW WHAT I MEAN
__________________
First you learn,then you remove "L".
moneycollector is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:58.