Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti > Strip

Strip Kvadrat na kvadrat.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2017., 23:03   #241
Najgora cenzura bile su preskocene epizode (npr. Zagorov prvi susret s vampirom Rakosijem), izbacivanje stranica, pa onda i retusiranja ideoloskih i religijskih obiljezja, tako i spomenute lubanje nepocudne za neiskvarenu mladez, pardon, omladinu

Uz to je Dnevnik imao i druge genijalne ideje - nepridrzavanje redoslijeda epizoda, cjepkanje epizoda, i vrhunac svega - poceli su nakon nekog vremena crtati svoje naslovnice umjesto Ferrijevih... Koje u 90% slucajeva nisu imale veze s epizodom, i koje su... well... Koma. Stanoviti Mikica Ivanovic nacrtao je cini mi se 30 naslovnica Zagora. Sjecam se da mi je ko klincu bilo muka svaki put kad bih u ruke dobio strip na cijoj je naslovnici potpis MIKICA, a ne FERRI G.

Za ogledni primjerak uguglajte izdanja zlatne serije - Invazija akronijana, Gavranova pera. Ili bolje ne


Kad smo kod formata, ni tu nisu bili na cisto u Dnevniku. Edicija Lunov magnus strip je u prva 4 broja isao na vecem formatu, a onda dalje u manjem formatu kao i Zlatna serija pa su ih ljudi cesto brkali. Pogotovo sto su neko vrijeme Zagor i Teks izlazili u obje edicije.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 10:18   #242
To sam baš čitao za to cjepkanje epizoda, pa im je u tom slučaju falilo naslovnica i to je razlog da su počeli raditi svoje Čak vidim da su neke naslovnice iste išle za uzastopne epizode

ZS 684 i ZS 694.





A i ono što sam pročitao, ZS 454: Močvara MO-HI-LA, u oblačićima se promijenio tekst gdje se prema tome dobiva dojam da se Zagor i Čiko poznaju otprije a zapravo je to bila prva epizoda i njihov prvi susret.

Ono što me također zanimalo kad smo se dodirnuli naslovnica, čudne su mi i neke od Slobodne Dalmacije. Kao da si uzeo manju sliku i uvećao ju

Ali koliko vidim, izvorna prva 23 talijanska broja su po 128 stranica, a Slobodna je to rezala na 96. Tako su se neke stranice izgubile, ali došlo i do toga da je i njima na taj način falilo naslovnica (više stripova). Onda su valjda iz stripa uvećavali neke slike da budu kao naslovnice ako sam to dobro skužio.
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 14:24   #243
Ala si se ti udubio u problematiku..
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 20:16   #244
Tko, ja A što ću kad su mi to zanimljive stvari, stvari za koje nisam prije znao.

Što se tiče čitanja, stao sam kod - odnosno danas sam pročitao 59. epizodu extra, "Sjene u noći". Fora mi je epizoda jer se u njoj Zagor i Čiko prvi put susreću sa Bat Battertonom. Taj lik mi je baš simpa

Ovo što sam spominjao iznad u vezi Slobodne Dalmacije, bila mi čudna ta naslovnica i istina je da su nju uzeli iz stripa, sličicu pa je uvećali i obojali. Upravo taj razlog jer su smanjivali broj stranica orginala sa 128 na 96, pa je ispalo više stripova, tako i manjak naslovnica.

Slika te sličice i naslovnice koja je iz toga nastala za ovu epizodu:



ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 22:12   #245
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Ala si se ti udubio u problematiku..
Hvala nebesima da je...Lik je car.
__________________
Credo quia absurdum est - Vjerujem jer je nemoguće
Q.S.F.T.(Quintus Septimius Florens Tertullianus), Kartaga, oko 160 – Kartaga, oko 240
Ezra Boone is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 10:00   #246
Quote:
ReemCP kaže: Pogledaj post
Tko, ja A što ću kad su mi to zanimljive stvari, stvari za koje nisam prije znao.
Samo nastavi

Zaboravih napomenuti, klasik koji je trenutno na kioscima koji si linkao prije par stranica, Zagor Klasik 045: Nestalo pleme, vjerojatno će biti tražen i dobro se prodavati.

Naime, riječ je o zadnjoj Zagorovoj avanturi koju je Dnevnik izbacio/ne objavio u Zlatnoj seriji, opet zbog vrlo suptilnih i pozitivnih religijskih vibri u stripu. Neću u detalje da nekom ne spoilam prvo čitanje

Također, kolekcionarima bi mogla biti interesantna i po tome što je to jedna od zadnjih avantura za koju je scenarij napisao legendarni Guido Nolita, AKA Sergio Bonelli

Nakon toga odradio je još samo jednu avanturu s Guthrumom, i jednu s Hellingenom.

Zadnje uređivanje MisterNo007 : 10.05.2017. at 10:32.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 11:28   #247
Strip nestalo pleme je izasao pre par godina, od izdavaca ludens.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 12:13   #248
Quote:
ReemCP kaže: Pogledaj post
To sam baš čitao za to cjepkanje epizoda, pa im je u tom slučaju falilo naslovnica i to je razlog da su počeli raditi svoje Čak vidim da su neke naslovnice iste išle za uzastopne epizode

ZS 684 i ZS 694.





A i ono što sam pročitao, ZS 454: Močvara MO-HI-LA, u oblačićima se promijenio tekst gdje se prema tome dobiva dojam da se Zagor i Čiko poznaju otprije a zapravo je to bila prva epizoda i njihov prvi susret.

Ono što me također zanimalo kad smo se dodirnuli naslovnica, čudne su mi i neke od Slobodne Dalmacije. Kao da si uzeo manju sliku i uvećao ju

Ali koliko vidim, izvorna prva 23 talijanska broja su po 128 stranica, a Slobodna je to rezala na 96. Tako su se neke stranice izgubile, ali došlo i do toga da je i njima na taj način falilo naslovnica (više stripova). Onda su valjda iz stripa uvećavali neke slike da budu kao naslovnice ako sam to dobro skužio.
Da nedostajalo im je naslovnica. Nešto malo je izbačeno stranica, otprilike 1 stranica po broju, nekih desetak brojeva od broja 31 – do 40 i nekog po extra seriji.
To sve nije ništa u usporedbi što je radio Dnevnik. ZS broj 13 Nasilje u Darkvudu uopće nije završen, ne mogu se sjetiti koliko nedostaje stranica ali dosta.
Mister No LMS 511 Dijamantska klopka original talijanska ima 128 stranica, a Dnevnikova 96 ako nisu stavili reklame.

http://www.stripovi.com/recenzije/mi...ska-klopka/23/
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 12:17   #249
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Strip nestalo pleme je izasao pre par godina, od izdavaca ludens.


Nije baš prije par godina, skoro 8 godina. Tu je epizodu Dnevnik preskočio.

http://www.stripovi.com/enciklopedij...pleme/25351/0/
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 12:41   #250
Quote:
Kruger Jr kaže: Pogledaj post
Nije baš prije par godina, skoro 8 godina. Tu je epizodu Dnevnik preskočio.

http://www.stripovi.com/enciklopedij...pleme/25351/0/

Da prošlo je dosta godina, zato će biti lakše popunit kolekciju s klasikom ako nekome fali ta epizoda.

Ah.. Mister No LMS 511 Dijamantska klopka. Jedini MisterNo kojeg je crtao Ferri... Šmrc...
Uz izbacivanje stranica i cenzura pjesme When the saints go marching on
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 13:42   #251
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Da prošlo je dosta godina, zato će biti lakše popunit kolekciju s klasikom ako nekome fali ta epizoda.

Ah.. Mister No LMS 511 Dijamantska klopka. Jedini MisterNo kojeg je crtao Ferri... Šmrc...
Uz izbacivanje stranica i cenzura pjesme When the saints go marching on

Da klasik je sad možda najbolje rješenje za popunu kolekcije. Samo dio nekih epizoda je klasik preskočio.

Što se tiče Mister Noa, da, Feri je crtao naslovnice do broja 115 po talijanskom izdanju ( po Libelusu to je 53 ili 54 broj ), onda je dvije naslovnice nacrtao Diso ( 116, 117 ) dvije Bignoti ( 118 i 119 ), a od broja 120 pa nadalje naslovnice crta opet Diso.
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 14:10   #252
Quote:
Ezra Boone kaže: Pogledaj post
Hvala nebesima da je...Lik je car.
Ako se ovo odnosi na mene, hvala ti

Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Samo nastavi

Zaboravih napomenuti, klasik koji je trenutno na kioscima koji si linkao prije par stranica, Zagor Klasik 045: Nestalo pleme, vjerojatno će biti tražen i dobro se prodavati.

Naime, riječ je o zadnjoj Zagorovoj avanturi koju je Dnevnik izbacio/ne objavio u Zlatnoj seriji, opet zbog vrlo suptilnih i pozitivnih religijskih vibri u stripu. Neću u detalje da nekom ne spoilam prvo čitanje
Hvala Taj klasik je izašao u dvije naslovnice, pa ako je sudeći po prvoj što sam tamo stavio, vjerojatno se sugeriralo na "leteće anđele" ili sl., pa moguće da zbog toga nije objavljen Čitam na stripovi.com da i nisu baš oduševljeni izborom naslova, kao bolje bi bilo "Krilati osvetnik".

Quote:
Kruger Jr kaže: Pogledaj post
To sve nije ništa u usporedbi što je radio Dnevnik. ZS broj 13 Nasilje u Darkvudu uopće nije završen, ne mogu se sjetiti koliko nedostaje stranica ali dosta.
Evo ono što sam imao prilike pročitati u Gigantu 1: "Američka Odiseja", u onom predgovoru, piše na stranici 7 da u "Nasilju" nedostaje čitavih 30-tak stranica, u odnosu na orginal. Taj broj pored LMS 4 se danas smatraju najrjeđi i najskuplji primjerci.

Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Ah.. Mister No LMS 511 Dijamantska klopka. Jedini MisterNo kojeg je crtao Ferri... Šmrc...
Uz izbacivanje stranica i cenzura pjesme When the saints go marching on
Taj broj imam doma začudio sam se kad sam vidio da na internetu se mogu čitati i Libellus izdanja Mister Noa, pa sam uzeo ovaj svoj primjerak u ruke i malo uspoređivao na kompu, baš dosta toga fali.

Žao mi što nisam počeo na vrijeme skupljati Mister Noa, ta Libellus izdanja, sad su negdje na 78. knjizi ako se ne varam, mnogi kažu da tih prvih 200 epizoda je najbolje razdoblje. Ja imam u kolekciji poslije toga, izdanja Slobodne, odnosno Strip agenta.

Što se tiče Zagora, teško je danas reći koju verziju je najbolje za skupljati. Znam da će svi reći da su najljepša Libellus izdanja, te knjige koje su u boji i oni su kronološki krenuli od broja 1 kako i treba. Samo ostaje pitanje koliko će godina proći još dok dođu primjerice do orginal broja 600 A i nisu baš jeftini primjerci.

Zato sam se ja odlučio na kombinaciju Slobodne i Ludensa, ipak Ludens koliko/toliko je blizu Talijanima. A i kroz 4 godine (nadam se) kompletirat ćemo extra izdanje, spojit će se sa redovnim i onda nećemo više dijeliti Zagora na extra i redovne brojeve, već će to svi biti redovni brojevi Zagor kolekcije.

Ja kad sve to skupim, nadam se da hoću, onda ću ih po policama poredat kronološki po pričama, epizodama kako su izlazili u Italiji. Neće me smetati što će mi prvi Zagor na polici krenuti od broja 31
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 15:01   #253
Quote:
ReemCP kaže: Pogledaj post
Hvala Taj klasik je izašao u dvije naslovnice, pa ako je sudeći po prvoj što sam tamo stavio, vjerojatno se sugeriralo na "leteće anđele" ili sl., pa moguće da zbog toga nije objavljen Čitam na stripovi.com da i nisu baš oduševljeni izborom naslova, kao bolje bi bilo "Krilati osvetnik".
Može biti. Ali u tom slučaju su mogli, kao i već prije, staviti /ili nacrtati) drugu naslovnicu.
Meni se pak čini da je to zbog lika Prometeja koji ima svećenički nastup i poruku.



Quote:
Žao mi što nisam počeo na vrijeme skupljati Mister Noa, ta Libellus izdanja, sad su negdje na 78. knjizi ako se ne varam, mnogi kažu da tih prvih 200 epizoda je najbolje razdoblje. Ja imam u kolekciji poslije toga, izdanja Slobodne, odnosno Strip agenta.
MsiterNo je kvaltietom jako dobar strip, međutim ga je Bonelli prilično kasno napravio, pa nije uspio prikupiti publiku koja je već imala svoje, druge, junake.

Quote:
Što se tiče Zagora, teško je danas reći koju verziju je najbolje za skupljati. Znam da će svi reći da su najljepša Libellus izdanja, te knjige koje su u boji i oni su kronološki krenuli od broja 1 kako i treba. Samo ostaje pitanje koliko će godina proći još dok dođu primjerice do orginal broja 600 A i nisu baš jeftini primjerci.
Meni su u Libellusovim izdanjima dvije stvari too much - boja i cijena

Jednostavno mi nije gušt sve te stripove čitati u boji (ajde, tu i tamo koji specijal ok), nije mi to to, originalno je strip crtan CB.

Što se cijena tiče, kad Libellusova izdanja podijeliš epizodno, ispada da bi jedna epizoda koštala cca 55 kn


Tvrde korice se pak mogu dati napraviti u knjigovežnici i za ova ''soft'' izdanja. Frend iz srednje škole je dao čitavu Zagor ZS i LMS kolekciju uvesti u tvrde knjiške korice, sjajno to izgleda

Quote:
Kruger Jr kaže: Pogledaj post
Što se tiče Mister Noa, da, Feri je crtao naslovnice do broja 115 po talijanskom izdanju ( po Libelusu to je 53 ili 54 broj ), onda je dvije naslovnice nacrtao Diso ( 116, 117 ) dvije Bignoti ( 118 i 119 ), a od broja 120 pa nadalje naslovnice crta opet Diso.
Mislio sam na to da je ta prva epizoda jedina koju je cijelu nacrtao Ferri.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 15:34   #254
Quote:
ReemCP kaže: Pogledaj post

Evo ono što sam imao prilike pročitati u Gigantu 1: "Američka Odiseja", u onom predgovoru, piše na stranici 7 da u "Nasilju" nedostaje čitavih 30-tak stranica, u odnosu na orginal. Taj broj pored LMS 4 se danas smatraju najrjeđi i najskuplji primjerci.


:

Ne pratim baš aukcije ali to je istina, to svi kažu. Pretpostavljam da je tražen i Zagor priča LMS 99 i 100.
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 15:45   #255
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post

Mislio sam na to da je ta prva epizoda jedina koju je cijelu nacrtao Ferri.

Pretpostavio sam, meni je to najdraža epizoda, šteta za Ferija, šteta što je crtao samo naslovnice do tog broja. Navodno se nije svidjelo Noliti ( sinu od starog Bonelija, oba su umrla ).
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 15:47   #256
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Može biti. Ali u tom slučaju su mogli, kao i već prije, staviti /ili nacrtati) drugu naslovnicu.
Meni se pak čini da je to zbog lika Prometeja koji ima svećenički nastup i poruku.
Ovo si vjerojatno u pravu, jer naslovnica se lako mogla zamijeniti drugom

Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Meni su u Libellusovim izdanjima dvije stvari too much - boja i cijena

Jednostavno mi nije gušt sve te stripove čitati u boji (ajde, tu i tamo koji specijal ok), nije mi to to, originalno je strip crtan CB.

Što se cijena tiče, kad Libellusova izdanja podijeliš epizodno, ispada da bi jedna epizoda koštala cca 55 kn
Meni je isto cijena dosta velika, iako se radi o kvalitetnom izdanju. Ali isto volim čitati kad je crno/bijelo naravno, čast izuzecima kao što su ti jubilarci i ova nova kolor jednogodišnja izdanja.

Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Tvrde korice se pak mogu dati napraviti u knjigovežnici i za ova ''soft'' izdanja. Frend iz srednje škole je dao čitavu Zagor ZS i LMS kolekciju uvesti u tvrde knjiške korice, sjajno to izgleda
Ovo mora da moćno izgleda

Ovo što si spomenuo "Divovi dobra i zla", odnosno taj peti susret Zagora s Hellingenom, cijela ta priča, gdje su neki rekli da je to vrhunac Zagora, pa i forumaš LouReeth je isto slično pisao ovdje u temi, vidim da su za tu legendarnu epizodu "Divovi dobra i zla" isto izbacili naslovnice u Dnevniku, po nekima dvije najbolje naslovnice i baš iz tih "Divova".

Čitao sam na stripovi.com kako jedan forumaš koji je jako veliki poznavatelj Zagorovog djela, kaže da ne može vjerovati da i dan danas na ovim našim prostorima još nisu objavljene te naslovnice. Tek iduće godine, mislim da od veljače kreće ta priča u Extri.

Ovo su te naslovnice:

ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 15:56   #257
Quote:
Kruger Jr kaže: Pogledaj post
Ne pratim baš aukcije ali to je istina, to svi kažu. Pretpostavljam da je tražen i Zagor priča LMS 99 i 100.
Koliko vidim sad na aukcijama, za taj "Nasilje u Darkvudu", 2 su u ponudi. Jedan za 2400kn, a drugi za 4000kn. Na njuškalu prije par dana isto jedan primjerak objavljen, cijena 4500 kn.
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 18:04   #258
Quote:
ReemCP kaže: Pogledaj post
Ovo mora da moćno izgleda
Je, i fakat cuva stripove. Nazalost nemam fotku.

Quote:
Ovo što si spomenuo "Divovi dobra i zla", odnosno taj peti susret Zagora s Hellingenom, cijela ta priča, gdje su neki rekli da je to vrhunac Zagora, pa i forumaš LouReeth je isto slično pisao ovdje u temi, vidim da su za tu legendarnu epizodu "Divovi dobra i zla" isto izbacili naslovnice u Dnevniku, po nekima dvije najbolje naslovnice i baš iz tih "Divova".
Je, dobre su, ali meni ne i top kao sto se voli reci. No naravno, sto puta bolje od Mikica naslovnica

Quote:
Čitao sam na stripovi.com kako jedan forumaš koji je jako veliki poznavatelj Zagorovog djela, kaže da ne može vjerovati da i dan danas na ovim našim prostorima još nisu objavljene te naslovnice. Tek iduće godine, mislim da od veljače kreće ta priča
Mislim da je negdje svibanj 2018 pocetak, ako sam dobro izracunao.

Cudi me da do sada nisu tu pricu ubacili u gigant ili specijal. Vjerojatno zato jer je jako dugacka. A i time bi opet neke naslovnice otpale.

Quote:
Kruger Jr kaže: Pogledaj post
Pretpostavio sam, meni je to najdraža epizoda, šteta za Ferija, šteta što je crtao samo naslovnice do tog broja. Navodno se nije svidjelo Noliti ( sinu od starog Bonelija, oba su umrla ).
Da, mislim da je sam Ferri pricao da je Nollitu crtez previse podsjecao na Zagorov svijet, a htio je vecu distinkciju od tog serijala. Kako bilo, imao je Mister No solidne i vrlo dobre crtace, ali bilo bi izvrsno da smo imali i jos koju Ferrijevu epizodu.

Zadnje uređivanje MisterNo007 : 10.05.2017. at 19:06.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 20:34   #259
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Je, dobre su, ali meni ne i top kao sto se voli reci. No naravno, sto puta bolje od Mikica naslovnica
To definitivno Ta Mikičina naslovnica za epizodu "Invazija Akronijana", ista je iskorištena i za epizodu "Tajna mlina".



Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Mislim da je negdje svibanj 2018 pocetak, ako sam dobro izracunao.
Ma ja sam malo pomiješao "Divove" i "Demone" Ove dvije naslovnice što nisu objavljene će zapravo ići kad budu "Divovi", iako kod orginala to su dvije epizode, gledam taj neki poredak i meni ispada lipanj i srpanj 2018. Uglavnom, u veljači bi trebali biti "Demoni".

Neka pretpostavka za 2018.:

siječanj (Lov na čoveka i Klanac bele smrti kao jedna epizoda)
veljača (Demoni ludila)
ožujak (Invazija akronijana)
travanj (Na granici stvarnog)
svibanj (Helingenov povratak)
lipanj i srpanj (Divovi dobra i zla na dvije epizode - one naslovnice što nisu nikad objavljene)

Mislim da će ovako ići..

Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Cudi me da do sada nisu tu pricu ubacili u gigant ili specijal. Vjerojatno zato jer je jako dugacka. A i time bi opet neke naslovnice otpale.
Jedino je Veseli Četvrtak objavio u odabranim pričama, na 522 stranice.
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 14:20   #260


Koji je ovo zagor kod nas?
__________________
Čudo Od Djeteta!
Painkiller is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:35.