Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2006., 11:30   #21
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
Zna li netko napraviti onakvo tijesto kao u pizzeriji "Galija" u Splitu.

Ja ih pitao, ali su me odjebali s obrazloženjem da se radi o poslovnoj tajni.

A zbilja je posebno i izuzetno.

Znatno doprinosi činjenici da se tu radi o, vjerojatno, najboljoj pizzi na svijetu.
pizza im je stvarno genijalna!!!!! mislim da je to do krusne peci. ako i uspijes dobit recept od tjesta on u obicnoj pecici nece nikad ispast ka u krusnoj
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 12:01   #22
Quote:
njasa kaže:
pizza im je stvarno genijalna!!!!! mislim da je to do krusne peci. ako i uspijes dobit recept od tjesta on u obicnoj pecici nece nikad ispast ka u krusnoj
Ma ima puno (velika većina) pizzerija gdje se peče u krušnoj peći.

Ali u Jerkova ("Galija") je zbilja posebna i nije slična niti jednoj koju sam ikada probao (A probao sam ih, probao.. )

Najozbiljnije su mi rekli da mi ne mogu dati recept jer se radi o poslovnoj tajni.
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 13:40   #23
Quote:
spy kaže:
@stray
Jaja stavljaju oni koji nemaju pojma što je pizza
hvala...već sam odustal od toga da se tijesto radi bez jaja....još sam našel neki recept u kojem piše da idu i.......još samo da uspijem to nekome i dokazat...
stray is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 13:44   #24
Quote:
kumek kaže:
Ja radim drukčije. Ne stavljam niti mlijeko niti jaja u tijesto i radim ga od tvrdog brašna.

Dakle u pola litre vrlo tople vode (ne baš kipuće ali dosta tople) razmrvi jednu germu (svježu) dodaj veliku žlicu soli i veliku žlicu šečera te pola dcl ulja i sve to dobro razmuti. To ostavi jedno 10-15 minuta da kvasac oživi u toplom i da ima kaj "jesti" (šečer)

Koje je to tvrdo brašno? Oštro?

Meni se čini previše velika žlica soli na 70 dag brašna. Osim toga, kažu da nije dobro dodati sol u kvasac dok se diže, već kasnije, u tijesto.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 13:59   #25
Lapulapu ima pravo, kvascu ne treba nikada dodavati sol (sol se izmijesa s brasnom) niti masnoce (cak i kada se mijese "masna" dizana tijesta rade se odvojeno dva tijesta koja se onda povezu (u jednom je kvasas u drugom masnoca i jaja).
Inace tijesto za pizzu je obicno dizano tijesto u koje idu brasno, kvasac, voda i sol.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 14:01   #26
imam doma jedan recept iz kuharice Kuhinja s okusom mediterana i još nisam probala,

Temeljno tijesto za pizzu
(talijanska kuhinja)


1kg prosijanog brašna (70 dkg glatkog i 30 dkg oštrog)
2 jaja
3 dcl jogurta
2,5 dcl mlijeka
vrećica suhog kvasca
prašak za pecivo
pola žlice soli
žlica šećera
*
sve se izmješa, rastopljeni kvasac ide na kraju. prekrije se plastičnom vrečicom i neka 4 sata odleže u hladnjaku. može trajati do 7 dana.


kao što sam rekla još nisam probala, kad probam javit ću osim ako neko već nije proba pa nek javi.
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 14:17   #27
Ja taj recept imam spremljen kao nekakvo 'madžarsko' tijesto koje se može koristiti i za pizze i za pogačice i za frigane uštipke i slično.

Vrlo je praktično, al nema veze s pizzom

Mi radimo obično tijesto za kruh, kao što donata piše. Samo dodamo maslinovo ulje i ne pustimo da se drugi put diže.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 14:41   #28
Quote:
Donata kaže:
Lapulapu ima pravo, kvascu ne treba nikada dodavati sol (sol se izmijesa s brasnom) niti masnoce (cak i kada se mijese "masna" dizana tijesta rade se odvojeno dva tijesta koja se onda povezu (u jednom je kvasas u drugom masnoca i jaja).
Inace tijesto za pizzu je obicno dizano tijesto u koje idu brasno, kvasac, voda i sol.
Nema razloga zbog čega se kvascu ne bi dodala sol ili ulje ali mislim da je svejedno jel u kvasac ili u tijesto. Ja stavljam malo ulja i nije preslano, kvasac radi odlično.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 14:41   #29
Quote:
Lapulapu kaže:
Koje je to tvrdo brašno? Oštro?

Meni se čini previše velika žlica soli na 70 dag brašna. Osim toga, kažu da nije dobro dodati sol u kvasac dok se diže, već kasnije, u tijesto.
Oštro, kvasac je mikroorganizam u vodi koji oživi od topline i šečera i ne smeta mu sol niti ulje na površini. Nakon stajanja od 15 minuta kad promiješaš sa žlicom sve zašumi od oslobođenog CO2.
Ma mislim da to i nije tako važno. Sol ili u tijesto ili s kvascem, radi oboje.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 14:59   #30
Quote:
Mary Bellows kaže:
imam doma jedan recept iz kuharice Kuhinja s okusom mediterana i još nisam probala,

Temeljno tijesto za pizzu
(talijanska kuhinja)


1kg prosijanog brašna (70 dkg glatkog i 30 dkg oštrog)
2 jaja
3 dcl jogurta
2,5 dcl mlijeka
vrećica suhog kvasca
prašak za pecivo
pola žlice soli
žlica šećera

*
sve se izmješa, rastopljeni kvasac ide na kraju. prekrije se plastičnom vrečicom i neka 4 sata odleže u hladnjaku. može trajati do 7 dana.


kao što sam rekla još nisam probala, kad probam javit ću osim ako neko već nije proba pa nek javi.
Je l' to neki kolač?
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 15:00   #31
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
Je l' to neki kolač?
Mislim da ne, to je više kao za neku pogaču. Ja sam radio tijesto sa jogurtom i bude fino ali ne baš za pizzu, možda više za čevape i roštilj.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 17:55   #32
Za negdje 2 velika (crna) pleha pizze (može se zgurat i u jedan ):

1 germu rastopim u malo tople vode
3/4 kg brašna (nekad potrošim skoro do kilu)
oko deci ulja
voda (količina po potrebi)
sol

Rastopljenu germu naspem u brašno, dodajem vode, ulje, sol i još brašna po potrebi, sve dok ne ispadne onak fino pod prstima (rastezljivo i neljepljivo)
BONUS: ne treba se dizati, iako nije loše da malo odstoji.
Ak ti se baš žuri mo'š ga odmah razvuć, bude se u pećnici dovoljno napuhalo

Tijesto je poprilično tusto i zasitno, ali je super za nahranit više ljudi s jednom-dvije pizze. Il brata ili dečka koji puno jedu
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 18:00   #33
Quote:
atlantis kaže:
pekara - tijesto je vec umijeseno i doma ga samo razvaljash
Ma kakva pekara, kad sam ufurana moje tijesto je za maksimalno 20 minuta spremno za nalit rajčicu
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 22:25   #34
ja u tijesto za pizzu stavim glatko brašno, malo soli, suhog kvasca to izmješam
zatim stavim malo ulja i tople vode dok ne dobijem smjesu
onda ga pustim da se digne nekih 40ak min do sat vremena...
teichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 22:16   #35
Pizza iz snova, tj. iz kućne radinosti

Puno ih žena radi dobre, al šuti o receptu (ili bar ne kaže one sitne detalje koji čine srž dobre pizze). Zanima me ima li ovdje pravih znalaca voljnih podijeliti male tajne kuhinje.

Unaprijed hvala
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 22:31   #36
mi tijesto kupimo u pekari - ono obicno, za kruh
na njega ide prvo sloj rajcice sa zacinima pa

verzija 1.
pureca shunka
ribani sir (varazdinec)
jos paradajza


verzija 2.
pureca shunka
ribani sir (varazdinec)
mozzarela
jos paradajza
shampinjoni (dragi)
kukuruz (ja)
kiselo vrhnje

verzija 3.
poriluk sitno sjeckan
paprika sjeckana
tikvice sjeckane
rajcica svjeza
shampinjoni
kukuruz
sve posoljeno lagano
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 22:49   #37
Angry

mene uvijek muči tijesto, sve umiješam i pustim da se digne, a onda ispadne tvrdo na dnu da ga jedva režem

obično dobro naraste ( nekad i ne ali uglavnom da ) i onda dno tvrdoooo
mayabela is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 22:55   #38
Najbolja pizza koju napravimo doma je ona bez kečapa vec od soka rajčice, domaće (pasirane ) ostavit origano da odstoji 10 min, sir podravec i tjesto s mlijekom
baby_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 23:44   #39
Quote:
mayabela kaže: Pogledaj post
mene uvijek muči tijesto, sve umiješam i pustim da se digne, a onda ispadne tvrdo na dnu da ga jedva režem

obično dobro naraste ( nekad i ne ali uglavnom da ) i onda dno tvrdoooo
Najvjerojatnije pizzu pečeš nepravilno i zato ti se tijesto isuši. Sva tajna je u pečenju. Treba je peći na najjačoj temperaturi nekoliko minuta i to tako, da rubovi tijesta malo posmeđe. Napravi obično tijesto kao za kruh, samo dodaj 1-2
žlice ulja. Razvuci je tako, da na sredini bude tanja, a na uzdignutim rubovima
deblja. Odozgo namaži pasiranim rajčicama i pobacaj što želiš. Na kraju sve poprskaj sa malo ulja.
marijaxxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 00:15   #40
joj hvala, budem probala!

a nije da ne znam kuhati, pogotovo peći, obožavam peći kolače i uvijek mi uspiju oni u pećnici, samo ta pizza... noćna mora... zona sumraka...
mayabela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:32.