Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Biciklizam

Biciklizam Na dva kotača uokolo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2013., 11:40   #41
Nadam se da mi nećete zamjerit na početničkim pitanjima,popriličan sam laik kod takvih stvari i dijelove poznajem dosta površno.
Kad mjerim ATC/SAG da li trebam pratit vilicu(ukoso) ili se to odnosi na okomito od osovine kotača?
Da li da tražim aluminijsku ili čeličnu(jer ak sam dobro skužio ako se planira voziti po "offroadu" čeična bi bila bolji izbor).

Htio bi zadržati poziciju koja mi je sa ovom XCT vilicom,tj. na biciklu se sjedi dosta uspravno/visoko te da li bi mi u tom slučaju odgovarala ova (2. na slici 100 mm / 1 1/8 / IS / QR9) jer ako sam dobro skonto to je ekvivalent suspenziji sa 100mm.
http://www.bike-components.de/produc...arrgabel-.html
Hvala

Zadnje uređivanje duffbeer : 10.10.2013. at 12:07.
duffbeer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2013., 12:42   #42
Pratis vilicu "ukoso"
ATC na toj xcm ce biti oko 480mm a sag je oko 20-25% hoda vilice, znači 455 do 460 mm je idealno.
Od te ideale slobodno odstupi do 1" (inch je 2,54cm) odstupanje od 1" ti je promjena od 1% u kutu vilice i oko 1cm u visini BB što je manje više potpuno nebitno.
Tražiš dakle 460mm +/- 25mm = 435 do 485mm vilice kojih ima more pa si nađi neku koja ti odgovara cijenom,izgledom i svim ostalim kriterijima,
naravno sve ovo pod pretpostavkom da je gore naveden ATC točan, ako nije dodaj/oduzmi po gornjoj shemi.


Ja imam ovu http://www.on-one.co.uk/i/q/FOOOCR26...fork_disc_only i jako sam zadovoljan košta 59 eura a preko 60 imaju besplatnu poštarinu, pa ako se odlučiš za nju uzmi još neku glupost da dobiješ mukte dostavu. Imaš po istoj cijeni i verziju sa v brake pinovima i disk prihvatom.
6Finger is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2013., 14:16   #43
Hvala na odgovoru,ali na ovom linku su cijene u funtama ne eurima.
ATC mi je ispao,ako sam dobro mjerio,440 mm,čak sam si dao i truda i otišao u Kiendl pogledat onu sa ranijeg posta i imaju je,samo nisam ponio metar(nije mi palo na pamet) a na samoj vilici ništa ne piše i nema nikakve deklaracije,samo mejd in čajna i to je to.
Ebay koliko sam vidio svi poprilično naplaćuju shipping,tako da bi ispalo preko 120dolara što mi je previše.

Čudi me koliko je zapravo teško doći do fiksne vilice kod nas,jel ovaj švabski dućan naplaćuje shipping?
duffbeer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2013., 14:23   #44
Ako su funte onda je 49, pogledaj bolje. mjenjas valutu u gornjem lijevom kutu,
usput ova sa linka je 440mm.
6Finger is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 11:19   #45
Naišao sam na ovo
http://bicikliprodaja.com/mtb-26/att...rigid-forks-2/
sutra ću bit blizu pa ću pogledat,uzet ću i metar sa sobom pošto ne pišu nikakve speicfikacije
duffbeer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 20:30   #46
Quote:
duffbeer kaže: Pogledaj post
Naišao sam na ovo
http://bicikliprodaja.com/mtb-26/att...rigid-forks-2/
sutra ću bit blizu pa ću pogledat,uzet ću i metar sa sobom pošto ne pišu nikakve speicfikacije
Ne bih ti preporučio aluminijsku vilicu - puno je kruća i neudobnija za vožnju od čelične ..... imao na prastarom Treku 4300, kojeg sam poklonio nećaku, tako da imam nekog iskustva s njima
"fosil" is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 20:48   #47
Ako se ide na rigid, preporuka je uzet bilo sto osim aluminija..

Ne znam jel ostatak ekipe znao, ali aluminij je najkruci materijal za izradu bcikala, pa tako i najneudobniji. tko trazi udobnost: Čelik>Karbon>Aluminij.
Rebbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 22:26   #48
Kužim ja sve to ,samo što su opcije za kupovinu rigid vilice kod nas jako sužene,bicikl sam platio 1200kn previše mi je davat 70€+ za fisknu vilicu.

Zadnje uređivanje duffbeer : 16.10.2013. at 22:48.
duffbeer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 22:33   #49
onda ti je ovo ok izbor..

ali odi i na hrelic i vidi sta ima..
Rebbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 22:09   #50
Razmišljam o kupovini nove vilice, jer na novom bajku imam suntor xct mlo 29", tu bi vilicu prodao dok je još nova i nevožena.
Isprva san mislija uzet neke suspenzijske,al čitajuči po forumu nekako mi se čini da kao početniku i rekreativcu bi i rigidne bile sasvim ok.
Bicikl konkretnije http://www.bergamont.de/en/bikes/archiv/2013/revox-43/ če uglavnom izbjegavat koliko bude moguče asvaltirane ceste znači uglavnom makadami po dalmaciji.
Znaci na sadašnjoj vilici ACT je 490mm a ova druga mjera koliko upadne vilica je oko 20mm , ja imam 98 kg
I našao sam ovo, jel ovo ok?
http://www.ebay.com/itm/TRIGON-MTB-2...item417909eee3
__________________
u rijetkim prilikama sam umjetnik; u većini ostalih sam ništa.
stoned is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 00:08   #51
Bok!

Počeo sam razmišljati o kupnji rigid vilice jer ne primjećujem nikakvu posebnu korist od trenutne suspenzijske, a rigid ne zahtjeva toliko održavanja i nešto je lakši.

Bicikl koji sada imam je: Cube Nature Pro
Vilica koju sada imam je: SR Suntour NCX D RL Air
ATC sadasnje vilice je: 467mm
SAG sadasnje vilice je: 11mm
ATC - SAG = 456mm

Bicikl cu voziti na slijedecim terenima: najviše asfalt, ponekad makadam i zemljani putevi
Vilica koju zelim staviti je: Salsa Cromoto 26'' Disc
ATC zeljene vilice je: 445mm

Eto, zanima ima li ovakva zamjena smisla, jesam li možda nešto previdio. ATC Salse je malo manji, ali mislim da mi to neće smetati, čak bi moglo biti udobnije nego dosad.
jaxor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 07:47   #52
Jel griješim ili čovjek uspoređuje vilicu za trekking i 700c kotače sa vilicom za 26'' kotače ?
Danči29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 09:11   #53
Quote:
jaxor kaže: Pogledaj post
Bok!

Počeo sam razmišljati o kupnji rigid vilice...................

Eto, zanima ima li ovakva zamjena smisla, jesam li možda nešto previdio. ATC Salse je malo manji, ali mislim da mi to neće smetati, čak bi moglo biti udobnije nego dosad.
Ako mislis da ti 1cm nizi polozaj nece smetati nema razloga da se ne odlucis na navedenu vilicu. Iako ja uvijek preporucam da se ide na ist ATC jer dok na papiru 1cm ne izgeda puno u voznji moze dosta toga promjeniti

Quote:
Danči29 kaže: Pogledaj post
Jel griješim ili čovjek uspoređuje vilicu za trekking i 700c kotače sa vilicom za 26'' kotače ?
procitaj prvi post >>>

Quote:
Iako su kotaci kod trekkinga (28) jednaki u promjeru onima na MTBu (29) razlika je u visinama radi obujma gume. Najcesce na trekking bicikle vise odgovaraju vilice za 26 kotace, a ne za 29 kako bi mozda bilo logicno. Takoder treba pripaziti na prihvate za kocnice. Ukoliko imate diskove, nema problema, mozete slobodno uzeti bilo koju vilicu sa disk prihvatom. No ukoliko koristite V-brake kocnice tada su vam potrebni pinovi na nogama vilice i onda OBAVEZNO trebate kupiti vilicu koja je deklarirana za vasu velicinu kotaca.
__________________
PRO
litrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 18:34   #54
Odlučih se i ja za rigid vilicu.
Vozim se uglavnom po gradu, i svaki put kad dignem prednji kotač da bi prešao preko rinzola čujem udarac u vilici što je krajnje iritantno. Vilica je zračna, ako ju malo ispustim onda se čuje manje ali onda mi je premekana. Malo sam se raspitivao i to se ne može riješiti (bolje MTB vilice imaju sistem protiv toga, a trekking nemaju jer im kao nije potrebno - koji k..?!) Piše negdi u onim "zlatnim pravilima" za cestovnjake da kad se voziš na bicu ne smije proizvoditi nikakav zvuk - potpuno se slažem s tim.
Bic je KTM Chronos (2009), pošto je karbonski uzeo bi i takvu vilicu.
Pročitao sam cijeli topic i suzio izbor na 2 opcije:
neka CarbonCycles - prednosti: znatno jeftinija
http://www.gambacicli.com/en/ritchey...650b-2013.html (ovo je najjeftinije kaj sam uspio nać, + 17,5 e shipping) - litrenka negdi si napisao da bi to trebalo biti idealno za trekking. 1 cm je niža, ali tome ne smeta, imam 3 spacera fore za finije štelanje. prednosti: lulica, sic štanga i volan su mi ritchey, bolje paše uz ramu,
Uglavnom nisam planirao tolko dati za vilicu, ali pošto sam zadovoljan sa svim ostalim komponentama + mislim da će se ova savršeno uklopiti u bic, kako vizualno tako i funkcionalno tako da nemam izbora

Pa samo da provjerim da li sam nešto previdio u izboru?
I koliko je sigurno naručitavi s random tal. stranice?

Zadnje uređivanje QWAS : 30.05.2014. at 18:39.
QWAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 20:29   #55
Nista nisi predvidio
Naruci sa neke provjerene svapske stranice, cijene su iste/tu negdje, a stvar je provjerenija.
bike24, bike-components, bike-discount... Alternativno englezi: crc, wiggle, evans...

PS: baci oko i na on-one tj. planet X, nadu se mrak vilice za pristojnu cijenu...
__________________
PRO
litrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 20:45   #56
Uh, 360 eura, puno previse.

Oldskul, bez fensi moldinga - 100 funti (EDIT: skuzio da je rasprodana, zanemari bar za neko vrijeme dok ne dobiju nove)
Skuplja, laksa (640 grama sa nerezanim steererom, to ti je kilu i pol lakse od sadasne), bolje izgleda - 125 funti
Ista takva, samo tapered i u drugim bojama (po meni odlicna za spimpat bajk) - isto 125 funti
Fatty karbon, mos stavit nutra gume kakve hoces, cvrsca ali i teza od ovih gore - isto 125 funti

Dostava je gratis iznad 60 funti, a ove cijene gore nemres vidjeti dok se ne registiriras i ulogiras, jer nam skidaju PDV kao ne-clanici EU (koliko jos dugo, ne znam, jer je dosta UK shopova prestalo s tom praksom).

Ak si voljan cekati, cesto znaju imati i random popust 15% na cijeli shop ili jedan dio, tak da se definitivno isplati.
dUG1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 21:46   #57
Quote:
dUG1 kaže: Pogledaj post
Uh, 360 eura, puno previse.

Oldskul, bez fensi moldinga - 100 funti (EDIT: skuzio da je rasprodana, zanemari bar za neko vrijeme dok ne dobiju nove)
Skuplja, laksa (640 grama sa nerezanim steererom, to ti je kilu i pol lakse od sadasne), bolje izgleda - 125 funti
Ista takva, samo tapered i u drugim bojama (po meni odlicna za spimpat bajk) - isto 125 funti
Fatty karbon, mos stavit nutra gume kakve hoces, cvrsca ali i teza od ovih gore - isto 125 funti

Dostava je gratis iznad 60 funti, a ove cijene gore nemres vidjeti dok se ne registiriras i ulogiras, jer nam skidaju PDV kao ne-clanici EU (koliko jos dugo, ne znam, jer je dosta UK shopova prestalo s tom praksom).

Ak si voljan cekati, cesto znaju imati i random popust 15% na cijeli shop ili jedan dio, tak da se definitivno isplati.
Je, slažem se.

Samo 2. po redu je opcija. Čak mi je i ljepša od Ritchey-eve. Minimalizam je gotovo uvijek najbolja opcija, pogotovo kad je bajk sastavljen od više različitih proizvođača. Naravno ima ali, a to je da su rasprodane. :/
Sad ako sam dobro skužio duljina vilice se mjeri od sredine di se kotač spaja sa vilicom pa do dijela di se vilica spaja s ramom? Meni je to 48 cm - 1 cm se vilja spusti kad se sjednem na bic, znači 47. E sad, meni je prednji dio bica dosta povišen tako da bi mi 1 cm niža vjerojatno bila ok, ali pošto su ove 45 ili 47 ako uzmem manju to bi bilo 2 cm. Dok nisam niš znao o bicevima 2 cm mi se činilo niš, sad znam da razlika može biti kao da se radi o decimetrima.
Btw koju boju da uzmem? Boja bica je recimo mat siva, ali opet ima glanc površinu http://www.google.hr/imgres?imgurl=h...tart=0&ndsp=25 - vidi se i po fotki da je dosta upright position.

Zadnje uređivanje QWAS : 30.05.2014. at 22:30.
QWAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 22:24   #58
Stavio sam ful kratku lulu i sad mi u vožnji bic zgleda malo glupo iz moje perspektive (vidim skoro cijeli prednji kotač), iz profila vjerojatno isto ne izgleda bolje, ko chopper. :P Isto tako, pošto je dost visok bic naprijed, a zbog kraće lulice sam i ja dost uspravan smanjila mi se upravljivost, ali i agilnost. Probao frend koji je iste visine u cm i veli da se skoro ubio u zavoju. To navodim ko možebitne argumente za kraću vilicu, s njom bi kotač vjeroatno bio više ispod rame, znači smanjilo bi udaljenost između 2 kotača.

Ove od 45 cm su rasprodane, 47 ima dosta.
Btw Sad kad sam se logo nemam nikakve redukcije kad oću kupit, cijena je ista.

Zadnje uređivanje QWAS : 30.05.2014. at 22:30.
QWAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 22:54   #59
Što je lula kraća to je bicikl "nervozniji" i volan se puno lakše pomiče,zato recimo bmx bicikl praktički i nemaju lulu,da se volan može što lakše i brže okretati.
__________________
Being second is to be the first of the ones who lose.

Ayrton Senna
maxkuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 23:06   #60
Čista fizika, duži put duže traje. Zbog istog razloga kotač sporije reakira što je vilica "prema naprijed". Puno je više faktora za upravljivost/agilnost, veličina rame, gume, geometrija...al to nije tema topica, naveo sam te podatke da bi dobio precizniji odgovor na svoj upit.

Zadnje uređivanje QWAS : 30.05.2014. at 23:28.
QWAS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:05.