Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2013., 23:11   #1
Školski praznici - roditelji rade, a dijete?

Nisam našla sličnu temu, ali ako doista postoji molim moderatore da spoje.

Dijete mi ove godine polazi u prvi razred. Do sada je bio u vrtiću i cijelo ljeto će biti u vrtiću, osim kada (i ako) budemo na go. Dijete je zbrinuto. No, ja već sada muku mučim gdje ću s njim cijelo sljedeće ljeto?? U školi će polaziti u cjelodnevni. Mislila sam, nadala se da škola ima nekakav program za djecu koju nema tko čuvati, ali nema. Mali trenira jedan sport i oni preko ljeta imaju organiziran kamp, ALI radi se o dnevnom kampu koji počinje i završava u isto vrijeme kao i naši poslovi, nemamo onaj luft od cca sat vremena prije dovođenja i odvođenja djece kao što imamo u vrtiću, pa ispada da moramo svaki dan kasniti na posao i odlaziti ranije sa posla po dijete, što je nama neizvedivo. Dalje, kamp tjedno (5 dana, pon-pet) dođe oko 350 kuna, bez doručka, uključen samo ručak, way to much za naše prilike jer usporedbe radi vrtić plaćamo 650 kn mjesečno "pun pansion". Dalje, u kampu su djeca dosta izložena suncu, a mali ne smije na sunce poslije 9 sati ujutro, a može tek poslije 17 h.
Gdje da ga ostavit sljedeće cijelo ljeto, što ću s njim? Jako sam, jako zabrinuta po ovom pitanju i zbilja do sada nisam o ovome razmišljala jer sam mislila da postoje neke opcije cjelodnevnog u školi preko ljeta za onu djecu čiji roditelji rade, a djeca nemaju kamo.
Dajte pliz neki savjet.
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2013., 11:53   #2
163 pogleda, niti jedan odgovor ...
Nije valjda da samo ja imam ovakav problem?
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2013., 12:19   #3
Nemas. Moja upravo zavrsava 1.razred. I nemam pojma sto cu. Jedna baka moze posluziti samo na kratko, na tjedan-dva, kod druge klinka sama nece na duze od 5 minuta... Druge rodbine koja bi uskocila nema. Zivim u malom gradu u kojem bas i nema nekih ljetnih aktvnosti za klince. Katastrofa... :banghead:

Za sada lupam glavom o zid.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2013., 13:49   #4
moji susjedi placaju zenskicu koja cuva klince i vodi ih u park i kam vec treba.


inace, prolazim autom cesto na vrbanima pored neceg di pise "dnevni boravak za djecu" i ljetno nesto u nastavku mala sova se zove, kod name tamo.

edit, evo zguglala sam
http://www.mala-sova.com/
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 21:05   #5
Stvarno teško, i to ne samo ljeti, nego i tijekom zimskih i proljetnih praznika. I prije sam razmišljala o tome.
Predlažem da se udružite s još nekoliko roditelja (desetak-petnaest). Osnujte udrugu (vrlo je jednostavno) i tražite od grada/županije da vam osigura besplatan prostor tijekom ljeta, i to najbolje u školi. Udruga može zaposliti honorarca ili honorarce koji će osmisliti igraonicu za djecu. Podijelite trošak za honorar i to je to.

Trošak: honorar: 20 kn po satu (160 - 200 kn dnevno), najviše 4500 kn mjesečno. Na desetero djece to je 450 kn, za petnaestero oko 300.
Hraniti ih morate i kod kuće - osigurajte hranu iz obližnjeg vrtića, staračkoga doma ili sl., s dostavom, ili im sami pripremajte ručak.
Doručak - ujutro kod kuće, užine - voće (to možete i sami nabaviti).
Možda nije idealno, ali jeftinije je od tete čuvalice.

Naravno, od honoraraca tražite da vam predoči plan rada i kontolirajte ga da se sve ne svede na puko čuvanje djece, nego da vrijeme provedu što kvalitetnije.

Ako dovoljan broj roditelja zatraži od grada/općine/županije prikladan prostor, vjerujem da ćete uspjeti. To su roditelji u mojoj školi uspjeli i tako isposlovali prostor za redovni produženi boravak djece u 4. razredu. Sad naši četvrtaši imaju boravak u sklopu udruge.

Druga je mogućnost platiti nekom školarcu/studentu/umirovljeniku da dijete čuva i odvodi i dovodi s aktivnosti. Odvođenje i dovođenje djece ne može biti tako skupo.
Problem boravka djece na suncu, ne samo za neku djecu, vidim i ja. U Zagrebu Odmorko ima tako nešto. Zgrozim se kad pomislim da bi djeca bila na suncu kad je najžešće...

Treća je mogućnost da djecu pošaljete na more (ako imate svoj prostor) i date osobi koja će ih čuvati mogućnost da bude na moru (možda sa svojim djetetom ili obitelji) i da se zauzvrat brine o vašem djetetu (bez naknade, ali na moru). Za to ćete naravno svakako osobu dobro "pročešljati" i upoznati prije takva angažmana. Vjerujem da bi mnogi bili spremi na takav dogovor. I ja sam jedna od njih.

Četvrta su mogućnost organizirana ljetovanja: Vladimir Nazor, Naša djeca, Caritas... ili možda i privatne osobe koje trenutačno nemaju posao, ali imaju stan ili kuću na moru. Organizirano ljetovanje u Nazoru košta oko 1600 kn tjedno. Privatno ljetovanje možda bi bilo i jeftinije...
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2013., 23:55   #6
Summernight našla sam nešto slično i u mom gradu (nisam iz Zg), i malac će ovo ljeto ići tamo na dva tjedna, čist probno da vidimo kako sve to funkcionira. Sadržajno ne može bolje, zaista ono što nude je vrh, ali opet mi je preskupo da mi je tamo 2 mjeseca (izuzev naših go) i ne znam da li bi to financijski izdržali.

buditedobro, hvala na trudu, jako si to dobro rastumačila, ali ja se zaista ne bih upuštala u organizaciju, jednostavno nisam taj tip osobe, eventualno mogu nekome predložiti tko se želi toga uhvatiti. Svejedno hvala
Inače mi živimo na moru, tako da nemamo kamo dijete poslati, eventualno u planine (kada bi bio organiziran takav izlet), ni nije mi cilj da ljeto provedemo u odsutnosti djeteta, cilj nam je da je dijete zbrinuto dok mi radimo. Poslijepodneva su samo naša.
Kad si već spomenula ljetovanja Vas koji šaljete djecu na more, moram Vas podsjetiti da djeca poslije 10-11 sati nebi smjela na sunce, pa sve do 16-17 sati. Sunce užasno prži, zato provjerite kako su organizirane (i gdje) aktivnosti Vaše djece između 11 ujutro i 16 poslijepodne i koliko je to ''debeli'' hlad, jer hlad pinije nije dovoljan!
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2013., 01:06   #7
Summernight,
nisam se referirala na link o maloj sovi. Uglavnom prvo što mi je upalo u oko je to da nije uključen doručak, sem voća koje se, ako dobro vidim extra plaća. Jako loše s obzirom da jr doručak djeci jako važan, kao i nama odraslima. Što znači da ga mi roditelji moramo večer prije pripremati kako dijete ne bi skapalo od gladi do ručka. Nije problem djetetu spremit doručak, ali je problem da sve to skupa košta puno previše, a doručak nigdje nije predviđen. U i mom gradu sam nešto slično našla i odmah to prekrižila jer meni je važno da dijete doručkuje i da je taj doručak uključen u cijenu, a cijena od 400 kuna tjedno je way to much bez doručka. Mi plaćamo cca 380 kuna tjedno, ali je uključen i doručak i ručak i piće i cijeli niz aktivnosti, tj. svaki tjedan je tematski obilježen i kao takav neponovljiv i jedinstven.
E sad, ja imam jedno dijete i ovo će mo nekako pregrmit, nadam se, ali što bi bilo da imam dvoje djece? Čuvali bi jedno drugo dok mama i tata ne dođu doma sa posla?
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2013., 22:25   #8
Quote:
Paw kaže: Pogledaj post
Summernight našla sam nešto slično i u mom gradu (nisam iz Zg), i malac će ovo ljeto ići tamo na dva tjedna, čist probno da vidimo kako sve to funkcionira. Sadržajno ne može bolje, zaista ono što nude je vrh, ali opet mi je preskupo da mi je tamo 2 mjeseca (izuzev naših go) i ne znam da li bi to financijski izdržali.

buditedobro, hvala na trudu, jako si to dobro rastumačila, ali ja se zaista ne bih upuštala u organizaciju, jednostavno nisam taj tip osobe, eventualno mogu nekome predložiti tko se želi toga uhvatiti. Svejedno hvala
Inače mi živimo na moru, tako da nemamo kamo dijete poslati, eventualno u planine (kada bi bio organiziran takav izlet), ni nije mi cilj da ljeto provedemo u odsutnosti djeteta, cilj nam je da je dijete zbrinuto dok mi radimo. Poslijepodneva su samo naša.
Kad si već spomenula ljetovanja Vas koji šaljete djecu na more, moram Vas podsjetiti da djeca poslije 10-11 sati nebi smjela na sunce, pa sve do 16-17 sati. Sunce užasno prži, zato provjerite kako su organizirane (i gdje) aktivnosti Vaše djece između 11 ujutro i 16 poslijepodne i koliko je to ''debeli'' hlad, jer hlad pinije nije dovoljan!
Svi imaju slične probleme. Ni ja se ne odjeljujem od svoga djeteta, nikamo ne šaljem svoju petogodišnjakinju (niti sam slala stariju koja je sad studentica). Možda ti se ne da organizirati grupu, no moguće da biste mogli dijete povjeriti dok ste na poslu nekomu tko to zna i može, a komu biste se na neki drugi način odužili. Mnogi od nas kontinentalaca bili bismo sretni da smo na moru tijekom ljeta, vama na moru objektivno je ozbiljan problem briga o djetetu. Ako imate sobu koju možete dati na korištenje nekoj studentici, maloj obitelji ili majci s djetetom, sigurna sam da se možete dogovoriti za razmjenu usluga - njima more besplatno, vama briga o djetetu besplatno - s jasnim pravilima kad se može na sunce i kad je vrijeme za igru, jelo, spavanje...
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 07:55   #9
Thumbs up

Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Svi imaju slične probleme. Ni ja se ne odjeljujem od svoga djeteta, nikamo ne šaljem svoju petogodišnjakinju (niti sam slala stariju koja je sad studentica). Možda ti se ne da organizirati grupu, no moguće da biste mogli dijete povjeriti dok ste na poslu nekomu tko to zna i može, a komu biste se na neki drugi način odužili. Mnogi od nas kontinentalaca bili bismo sretni da smo na moru tijekom ljeta, vama na moru objektivno je ozbiljan problem briga o djetetu. Ako imate sobu koju možete dati na korištenje nekoj studentici, maloj obitelji ili majci s djetetom, sigurna sam da se možete dogovoriti za razmjenu usluga - njima more besplatno, vama briga o djetetu besplatno - s jasnim pravilima kad se može na sunce i kad je vrijeme za igru, jelo, spavanje...
Još jedan odličan prijedlog, moram priznati da mi se sviđa, no ni suprug niti ja nismo sezonski radnici, niti se bavimo iznajmljivanjem, živimo u stanu i na žalost uopće nemamo sobu viška.
Zaista odličan prijedlog za nekoga tko ima npr. kuću ili više prostora u stanu gdje bi smjestio tu osobu.
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 08:32   #10
I mene bi zanimalo rješenje jer i moja kćer završava prvi razred ove godine. I čini mi se nevjerojatno da problem djeca na praznicima-roditelji rade nije riješen institucionalno, poput vrtića.
Chris Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 09:21   #11
zapravo je meni tu veci problem okupljanje od 8-9 nego dorucak nepostojeci
kaj dijete ostavis u 7 pred vratima pa ceka do 8
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 10:06   #12
Quote:
Chris Blue kaže: Pogledaj post
I mene bi zanimalo rješenje jer i moja kćer završava prvi razred ove godine. I čini mi se nevjerojatno da problem djeca na praznicima-roditelji rade nije riješen institucionalno, poput vrtića.
Točno tako!
Po tome, realno gledajući cjelodnevni boravak u tijeku školske godine gotovo je apsurdan ako potom dijete ostaje samo u stanu, u gradu, uz visoko frekventan promet. Zar nije onda bolje da ga pripremam, pa da uopće ne ide u cjelodnevni, već ona spika kao nekad "ključić oko vrata", mada znam da bih se ja na poslu jako brinula.
Zar nemaju britanci neki zakon da dijete do 14 godina ne smije ostajati u kući bez nadzora punoljetne osobe koja se skrbi za dijete, bilo roditelj, dadilja, no uvjerena sam da su ta djeca sigurno kroz sustav nekako "osigurana tijekom školskih praznika".

Zanima me još nešto, koliko dana u jednoj školskoj godini su djeca na praznicima?
Računam si dane svog godišnjeg i od supruga, kombiniramo...
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 10:11   #13
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
zapravo je meni tu veci problem okupljanje od 8-9 nego dorucak nepostojeci
kaj dijete ostavis u 7 pred vratima pa ceka do 8
Joj to je stvarni nezgodno, trebali bi imati sat vremena do dva sata lufta prije i poslije da roditelj u miru preda i podigne dijete. Ovo je bio jedan od razloga zašto smo odustali od jedne takvog kampa jer se njihovo radno vrijeme u minutu poklapa sa našim.
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 12:01   #14
Znam da je roditeljima problem, ali, škola nije igraonica, kao što ni produženi boravak ne služi čuvanju djece.

Slažem se da bi bilo dobro organizirati nešto za djecu preko ljeta, ali ne u organizaciji škole.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 12:06   #15
nego cemu sluzi produzeni boravak nego cuvanju djece? to sto se tamo i radi nesto ne znaci da mu osnovna namjena nije- cuvanje djece kojoj nitko nije doma.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 12:54   #16
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
nego cemu sluzi produzeni boravak nego cuvanju djece? to sto se tamo i radi nesto ne znaci da mu osnovna namjena nije- cuvanje djece kojoj nitko nije doma.
Isto ne kužim?

Pa nije to produžena nastava, zna se što je produžena nastava za učenike koji imaju probleme sa savladavanjem određenog gradiva.

Što je onda cjelidnevni? Neka definicija istog?
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 18:40   #17
Cjelodnevna nastava više ne postoji, iako je bila puno prihvatljiviji model.

Produženi boravak je prvenstveno namijenjen roditeljima koji ne mogu zbrinuti dijete u popodnevnim satima, ali ne isključivo. Osobno, ja u razredu imam možda 30% učenika koji su u boravku radi posla roditelja, a ostali su tu isključivo zbog nastavnog programa, koji uključuje 2 sata ponavljanja i vježbanja svaki dan (što ih stavlja u prednost pred klasičnim razredima). Tu je i niz dodatnih programa koji se izravno nadovezuju na nastavni plan i program, ali nije im svrha isključivo obrazovna.
Ovih 70% učenika koje sam spomenula su u boravku iz raznoraznih razloga: bolje socijalizacije, potreba za dodatnim radom - darovita djeca na taj način ostvaruju mogućnost da se razvijaju i izvan klasične nastave, potreba za dopunskim radom - djeca kojoj je potreban dodatni rad za svladavanje plana i programa itd...

Ne znam kako je u Vašoj školi, ali mi produženi boravak ne tretiramo kao mjesto za čuvanje, već kao mjesto u kojem će učenici izvući svoj maksimum uz pravilno vođenje i planiranje vremena.

Zato sam i imala potrebu reagirati, jer mi izjava kako se tamo nešto radi jednostavno nije sjela.

Svakako želim naglasiti i da Vas razumijem, jer je u današnje vrijeme itekako potrebno neko adekvatno rješenje. Iskreno, čudi me da se netko nije dosjetio pa profitirao iz neke takve ideje smještaja za učenike nižih razreda.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 20:56   #18
Misery24 hvala na pojašnjenju.

U biti postoje udruge ili sportski klubovi koji u ljetnom periodu pružaju uslugu čuvanja djece, imaju svoj program, a i cijenu. Nisam baš razumijela ovo zadnje gdje veliš da te čudi kako se nitko nije dosjetio...
Odlično je da postoje takve udruge, klubovi i sl., no očito je da nemaju potporu države, pa roditelji plaćaju astronomsku cijenu čuvanja. Ja bih prije rekla da me čudi kako se država nije dosjetila da zaposlenim roditeljima izađe u susret i ponudi im slične programe, ali uz razumnu cijenu. Iako sam laik na terenu, no ne smatram da je država dadilja našoj djeci, ali mora se netko zapitati gdje su i što rade djeca od 7, 8, 9 god. kada su školska vrata zatvorena. Škole bi unatoč praznicima trebale imati program za tu djecu. Zašto onda vrtići imaju takve programe, što bi se dogodilo da svako ljeto svi vrtići zatvore svoja vrata i vele roditeljima da se snađu. Kakva bi to bila reklame pronatalne politike? Zato pitam kakva je razlika u godini dana, moj sin ima 6,5 godina i ovo ljeto još može u vrtić, sljedeće godine će imati 7,5 godina i gdje će na ljetnim praznicima? Na ulicu? Kakva je razlika u tih godinu dana? Zar je to dijete doista sposobno brinuti o sebi od jutra do 16 h poslijepodne kada roditelji dolaze kući? Što kaže zakon? Smije li to dijete biti samo? Jel bi ga mi roditelji već sada trebali pripremati da će ostati samo kući?

Niste mi odgovorili, aki znate koliko traju (u danima) svi školski praznici tijekom godine? Koliko
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 21:59   #19
Quote:
Paw kaže: Pogledaj post
Misery24 hvala na pojašnjenju.
Nema na čemu.

Quote:
Paw kaže: Pogledaj post
Nisam baš razumijela ovo zadnje gdje veliš da te čudi kako se nitko nije dosjetio... Ja bih prije rekla da me čudi kako se država nije dosjetila da zaposlenim roditeljima izađe u susret i ponudi im slične programe, ali uz razumnu cijenu.
To sam i mislila. Znam da privatne udruge uslugu i naplaćuju astronomski, ali meni nikako ne dolazi u glavu kako nitko ne razmišlja da će uz realnije cijene imati i više korisnika.
Kad bi se država ili gradovi primili toga, to bi bilo još i bolje, no u današnje vrijeme kad režu na sve strane, bojim se da je to nemoguće.

Quote:
Paw kaže: Pogledaj post
Niste mi odgovorili, aki znate koliko traju (u danima) svi školski praznici tijekom godine? Koliko
http://public.mzos.hr/Default.aspx?art=11578&sec=2197

Stvar organizacije u školi je nemoguć iz dva razloga: škola nije opremljena za ljetni rad - djeca nemaju gdje izaći u hladovinu vani, a unutra nema klimatiziranih prostora. Na stranu klimatizacija, nema ni strunjača po razredima kako djeca ne bi sjedila na stolcima cijelo vrijeme.
Također, nemamo niti osnovnih metodičkih pomagala. Moja djeca su u našu razrednu knjižnicu i igraonicu donijela svoje igračke i knjige koje nose kući kada im zatrebaju. Papir, boje i ostali materijal je nemoguće dobiti. A da ne govorim da papirnate ručnike i sapun isto tako "žicamo" jer druge nema.
Vrtići su daaaaaleko ispred nas što se toga tiče.

Drugo: učitelji od 15.06. do 15. 07. (govorim za svoju školu) obavljaju poslove papirologije i stručnog usavršavanja koja ne uključuju rad s djecom jer se godina mora privesti kraju. Od 15.07. do 15.08. se koristi godišnji odmor.

Iskreno, po meni bi najbolja ideja države bila da učitelji pripravnici (oni koji stažiraju za 1600 kn) ili čak apsolventi UF dobiju neke beneficije za taj rad i da se i taj praktični dio školovanja poboljša.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 10:45   #20
Quote:
Misery24 kaže: Pogledaj post
Papir, boje i ostali materijal je nemoguće dobiti. A da ne govorim da papirnate ručnike i sapun isto tako "žicamo" jer druge nema.
Vrtići su daaaaaleko ispred nas što se toga tiče.
not quite
istina, ajde, mi dobijemo papir boje i tak to, ali to nisu nit priblizno dovoljne kolicine koje bi nam trebale za kvalitetan rad.
jednako tako, i papirnatih rucnika i svega ostalog vrlo brzo ponestane, pa opet moraju donositi roditelji.

inace, potpisujem sve sto si pisala za dnevni boravak u skolama. bliska osoba mi je uciteljica u dnevnom boravku, pa sam upoznata s mnogim problemima. od prilicno neadekvatnih prostora u koje im jedva klupe stanu a kamoli strunjace ili bilo sto drugo. ima ona hrpu kreativnih ideja kako i sto raditi s djecom, no njen najveci problem je sto recimo nema kuda s materijalima. ono, nije bed nabaviti kutija, i novina i kojekakvih drugih stvari za izradu poticaja, nego je problem sto u premaloj prostoriji jednostavno nema kuda s time. u takvim uvijetima jedva prezive skolsku godinu, da su djeca tamo i ljeti, to bi bilo pravo mucenje
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:22.