Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2010., 03:25   #21
Quote:
Ken kaže: Pogledaj post
Usporedba s Hrvatskom ne lezi. Katalonci su dio Spanjolske vec 500 godina. Prije nije bilo ni primisli o nezavisnosti, dapace, ujedinili su se i postali najjace carstvo u sljedeca tri stoljeca. Odbacivat sve to bi bilo jako glupo.
Nije nije, samo su se svako malo borili za poseban status i autonomiju i redovno podržavali druge pretendente na prijestolje nego Kastiljci. To je ko da kažeš: Hrvatska se nikad nije borila za neovisnost u Habsburškoj monarhiji. Di si ti vidio nacionalne separatističke pokrete u ono vrijeme? Onda je vladala snaga kralja i mača, a ne nacionalni pokreti. A u osvit 20. stoljeća počinju sa svojom borbom, kao uostalom i drugdje.
Sa Hrvatskom ima dosta veza i paralela jer smo i mi bili u sličnoj velikoj zajednici te smo morali bježati od strane čizme. Mislim, kakve veze ima Kosovo sa Katalonijom kada ga Španjolska neće priznat?
Katalonci inače jako dobro poznaju našu situaciju sa Jugoslavijom i bez zadrške povlače paralele i simpatiziraju naš narod... i da smo pametni s njima bi jačali kulturno-političke veze, a ne se divili tamo nekakvim irskim ovcojebcima ili pak pazili da ne uvrijedimo fašiste iz Madrida.

Puta Yugoslavia, Puta Espana!
Pištolj doktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 08:38   #22
Cijelu historiju obiljezavaju krvava pomjeranja granica i strukture stanovnistva...svugdje.
95% danasnjih granica je crtano krvlju (onih 5% su prirodne)
To sto se granice nisu mjenjale bitno od 1945 je produkt Hladnog rata....ali to je vec proslost.
Nema sanse da ce se ove postojece granice drzati vjecno....jer se znacajno mjenja i struktura stanovnistva,...a time i zelja za novim granicama.
Pored nabrojanih evropskih drzava...na redu je svakako Rusija.
Cijeli centralno azijski region Rusije je tempirana bomba. Nisu vise Ceceni glavni problem...jer su de fakto dobili drzavu ali eto jos radi ruskog krmaluka ne i de jure.
Recimo Cecenija je za vrijeme SSSR-a imala 40% ruskog pravoslavnog stanovnistva...dok je taj broj danas oko 1%.
Drzavu cine ljudi a ne putovnica i parlament...tako da je de fakto Cecenija za Ruse izgubljen slucaj. Slijedi cijela centralna Azija.
pink elefant is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 10:22   #23
Quote:
pink elefant kaže: Pogledaj post
Cijelu historiju obiljezavaju krvava pomjeranja granica i strukture stanovnistva...svugdje.
95% danasnjih granica je crtano krvlju (onih 5% su prirodne)
To sto se granice nisu mjenjale bitno od 1945 je produkt Hladnog rata....ali to je vec proslost.
Nema sanse da ce se ove postojece granice drzati vjecno....jer se znacajno mjenja i struktura stanovnistva,...a time i zelja za novim granicama.
Pored nabrojanih evropskih drzava...na redu je svakako Rusija.
Cijeli centralno azijski region Rusije je tempirana bomba. Nisu vise Ceceni glavni problem...jer su de fakto dobili drzavu ali eto jos radi ruskog krmaluka ne i de jure.
Recimo Cecenija je za vrijeme SSSR-a imala 40% ruskog pravoslavnog stanovnistva...dok je taj broj danas oko 1%.
Drzavu cine ljudi a ne putovnica i parlament...tako da je de fakto Cecenija za Ruse izgubljen slucaj. Slijedi cijela centralna Azija.
Super slijedi ekspanzija muslimanskog fundamentalizma.
Necromann is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 10:27   #24
Quote:
Sweet/Bitter kaže: Pogledaj post
kakvo je ovo mišanje krušaka i jabuka?

u Belgiji su dva naroda Valonci i Flamanci, Španjolska isto tako ima svoje, a koliko znam u Istri su Hrvati i pokoja nac manjina..

Tak da o kome mi u istarskom slučaju pričamo?
Nažalost ljudi u Istri se vole onako neslužbeno izjašnjavati kao istriani. Ima puno srba-(produkt srpske ekspanzionističke politike),a ostalo su talijani.
Nitko od njih nevoli Hrvatsku.
Ulaskom u EU, naše zakonodavstvo će se morati uskladiti sa Europskim. Što to za nas znači? Liberalnija regulacija raspisivanja referenduma. Jakovčić jedva čeka da uđemo u EU, da potegne to pitanje.

Zadnje uređivanje Necromann : 12.07.2010. at 10:35.
Necromann is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 10:33   #25
Quote:
Necromann kaže: Pogledaj post
Nažalost ljudi u Istri se vole onako neslužbeno izjašnjavati kao istriani. Ima puno srba-(produkt srpske ekspanzionističke politike),a ostalo su talijani.
Nitko od njih nevoli Hrvatsku.

ma gle u Istri su Hrvati i ima ih ono baš pravo hrvatski nastrojeno i to dosta, to ovo nešto bukača s priobalja od kojih je više od pola što Srba, što Talijana stalno nešto rovare i o Istri stvaraju sliku kao nehrvatski raspoloženu, što je nebuloza.

Dakle izostavimo Istru iz paralele..

Prije bi tu BiH mogli uzet u ovu priču.
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 12:02   #26
Quote:
Pištolj doktor kaže: Pogledaj post
Nije nije, samo su se svako malo borili za poseban status i autonomiju i redovno podržavali druge pretendente na prijestolje nego Kastiljci. To je ko da kažeš: Hrvatska se nikad nije borila za neovisnost u Habsburškoj monarhiji. Di si ti vidio nacionalne separatističke pokrete u ono vrijeme? Onda je vladala snaga kralja i mača, a ne nacionalni pokreti. A u osvit 20. stoljeća počinju sa svojom borbom, kao uostalom i drugdje.
Sa Hrvatskom ima dosta veza i paralela jer smo i mi bili u sličnoj velikoj zajednici te smo morali bježati od strane čizme. Mislim, kakve veze ima Kosovo sa Katalonijom kada ga Španjolska neće priznat?
Katalonci inače jako dobro poznaju našu situaciju sa Jugoslavijom i bez zadrške povlače paralele i simpatiziraju naš narod... i da smo pametni s njima bi jačali kulturno-političke veze, a ne se divili tamo nekakvim irskim ovcojebcima ili pak pazili da ne uvrijedimo fašiste iz Madrida.

Puta Yugoslavia, Puta Espana!
Ipak se varas Katalonija je imala posebnu autonomiju, ali borit se za nekog drugog kralja nije ni mogla, spanjolska dinastija je bila cvrsta i stabilna, nije tu bilo vise dinastija i kraljevskih kuca kao kod nas gdje su se mjenjali kraljevi kao na pokretnoj traci, cas Arpadovici, pa Anzuvinci, pa samoproglaseni kraljevi pa Habsburgovci.. Jednom u povijesti je doslo do njihove podrske drugom kandidatu, opcenito, jednom u povijesti je doslo do opcije u kojoj dva kandidata pretendiraju na spanjolski tron, u tom trenutku su Katalonci stali na krivu stranu koaj je bila porazena i izgubili autonomiju, kao i dosta spanjolskih gradova koji su tada odabrali "pogresnu" stranu.

Jebiga, to se zna dogodit kad izgubis, odu povlastice, nista cudno, nema smisla kukati zbog toga

Uostalom, Katalonija nije nikad osvojena, njen kralj se ozenio i stvorio novo carstvo, a poznavajuci musko zenske odnose, znamo tko je vodio glavnu rijec u 15 stoljecu u tom braku i u tom carstvu

A sada imaju siroku autonomiju, nije to centralizirana monarhija vise, ali ako zele samostalnost, neka im, samo mislim da im je to pogreska.
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 12:11   #27
Quote:
Ken kaže: Pogledaj post
Sumnjam zelju ovih nogometasa da igraju za Kataloniju

Samo je jedan Katalonac rekao da nikad nece igrati za Spanjolsku, Oleguer.

Ali, posto mu je kvaliteta na razini HNL-ovih poluigrača, ne bi ni u Spanjolsku C upao.

Puyolu i drustvu ocito pase igrat za Spanjolsku. A i da igraju za Kataloniju, ne ih spasavao Casillas nego rupetina Valdes To je mozda najveci razlog za igranje za Spanjolsku
http://en.wikipedia.org/wiki/Catalon..._football_team
Ovo ti je sadasnja ekipa Katalonije....tu su svi ukljucujuci i Puyola.


A koji je razlog igranja za Spanjolsku....pa isti razlog zbog kojeg su nasi nogometasi igrali za Jugoslaviju...uostalom Spanjolska i Jugoslavija...to je zapravo jedno te isto.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 12:21   #28
Ovo je ekipa na rangu reprezentacije Istre. Govorio sam o igracima koji su odbili igrati za Spanjolsku i zele iskljucivo za Kataloniju.


I ne, nije isto. Odbit igrat za Jugu bi za sobom povuklo teske posljedice po igrača, Katalonci mogu odbit igrat za Spanjolsku, nista im se nece dogoditi. Ocito ne zele.


A usporedivat Spanjolsku i Jugoslaviju Nastale pod drukcijim povijesnim okolnostima u sasvim drugo vrijeme.
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 12:22   #29
Quote:
Ken kaže: Pogledaj post
Usporedba s Hrvatskom ne lezi. Katalonci su dio Spanjolske vec 500 godina. Prije nije bilo ni primisli o nezavisnosti, dapace, ujedinili su se i postali najjace carstvo u sljedeca tri stoljeca. Odbacivat sve to bi bilo jako glupo.
A kao mislis, zato sto je proslo 500 godina oni ce zaboraviti da su Katalonci! Mi smo bili i vise od 1000 godina u raznim carstvima i drzavama...ali nikada nismo zaboravili tko smo i sto smo.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 12:23   #30
Quote:
Ken kaže: Pogledaj post
Ovo je ekipa na rangu reprezentacije Istre. Govorio sam o igracima koji su odbili igrati za Spanjolsku i zele iskljucivo za Kataloniju.

I ne, nije isto. Odbit igrat za Jugu bi za sobom povuklo teske posljedice po igrača, Katalonci mogu odbit igrat za Spanjolsku, nista im se nece dogoditi. Ocito ne zele.


A usporedivat Spanjolsku i Jugoslaviju Nastale pod drukcijim povijesnim okolnostima u sasvim drugo vrijeme.
Ma koje Istre? O cemu ti?. Jeli ti uopce znas razlikovati regije od naroda?

Katalonci nisu nekakvi regionalisti ili autonomasi....to je skoz dugi narod....kao mi, Srbi i Slovenci.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 12:24   #31
A ne treba zaboravit ni stanovnike Valencije i Baleara koji su isto Katalonci, ali oni ne žele ujedinjavanje s Katalonijom. Dok Katalonci sanjaju samostalnu državu od Perpignana do Murcije.
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 12:27   #32
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Ma koje Istre? O cemu ti?. Jeli ti uopce znas razlikovati regije od naroda?
Pa Jakovčić pametuje da su oni istrijani, a ne Hrvati. To vam je čovjek koji je u tzv kukuriku koaliciji. Što mu je obečano zna samo dragi Bog.
Necromann is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 12:27   #33
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Ma koje Istre? O cemu ti?.

Jeli ti uopce znas razlikovati regije od naroda?
Reprezentacija Katalonije ima jednaku vaznost kao sto ima reprezentacija Lombardije primjerice. Momcadi koje odigravaju revijalne susrete i nista vise. Kao sto postoji stotine reprezentacija regija diljem svijeta. I jako mi je zao, ali reprezentacija Katalonije, iako Katalonci jesu narod, nema nikakvu vrijednost i tezinu u nogometnom svijetu.

Ja sam na pocetku lijepo rekao, samo je jedan od poznatijih igrača, Oleguer, izjavio kako nema sanse da ce ikada igrati za Spanjolsku, samo za Kataloniju. Ostatak to ne govori niti ne pomislja ne igrati za Spanjolsku, a ima tu opciju, nista im se nece dogoditi.
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 12:28   #34
Quote:
Necromann kaže: Pogledaj post
Pa Jakovčić pametuje da su oni istrijani, a ne Hrvati. To vam je čovjek koji je u tzv kukuriku koaliciji. Što mu je obečano zna samo dragi Bog.
Kad je to Jakovcic kazao da oni nisu Hrvati?

Mislim, ok...ako cemo izmisljati i lagati....mozemo...
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 12:30   #35
Quote:
Ken kaže: Pogledaj post
Reprezentacija Katalonije ima jednaku vaznost kao sto ima reprezentacija Lombardije primjerice. Momcadi koje odigravaju revijalne susrete i nista vise. Kao sto postoji stotine reprezentacija regija diljem svijeta. I jako mi je zao, ali reprezentacija Katalonije, iako Katalonci jesu narod, nema nikakvu vrijednost i tezinu u nogometnom svijetu.

Ja sam na pocetku lijepo rekao, samo je jedan od poznatijih igrača, Oleguer, izjavio kako nema sanse da ce ikada igrati za Spanjolsku, samo za Kataloniju. Ostatak to ne govori niti ne pomislja ne igrati za Spanjolsku, a ima tu opciju, nista im se nece dogoditi.
Pa ni reprezentacija Hrvatske nije imala nekakvu vaznost....dok nismo nabili nogom u guzicu onu Jugoslaviju.


Sto ti mislis da se Katalonija otcjepi koliko bi tih igraca radije izabralo Spanjolsku od Katalonije?....jedan?...nula?
Ili jos bolje receno. nemoraju se niti otcjepiti...ako bi UEFA priznala NSK.....znaci nesto slicno kao Skotsku, Wales...sto mislis koliko bi igraca igralo za Spanjolsku a koliko za Kataloniju?
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 12:38   #36
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Pa ni reprezentacija Hrvatske nije imala nekakvu vaznost....dok nismo nabili nogom u guzicu onu Jugoslaviju.


Sto ti mislis da se Katalonija otcjepi koliko bi tih igraca radije izabralo Spanjolsku od Katalonije?....jedan?...nula?
Ili jos bolje receno. nemoraju se niti otcjepiti...ako bi UEFA priznala NSK.....znaci nesto slicno kao Skotsku, Wales...sto mislis koliko bi igraca igralo za Spanjolsku a koliko za Kataloniju?
Pa to je drugo. Ali, postavlja se pitanje, u trenutnoj situaciji, dok je jedna drzava, koliko im je sama Katalonija vazna, imas igrača koji kategoricki odbijaju igrati za Spanjolsku, zasto ovi to ne ucine? Ipak im igranje nogometa, osvajanje trofeja trenutno vaznije od samostalnosti i borbe za "njihovu stvar", a odbijanjem bi dali veliku podrsku buducoj samostalnosti, odjek u svijetu bi bio ogroman


Jer bez njih, ova Spanjolska bi se tesko plasirala na SP, a kamoli ga osvojila
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 12:46   #37
Quote:
Ken kaže: Pogledaj post
Pa to je drugo. Ali, postavlja se pitanje, u trenutnoj situaciji, dok je jedna drzava, koliko im je sama Katalonija vazna, imas igrača koji kategoricki odbijaju igrati za Spanjolsku, zasto ovi to ne ucine? Ipak im igranje nogometa, osvajanje trofeja trenutno vaznije od samostalnosti i borbe za "njihovu stvar", a odbijanjem bi dali veliku podrsku buducoj samostalnosti, odjek u svijetu bi bio ogroman


Jer bez njih, ova Spanjolska bi se tesko plasirala na SP, a kamoli ga osvojila
Mogao si tako kazati i sto Barca ima igrati u Spanjolskoj ligi.


Spanjolska je kao i Jugoslavija....to sto Hrvati nisu zeljeli zivjeti u toj drzavi ne znaci da nece igrati za njenu reprezentaciju ili ucestvovati u njenoj ligi. Tako je i sa Kataloncima.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 12:48   #38
Razlika je sto bi Hrvati u Jugi najebali da ne zele igrati, a Kataloncima se apsolutno nista nece dogoditi.
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 13:25   #39
Quote:
Ken kaže: Pogledaj post
Razlika je sto bi Hrvati u Jugi najebali da ne zele igrati, a Kataloncima se apsolutno nista nece dogoditi.
Koji su to Hrvati koji su igrali za Jugu?? Ja se ne sjećam da je netko poslije Zajeca bio standardni reprezentativac.
Zadnja utakmica koju je Juga odigrala u Hrvatskoj bila je na Maksimiru sa Nizozemskom. Cijeli stadion je navijao za Nizozemce, a fučkao srbima(Stojković and co).
Necromann is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 14:21   #40
Quote:
Ken kaže: Pogledaj post
Razlika je sto bi Hrvati u Jugi najebali da ne zele igrati, a Kataloncima se apsolutno nista nece dogoditi.
Jeli ti to meni hoces kazati da je netko silio Hrvate da igraju za Jugu.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:43.