Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Autoplin

Autoplin Kuhari, bombaši, luđaci i ubojice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2017., 10:21   #1
Početnička pitanja za neznalice

Mogu li ovdje kao vlasnik, odnedavno, autoa na plin -kao i drugi slični meni - koji su neznalice za mehaniku,servisiranje, plin itd, ovdje postaviti nekoliko početničkih pitanja za početak samo u vezi vožnje auta na plin?

Hvala
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 22:22   #2
Evo recimo ja sam nedavno nabavio Citroen C4 s tvornicki ugradjenim plinom, 2010 godina 1,4 16v (plinski sustav tomasini ako se ne varam, a bova zanimljivo proizvedena 2008 pa sad moram i na atest uskoro)

1) Trenutno mi autoatika malo prerano prebaci na plin, a vozim dosta kracih ruta, pa kad je hladan hoce nekad crknuti, ili zacukivati u drugoj ak ne dodam dosta gasa. Je li to jako štetno i da čim prije odem na remapiranje - jer meni inače ne smeta tkao strašno a nemma sad baš vremena puno.

2) Drugo pitanje, konkretno za taj auto tj motor, on ima 5 brzina a maximalna mu je valjda 182. Pa me zanima, na koliko okretaja najvise ga smijem drzati na autoputu, da se preenira situaicja da prije dođe do štete na ventilima, nego što je to uobičajeno.

3) Kada usporedjujemo plin s benzinom - u situaciji kad je motor hladan tj hladniji. Da li s plinom, hladan motor treba vise cuvati od visokih okretaja, nego sto je to slucaj kad je na benzinu. Ili je situacija zapravo jednaka?
I je li do 3000 okr/min dovoljno sigurno, dok je hladan, ili cak 3.500?

Evo molim vas odgovore na tih za vas vjerojtno jednostanvih pitanja, jer eto svi jure žure nitko nema vremena gdje god da nešt pitma svako u nekom poslu., a nemam bas prijatelja koji se razumiju u te stvari. A ne bih htio zaništavati taj auto (naviko sam dosad jednog benzinca malo starijeg življe voziti, jako mali 0.8 motor vrlo brzo se grijo) i stvoriti neku štetu tj predispozicije za štetu prije vremena.
Unaprijed zahvaljujem!
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 09:21   #3
1) kratke relacije nisu bas za plin. obicno zbog nize cijene svi prebacuju cim prije. predlazem popravi motor da ne zacukava hladan na LPGu, umjesto da duze vozis na benzin. trosak popravka bi se trebao isplatiti ustedom jeftinije voznje. granica prebacivanja je obicno 55C.

2) ako je sve dobro razlike ne bi smjelo biti. ima puno tema o open-loop voznji na plin (na autocesti vise nema regulacije, izraz closed-loop, nego vozi u nereguliranom rezimu, izraz open-loop), i zakljucak je ako ti u tom rezimu puno trosi, onda mozes. ako u tom rezimu malo trosi, onda ces vjerojatno skuriti ventile, jer je smjesa presiromasna. headbanger je valjda jedini koji u tom rezimu s malom potrosnjom nije skurio ventile.

3) situlacija je jednaka. nemoj ga gazit hladnog.

btw. "tvornicki" je ugradnja u tvornici. tvoj citroen je vjerojatno "naknadna" ugradnja u radionici.
gadze is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 09:49   #4
1) Meni prebacuje automatski ne znam. A na kompjuteru nemma temp ulja nego samo crtice. No ne znam kolika je maksimalna vrijednost. Ja sam ne znam popraviti motor. Mislite da ce mi netko znati popraviti taj motor (koliki postotka automehnaičara?) da ne zacukava hladan na LPGu. Ili ste mislili na remapiranj ne znam stvanro zbunjen sam. I što bi na motoru trebalo popravljati ili provjeriti. Nego me zanima dal moze stetit ak bas prehladan prebaci na plin - ili je jedini štetan nusprodukt to zacukivanje?
Inače mene to zacukivnaje ajd ei ne smeta toliko - mora se dodat vise gasa i eto, jbg, il ga malo dulje povezen m na benzin ak je bas jako hladno.
2) E sad što je malo a puno, to je pitanje, ne vozim bas cesto po autoputu budme jednom testirao, ako budem imao vemena za sav taj dodatni posao i analize tog auta, potrosnje benzia plina, po gradu, kombinirano, na autoutu, svaki cas a pumpu za benzin, plin itd, piši, računaj - ode vrijeme....
3) e to mi je jasno

Da, nije tvornicki nego kod tog citroen distributera. I ugrade mu 2+ god. star spremnik. Inace pokazivac napunjenosti spremnika ne radi, a benzin sam napuno dokraja kako prolaze dani nekako se stabilizira. (prvo je pkkazivo pola, kada sam napunio, pa tri četvrtine, jučer sma vidio da je blizu max.

Hvala na odgovorima

PS: Isto tkao čujem m kao da s nek i osjetljiviji na pplin neki manje. Navodno ovaj 1.4i ima toyotinu galavu pa je kao osjetljiviji (tam nešt pišu na temi C4) Odu na 180.000 navodno stvari.
To e isto zanima - "plin nije baš za kratke relacje". To razumijem jer se trošoi benzina i slabije je isplativo - medjutim mene zanima i je li štetno.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 13:55   #5
Quote:
gadze kaže: Pogledaj post
1) kratke relacije nisu bas za plin. obicno zbog nize cijene svi prebacuju cim prije. predlazem popravi motor da ne zacukava hladan na LPGu, umjesto da duze vozis na benzin. trosak popravka bi se trebao isplatiti ustedom jeftinije voznje. granica prebacivanja je obicno 55C.

2) ako je sve dobro razlike ne bi smjelo biti. ima puno tema o open-loop voznji na plin (na autocesti vise nema regulacije, izraz closed-loop, nego vozi u nereguliranom rezimu, izraz open-loop), i zakljucak je ako ti u tom rezimu puno trosi, onda mozes. ako u tom rezimu malo trosi, onda ces vjerojatno skuriti ventile, jer je smjesa presiromasna. headbanger je valjda jedini koji u tom rezimu s malom potrosnjom nije skurio ventile.

3) situlacija je jednaka. nemoj ga gazit hladnog.

btw. "tvornicki" je ugradnja u tvornici. tvoj citroen je vjerojatno "naknadna" ugradnja u radionici.
Daj ne pričaj svašta, Hedićeva Sonata ima motor od specijalnog space age materijala, zato i troši tako malo pri 200 km/h na autocesti a može je i prodati za više od 40000 kuna ako želi iako ima preko 13 godina i 330000km, doslovce se kupci otimaju za nju-citiram njegov post
__________________
Mr. BAD GUY
Beco is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 20:18   #6
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
1) Trenutno mi autoatika malo prerano prebaci na plin, a vozim dosta kracih ruta, pa kad je hladan hoce nekad crknuti, ili zacukivati u drugoj ak ne dodam dosta gasa. Je li to jako štetno i da čim prije odem na remapiranje - jer meni inače ne smeta tkao strašno a nemma sad baš vremena puno.
Prebacivanje na plinpri temperaturi rashladne tekućine ispod 35°C se smatra preniskom. No na 35°C ispravno ugrađen i održavan plinski sustav te naravno dobro podešen, treba raditi bez problema. Temperaturu prebacivanja možeš vidjeti točno preko softvera od plinskog sustava ili dosta precizno preko ODB uređaja s kojime se spojiš na računalo od auta.
Kod prebacivanja na plin sa benzina se auto ne smije gasiti niti trzati. Ako to auto ne radi konstantno u vožnji (i kada se zagrije), onda je velika šansa da je plinska mapa loša. Dok računalo od auta ne sredi dovoljnu količinu plina, auto ti trza i radi probleme. Dobra plinska mapa će omogućiti da odmah pri prebacivanju sve bude tip-top.

Osobno, imao sam slučaj takvih problema i sigurno nije dobro za auto da se ugasi ili da radi sa manjkom goriva. Ja sam to riješio sam, ali sam platio školu kod majstora za plin (koji nije riješio problem, ali je dao informacije kako da to sam kasnije).
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
2) Drugo pitanje, konkretno za taj auto tj motor, on ima 5 brzina a maximalna mu je valjda 182. Pa me zanima, na koliko okretaja najvise ga smijem drzati na autoputu, da se preenira situaicja da prije dođe do štete na ventilima, nego što je to uobičajeno.
Eto, moj softver kaže da je sve do 3500rpm niski okretaji, sve iznad 4500 visoki. No to ovisi o autu/motoru.
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
3) Kada usporedjujemo plin s benzinom - u situaciji kad je motor hladan tj hladniji. Da li s plinom, hladan motor treba vise cuvati od visokih okretaja, nego sto je to slucaj kad je na benzinu. Ili je situacija zapravo jednaka?
I je li do 3000 okr/min dovoljno sigurno, dok je hladan, ili cak 3.500?
Ak je frka i trebaš spašavati glavu, stisnut ćeš ga i do crvenog. Hoću reći - sve isto kao i kod benzina.
-Vuco- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 23:06   #7
E puno hvala ti odogovori su mi jasni. Dakle ili mogu zapocetak samo malo pricekati s prebaciavanjem s benzina na automatsko prebacivanje, ili ugrijati auto prije kretanja ako se ne žurim, (alinemrem znat točn temp rashladne kad nemam te uređaje, samo pretpostavit i s iskustvom skužit), trebao bih svejedno remapirat ga.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 10:27   #8
Kad imaš plin u autu te neki problem sa njime, prije rješavanja istog moraš biti siguran da ti auto radi ispravno na benzin samo (što znači dan-dva-tri voziti na benzin, jer u početku može i benzinski dio, mapa pogotovo, stradati radi plina). Ako radi, onda tražiš uzrok na plinu, a nije da tu ima hrpa komponenti kao kod benzina. Senzori+ventili, isparivač i injektori. I crijeva da ne puštaju. Da imaš kabel za spojit se na ECU, riješio bi 50% mogućnosti jer bi vidio parametre rada.

E sad, ti nažalost nemaš znanje, nemaš niti uređaje/alat/kabel da bi se spojio, provjerio što kako radi. Stoga - jedino ti možemo preporučiti dobrog majstora po mjestu stanovanja.

Po ovome što pišeš da je problem u hladnom autu, rekao bih da je mapa krivac. Kasnije kada auto podesi rad i na plin - sve šljaka super.

Ništa, probaj ručno prebaciti sa benzina na plin kada je auto u potpunosti zagrijan. Mada, neispravna mapa će vrlo vjerojatno i tada uzrokovati gašenje i cukanje u drugoj. Opet, sve dok auto sam ne podesi parametre, kada će raditi tip-top.
-Vuco- is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 12:57   #9
Sad sam malo vozio benzinom sve OK, manje vise, malo gradske vožnje.
ali oni ijndikatori na glavnom board compu tak i tak ne rade, ne radi benzin indikator, pa vjerojatno ne radi ni ono za temp rashl. tekućine - nemrem se u to pouzdat stalno je skoro dolje. Ne znam nakon kolko otprilike minuta rada bi ona bila na 35 stupnjeva...
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 21:57   #10
Quote:
Beco kaže: Pogledaj post
Daj ne pričaj svašta, Hedićeva Sonata ima motor od specijalnog space age materijala, zato i troši tako malo pri 200 km/h na autocesti a može je i prodati za više od 40000 kuna ako želi iako ima preko 13 godina i 330000km, doslovce se kupci otimaju za nju-citiram njegov post
Nemoj doze preskakati, vidiš da ti škodi pa bulazniš...
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 22:00   #11
@ goranbo, Vuco ti je više manje dosta toga dobro objasnio, ali različiti proizvođači imaju različito prebacivanje na plin i različite temperature prebacivanja. Ono što bi svakako trebao napraviti jest otići nekom specijalisti da pregleda mapu i poštela ako je potrebno, te poservisira preventivno sistem ako nije u zadnjih 15-ak tkm bio servisiran u vidu mijenjanja filtera plinske i tekuće faze.

Ako si tu negdje oko ZG, predlažem da odeš do Tryera u Zabok, tj. Grdence kraj Zaboka da ti to sve odradi. Tidala jelte je firma
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 22:22   #12
Da, ovo je tomasseti (ak je sprenik tomasseti vajda je i plinska instalacija isto.
Nisam u ZG nego u BJ, a tu primam razne preporuke, valjda ima trojica koji rade (markovac, trojstvo, bjelovar)
Ovaj od kog sam ga kupio veli, glede plina, ak se ne kvari nista i ak nepocne zacukivat u voznji da ni ne treba gledat plin. OPet frend s Cliom veli da svake godine kad radi mali servis ide i da mu se pregleda plin...
Nisma u zadnje vrijeme vozio auto na plin (zadnji put 1999-e), ali koliko vidim kad se ugrije, radi relativno ok, moram ga jos isprobati na autoputu, to cu prek vikenda prema Zagrebu. Ak vidite kakav c4 na zaustavnoj to sam ja, mahnite mi
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 00:10   #13
TomassetO, da te malo ispravim

Kod ovoga u Trojstvo sam ja davnih dana sa Camarom išao, moja iskustva su dobra, ali sa Tidalom su bolja. Nisi ni tako daleko, doslovce za manje od sat vremena možeš do njega doći zaobilazno preko ZG. Nije to svaki dan, odvoji si vremena i odi Tidali. U njega se osobno kunem, i on je jedan od razloga zakaj je moja Sonata izgurala 334 tkm na plin bez beda.

A ovaj koji ti je rekao, ak nema problema ne diraj je kreten. Jer ako nekaj ne valja, kad krenu problemi sa plinom, onda oni i koštaju. Prevencija ti prevenira i veći odljev novaca iz džepa. Da ti netko kaže da ne mijenjaš ulje i filter na autu ako nikaj ne ruži i dimi, bi ga slušao?
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 00:18   #14
SLušao bih ga daiimam neku dobru toyotu, jer one predjuprek 200.000 s jednim dobrim uljem (U biti ima jedan takav primjer navodno).
Onda cu otic podhitno kod nekoga al eto, necu sad odma rec kod koga. Jer ovaj od kog sam kupio ne zna kad je zadnji put bio plin pregledan, a ocito da nije najnajpostelan.

PS. A što ti misliš Headbanger, jel smijem s ovim autom ić malo brže po autoputu - ne znam jel bi ti znao to? MIslim, vidim nešto da svi koji voze C4 ga nesto stede ko da ce se raspast sve, taj 1,4i 16v motor, pa s plinom - valjd mu nece skodit.

Zadnje uređivanje goranbo : 23.11.2017. at 00:30.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 01:23   #15
Gledaj, ja svoje aute čepim koliko idu na plin, ali ne lovim krivine oko održavanja i periodičkog pregleda plinske instalacije i mape. Dakle, ako misliš ganjati, PRVO odi da ti se pregleda i poservisira sistem i pregleda i poštela mapa ako je potrebno.

Drugo, AKO ti majstor poštela mapu u leru samo u radioni bez probne vožnje i štelanja u raznim režimima vožnje, bježi glavom bez obzira od takvog "majstora". Zato sam ti odmah preporučio Tidalu, da si uštediš živce prije svega a dugoročno i novce.
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 01:32   #16
Ovaj u trojstvu ne radi to s raznim režimima vožnje?
A kolko se čeka na termin kod Tidale te... koliko traje sam servis. Je li skup? (koliko košta redovni servis instalacije i remaping)
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 04:23   #17
Ne znam da li radi taj u Trojstvu, kod njega sam zadnji puta bio prije 15 godina. Tidala je ime firme, gazda je Zoran, i k tome je mod na ovom PF-u. Iz mog iskustva nije skup, ali to je SPOREDNO.

Ono što je bitno je da zna svoj posao kvalitetno odraditi. Gle, ovo striček google kaže...

Nazovi čovjeka i dogovori se sve.

Mislim, uzeo si plinaša da štediš u vožnji, nemoj se ciganiti na servisu koji buš radil svakih 15-ak tisuća km. Kaj drugo da ti kažem...
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 08:06   #18
Quote:
Headbanger kaže: Pogledaj post
TomassetO, da te malo ispravim
Joj, daj nemoj više bit "grammar nazi..."



__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 16:14   #19
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 16:16   #20
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Ovaj u trojstvu ne radi to s raznim režimima vožnje?
A kolko se čeka na termin kod Tidale te... koliko traje sam servis. Je li skup? (koliko košta redovni servis instalacije i remaping)
Pravi majstor će otići sa tobom na vožnju od 20-40min, ovisno o ECU-u, osftveru, znanju. Naravno, prvo će napraviti kalibraciju na mjestu.

Tidala ima (odnosno imao je) planer na netu. Nazovi čovjeka i dogovori se, stvarno preporuka. On je jedan od 2 majstora kod kojega sam išao sa svojim problemom.

Mali servis + kalibracija traje do 2h max. Računaj 200-300kn pošetalavanje i mali filter plina je oko 100-150kn vjerojatno. Meni je filter plinske faze bio skoro pa kao nov nakon 15 000km, ali se točio i dobar plin.
-Vuco- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:52.