Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Pogledaj rezultate ankete: Idete li na mise zornice?
Da 0 0%
Ne 6 75.00%
Ponekad 2 25.00%
Glasovatelji: 8. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2017., 19:23   #1
Adventska pobožnost i mise zornice

Evo, iduća nedjelja je prva nedjelja adventa pa da malo čavrljamo i o toj temi.

Kao i u Korizmi, i u Došašću smo pobožniji nego u ostatku godine (bar bi trebali biti), pa pišite - kako izgleda vaš molitveni život u ovo doba, idete li na zornice, što mislite općenito o proslavi Božića u našim krajevima i sl.?
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 10:25   #2
Ignoriram, ne idem, ne tangiram, nemam molitveni zivot u ova ili druga doba
O proslavi ne mislim nista, tko voli nek izvoli. Ako je nekom stalo (kao zeni mi) pridruzi cu se jedenju kolaca i odvest ju u crkvu
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 10:28   #3
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
Evo, iduća nedjelja je prva nedjelja adventa pa da malo čavrljamo i o toj temi.

Kao i u Korizmi, i u Došašću smo pobožniji nego u ostatku godine (bar bi trebali biti), pa pišite - kako izgleda vaš molitveni život u ovo doba, idete li na zornice, što mislite općenito o proslavi Božića u našim krajevima i sl.?
Meni još nitko nije odgovorio zašto je Božić toliko važniji od Uskrsa tako da Božić ima pripreme u obliku ranog ustajanja na jutarnje mise, dok Uskrs nema.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 16:33   #4
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Meni još nitko nije odgovorio zašto je Božić toliko važniji od Uskrsa tako da Božić ima pripreme u obliku ranog ustajanja na jutarnje mise, dok Uskrs nema.
Za Božić se dijele pare i pokloni.

Nema ti tu neke dublje filozofije
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 18:44   #5
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Meni još nitko nije odgovorio zašto je Božić toliko važniji od Uskrsa tako da Božić ima pripreme u obliku ranog ustajanja na jutarnje mise, dok Uskrs nema.
kako nema?

Uskrsu prethodi četrdesetodnevna Korizma, vrijeme pokore, vrijeme dubokog razmatranja mističnog otajstva Kristova, vrijeme uzdržavanja i odricanja, prije svega odricanja od grijeha (iako bi pravome kršćaninu svakoga dana trebao biti i advent i Božić i korizma i Uskrs)

kao što advent ima svoju specifičnu liturgiju kojoj su mise zornice samo jedan dio, tako ima i korizma svoju

U sveopćem kršćanstvu nema blagdana većeg od Uskrsa, jer kako reče sveti Pavao; "Ako Krist nije uskrsnuo, uzalud je propovijedanje naše, uzalud i vjera vaša." (1Kor, 15,14)
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 09:59   #6
Quote:
jedrilicar kaže: Pogledaj post
kako nema?

Uskrsu prethodi četrdesetodnevna Korizma, vrijeme pokore, vrijeme dubokog razmatranja mističnog otajstva Kristova, vrijeme uzdržavanja i odricanja, prije svega odricanja od grijeha (iako bi pravome kršćaninu svakoga dana trebao biti i advent i Božić i korizma i Uskrs)

kao što advent ima svoju specifičnu liturgiju kojoj su mise zornice samo jedan dio, tako ima i korizma svoju

U sveopćem kršćanstvu nema blagdana većeg od Uskrsa, jer kako reče sveti Pavao; "Ako Krist nije uskrsnuo, uzalud je propovijedanje naše, uzalud i vjera vaša." (1Kor, 15,14)
Pa nema svakodnevnog ustajanja ranom zorom na misu koja je središte svega i prije svega.
Meni se čini da se štancanjem misa na tvorničkoj traci obezvređuje narav mise. Kad je nečeg puno, manje vrijedi. Boca pive nikad ne košta kao boca šampanjca.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 11:04   #7
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Pa nema svakodnevnog ustajanja ranom zorom na misu koja je središte svega i prije svega.
Meni se čini da se štancanjem misa na tvorničkoj traci obezvređuje narav mise. Kad je nečeg puno, manje vrijedi. Boca pive nikad ne košta kao boca šampanjca.
kako gdje i kako u kojoj župi...

u principu, u KC, svaki svećenik služi misu svakog dana

svaka misa vrijedi jednako i ima jednaku težinu ako je shvatiš u liturgijskom smislu kao zajedničko euharistijsko slavlje nebeske i ovozemaljske Crkve

no ako je shvatiš u profanom smislu, kao nekakvo prigodno okupljanje vjernika, onda bih se mogao složiti s tvojom konstatacijom
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 14:46   #8
Quote:
jedrilicar kaže: Pogledaj post
kako gdje i kako u kojoj župi...

u principu, u KC, svaki svećenik služi misu svakog dana

svaka misa vrijedi jednako i ima jednaku težinu ako je shvatiš u liturgijskom smislu kao zajedničko euharistijsko slavlje nebeske i ovozemaljske Crkve

no ako je shvatiš u profanom smislu, kao nekakvo prigodno okupljanje vjernika, onda bih se mogao složiti s tvojom konstatacijom
Da ponovim pitanje: Zašto nema štancanja uskrsnih zornica budući da misa vrijedi više od svih pobožnosti i molitava, a tvrdi se da je Uskrs veći blagdan od Božića?
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 17:22   #9
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Da ponovim pitanje: Zašto nema štancanja uskrsnih zornica budući da misa vrijedi više od svih pobožnosti i molitava, a tvrdi se da je Uskrs veći blagdan od Božića?
Onda da i ja ponovim

Uskrsu prethodi korizmena liturgija koja ne uključuje adventske zornice, nego druge oblike korizmenih pobožnosti među kojima nema zornica
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 17:45   #10
Quote:
jedrilicar kaže: Pogledaj post
Onda da i ja ponovim

Uskrsu prethodi korizmena liturgija koja ne uključuje adventske zornice, nego druge oblike korizmenih pobožnosti među kojima nema zornica
Prema rečenom, Uskrs vrijedi manje od Božića jer se Božić kiti zlatom, tj. misama zornicama, a Uskrs se kiti srebrom ili broncom, tj. korizmenim pobožnostima.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 22:08   #11
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Prema rečenom, Uskrs vrijedi manje od Božića jer se Božić kiti zlatom, tj. misama zornicama, a Uskrs se kiti srebrom ili broncom, tj. korizmenim pobožnostima.

To je tvoj zaključak
Naravno sasvim pogrešan

Kad bi bolje poznavao duh liturgije, vjerojatno ne bi tako mislio...
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 00:14   #12
Quote:
jedrilicar kaže: Pogledaj post
To je tvoj zaključak
Naravno sasvim pogrešan

Kad bi bolje poznavao duh liturgije, vjerojatno ne bi tako mislio...
Moj zaključak je savršeno točan, a ti nećeš naći ni najboljeg teologa da mi proturječi jer protiv činjenice ne može argumentima. A činjenica je da su zornice majmunovo koje obezvređuju euharistiju stavljajući je na razinu pivskih boca na tvorničkoj traci i stavljaju Uskrs poslije Božića.
Za kršćanina je ovo duh liturgije i zornice i to cijelu godinu https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...ovinu/6811623/, a ne na nekakvo "došašće" i "korizmu".
Da došašće i korizma (zajedno s hodočašćima, postovima i tisućama drugih pobožnosti) mijenjaju ljude, Hrvatska ne bi bila tu gdje jest. Moliti se isplati jedino onima koji su preplaćeni za to (biskupima i svećenicima), drugi moraju svoj kruh zaraditi, ali ne u Hrvatskoj.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 08:34   #13
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Moj zaključak je savršeno točan, a ti nećeš naći ni najboljeg teologa da mi proturječi jer protiv činjenice ne može argumentima. A činjenica je da su zornice majmunovo koje obezvređuju euharistiju stavljajući je na razinu pivskih boca na tvorničkoj traci i stavljaju Uskrs poslije Božića.
Za kršćanina je ovo duh liturgije i zornice i to cijelu godinu https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/njih-desetero-zivi-od-samo-2800-kn-ne-vidim-izlaz-po-zakonu-nemamo-pravo-na-socijalnu-pomoc-jer-suprug-ivica-ima-braniteljsku-mirovinu/6811623/, a ne na nekakvo "došašće" i "korizmu".
Da došašće i korizma (zajedno s hodočašćima, postovima i tisućama drugih pobožnosti) mijenjaju ljude, Hrvatska ne bi bila tu gdje jest. Moliti se isplati jedino onima koji su preplaćeni za to (biskupima i svećenicima), drugi moraju svoj kruh zaraditi, ali ne u Hrvatskoj.
Do you feel better now, George?
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:12.