Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.06.2008., 11:17   #1
Ghee

gdje to mogu kupiti?
dobila sam na dar teglicu kućne izrade i bilo je odlično, ali ne znam bi li znala sama napraviti. koliko sam skužila, u bio˛bio nema. tj., mislim da nema..ne znam kak se ovo izgovara, pa me bilo sram pitati i sama sam gledala u frižider i po policama.
Kama is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 11:47   #2
Quote:
Kama kaže: Pogledaj post
gdje to mogu kupiti?
dobila sam na dar teglicu kućne izrade i bilo je odlično, ali ne znam bi li znala sama napraviti. koliko sam skužila, u bio˛bio nema. tj., mislim da nema..ne znam kak se ovo izgovara, pa me bilo sram pitati i sama sam gledala u frižider i po policama.
zna ga bit u konzumu (onim većima) ... piše ti još i ayur maslo, a inače se čita gi dost je skup ak kupiš u dućanu, a ima jedan momak koji ga privatno radi - moš kupit kod njega u zvonimirovoj negdje. 45-50 kn za teglu
pošaljem ti na pp broj ak očeš.

pascimotanasanji is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 22:54   #3
Quote:
pascimotanasanji kaže: Pogledaj post
zna ga bit u konzumu (onim većima) ... piše ti još i ayur maslo, a inače se čita gi dost je skup ak kupiš u dućanu, a ima jedan momak koji ga privatno radi - moš kupit kod njega u zvonimirovoj negdje. 45-50 kn za teglu
pošaljem ti na pp broj ak očeš.

pošalji!
Kama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 15:17   #4
uf uf, jel može i meni broj????
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 15:54   #5
Ja znam neke koji same prave gi i navodno se to njima više isplati i bolje im je tako nego da kupuju. Maslac (koji kupe kod kumica na placu) se dugo, dugo, kuha, miješa i na kraju se dobije taj pročišćeni dio koji je gi.

Nisam nikad probala praviti, pa ne znam točnu proceduru ali možda se javi neko sa gijem iz kućne radinosti.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 16:05   #6
Cure moje drage, unatoč zvučnom imenu i prilično paprenoj cijeni radi se o nečem vrlo poznatom i bliskom iz kuhinja naših baka. Kupi se maslac od kumice na placu ( čak mi je jedan poznanik rekao da to radi i od Dukat maslaca ), dugo se kuha na laganoj vatri, iz maslaca se izdvoji ta neka nečistoća, smeđe mrvice, to se slegne, za svaki slučaj procijedi i dobar tek!

Inače, kao djetetu mi je uvijek taj dio, te nečistoće, bilo najslasnije namazati na kruh.
mia99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 17:58   #7
znam ja kaje ghee
meni je to nešto prefino, da ne govorimo o zdravosti...
al, jebiga, radna sam žena, mogu si ga kupiti i ne da mi se s tim po doma mastiti...
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 18:15   #8
ima dosta vremena da sam dobila recept ali mislim da ovako ide.
zagrijava se maslac u parnoj kupki i odstranjuje se pjena na vrhu. ne smije zakuhati. kada se na dnu napravi talog, ona povrsna zlatna tekucina se procijedi preko kuhinjske krpe, i jos jednom ponovi postupak.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 19:51   #9
evo, za sve


http://www.ajur.hr/ghee/

pascimotanasanji is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 11:43   #10
milsim da ga imaju i u Lucelli u Tuškanovoj. i to baš taj ayur ghee.

mada ga ja radije sama napravim od domaćeg maslaca. s placa.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2008., 21:08   #11
Quote:
Ljelja kaže: Pogledaj post
mada ga ja radije sama napravim od domaćeg maslaca. s placa.
meni nije uspjelo. našla sam recepte gdje se uklanja pjena, pa gdje se ne uklanja, pa ovo, pa ono...ja micala pjenu, taloga nije bilo uopće, prestalo vriti, pa sam pojačala vatru - i zagorilo.
Kama is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 17:25   #12
ma da, čista zaj,,,,,,ja.
isplati se kupiti
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 11:17   #13
Quote:
Innocent kaže: Pogledaj post
znam ja kaje ghee
meni je to nešto prefino, da ne govorimo o zdravosti...
al, jebiga, radna sam žena, mogu si ga kupiti i ne da mi se s tim po doma mastiti...
Ako nije problem, daj malo pojasni ovaj tvoj navod o zdravosti. Hvala unaprijed.
panorama is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 19:17   #14
pa, sad, već dugo nisam razmišljala o zdravosti gheeja, ali neke stvari koje mi odmah padaju na pamet je da u njemu možeš duboko pržiti dok ga god ima, tj, on nije kancerogen nakon vrelišta (ili kako to već ide sa uljem i sl).
drugo, da bi maslac postao ghee iz njega se izvade nečistoće, elem dakle...
isto tako, neotvorenog ga možeš držati jako dugo, a da se ne pokvari.
sigurno ima toga još...al eto, nemam sad knjigu pri sebi.
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2008., 09:59   #15
Quote:
Innocent kaže: Pogledaj post
pa, sad, već dugo nisam razmišljala o zdravosti gheeja, ali neke stvari koje mi odmah padaju na pamet je da u njemu možeš duboko pržiti dok ga god ima, tj, on nije kancerogen nakon vrelišta (ili kako to već ide sa uljem i sl).
drugo, da bi maslac postao ghee iz njega se izvade nečistoće, elem dakle...
isto tako, neotvorenog ga možeš držati jako dugo, a da se ne pokvari.
sigurno ima toga još...al eto, nemam sad knjigu pri sebi.
Ne želeći ti kvariti užitak u korištenju ghee maslaca, obrati pažnju na sljedeće:

Prema tablicama, maslac ima 54 g / 100 g zasićenih masnih kiselina ( to su one koje u načelu nisu dobre ) i 230 mg / 100 g kolesterola. Za usporedbu, maslinovo ulje ima vrijednosti 14 g / 100 g zasićenih m.k. i 5mg / 100 g kolesterola. Također, maslinovo ulje ima dvostruko više vitamina E od maslaca.

S obzirom da se pri spravljanju ghee uglavnom "pročisti" od sadržaja vode ( ne znam od kojih bi se to nečistoća trebao očistiti u ovdašnjim uvjetima priprave ?) te tako postaje lakše održiv na sobnoj temperaturi.
Uz dužno poštovanje tvoje želje za raznolikosti u korištenju namirnica u svakodnevnoj prehrani, mislim da je pomodno korištenje namirnice iz jednog totalno različitog podneblja, potpuno nepotrebno.
Klimatski uvjeti i higijenski standardi u zemljama od kuda potječe ghee su ti vjerojatno dobro poznati. Upravo zato, tamo je ghee jedino rješenje kako očuvati maslac u tim uvjetima.
Kod nas se maslac proizvodi ( pa čak i kod legendarnih kumica s placa ) u neusporedivo boljim higijenskim uvjetima i pri puno nižim temperaturama.
Uvažavajući savjete nutricionista, mislim da je ravnoteža u korištenju masnoća, jedini pravi put ka zdravoj prehrani dok bi "egzotične" pripravke, na kojima netko lijepo zarađuje, trebalo ostaviti tamo gdje ih je tisućljetna civilizacija i stvorila.
Btw, novija su istraživanja dokazala puno veću otprnost maslinova ulja na višekratno prženje u odnosu na najčešće korišteno suncokretovo ulje. Nažalost, mlada populacija koja se rado hrani u fast-food restoranima, nije svjesna ( dugoročno gledano ) opasnosti od uporabe palmina ulja (sadrži štetne transmasne kiseline ) koje se redovito koristi kod priprave krumpirića u McDonaldsu. Od tuda i potječe onaj specifičan miris u blizini restorana.
Nadam se da ti nisam poremetio današnje spravljanje objeda...dobar tek.
panorama is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2008., 17:26   #16
ghi je pročošćeni maslac, ali ne pročiščen od zmazanoća nego kuhanjem na laganoj vatri isparava sva voda . zato može dugo stajati a da ne prokisne i da ne užegne. što se zdravstvenih aspekata tiče specifičan je jer je jako lagan za probavu - obzirom da ima karakteristike ulja prodire do svake stanice i olakšava apsorpciju hrane , uspostavlja balans želučane kiseline i jača sluznicu želuca. može se koristiti i za smanjenje opeklina i za brže zacjeljivanje rana, a utječe i na mozak - jača sposobnost učenja i pamćenja.

kaj se tiče porijekla itd. osim u indijskoj koristi se i kuhinjama maroka, brazila i etiopije, a kad sam ga ja prvi put napravila doma stari ( čisti zgbčan ) je pal u nesvjest jer je to isto radila njegova baka i to se zvalo murka ... tolko o egzotici i podneblju
pascimotanasanji is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2008., 19:05   #17
Quote:
pascimotanasanji kaže: Pogledaj post
ghi je pročošćeni maslac, ali ne pročiščen od zmazanoća nego kuhanjem na laganoj vatri isparava sva voda . zato može dugo stajati a da ne prokisne i da ne užegne. što se zdravstvenih aspekata tiče specifičan je jer je jako lagan za probavu - obzirom da ima karakteristike ulja prodire do svake stanice i olakšava apsorpciju hrane , uspostavlja balans želučane kiseline i jača sluznicu želuca. može se koristiti i za smanjenje opeklina i za brže zacjeljivanje rana, a utječe i na mozak - jača sposobnost učenja i pamćenja.

kaj se tiče porijekla itd. osim u indijskoj koristi se i kuhinjama maroka, brazila i etiopije, a kad sam ga ja prvi put napravila doma stari ( čisti zgbčan ) je pal u nesvjest jer je to isto radila njegova baka i to se zvalo murka ... tolko o egzotici i podneblju
Ma sve je ok, no podaci o masnim kiselinama i kolesterolu ne isparavaju zajedno s vodom. Navedena blagotvorna djelovanja ne sporim jer o njima zaista ne znam ništa. Sve navedene zemlje su iz toplih klimatskih uvjeta i taj je način čuvanja jedini mogući. Tu spada i murka.
Btw, nekad su ljudi, zbog toga što nije bilo škrinje za duboko smrzavanje, pekli svinjetinu nakon kolinja pa je konzervirali, zalijavši je mašću. Moš' mislit kak' je to bilo zdravo...
panorama is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2008., 20:05   #18
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Ma sve je ok, no podaci o masnim kiselinama i kolesterolu ne isparavaju zajedno s vodom. Navedena blagotvorna djelovanja ne sporim jer o njima zaista ne znam ništa. Sve navedene zemlje su iz toplih klimatskih uvjeta i taj je način čuvanja jedini mogući. Tu spada i murka.
Btw, nekad su ljudi, zbog toga što nije bilo škrinje za duboko smrzavanje, pekli svinjetinu nakon kolinja pa je konzervirali, zalijavši je mašću. Moš' mislit kak' je to bilo zdravo...


obzirom da glavinjaš, evo - organski ghee


Nutrition Facts

Serving Size: 1 Tsp.
Calories from fat: 45

Amount per serving
Calories: 45
Total Fat: 5 gm
Saturated Fat: 3 gm
Cholesterol: 8 mg

Oxidized Cholesterol: 0 mg
Sodium: 0 mg
Total Carbohydrate: 0 mg
Dietary Fiber: 0 mg
Sugars: 0 mg
Protein: 0 mg
* Vitamin A: 3%
* Vitamin C: 0%
* Calcium: 0%
* Iron: 0%


ak nekaj ne znaš, onda se prvo informiraj, a onda pričaj (bez obzira dal si nabrijan na pozitivu il negativu)

a propos posljednjeg dijela tvog posta - ako se ne varam ljudima iz te priče životni vijek je bio 35 godina (max) :grou Ap:
pascimotanasanji is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2008., 21:08   #19
Quote:
pascimotanasanji kaže: Pogledaj post
obzirom da glavinjaš, evo - organski ghee


Nutrition Facts

Serving Size: 1 Tsp.
Calories from fat: 45

Amount per serving
Calories: 45
Total Fat: 5 gm
Saturated Fat: 3 gm
Cholesterol: 8 mg

Oxidized Cholesterol: 0 mg
Sodium: 0 mg
Total Carbohydrate: 0 mg
Dietary Fiber: 0 mg
Sugars: 0 mg
Protein: 0 mg
* Vitamin A: 3%
* Vitamin C: 0%
* Calcium: 0%
* Iron: 0%


ak nekaj ne znaš, onda se prvo informiraj, a onda pričaj (bez obzira dal si nabrijan na pozitivu il negativu)

a propos posljednjeg dijela tvog posta - ako se ne varam ljudima iz te priče životni vijek je bio 35 godina (max) :grou Ap:
Nisam, kak ti veliš, nabrijan. Ne glavinjam, želio sam samo uljudno polemizirati o tome je li zdravstveno štetan proizvod zvan ghee, naročito u usporedbi s maslinovim uljem. Podatke koje sam iznio o vrijednostima masnih kiselina i kolesterola sam našao na netu kao i ti. Ostaje samo usporediti sine ira et studio, što tebi očito ne uspijeva.
Glede tvog zadnjeg navoda, varaš se. Moji su djedovi i bake ( rođeni u 19 stoljeću ) i poživjeli 80 + u prosjeku. Jeli su tešku hranu i teško su radili.
Samo sam želio ( dobronamjerno ) naputiti na korištenje zdravih masnoća u prehrani. Ghee to definitivno nije, a što se tiče osobnih ukusa, o tome ionako ne vrijedi polemizirati.
panorama is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2008., 22:11   #20
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Ma sve je ok, no podaci o masnim kiselinama i kolesterolu ne isparavaju zajedno s vodom. Navedena blagotvorna djelovanja ne sporim jer o njima zaista ne znam ništa. Sve navedene zemlje su iz toplih klimatskih uvjeta i taj je način čuvanja jedini mogući. Tu spada i murka.
Btw, nekad su ljudi, zbog toga što nije bilo škrinje za duboko smrzavanje, pekli svinjetinu nakon kolinja pa je konzervirali, zalijavši je mašću. Moš' mislit kak' je to bilo zdravo...
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Nisam, kak ti veliš, nabrijan. Ne glavinjam, želio sam samo uljudno polemizirati o tome je li zdravstveno štetan proizvod zvan ghee, naročito u usporedbi s maslinovim uljem. Podatke koje sam iznio o vrijednostima masnih kiselina i kolesterola sam našao na netu kao i ti. Ostaje samo usporediti sine ira et studio, što tebi očito ne uspijeva.
Glede tvog zadnjeg navoda, varaš se. Moji su djedovi i bake ( rođeni u 19 stoljeću ) i poživjeli 80 + u prosjeku. Jeli su tešku hranu i teško su radili.
Samo sam želio ( dobronamjerno ) naputiti na korištenje zdravih masnoća u prehrani. Ghee to definitivno nije, a što se tiče osobnih ukusa, o tome ionako ne vrijedi polemizirati.

ajmo ab ovo

dobronamjerna polemizacija se najčešće ne svodi na suhoparno i kruto izražavanje vlastitog mišljenja bez ikakve volje, potrebe il nedajbože istinskog interesa za produbljivanjem vlastitog znanja ... podcrtala bi samo da informacije pročitane petparačkim biltenima o zdravoj prehrani iz nekog neobjašnjivog razloga ne smatram relevantnima ... enivej, glede podcrtanog ...
pascimotanasanji is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:31.