Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2011., 12:13   #201
Quote:
BB87 kaže: Pogledaj post
aha, znaci radi se o trakastim temeljima? pa ja mislim da je oko 5-6000 € s radom i materijamol oke cijena. ovo par dana mislio sam na nekoliko dana. mislim ono cisto sumnjam da moze trajati duze od tjedan dana.
da, o trakastim temeljima
i racunaj na 2-3 tjedna - otprilike ovak:
prvo skines humus i isplaniras teren
iskolcenje
kopanje trakasti temelja sa eventualnim vezanjem koševa ako su takvi temelji
gromobran/uzemljenje
betoniranje trakastih temelja
vezanje armature nadtemeljnih greda
šalanje nadtemeljnih greda
betoniranje nadtemeljnih greda
skidanje šalunga i postavljanje novog za ploču
vezanje armature i mreža ploče, postavljanje kanalizacije
betoniranje temeljne ploče
skidanje šalunga
nitko666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2011., 15:56   #202
na ovo još dodaj bar 2-3 dana za zatrpavanje prostora između nadtemeljnih zidova i nabijanje.
za kuću od 80tak m2 za temelje će ti otić 30-35m3betona, a to ti je oko 3000e samo beton.

nigdje nisam vidio kolko je nadtemelj visok, a između njega treba nasuti kamenog materijala(batude) nikako zemlje.
to je bar 20m3 a može biti i puno više
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2011., 16:55   #203
oke. recimo nek je sve zajedno 6000 € i to je u redu cijena..

Zadnje uređivanje BB87 : 25.10.2011. at 17:10.
BB87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2011., 16:57   #204
Quote:
nitko666 kaže: Pogledaj post
da, o trakastim temeljima
i racunaj na 2-3 tjedna - otprilike ovak:
prvo skines humus i isplaniras teren
iskolcenje
kopanje trakasti temelja sa eventualnim vezanjem koševa ako su takvi temelji
gromobran/uzemljenje
betoniranje trakastih temelja
vezanje armature nadtemeljnih greda
šalanje nadtemeljnih greda
betoniranje nadtemeljnih greda
skidanje šalunga i postavljanje novog za ploču
vezanje armature i mreža ploče, postavljanje kanalizacije
betoniranje temeljne ploče
skidanje šalunga
ma ja sam mislio samo betoniranje da traje tjedan dana najvise.
ali dobro..
i mislim da armatura ide u betoniranju trakastih temelja, samo nisam vidio dali se prvo naispa sljunak, nabije se, pa onda armatura ili pak prvo ide tanki beton na to pa onda armatura?
BB87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 09:33   #205
Quote:
BB87 kaže: Pogledaj post
i mislim da armatura ide u betoniranju trakastih temelja, samo nisam vidio dali se prvo naispa sljunak, nabije se, pa onda armatura ili pak prvo ide tanki beton na to pa onda armatura?
ako idu trakasti temelji onda najvjerojatnije i dizes plocu iz zemlje - znaci da nakon betoniranja nadtemeljnih greda ide batuda koja se nabije i na to ide armatura ploce i ploca

mrsavi beton ti treba ako ti je ploca u zemlji pa treba rijesavati dodatnu izolaciju unutar ploce
nitko666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 10:21   #206
imam jedno pitanje, nadam se da cete mi moci pomoci savjetom. obiteljska katnica iz 1968, u startu radjena preinaka plana pa je umjesto balkona duz cijele prednje strane kuce na jednom dijelu soba na katu pomjerena za sirinu balkona a dole garaza za nekih 1,60. u garazi na mjestu gdje je izbacena van su stavljena dva stuba koji tu konstrukciju ojacavaju . prije deset godina je bila popucala ispuna izmedju stubova s obje strane. radila se sanacija u smislu ulaska ispod temelja tog dijela i zalijevanje betonom. poslije je godinama sve bilo ok do ovog ljeta kada je uzasna susa pogodila podrucje u kojem se nalazi kuca. pukotina koja je svojevremeno postojala prije sanacije temeljase ponovo otvorila (bila je samo zbukom zatvorena i okrecena) i to sa obje strane. dok cekam staticara htio bih cuti i vase misljenje i sta se moze uraditi?
krycek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 20:45   #207
savjet molim
gradnje kuće ide, temelji trakasti iskopani. Kosi je teren, pa trakasti temelji prate teren. na donjem dijelu će zato nadtemelji ispasti visine cca 1,00 m. prema projektu je uzeto da je ravan teren, pa nema armature nikakve. sto da stavim u taj nadtemelj od armature ( nadtemelj 25 cm ) Dvije mreze? i da lie je bolje armirati ostali dio nadtemeljnog zida? Treba li tu armaturu utisnuti u trakasti temelj? Inace je temelj bez armature? Hvala
zbukator is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 21:08   #208
1. zašto je projekt za kuću na ravnom terenu? Jel ti projektant kad izašao na teren? ako nije, jel bar pogledao PGP?
2. dali uopće imaš projekt?
3. jel imaš nadzornog? između ostalog on služi i za takve stvari.


sad nam lijepo reci koliki je nagib terena, koja je visinska razlika na 10m? 1m?
Jeste trakaste temelje iskopali kaskadno ili kako?
Koliko će kuća biti visoka? prizemnica? katnica?

Zadnje uređivanje baustelac99 : 04.03.2012. at 21:15.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 22:02   #209
od prijatelja je kuca.
1.projekt je vjerovatno copy paste.
2. nagib terena je oko 10 % ( 1 m na 10 m )
3. temelji nisu kopani kaskadno, nego prate nagib terena- kao kose grede; jedino su horizontalne donja i gorna traka temelja koje su okomite na kosinu
4. na tako izvedene temelje misle betonirati nadtemelnji zid - na gornjem dijelu bio on bio cca 25 cm, a na donjem 1m ili vise.
5.nadzora nema zasad, kuća je prizemnica sa visokim potkorvljem
6. armaturu nadtemelja da li treba utopiti u temeljne trake, isto tako da li armaturu serkalza treba utopiti u temelj
6. da li u redu tako napraviti temelje?
hvala
zbukator is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 22:44   #210
1.e jebiga, nek malo stisne projektanta.
3. dno temelja NE SMIJE biti u padu, mora biti horizontalno, u kaskadama, najpliđi dio temelja mora bitii bar 80cm pod zemljom. kod njega se to može napraviti u 2 kaskade.
5. e pa trebao bi osigurati nadzor. gdje se kuća nalazi
6, naravno, s obzirom da je teren u padu treba biti solidno armirano (što ne znači da treba armirati ko neboder, sa 10tona armature). treba armaturu temeljnih traka, 2 lagane mreže u nadtemelj i mreža gore u mrtvu ploču, sve dobro povezano. armatura vertikalnih serklaža mora ići od dna temeljne trake. preklop od 60cm.

za sve ostalo obrati mi se privatno
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 06:45   #211
Quote:
zbukator kaže: Pogledaj post
od prijatelja je kuca.
1.projekt je vjerovatno copy paste.
2. nagib terena je oko 10 % ( 1 m na 10 m )
3. temelji nisu kopani kaskadno, nego prate nagib terena- kao kose grede; jedino su horizontalne donja i gorna traka temelja koje su okomite na kosinu
4. na tako izvedene temelje misle betonirati nadtemelnji zid - na gornjem dijelu bio on bio cca 25 cm, a na donjem 1m ili vise.
5.nadzora nema zasad, kuća je prizemnica sa visokim potkorvljem
6. armaturu nadtemelja da li treba utopiti u temeljne trake, isto tako da li armaturu serkalza treba utopiti u temelj
6. da li u redu tako napraviti temelje?
hvala
da, može i tako
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 14:32   #212
Daklem,
graditelji i oni koje će to tek postati, malu pomoć molim

u projektu rješavanje stambenog pitanja napokon smo došli do faze izrade temelja

U idejnom projektu je navedena dubina temelja 80 cm, navodno zbog pravila struke, i zbog toga što smo u kontinentalnom dijelu hr, pa je točka smrzavanja na toj dubini.
međutim više građevinaraca nam je reklo da je to preduboko, i da većina rade temelje na 50 cm.
ee sad, naravno ako ćemo ići na 50, uštedit ćemo, međutim nama je bitnije da se to napravi kako spada, nego da uštedimo.
pa me zanima, dali je to tome zaista tako- da svi idu na 50, iako struka kaže 80? i dali je to oke?

Hvala unaprijed na pomoći
__________________
Tempus fugit!
Lepricorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 15:29   #213
50cm za trakasti temelj je extremno malo da ne ulazimo sad u detalje kobstrukcihe.
A usteda koju s time planirate postici je toliko minorna u svim radovima koji vas cekaju da zaista nema nikakvog smisla.

Sent from my Optimus 2X using Tapatalk
nitko666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 16:10   #214
Quote:
nitko666 kaže: Pogledaj post
50cm za trakasti temelj je extremno malo da ne ulazimo sad u detalje kobstrukcihe.
A usteda koju s time planirate postici je toliko minorna u svim radovima koji vas cekaju da zaista nema nikakvog smisla.

Sent from my Optimus 2X using Tapatalk
Hvala!
__________________
Tempus fugit!
Lepricorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 16:43   #215
Quote:
Lepricorn kaže: Pogledaj post
Daklem,
graditelji i oni koje će to tek postati, malu pomoć molim

u projektu rješavanje stambenog pitanja napokon smo došli do faze izrade temelja

U idejnom projektu je navedena dubina temelja 80 cm, navodno zbog pravila struke, i zbog toga što smo u kontinentalnom dijelu hr, pa je točka smrzavanja na toj dubini.
međutim više građevinaraca nam je reklo da je to preduboko, i da većina rade temelje na 50 cm.
ee sad, naravno ako ćemo ići na 50, uštedit ćemo, međutim nama je bitnije da se to napravi kako spada, nego da uštedimo.
pa me zanima, dali je to tome zaista tako- da svi idu na 50, iako struka kaže 80? i dali je to oke?

Hvala unaprijed na pomoći
na ovim stranicama imaš dosta slika i primjera temelja:

http://www.pravimajstor.com/
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 09:20   #216
Ove zime mogla si vidjeti dubinu smrzavanja, za pojedine krajeve, u utorak u emisiji Dobro jutro Hrvatska poslije prognoze u 7,35!
Inače, koliko vidim, struka to ne gleda po krajevima, već uzme dubinu smrzavanja u Gorskoj ili Primorskoj Hrvatskoj na 80 cm!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 10:43   #217
Quote:
Lepricorn kaže: Pogledaj post
Daklem,
graditelji i oni koje će to tek postati, malu pomoć molim
Po starom pravilu je dubina temeljenja 80cm u kontinentalnoj Hrvatskoj,a u planinskoj na 100cm, primorje 60cm.
Inače, dubina se mjeri od konačno zaravnatog i uređenog terena.
Dakle, ako postojeći teren misliš nasipati 20cm i tako urediti vrt, onda može 60cm od sadašnjeg terena.
Osim dubine temeljenja, bitna je naravno i širina.
Osnovni problem kod smrzavanja je voda koja bi se mogla naći pod temeljem i smrznuti se. zbog toga treba nagibe dvorišta oko kuće tako urediti da voda ide od kuće, i napraviti pločnik oko kuće, obavezno sa malim temeljem (40tak cm dubine, a širina je dovoljna i 15cm.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 10:43   #218
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Po starom pravilu je dubina temeljenja 80cm u kontinentalnoj Hrvatskoj,a u planinskoj na 100cm, primorje 60cm.
Inače, dubina se mjeri od konačno zaravnatog i uređenog terena.
Dakle, ako postojeći teren misliš nasipati 20cm i tako urediti vrt, onda može 60cm od sadašnjeg terena.
Osim dubine temeljenja, bitna je naravno i širina.
Osnovni problem kod smrzavanja je voda koja bi se mogla naći pod temeljem i smrznuti se. zbog toga treba nagibe dvorišta oko kuće tako urediti da voda ide od kuće, i napraviti pločnik oko kuće, obavezno sa malim temeljem (40tak cm dubine, a širina je dovoljna i 15cm.
Hvala za info
Od arhitektica koja nam je radila idejni projekt, dobili smo nacrt za temelje.
Kod svakog izvođača smo naišli na čuđenje, kad je vidio nacrt temelja, svi se redom čude da šta će nam tako jaki temelji.
i da su to vidjeli samo u nacrtima za zgrade

Teren na kojem radimo je ravan, u kontitnetalnom dijelu hr. okej ovo za 80 cm dubine, to kužim, ali ona je stavila i da se ti dijelovi koji su pod zemljom armiraju, a koliko čujem to baš nije praksa

Ponude na temelju njenih nacrta su sve redom paprene, od 7000 eura pa naviše ( 80m2 je kuća, prizemnica).

Dali da tražim statičara koji će mi napraviti projekt temelja, dali da radimo po ovom njenom nacrtu temelje na koje slobodno možemo zgradu nasaditi, ili da ovaj njen predložak uzmemo kao preporuku, pa modificiramo u dogovoru za izvođačem neke dijelove
__________________
Tempus fugit!
Lepricorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 09:54   #219
Quote:
Lepricorn kaže: Pogledaj post
Hvala za info
Od arhitektica koja nam je radila idejni projekt, dobili smo nacrt za temelje.
Kod svakog izvođača smo naišli na čuđenje, kad je vidio nacrt temelja, svi se redom čude da šta će nam tako jaki temelji.
i da su to vidjeli samo u nacrtima za zgrade

Teren na kojem radimo je ravan, u kontitnetalnom dijelu hr. okej ovo za 80 cm dubine, to kužim, ali ona je stavila i da se ti dijelovi koji su pod zemljom armiraju, a koliko čujem to baš nije praksa

Ponude na temelju njenih nacrta su sve redom paprene, od 7000 eura pa naviše ( 80m2 je kuća, prizemnica).

Dali da tražim statičara koji će mi napraviti projekt temelja, dali da radimo po ovom njenom nacrtu temelje na koje slobodno možemo zgradu nasaditi, ili da ovaj njen predložak uzmemo kao preporuku, pa modificiramo u dogovoru za izvođačem neke dijelove
Mislim da je bolje naći ovlaštenog inženjera (statičara) da provjeri. Izvođaču baš i nije u interesu da smanji cijenu izvedbe, a i pitanje da li ima potrebno znanje (dosta ih ni nije građevinske struke).
mtbxc is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 00:51   #220
Koliko bi me došlo produbljivanje i kopanje temelja za dogradnju na vikendicu u primorju? Dakle treba iskopati u širinu 4m i dužinu 5m i produbiti za jedno 2,5m da dobijem podrum. Bojim se da neće samo bager biti dovoljan već kombinacija pikamera i bagera jer je podloga kamenita. I može li neka ponuda u primorju tko to može napraviti.

Lokacija je Jadranovo, to je mjesto između Krčkog mosta i Crikvenice.

Zahvaljujem
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:01.