Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2017., 23:37   #181
Quote:
Blaubarschbube kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Zna li netko neke dobre Uberlassungs firme u njemačkoj?
One koje te zakače za 6 mjeseci da radiš za 1200 eura?
Jer nitko ne želi stranca na svoju ruku direktno zaposliti koliko sam shvatio. Poslao sam doslovno 226 molbi na raznorazna otvorena mjesta i nisam niti jedan jedini pozitivan odgovor dobio.
Ne moram niti naglasiti da im se samo na njemačkom javljam i tako dalje....
Ferchau je jedna poznata firma. Ili Tempton.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 23:42   #182
Quote:
Blaubarschbube kaže: Pogledaj post
Poznaješ neku stranu literaturu u vezi HVAC?
njem, eng?
Biblija za HVAC inženjere je Recknagel.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 22:45   #183
Pozdrav svim Kolegama i budućim kolegama strojarcima.

zanima me ima li ovdje strojaraca koji freelencaju?
zanimaju me njihova iskustva i kako su počeli
ulicnopojacanje is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 09:43   #184
Quote:
Bundesland kaže: Pogledaj post
Pa što nema ni jednog diplomiranog strojara ovdje??
Ima ih četvero. I jedan kuhar
https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...1&postcount=94

Ja sam prije neki dan odbio posao u Kovis - Slovenija. http://www.kovis-group.com/

Još mi firma gdje radim nije propala, pa čekam da najprije završim na birou !
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2018., 13:59   #185
Quote:
Blaubarschbube kaže: Pogledaj post
Kako izgleda samo uberlassungs firme zele nesto sa vama imati.
Ako ikada budete trazili posao uvijek preko posrednika uberlassungs, personalvermittlung firmi itd. direktne firme JAKO tesko uzimaju radnike BEZ iskustva ili sa malo iskustva koje nije njihova specijalnost... Ako imate iskustva onda imate sanse. Inace zasto oni to tako vise vole zaposljavati, jer vi ste zaposleni preko te agencije koja vam daje placu ali radite za recimo Daimler sa mogucnost otkupa vaseg ugovora o radu.
Vrijednost dionica se smanjuje firmi zbog povecanog broja zaposlenika.
I nitko ne radi za 1200 eura u njemackoj preko posrednika to nigdje nisam cuo. Dobro se ispitajte za posrednike, jer i tamo ima muljanja. I pazite sta potpisujete.
Ja sam fala bogu nasao nekoga u njemackoj koji nudi 26Eura brutto satnicu.
To sto ti pises je postalo vrlo uobicajeno odavno u Njemackoj i dio je sveukupne strategije "njemackog gospodarskog cuda i male nezaposlenosti".

Radi se o tome da rijetko koja firma danas u Njemackoj (o ostatku Europe da ne pricam) , posebno proizvodna, moze sa sigurnoscu garantirati jednaku kolicinu ugovora i sigunih poslova iducih recimo 5 godina. To znaci da nekad imaju vise nekada manje.
U tom slucaju lakse je uzeti ljude preko tih "lihvara" - tj. iznajmljivackih firmi, da im odrade projekt/e dok posla ima vise. Uglavnom se radi o projektima do cca godinu dana. Po njemackom zakonu inace ,kao vanjski ili najamni inzenjer ili radnik mozes raditi do 18 mjeseci. Tada te firma kod koje radis ili preuzme u smsilu da ti ponudi direktno zaposlenje ili te lako pedalira. Kad "zaskripi" naravno - prvi najebu upravo ti "vanjski ili unajmaljni suradnici". I to doslovno bez ikakvog pardona - doabar dan , od sutra vise nema posla za vas - adio!

Dakle te überlassungs firme ili Dienstleister tipa FERCHAU, Brünell, Tempton ,Altran i sl. znani i ne znani - je najbolje, ako je ikako moguce izbjeci i naci si neki posao direktno - pa makar i na oderedjeno.

Prvo placaju te manje no da si direktno zaposlen, drugo kao "externi" si po pravima firme u kojoj si angaziran zadnja rupa na svirali : ocekuje se naravno maksimalni angazman uz minimalne benificije naspram "domacih" radnika u firmi, trece to je sve jos nekako ok dok nemas iskustvo neko, mlad si , namas familiju, zivis od danas do sutra ko nomad.

Ali ako imas familiju kako si mozes organizirati zivot kad ne znas di ces biti za dvije godine? Tj. ta iznamljivacka firma ,nakon sto projekt- posao zavrsi kod jednog poslodavca ti je naravno duzna pravovremeno osiguratni nov posao-projekt negdje drugdje (tu bajku ti svi oni pricaju). No u vecini slucajeva to se ne dogodi pa ili dobijes pedalu vrlo brzo ili ti ponude "bilo sto" bilo gdje u Njemackoj, pa si ti misli - taman se lijepo sredis u jednom gradu malo i onda puf! Torbaj dalje.

Na zalost je danas tako u Njemackoj. Glede struke ,stojara treba - vrlo je vazno iskustvo i preporuke bivsih poslodavaca. Konstruktori 3D su uvijek trazena roba, Field Service,i Inbetriebnahme - Commisioning (dakle crncenje po terenu sto malo tko hoce ) se trazi kao i Projekmanagemant ali za to treba vec neko iskustvo.
No direktan upad u neku firmu , pogotovo suvislu i vecu - je puno tezi. Nije nemoguce, ali tesko.
Lakse je preko tih "iznajmljivaca" upasti ,to da. Sad sve ovisi kako si poslozis ciljeve u zivotu. Konkurencija je ogromna i cijene /place nisu bogzna sto ali da se naci ok posla.

Strojarski inzenjer sa recimo 15 godina staza ,energetika, moze ovdje imati do 2600-2700 netto euro. To je neki top.
Mladji kolege strojari, bez iskustva nekog vrludaju izmedju tu negdje 1700- 2100. Netto. A to je minimum minimuma za neki normalni zivot od 1. do 1. ovdje ( mislim zivot + stednja/kredit za stan ili /i auto).

Eto ako koga zanima nes nek pita. S obzirom na moje 10 godisnje iskustvo strojarskog inz. u Dojcland . I direktno i indirektno zaposljavanog :-)
__________________
Ora et labora!
bonaventuraduda is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2018., 19:38   #186
Quote:
bonaventuraduda kaže: Pogledaj post
To sto ti pises je postalo vrlo uobicajeno odavno u Njemackoj i dio je sveukupne strategije "njemackog gospodarskog cuda i male nezaposlenosti".

Radi se o tome da rijetko koja firma danas u Njemackoj (o ostatku Europe da ne pricam) , posebno proizvodna, moze sa sigurnoscu garantirati jednaku kolicinu ugovora i sigunih poslova iducih recimo 5 godina. To znaci da nekad imaju vise nekada manje.
U tom slucaju lakse je uzeti ljude preko tih "lihvara" - tj. iznajmljivackih firmi, da im odrade projekt/e dok posla ima vise. Uglavnom se radi o projektima do cca godinu dana. Po njemackom zakonu inace ,kao vanjski ili najamni inzenjer ili radnik mozes raditi do 18 mjeseci. Tada te firma kod koje radis ili preuzme u smsilu da ti ponudi direktno zaposlenje ili te lako pedalira. Kad "zaskripi" naravno - prvi najebu upravo ti "vanjski ili unajmaljni suradnici". I to doslovno bez ikakvog pardona - doabar dan , od sutra vise nema posla za vas - adio!

Dakle te überlassungs firme ili Dienstleister tipa FERCHAU, Brünell, Tempton ,Altran i sl. znani i ne znani - je najbolje, ako je ikako moguce izbjeci i naci si neki posao direktno - pa makar i na oderedjeno.

Prvo placaju te manje no da si direktno zaposlen, drugo kao "externi" si po pravima firme u kojoj si angaziran zadnja rupa na svirali : ocekuje se naravno maksimalni angazman uz minimalne benificije naspram "domacih" radnika u firmi, trece to je sve jos nekako ok dok nemas iskustvo neko, mlad si , namas familiju, zivis od danas do sutra ko nomad.

Ali ako imas familiju kako si mozes organizirati zivot kad ne znas di ces biti za dvije godine? Tj. ta iznamljivacka firma ,nakon sto projekt- posao zavrsi kod jednog poslodavca ti je naravno duzna pravovremeno osiguratni nov posao-projekt negdje drugdje (tu bajku ti svi oni pricaju). No u vecini slucajeva to se ne dogodi pa ili dobijes pedalu vrlo brzo ili ti ponude "bilo sto" bilo gdje u Njemackoj, pa si ti misli - taman se lijepo sredis u jednom gradu malo i onda puf! Torbaj dalje.

Na zalost je danas tako u Njemackoj. Glede struke ,stojara treba - vrlo je vazno iskustvo i preporuke bivsih poslodavaca. Konstruktori 3D su uvijek trazena roba, Field Service,i Inbetriebnahme - Commisioning (dakle crncenje po terenu sto malo tko hoce ) se trazi kao i Projekmanagemant ali za to treba vec neko iskustvo.
No direktan upad u neku firmu , pogotovo suvislu i vecu - je puno tezi. Nije nemoguce, ali tesko.
Lakse je preko tih "iznajmljivaca" upasti ,to da. Sad sve ovisi kako si poslozis ciljeve u zivotu. Konkurencija je ogromna i cijene /place nisu bogzna sto ali da se naci ok posla.

Strojarski inzenjer sa recimo 15 godina staza ,energetika, moze ovdje imati do 2600-2700 netto euro. To je neki top.
Mladji kolege strojari, bez iskustva nekog vrludaju izmedju tu negdje 1700- 2100. Netto. A to je minimum minimuma za neki normalni zivot od 1. do 1. ovdje ( mislim zivot + stednja/kredit za stan ili /i auto).

Eto ako koga zanima nes nek pita. S obzirom na moje 10 godisnje iskustvo strojarskog inz. u Dojcland . I direktno i indirektno zaposljavanog :-)
Da istina daju tu pedalu ako nema posla za tebe. A i ne smiju ti bas dati posao cistaca ako nemaju vise posla za tebe tamo u toj firmi.
Opet ovisi o firmi ali u principu velike firme šutaju zeit radnike jer tamo je jasno sve kao na traci... AKO nema posla...
Imas ti i kolektivni ugovor, ali mozes i vise od 18 mjeseci raditi tamo preko zeit firme... Druga stvar Energetika u Njemackoj je dosta slabo placena. Evo ja u strojogradnji kao Konstrukteur imamm 2500 - 2700 netto ovisno koliko mjesec ima danaa nemam dan iskustva... 1700 netto dobije prodavac u EDEki
Ali opet svakako se dobije vise cak i preko zeit firme nego ovdje u republici ustaškoj gdje mi je ponudjeno raditi u skladistu jedne firme za 3000 kuna...
Druga stvar.... jebe ti se da tako kazem ako ti daju nogu odes na burzu rada i dobijas godinu dana 65 posto svoje netto place... Imas prijavu u Njemackoj sto znaci da imas i njemacke povlastice... nisi valjda lud nakon toliko placesnih brutto placa... brutto poreza na svoju placu podviti reo i nazad u HRV da ne radis ili ne primas placu?
Zasticen si ti i preko zeit firme bez brige budi frende.
Ali zato moras paziti jer ako hoces biti zasticen kao licki medvjed i preko zeit firme gledaj da li ti daju i kolektivni ugovor o zeit firmi od DBD ili tako nesto ako se dobro sjecam... onda si na konju... ovakvo ugovaranje place na foru "gospon ja bi zaradjivao toliko i toliko" si dosta izlozen stvarnosti koju pripovedaš.
__________________
Don't leave me murph!
Blaubarschbube is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2018., 19:53   #187
4. Kann die Überlassungsdauer auch ansonsten länger als 18 Monate dauern?
Ja. Es gibt immer die Möglichkeit, dass Tarifverträge oder – sofern Öffnungsklauseln bestehen – auch Betriebsvereinbarungen eine längere Überlassung für den einzelnen Leiharbeitnehmer vorsehen. Die Dauer kann sogar mehrere Jahre betragen, also deutlich über der vom Gesetz von vorgesehenen Maximalgrenze von 18 Monaten.
__________________
Don't leave me murph!
Blaubarschbube is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2018., 19:57   #188
Inace i ne smijete raditi ispod 3200 brutto sa inzenjerskom diplomom u Njemackoj nemojte na sjedati na te price 1700 sto je 2500 brutto
__________________
Don't leave me murph!
Blaubarschbube is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2019., 17:23   #189
Pozdrav, čitam malo rasprave o tome kako je situacija u Hrvatskoj oko naše proizvodnje koma, a pretpostavljam da je današnja situacija još i gora.

Trenutno sam na trećoj godini preddiplomskog stručnog studija Proizvodnog strojarstva u Varaždinu.
Prvo što me zanima isplati li se, gledajući mogućnost pronalaženja posla i kasnijih uvjeta na poslu(plaća), upisivati još 2 godine diplomskog studija?
Također me zanima ima li na području Varaždina ili okolice (čak i Međimurje) firma koja prima studente na stručnu praksu, a da se na toj praksi nauči nešto konkretno, a ne da nosim kave, slažem inventuru šarafa i slično kao na prošloj praksi?
Najviše me zanima konstruiranje, na faksu sam se prvi put susreo s SolidWorks-om i AutoCAD-om te sam stekao određenu razinu vještina koje bih volio još unaprijediti, te možda naučio raditi u još nekom programu koje firme koriste npr. Catia...
Ima li netko ideju gdje bih se mogao javiti?
Može i u private msg...Hvala
Chocolate Thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2019., 22:12   #190
Ja bi pitao u Rasco. Ozbiljna firma iz sjevernih krajeva
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2019., 17:39   #191
Quote:
Chocolate Thunder kaže: Pogledaj post
Prvo što me zanima isplati li se, gledajući mogućnost pronalaženja posla i kasnijih uvjeta na poslu(plaća), upisivati još 2 godine diplomskog studija?
Najbolje što prije maknuti se s faksa i otići raditi.
No problem je što postoje poslodavci koji te trogodišnje diplome gledaju kao da si prekinuo studij na pola puta i više ti se nije dalo. Makar realno nakon te 2 godine diplomskog ne naučiš niš posebn više. I 3-godišnjaci i 5-godišnjaci jednako malo znaju nakon faksa.

Quote:
Također me zanima ima li na području Varaždina ili okolice (čak i Međimurje) firma koja prima studente na stručnu praksu
Međimurje ima relativno puno proizvodnje i jedna je od najboljih županija što se tiče toga. Nije teško naći nekog tko prima na praksu.
https://emedjimurje.rtl.hr/vijesti/g...skoj-zupaniji/
Evo, puno ih imaš na ovom popisu.

Quote:
a da se na toj praksi nauči nešto konkretno, a ne da nosim kave, slažem inventuru šarafa i slično kao na prošloj praksi?
A gle, prije nego dogovoriš praksu, porazgovaraš s čovjekom u firmi koji će biti odgovoran za tebe na praksi i pitaš što ćeš raditi.
Također, bolje je ako dogovoriš neku praksu od barem 2-3 mjeseca. U ona 2-3 tjedna koja su obavezna da dobiš potpis u indeks ne možeš puno napraviti u firmi. Teško je nekom tko je u firmi tek 5-6 dana i nije nigdje drugdje prije radio dati neki konkretni posao.
Ako dogovoriš praksu od 2-3 mjeseca, onda se prva 2-3 tjedna uhodavaš, a dalje možeš već raditi nešto konkretno.
A time ćeš i pokazati neku ozbiljnosti i povećati si šanse za zaposlenje u toj firmi jednom kad diplomiraš.

Quote:
Najviše me zanima konstruiranje, na faksu sam se prvi put susreo s SolidWorks-om i AutoCAD-om te sam stekao određenu razinu vještina koje bih volio još unaprijediti, te možda naučio raditi u još nekom programu koje firme koriste npr. Catia...
Barati softverom možeš naučiti i doma. CAD softveri su samo alat. Neka ti to ne bude glavni cilj prakse.
eqinor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2019., 00:30   #192
Quote:
eqinor kaže: Pogledaj post
Najbolje što prije maknuti se s faksa i otići raditi.
No problem je što postoje poslodavci koji te trogodišnje diplome gledaju kao da si prekinuo studij na pola puta i više ti se nije dalo. Makar realno nakon te 2 godine diplomskog ne naučiš niš posebn više. I 3-godišnjaci i 5-godišnjaci jednako malo znaju nakon faksa.
Ovo podpisujem... Ne znas niti sam koliko si sada istine rekao.

__________________
Don't leave me murph!
Blaubarschbube is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2019., 23:04   #193
Imam pitanje vezano za zaposlenje u tvrtki kao dodatna/dopunska djelatnost uz vlastitu koju obavljam u svojoj tvrtki. Osobi je potreban zaposlenik ovlašteni inženjer koji će po potrebi obavljati poslove kao odgovorna osoba u tvrtki, (navodno rijetko) a mora biti zaposlen ugovorom o radu (ne o djelu i suradnja tehnička/poslovna) radi konkuriranja na kojekakvim natječajima za dobivanje poslova.
U pravilu, posao bez rada operativnog, samo treba ispravno cijeniti svoju diplomu. Koliko smatrate da to treba iznositi, 500 kn 1000 kn 2000 kn i zašto?

Hvala unaprijed na (pametnim) opservacijama i iskustvima.
Freeman4455 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2021., 14:21   #194
Quote:
Blaubarschbube kaže: Pogledaj post
Da istina daju tu pedalu ako nema posla za tebe. A i ne smiju ti bas dati posao cistaca ako nemaju vise posla za tebe tamo u toj firmi.
Opet ovisi o firmi ali u principu velike firme šutaju zeit radnike jer tamo je jasno sve kao na traci... AKO nema posla...
Imas ti i kolektivni ugovor, ali mozes i vise od 18 mjeseci raditi tamo preko zeit firme... Druga stvar Energetika u Njemackoj je dosta slabo placena. Evo ja u strojogradnji kao Konstrukteur imamm 2500 - 2700 netto ovisno koliko mjesec ima danaa nemam dan iskustva... 1700 netto dobije prodavac u EDEki
Ali opet svakako se dobije vise cak i preko zeit firme nego ovdje u republici ustaškoj gdje mi je ponudjeno raditi u skladistu jedne firme za 3000 kuna...
Druga stvar.... jebe ti se da tako kazem ako ti daju nogu odes na burzu rada i dobijas godinu dana 65 posto svoje netto place... Imas prijavu u Njemackoj sto znaci da imas i njemacke povlastice... nisi valjda lud nakon toliko placesnih brutto placa... brutto poreza na svoju placu podviti reo i nazad u HRV da ne radis ili ne primas placu?
Zasticen si ti i preko zeit firme bez brige budi frende.
Ali zato moras paziti jer ako hoces biti zasticen kao licki medvjed i preko zeit firme gledaj da li ti daju i kolektivni ugovor o zeit firmi od DBD ili tako nesto ako se dobro sjecam... onda si na konju... ovakvo ugovaranje place na foru "gospon ja bi zaradjivao toliko i toliko" si dosta izlozen stvarnosti koju pripovedaš.
kad vidim ovakve lajbeke koji rade u njemačkoj za 1700€ a ja u maloj privatoj firmi (u ustaškoj kako je pogrno nazivaš) radim za 2000€, 8 sati denvno, 5 dana u tjednu, pomioslim si.. kakvi su to mulci koji rade u državi nacističkoj za manje para nego ja u ustaškoj!
Zlomijeodregistracij is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2021., 14:24   #195
Quote:
čupavostvorenje kaže: Pogledaj post
nemoj ići dalje. sto ces gubiti vrijeme sa idiotima.
sto ce ti diploma koju ce ti dati idioti, ja ne da bi sutra prestao dolaziti na faks, ja bih vec danas poceo lupati glavom o zid na sto sam potrosio x godina.
bolje da si upisao dodatno vecernji program za konvencionalnog tokara u selskoj, bez zajebancije->tamo bi se bar druzio sa intelektualnom elitom koja je tebe dostojna
NICE!!! Ako shvati...
Zlomijeodregistracij is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:25.