Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Medicinski potpomognuta oplodnja

Medicinski potpomognuta oplodnja Želimo, nadamo se, vjerujemo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2012., 15:38   #1
Arrow FSH, AMH, loša ovarijalna rezerva i MPO postupci

ovdje možete pisati i pitati o problematici koje donosi visoki ili varirajući FSH, niski AMH te o postupcima i protokolima koje ste probali.
da li ste probali nešto alternativno što bi 'oživilo' reproduktivni sistem?
itd..
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2012., 16:50   #2
evo da otvorim ovu temu, meni je AMH 0,37 (2,60), a zadnji FSH - 12,00.
MM ima oligoasthenozoospermiu
Doktorica me strašila predmenopauzom i doniranjem jajnih stanice.
Moj prvi postupak u CITA

2-6 dc 3x1 femara
5-10 dc 1x3 menopur.
UZV-i 5 dc, 8 dc, 9dc, 10dc,
10dc štoperica
12dc punkcija - 3 zrele jajne stanice i 1 nezrela
od 3 oplođene 2 se razvile do 8staničnih, te mi je transfer bija 3 dan (15 dc)
na žalost ovaj put nije bija uspješan, mrvice se nisu održale, ali ne gubim nadu
jednababaroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 00:05   #3
Post Kako se procjenjuje ovarijska rezerva i što kad je FSH previsok?

1. Veći odnos između FSH i LH (fsh veci za vise od 2,5 x od lh), čak i sa normalnim nivoom FSH, jeste znak smanjene ovarijalne rezerve. Točnije, izgleda da ovaj odnos generalno predstavlja klinički koristan indeks. Naime, LH značajno povišen u odnosu na FSH ukazuje na PCO, dok u obrnutom slučaju ukazuje na smanjenu ovarijalnu rezervu. Možda je interesantno napomenuti da će neke osobe s PCO vremenom (čitaj: starenjem) regulirati ciklus kako se smanjuju rezerve jajnih ćelija i kako se povećava nivo njihovog FSH, odnosno smanjuje nivo inhibina B.

2. Povišeni nivo estradiola (E2) trećeg dana ciklusa povezan je i sa problemima rezerve i sa uvećanom rezervom (a la PCO). One sa smanjenom rezervom imaju visok nivo E2 zbog ubrzane folikulogeneze, dok one sa PCO imaju povećan E2 zbog puno antralnih folikula jer svaka od njih luči po malo E2. Uočeno je da je povećan prekid postupka stimulacije povezan i sa malim nivoom E2 (80 pg/ml). S obzirom da visok nivo E2 u folikularnoj fazi (>80 pg/ml) može na "umjetan" način da obuzda FSH (izvrši supresiju) pa da se, na rezultatima, FSH pokaže u granicama referentinh vrednosti, ova dva hormona uvijek treba proučavati u kombinaciji. Slikovito, FSH i E2 su kao na klackalici- sto je jedan visi to je drugi nizi.
Neke novije preporuke ili prosto konzervativniji pristup tumacenju odnosa fsh-E2 ukazuju da E2 ne bi trebalo da bude veci od 50 pg/ml jer se smatra da sve sto je preko te vrednosti utice na spustanje FSH.

3. Inhibin B! To je hormon kojeg proizvode uglavnom granuloza ćelije iz folikula koje rastu. Smatra se da pruža neposredniji uvid u ovarijalnu aktivnost nego ostali serumski testovi. Nivo ovog hormona se smanjuje s godinama, i u negativnoj korelaciji je s FSH (dok FSH raste, inhibin B opada). Nizak nivo inhibina B trećeg dana ciklusa može da ukazuje na smanjenu ovarijalnu rezervu i obično je povezan sa poremećajem ovulacije, smanjenim uspjehom IVF-a, manjim procentom ostvarenih trudnoća i povećanim rizikom od spontanih pobačaja. Normalnim rezultatom, u stranim laboratorijama, se smatra sve što je iznad 45 pg/ml. Takođe, uočeno je da smanjenje nivoa inhibina B tokom folikularne faze može nastupiti i pre nego što se uoči povećanje nivoa FSH!!!

4. Anti-Mullerian hormon (AMH) proizvode granuloza ćelije regrutovanih folikula. AMH je identifikovan kao regulator regrutacije koji u stvari sprečava da se ne isprazne sve primordijalne folikule odjednom iz „rezervoara”. Kao i kod inhibina B, uočeno je i da nivo ovog hormona opada s godinama. Za sada, AMH je jedini pokazatelj ovarijalne rezerve čije vrijednosti mogu biti procjenjivane bilo kog dana ciklusa s tim što granične vrednosti (treshold) za obe faze ciklusa (i folikularnu i lutealnu) trebaju biti standardizovane.
AMH preko 0,4 ng/ml se smatra dobrim prognostickim znakom za uspjeh IVF-a.


Raspon AMH i njegovo znacenje izrazeno u razlicitim jedinicama

AMH izrazen u ng/ml:
<0.3 = nisko (insuficijencija ovarijuma)
0.3-0.7 = granicno
0.7-3.5 = normalno
3.5-5.0 = granicno (za PCOS)
>5.0 = visoko (PCOS ili tumor granuloza celija)

AMH izrazen u pmol/L:
0.0-2.2 = vrlo nisko
2.2-15.7 = nisko (nizak fertilitet)
15.7-28.6 = zadovoljavajuce
28.6-48.5 = optimalno

Konverzija jedinica za AMH: ng/ml x 7.14 = pmol/L

AMH je stabilniji i, ako oscilira, oscilira skoro minimalno. Bitno je samo da se prati da ne opada rapidno. U mnogim tekstovima se može pronaći info da je on stabilan i da vrijednost ne zavisi od dana ciklusa. Međutim, iskustva ipak govore da kod nekih žena sa smanjenom rezervom AMH pred kraj ciklusa može biti u rangu granicnih vrednosti a da 3. dana ciklusa pokaze znatniji pad i upadne u onaj „low range”. Stoga je najmerodavnije analizirati ga kad se vadi i fsh.

Inhibin B se pokazuje kao hormon sa većim oscilacijama (zavisi od kolicine antralnih folikula) i vise govori o doticnom ciklusu nego o cjelokupnoj rezervi (za razliku od AMH-a)- zato i velike varijacije od ciklusa do ciklusa. Tek ova tri hormona zajedno (inhibin,amh i fsh), još bolje ako se u to ukljuci i UZ 2-3. dana ciklusa (da se prebroje antralne folikule) daju jasniju sliku gde se nalazimo na kontinuumu rezerve.
__________________
kornjačica žabica
tina2701 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 09:24   #4
kada je najbolje analizirati fsh?koji dan?
__________________
Najveca mi je zelja da se probudim s 2 muske osobe u krevetu: 1. da mi kaze "Dobro jutro ljubavi",a 2. "Dobro jutro mama! ♥
dalia28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 09:35   #5
Gdje je najbolje u Zagrebu vadit AMH privatno i koja je cijena?

Soc gin. nam nije htio napisati uputnicu za AMH pa smo odlučili provjeriti privatno.
M@tthew is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 12:01   #6
mnogi doktori se strogo drže AMH vrijednosti pa se zna desiti i da odbiju liječenje zbog niskog AMH.
opet oni iskusniji i inovativniji se radije pouzdaju u izgled jajnika, njihov volumen te broj antralnih folikla.

antralni folikli se nalaze u jajniku. na početku ciklusa tijelo daje određeni 'pool' na raspolaganje. od tih antralaca će se u prirodnom ciklusu jedan odvojiti i postati vodeći folikel u toku folikularne faze te će se sredinom ciklusa desiti ovulacija.


liječnik će pogotovo kod problematičnih pacijentica na početku ciklusa procijeniti na osnovu broja antralnih folikla kakav se odgovor na stimulaciju može očekivati.
ukoliko se na UZ ne vidi niti jedan antralac, nema smisla počinjati sa stimulacijom. neki pacijenti imaju stalno nizak broj antralaca (1-3), u tom slučaju će liječnik pokušati stimulirati da se dobije najbolji mogući rezultat.

broj antralnih folikla manji od 4: vrlo niska ovarijalna rezerva, očekuje se loš ili nikakav odgovor na stimulaciju.

broj antralnih folikla 4-6:
niska ovarijalna rezerva, velika je vjerovatnost da pacijentica reagira slabo na stimulaciju. sukladno tome je potrebna veća količina lijekova.

nerijetko takvim pacijentima gode polustimulirani postupci

broj antralnih folikla 7-10:
smanjena rezerva. postoji mogućnost da odgovor na stimulaciju bude lošiji (ne ne mora biti, jel)

broj antralnih folikla 11-15:
dobra ovarijalna rezerva, očekuje se dobar odgovor na stimulaciju

broj antralnih folikla 16-30:
odlična ovarijalna rezverva, očekuje se dobar odgovor na stimulaciju

preko 30 antralnih folikla
: policistični jajnici, postoji opasnost da te pacijentice završe s hiperstimulacijom

mlađe žene s niskom ovarijalnom rezervom imaju veće šanse da postignu trudnoću nego one starije jer se polazi od toga da su jajne stanice mlađih pacijentica kvalitetnije.
__________________
Moje cure..L i N

Zadnje uređivanje zoro007 : 07.02.2012. at 12:12.
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 12:08   #7
Quote:
M@tthew kaže: Pogledaj post
Gdje je najbolje u Zagrebu vadit AMH privatno i koja je cijena?

Soc gin. nam nije htio napisati uputnicu za AMH pa smo odlučili provjeriti privatno.
u breyeru imaš i cijena je 600kn
__________________
Najveca mi je zelja da se probudim s 2 muske osobe u krevetu: 1. da mi kaze "Dobro jutro ljubavi",a 2. "Dobro jutro mama! ♥
dalia28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 12:05   #8
Quote:
dalia28 kaže: Pogledaj post
kada je najbolje analizirati fsh?koji dan?
FSH je njabolje analizirati između 3dc i 5dc..uz njaga naravno i LH jer se te dvije vrijednosti zajedno gledaju.
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 12:07   #9
Quote:
zoro007 kaže: Pogledaj post
FSH je njabolje analizirati između 3dc i 5dc..uz njaga naravno i LH jer se te dvije vrijednosti zajedno gledaju.
hvala carice
__________________
Najveca mi je zelja da se probudim s 2 muske osobe u krevetu: 1. da mi kaze "Dobro jutro ljubavi",a 2. "Dobro jutro mama! ♥
dalia28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 17:07   #10
cure, a zasto na pp?
dajte napisite javno gdje su kakve cijene
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 17:11   #11
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
cure, a zasto na pp?
dajte napisite javno gdje su kakve cijene
aha,smije se

evo: u breyeru amh 600kn,
u nemetovoj 270kn,
a u sv.rok 250 kn
__________________
Najveca mi je zelja da se probudim s 2 muske osobe u krevetu: 1. da mi kaze "Dobro jutro ljubavi",a 2. "Dobro jutro mama! ♥
dalia28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 17:16   #12
Quote:
dalia28 kaže: Pogledaj post
aha,smije se

evo: u breyeru amh 600kn,
u nemetovoj 270kn,
a u sv.rok 250 kn
naravno da se smije.
uostalom, zar nisu to podaci do kojih se i na njihovim sajtovima moze doci? (znam da Stela u Dubravi ima sve cijene na web-u)

jedino sto se ne smije je stavljati objavljivati necije privatne podatke, te reklamirati.

ovo nije reklama, ovo je korisna informacija svima nama
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 17:21   #13
nije mi jasno da cijena od breyera ovoliko odskače od ostale dvije?
ne znam zbog čega može to biti
__________________
Najveca mi je zelja da se probudim s 2 muske osobe u krevetu: 1. da mi kaze "Dobro jutro ljubavi",a 2. "Dobro jutro mama! ♥
dalia28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 18:44   #14
dalia ne znam ni ja, ali sad se još više osijećam ko magarc što sam uza sve ostale troškove za amh u nepunih 6 mj pljunula 1200 kuna
*Mare* is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 22:57   #15
ne znam kakav bi bio AMH da ga sad vadim, ali broj antralaca u odnosu na prije godinu je porastao..dakle prije godinu ili tu negdje sam imala oko 5 antralaca, u srpnju 4-5..u rujnu oko 6, u listopadu i prosincu osam, i danas deset..
kad jos kineska angelica ucini svoje, doci cu do famozne brojke 15 i necu imati sto pisati na ovoj temi
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 07:42   #16
Quote:
zoro007 kaže: Pogledaj post
ne znam kakav bi bio AMH da ga sad vadim, ali broj antralaca u odnosu na prije godinu je porastao..dakle prije godinu ili tu negdje sam imala oko 5 antralaca, u srpnju 4-5..u rujnu oko 6, u listopadu i prosincu osam, i danas deset..
kad jos kineska angelica ucini svoje, doci cu do famozne brojke 15 i necu imati sto pisati na ovoj temi


Dobro imaš li O u toj masi?
Njušim prirodnu T...
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 20:26   #17
Bok,

nova sam ovdje
imam 33 god, mm također.
Od 7.mjeseca prošle godine do ožujka ove smo prošli 5 inseminacija.
Problem je moj tsh, koji je sad na terapiji Eutyroxa 2,5.
zadnja inseminacija je bila u CITO SPLIT i opet bezuspješno. Doktor mi je preporučio da izvadim još AMH te da prema tom nalazu planiramo ili opet inseminaciju ili IVF. Vadila sam u poliklinici ANALIZA (10.dan ciklusa)- CIJENA 405 kn i rezultat je bio 4,66. Doktor mi je rekao da se ne može povećati te da bi hitno trebala na IVF. MM mi je predložio da izvadim AMH na drugom mjestu 3.dan slijedećeg ciklusa, te sam nevoljko pristala. Išla sam u polikliniku SUNCE (CIJENA 355 kn) i danas dobila nalaz (nakon samo 8 dana čekanja!), rezultata je 7,20!!!
Pitam se kako je to moguće, očekivala sam eventualno za 0,5 razliku, ali ovoliko...
split1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 21:46   #18
Quote:
split1980 kaže: Pogledaj post
Bok,

nova sam ovdje
imam 33 god, mm također.
Od 7.mjeseca prošle godine do ožujka ove smo prošli 5 inseminacija.
Problem je moj tsh, koji je sad na terapiji Eutyroxa 2,5.
zadnja inseminacija je bila u CITO SPLIT i opet bezuspješno. Doktor mi je preporučio da izvadim još AMH te da prema tom nalazu planiramo ili opet inseminaciju ili IVF. Vadila sam u poliklinici ANALIZA (10.dan ciklusa)- CIJENA 405 kn i rezultat je bio 4,66. Doktor mi je rekao da se ne može povećati te da bi hitno trebala na IVF. MM mi je predložio da izvadim AMH na drugom mjestu 3.dan slijedećeg ciklusa, te sam nevoljko pristala. Išla sam u polikliniku SUNCE (CIJENA 355 kn) i danas dobila nalaz (nakon samo 8 dana čekanja!), rezultata je 7,20!!!
Pitam se kako je to moguće, očekivala sam eventualno za 0,5 razliku, ali ovoliko...
hi split1980!

pretpostavljam da je AMH izrazen u pmol/L
ref. vrijednostis su ti ove..

AMH izrazen u pmol/L:
0.0-2.2 = vrlo nisko
2.2-15.7 = nisko (nizak fertilitet)
15.7-28.6 = zadovoljavajuce
28.6-48.5 = optimalno

sto bi za tebe znacilo da se i u jednom i u drugom slucaju radi o smanjenoj plodnosti. AMH zna oscilirati. moj je u istom laboratoriju oscilirao s 0.5 na 0.8 ili 0.9ng (dakle po ovim gore mjernim jedinicama ca od 3,7-7)
bitnije od toga je stanje jajnika.
- volumen
- broj antralaca
- kakvi su ciklusi (kad je ovulacija, postoji li ev. slabost zutog tijela koja nije nerijetka kod onih sa smanjenom rezervom)

malo procackaj po temi, pogotovo glede broja antralaca i odgovora na stimulaciju...
sretno!!
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 10:18   #19
cure, help! gdje izvaditi amh? vinogradsku zvala, rekli da to ne rade?? fala puno!
mali_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 10:28   #20
Smile

Quote:
mali_gad kaže: Pogledaj post
cure, help! gdje izvaditi amh? vinogradsku zvala, rekli da to ne rade?? fala puno!
poliklinika Sunce 340kn+15 kn vadenje krvi
ZOOMBYE is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:29.