Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2006., 20:35   #61
KUHANI BAKALAR USITNITI I POMIJEŠATI RIBANIM KRUMPIROM, ZAČINITI I ZAPEČI U ROLU. TO MI JE DALEKO NAJBOLJI RECEPT S BAKALAROM...
frenchkiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 13:09   #62
Quote:
frenchkiss kaže:
KUHANI BAKALAR USITNITI I POMIJEŠATI RIBANIM KRUMPIROM, ZAČINITI I ZAPEČI U ROLU. TO MI JE DALEKO NAJBOLJI RECEPT S BAKALAROM...

krompir ribani valja kuhani prije ili pak sirovi?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 14:08   #63
Ja ga radim na najjednostavniji nacin:

Bakalar dobro istucem i namocim dan-dva prije. Skuham, mlaku ribu ocistiti (odstraniti kosti), izrezati na sitne komadice.Dodati usitnjen cesnjak, papar, maslinovo ulje, promijesati.Skuhati krumpira u ljusci, ocistiti ga i izrezanog na kolutove umijesati u bakalar.
croft is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 18:56   #64
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
krompir ribani valja kuhani prije ili pak sirovi?
sirovi
frenchkiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 18:15   #65
Zasto bakalar?

Moze li mi netko objasniti kako je bakalar postao tradicionalno blagdansko jelo u ovim krajevim kad mi s njim imamo otprilike jednako veze kao i s klokanima? Ne bi me cudilo da se tradicionalno za post jedu ribe tipa srdele, somovi, lignje ili nesto slicno sto se da uloviti u nekoj nasoj rijeci ili Jadranskom moru ali otkud bas bakalar kojeg kod nas nema?
Gomez is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 19:15   #66
e, to i mene zanima usput, dize mi se zeludac kad vidim suhe bakalare u nehigijenskim uvjetima po ducanima, a cijena prava sitnica.
__________________
Amoureuse
Andjelcic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 19:26   #67
mene zanima zasto se od kontinentalne hrb ocekuje da masovno jede ribu na post kad je riba prilicno neprakticna za npr zagorski kraj, osim po gradovima.
btw, post je samo na pepelnicu i veliki petak
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 19:44   #68
Quote:
Billi kaže:
mene zanima zasto se od kontinentalne hrb ocekuje da masovno jede ribu na post kad je riba prilicno neprakticna za npr zagorski kraj, osim po gradovima.
btw, post je samo na pepelnicu i veliki petak
riba se jede na nemrsne dane
pa postoje rijeke i potoci u zagorju, nije bas tako jako neprakticno...
__________________
Amoureuse
Andjelcic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 19:54   #69
Nekada je bakalar, jednako kao sitna plava riba, bio hrana siromasnih. Popularnosti bakalara u Europi doprinijeli su baskijski ribolovci koji su ga izlovljavali na sjeveru i stavljali u sol (nisu ga susili poput Vikinga). U ta vremena, kada je na Badnjak bio i zapovjedni post, krajevi uz more jeli su tu sirotinjsku susenu ili soljenu ribu, (vjerojatno vise se ravnajuci po onoj da je bolje zavoljeti ono cega imas, kad nemas nista drugo), a kao kod svih nekadasnjih "sirotinjskih" jela ostala je tradicija, jer je bakalar svima bio dostupan po cijeni. Kada su vremena postala manje siromasna sto se dostupnosti hrane tice, bakalar se lagano poceo povlaciti iz svakodnevne upotrebe, ali tradicija pred blagdane je ostala.
Bakalar se na Badnjak ne jede se samo kod nas, pripremaju ga i u Italiji, u Francuskoj i u Spanjolskoj.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 23:30   #70
meni je suludo da je jesti bakalar na badnjak postao imperativ. ali dobro, mnogo je toga vezanog uz bozic u zadnje vrijeme suludo...
__________________
Amoureuse
Andjelcic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2006., 10:48   #71
ma daaj...moja mama veli da je ona ko mala jela sarana za bozic tj. badnjak. i basta.
la-di-da is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2006., 12:11   #72
Quote:
Billi kaže:
mene zanima zasto se od kontinentalne hrb ocekuje da masovno jede ribu na post kad je riba prilicno neprakticna za npr zagorski kraj, osim po gradovima.
btw, post je samo na pepelnicu i veliki petak
u tom istom zagorskom kraju znaju da na badnjak, pepelnicu i veliki petak nije samo post nego i nemrs... dakle, ne jede se meso i samo se jedan put do sita najede (tako kaže crkva u objašnjenju posta), a tih dana se svi prežderavaju bilo u balakaru ili sa fiš-paprikašem ili čimgodsličnimveć

a mene zanima, što je sa zaboravljenim sušenim psom (morskim, naravno ) i sušenom hobotnicom, i sušenim riječnim ribama...
magriz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 14:43   #73
Bakalar brujet vs. bianco

Koji više volite i što kuhate?
Meni se krčka brujet, jer bianco malo sjeda na želudac ukućanima zbog češnjaka.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 03:36   #74
Pa i "na brujet" ide s češnjakom, osim ako ga namjerno ne staviš...a onda ga tako možeš preskočit i u "na bianco", kaj ne?
Inače, ja sam za "brujet"...
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 16:19   #75
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Pa i "na brujet" ide s češnjakom, osim ako ga namjerno ne staviš...a onda ga tako možeš preskočit i u "na bianco", kaj ne?
Inače, ja sam za "brujet"...
Pa po mojoj dalmatinskoj kuharici od Radice, u brujet ide samo kapula, Bakalar, kumpir, koncentrat rajčice, med, sol i papar. Nema češnjaka.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2007., 01:19   #76
Evo, bacih pogled u "Radicu", stvarno tako piše. A u sve ostale brudete, ima u knjizi bar 10 recepata - i "po Radici" ide češnjak.
Ja ga radim "po mojoj dalmatinskoj svekrvi" - s češnjakom, bez ikakvog meda - zapravo kao svaki klasični dalmatinski brudet.
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2007., 23:08   #77
ockej, možete mi reći da nisam normalna i vjerojatno nisam, ali ja nemrem smisliti bakalar.
nikad ga nisam sama doma radila, nego uvijek jela po raznim restoranima. i nikad mi se nije svidio. nit miris, nit okus, zapravo ništa. nemrem skužiti šta ljudi vide u njemu, jer svi oko mene govore kak im je to prekrasna delicija.

nije post provokacija, nego molim da mi objasnite šta vam je to toliko fino u bakalaru.
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2007., 23:25   #78
Quote:
castanea kaže: Pogledaj post
ockej, možete mi reći da nisam normalna i vjerojatno nisam, ali ja nemrem smisliti bakalar.
nikad ga nisam sama doma radila, nego uvijek jela po raznim restoranima. i nikad mi se nije svidio. nit miris, nit okus, zapravo ništa. nemrem skužiti šta ljudi vide u njemu, jer svi oko mene govore kak im je to prekrasna delicija.

nije post provokacija, nego molim da mi objasnite šta vam je to toliko fino u bakalaru.
A šta ja znam, valjda ono šta tebi nije fino...različiti ljudi, različiti ukusi
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 01:00   #79
Ni ja ga u mladosti nisam voljela. Smrdio mi je. Sad ga obožavam. Ostarila sam.
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 01:05   #80
Joj, sad sam se sjetila jednog vica na temu da li bakalar smrdi ili miriše...Al je toliko odvratan da nisam sigurna da je za Gastronomiju. To je otprilike kao da stavim 10 onih rig-smajlića za redom. Al mi je žao, jer je zapravo jako dobar...
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:10.