Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2012., 23:58   #81
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Rome ti je najbolja povijesna serija, ne smao o Rimu, preporuka do neba, nečeš požaliti
pogledala sam prvi nastavak, sviđa mi se

ja bih isto voljela pročitati više taj novi nastavak ali očito neće brzo. očito ću i ja kupiti sedmi nastavak (ako se ne varam). engleski mi nije problem i baš me zanima original.

ljudi, vi koji ste pročitali knjige koje nisu objavljene kod nas, kakve su? ne morate spamati, samo recite jel oke ili ne? mene je centurion iskreno malo razočarao... i kakav je autorov stil pisanja?
lika daroš is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 12:57   #82
Quote:
lika daroš kaže: Pogledaj post
pogledala sam prvi nastavak, sviđa mi se

ja bih isto voljela pročitati više taj novi nastavak ali očito neće brzo. očito ću i ja kupiti sedmi nastavak (ako se ne varam). engleski mi nije problem i baš me zanima original.

ljudi, vi koji ste pročitali knjige koje nisu objavljene kod nas, kakve su? ne morate spamati, samo recite jel oke ili ne? mene je centurion iskreno malo razočarao... i kakav je autorov stil pisanja?
svaka čast samo nastavi

a i ja planiram na englekom, ali bih onda bar tri odjednom naručio
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!

Zadnje uređivanje Kyle Reese : 03.11.2012. at 13:04.
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2014., 15:56   #83
vidio sam da su sada na akciji, možete ih kupiti za 50 kuna
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 21:05   #84
Evo male preporuke za sve ljubitele Rima.

"Masters of Rome" serijal autorice Colleen McCullough. Malo sam bio skeptičan jer je autorica romana "Ptice umiru pjevajući", koje jest cjenjen i slavan, ali meni žanrovski neprivlačan.
Ali kada sam počeo čitati "Prvi čovjek Rima" moram priznati da mi je to sada možda i najbolji povijesni roman na koji sam naišao.
Naravno SPQR i Decije su mi draži, jer obožavam glavnog lika i njegovu okolinu.

No ovo je odličan serijal.
Detalji su vrhunski, a ima svega, od vojnih taktika do ljubavnih i obiteljskih odnosa, od politike i izbornih mehanizama do socijalnog života.
Sve knjige imaju preko 700 stranica i bome se osjeti, ali ja sam s guštom pročitao prvu knjigu, već spomenuti "First Man in Rome", na engleskom, jer iako je kod nas izašla na kao paperback na trafikama u tri dijela nazvani: "Put Časti", "Put Slave" i "Put Pobjede", no prijevod mi nije bio neki i zavšio sam čitanje u orgininalu. Prva knjiga se bavi počecima do tada nepoznatog Sulle te reforme Gaja Marija, uspon dvojice ljudi koji će zauvijek promjeniti Rimsku republiku.
Sada krećem s nastavkom "The Grass Crown", a ukupno ima 7 knjiga.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 09:18   #85
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Evo male preporuke za sve ljubitele Rima.

"Masters of Rome" serijal autorice Colleen McCullough. Malo sam bio skeptičan jer je autorica romana "Ptice umiru pjevajući", koje jest cjenjen i slavan, ali meni žanrovski neprivlačan.
Ali kada sam počeo čitati "Prvi čovjek Rima" moram priznati da mi je to sada možda i najbolji povijesni roman na koji sam naišao.
Naravno SPQR i Decije su mi draži, jer obožavam glavnog lika i njegovu okolinu.

No ovo je odličan serijal.
Detalji su vrhunski, a ima svega, od vojnih taktika do ljubavnih i obiteljskih odnosa, od politike i izbornih mehanizama do socijalnog života.
Sve knjige imaju preko 700 stranica i bome se osjeti, ali ja sam s guštom pročitao prvu knjigu, već spomenuti "First Man in Rome", na engleskom, jer iako je kod nas izašla na kao paperback na trafikama u tri dijela nazvani: "Put Časti", "Put Slave" i "Put Pobjede", no prijevod mi nije bio neki i zavšio sam čitanje u orgininalu. Prva knjiga se bavi počecima do tada nepoznatog Sulle te reforme Gaja Marija, uspon dvojice ljudi koji će zauvijek promjeniti Rimsku republiku.
Sada krećem s nastavkom "The Grass Crown", a ukupno ima 7 knjiga.
Ispravi me ako griješim ( možda sam pomješao naslove ) ali zar ona u ovoj knjizi ne napiše da je Sula ubio Marija što je povijesno netočno ?
SPQR nema više u prevodima ? Stali su na Nitko ne voli centuriona zar ne ?
__________________
Zatvori su odlučili; želimo Milana!
djemba is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 11:14   #86
Quote:
djemba kaže: Pogledaj post
Ispravi me ako griješim ( možda sam pomješao naslove ) ali zar ona u ovoj knjizi ne napiše da je Sula ubio Marija što je povijesno netočno ?
SPQR nema više u prevodima ? Stali su na Nitko ne voli centuriona zar ne ?
Kao prvo, tek sam na drugoj knjizi, dakle f*+$ y%#


Šalim se

A gle , znam kako je pravi Marije skončao i ovo bi bila umjetnička sloboda, ali gledaj, to nije publicistika nego roman. I u prvoj knjizi Sulla napravi masu toga što ne vjerujem da je mogao. Ali opet sve je u rangu mogućega, tako da lik nije Superman nego realan lik.

No da je jako dobar i slojevit lik, jeste. Ali tu su i masa drugih likova, neki ne budu dugo, ali svi odigraju svoju ulogu.

Pogledaj našeg Decija, bio je svugdje i sa svima, ali opet je realan slojeviti lik.

PS
Jel tko pročitao zadnje knjige u SPQR serijalu, ja sam završio 12. na engleskom i imam samo još jedan.

Romani su i dalje odlični ali imam par zamjerki

SPOILER
Smrt Klodija se dogodi potpuno offscreen, što je bezvzeze jer je najbitniji negativac u seriji a sasvim bi dobra radnja romana o tome bila.

Također, zadnja dva romana, u vrijeme Cezarova prelaska Rubikona, Decije niej u Rimu, što mi je katastrofa jer je to najzanimljivi dio Rimske povijesti, možda i uopće.
SPOILER

Ali kažem, romani su mi i dalje super.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 13:17   #87
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Kao prvo, tek sam na drugoj knjizi, dakle f*+$ y%#


Šalim se

A gle , znam kako je pravi Marije skončao i ovo bi bila umjetnička sloboda, ali gledaj, to nije publicistika nego roman. I u prvoj knjizi Sulla napravi masu toga što ne vjerujem da je mogao. Ali opet sve je u rangu mogućega, tako da lik nije Superman nego realan lik.

No da je jako dobar i slojevit lik, jeste. Ali tu su i masa drugih likova, neki ne budu dugo, ali svi odigraju svoju ulogu.

Pogledaj našeg Decija, bio je svugdje i sa svima, ali opet je realan slojeviti lik.

PS
Jel tko pročitao zadnje knjige u SPQR serijalu, ja sam završio 12. na engleskom i imam samo još jedan.

Romani su i dalje odlični ali imam par zamjerki

SPOILER
Smrt Klodija se dogodi potpuno offscreen, što je bezvzeze jer je najbitniji negativac u seriji a sasvim bi dobra radnja romana o tome bila.

Također, zadnja dva romana, u vrijeme Cezarova prelaska Rubikona, Decije niej u Rimu, što mi je katastrofa jer je to najzanimljivi dio Rimske povijesti, možda i uopće.
SPOILER

Ali kažem, romani su mi i dalje super.
Digao si me na foru ,zbilja sam mislio da sam se istrčao :-)

Knjige su super ,bez zadrške no nekako bih htio da prate povijesne činjenice , naravno one grube ...
Decije je dobar primjer ,izmišljen lik ali što kažeš slojevit .
Mogao je postojati takav lik vrlo vjerojatno ali se nije u tim romanima desilo nešto veliko ,bitno a povijesno netočno..
Kužiš što mislim .
Katlinina urota je povijesno točna , detalji izmišljeni

To mi je jedina zamjerka ,ne znam što je potpuna fikcija a što realno.

Harrisova trilogija o Ciceronu mi također super mada mislim da je prikazao istog u pretjerano dobrom svjetlu no svi veći događaji su činjenični zar ne ?
__________________
Zatvori su odlučili; želimo Milana!
djemba is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 14:01   #88
Quote:
djemba kaže: Pogledaj post

Harrisova trilogija o Ciceronu mi također super mada mislim da je prikazao istog u pretjerano dobrom svjetlu no svi veći događaji su činjenični zar ne ?
Harrisa sam samo malo prelistao ali imam u planu.
Ma čovječe, pored SPQR kojih sam pročitao 12 i imam još samo jednu, pored Stevena Saylora i serijala "Roma Sub Rosa" (tek sam načeo prvu), pored Lindsey Davis i serijala "Marcus Didius Falco" (ni jednu nisam još stigao ni taknuti), moram priznati da sam što se Rima tiče tek na samome početku putovanja.

Navodno se pričalo i o 14. SPQR knjizi koja bi se zvala "Dolabella" ali godinama nema vijesti.

Evo ti preporuke od publicistike, dakle ne romana nego same povijesti, preporučujem ti "SPQR" od Mary Beard i "Rubicon: The Last Years of the Roman Republic" kojeg je napisao Tom Holland .
S time da je Beard univerzalno cijenjena, dok je Hollard dosta zabavan i brzo se čita ali ona se smatra boljom.

PS
Zbilja je šteta što o Sparti ili Ateni nemamo ni izbliza toliko romana, predstava, filmova i čega već ne koliko o starom Rimu.
Samo o Cezaru i općenito o zadnjih 20 godina Rimske republike, imamo više filmova i knjiga nego o cijelom antičkom svijetu zajedno.

Ja bih volio moderni film o Peloponeškom ratu.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 21:35   #89
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Harrisa sam samo malo prelistao ali imam u planu.
Ma čovječe, pored SPQR kojih sam pročitao 12 i imam još samo jednu, pored Stevena Saylora i serijala "Roma Sub Rosa" (tek sam načeo prvu), pored Lindsey Davis i serijala "Marcus Didius Falco" (ni jednu nisam još stigao ni taknuti), moram priznati da sam što se Rima tiče tek na samome početku putovanja.

Navodno se pričalo i o 14. SPQR knjizi koja bi se zvala "Dolabella" ali godinama nema vijesti.

Evo ti preporuke od publicistike, dakle ne romana nego same povijesti, preporučujem ti "SPQR" od Mary Beard i "Rubicon: The Last Years of the Roman Republic" kojeg je napisao Tom Holland .
S time da je Beard univerzalno cijenjena, dok je Hollard dosta zabavan i brzo se čita ali ona se smatra boljom.

PS
Zbilja je šteta što o Sparti ili Ateni nemamo ni izbliza toliko romana, predstava, filmova i čega već ne koliko o starom Rimu.
Samo o Cezaru i općenito o zadnjih 20 godina Rimske republike, imamo više filmova i knjiga nego o cijelom antičkom svijetu zajedno.

Ja bih volio moderni film o Peloponeškom ratu.

Hvala na preporuci , sve nešto odgađam knjige na engleskom jer mi ne idu tako lagano .
Srbi imaju dosta više izdanja nego mi ( mislim općenito na knjige ) pa za sada tamo nalazim potrebno..Za sada

Mary Beard mi izgleda poznato , mislim da je imala neki serijal na national g. ili viasat history u.


Harris mi je dobar ,zanimljiv ,no taj Ciceron me malo mući no o tome kada ga pročitaš da ne spoilam.

Ruth Downie? Medicus mislim da zove knjiga u izdanju Lumena .
Prva je izašla a nadam se da neće stati samo na tome.

Žao mi što nema više SPQR -a i što kažeš šteta što nema više o grcima no imaš ponešto od Steven-a Presfilda ,nekoliko njegovih knjiga je vezano za grčku i njihove ratove

http://www.laguna.rs/pretraga-laguna...ild-str-1.html
__________________
Zatvori su odlučili; želimo Milana!
djemba is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 17:18   #90
Quote:
djemba kaže: Pogledaj post
Žao mi što nema više SPQR -a i što kažeš šteta što nema više o grcima no imaš ponešto od Steven-a Presfilda ,nekoliko njegovih knjiga je vezano za grčku i njihove ratove

http://www.laguna.rs/pretraga-laguna...ild-str-1.html
Plime rata sam nabavio na srpskom i odlična mi je, a Ognjena Vrata su izašla i na hrvatskom, mislim da sam čak kupio na trafici.

Dobar je Pressfield.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 14:22   #91
Pročitao sam zadnju knjigu iz SPQR serijala.
Iako se spominje još jedan nastavak pod nazivom "Dolabella", već 8 godina ga čekamo a već par godina nema nikakvih vijesti tako da ne vjerujem da će doći.

Stavit ću odmah upozorenje da je spojler

SPOILER

Dakle ponovo se izbjegava najzanimljivije razdoblje Rima. Tako nismo bili u Rimu kada je Klodije ubijen, nismo bili u Rimu kada je Cezar prešao Rubikon, a onda nismo imali niti jedan slučaj koji bi se događao u doba rata Cezara i Pompeja.

Jednostavno se preskoči cijelo razdoblje i samo se par informacija da, a i to na kapaljku.

Nemojte me krivo shvatiti, romani su dobri, Decije je uvijek Decije a ima tu i drugih likova, ali zaista je šteta da smo recimo predzadnja dva romana imali u nekim beznačajnim slučajevima u talijanskoj provinciji daleko od Rima, a onda u zadnjem dijelu imamo Cezarove zadnje dane, ali opet istražujemo neki posve sporedan slučaj.
Zaista je šteta i propuštena je velika prilika, ali to je pravo pisca.
SPOILER

Jako mi je drago što sam pročitao svih 13 nastavaka ovog serijala, i pročitao bih i 26 da ih je toliko bilo.
John Maddox Roberts nas je uveo u Rim, doslovno smo sa Dercijem koračali opakim ulicama starog Rima, visokim intrigama, manje bitnim kriminalom, zabavnim i osebujnim likvokma i svakodnevnim životom.

Šteta što nakon šeste knjige više nisu prevođeni na hrvatski, ali tko je baš fan preporučam da pokuša pročitati ostale na engleskom, itekako se isplati upoznati starijeg Decija.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 11:27   #92
planiram uskoro pocet s ovim serijalom, a kako ionako citam na engleskom zadnje 4 godine onda i nabavka nece biti losa

nadam se da ce me zainteresirati poput druga dva serijala u kojima gustam:

1. knjige od Simon Scarrow-a iz serijala Eagles of the Empire, pratimo pustolovine 2 rimska vojnika, zapravo centuriona i obicnog regruta koji kasnije napreduje...

ima i boljih i losijih knjiga, imao sam 2-3 puta feeling "ovo sam vec ciao", al u globalu su humor i borbe odlicne, ukupno za sada 16 knjiga

2. Bernard Cornwell - Saxon storyes, po kojima se snima i serija Last Kingdom (2 sezone izasle, pokrivene prve 4 knjige) - englezi i vikinzi - svakako preporucujem, 10 knjiga je za sada izaslo
Padrone is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 16:49   #93
Quote:
Padrone kaže: Pogledaj post
planiram uskoro pocet s ovim serijalom, a kako ionako citam na engleskom zadnje 4 godine onda i nabavka nece biti losa

nadam se da ce me zainteresirati poput druga dva serijala u kojima gustam:
Svakako preporučujem. Nisam bez veze pročitao svih 13 nastavaka.

Ovo je doista jedan od boljih serijala na koje sam naišao, i svi ljubitelji povijesti i pogotovo staroga Rima bi trebali uživati.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:15.