Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2006., 22:29   #1
Raketiranje Banskih Dvora

U jesensko poslijepodne, 7.listopada 1991.g. radarska služba Hrvatske vojske primijetila je na zaslonu odsjaj nekoliko MIG-ova, bojnih zrakoplova jugoslavenske vojske. Oko 15 sati sirene u Zagrebu označile su zračnu opasnost. Nekoliko minuta kasnije tišinu nad zamrlim gradom prekinuo je zvuk zrakoplova, a potom vrlo snažna detonacija. Nad Gornjim gradom nadvio se oblak prašine i dima. Nekoliko minuta kasnije Hrvatski radio obavještava:
Jugoslavensko zrakoplovstvo napalo je Banske dvore i raketiralo samu radnu sobu predsjednika Tuđmana. Pukim slučajem u tome trenutku predsjednik Tuđman nije bio u svojoj sobi a trebao je ustvari biti negdje drugdje!
Vijest o atentatu izazvala je ogorčene reakcije diljem svijeta. Predsjednik Tuđman u večernjem je televizijskom intervjuu izjavio kako osuđuje srpski terorizam, ali da Hrvatsku na svome putu do suverenosti i neovisnosti ne mogu spriječiti ni zločini niti žrtve. ...

"Došao nam je Predsjednik, blijed u licu ali živ, sjeo uz Manolića, koji se nimalo nije uzrujavao kao da se ništa nije dogodilo! ...........

Gdje je sjedio Josip Manolić kod raketiranja Banskih Dvora?

__________________
Biljane Donje, Pupovac reče: ajme, Kosovo!

Opet ćemo hodočastiti na žumberačku jamu Jazovku, na središnji domovinski znamen i vječno počivalište Hrvata, koje mahom nakon svibnja 1945. poubijaše partizansko-jugoslavenski zločinci. Link

Zadnje uređivanje Ambra1 : 19.08.2006. at 01:08.
Ambra1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 23:28   #2
Gdje je sjedio Josip Manolić kod raketiranja Banskih Dvora?

Na sigurnom. Joža je uvijek bio dobro obaviješten i oprezan čovjek. Ta to ga je i dovelo do njegovih poznih godina. Dok su njegovi protivnici poumirali i tako.
__________________
Pallas: Dakle, plod koji je do tada mrtav, prolaskom kroz porođajni kanal - čudesno oživi? Sljedeći dalje ovu logiku, po tebi je spolno udo čovjek. Čim prođe preko malih usana... Zanimljivo.
salvador2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 00:08   #3
Gdje je sjedio Josip Manolić kod raketiranja Banskih Dvora?

Mene vise zanima gdje je u to vrijeme bio Mate Lausic, za Manolica se barem zna gdje je bio ?
Temporary is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 00:26   #4
Quote:
Temporary kaže:
Mene vise zanima gdje je u to vrijeme bio Mate Lausic, za Manolica se barem zna gdje je bio ?
Evo da i ja jednom budem svjedok važnog povijesnog događaja glede Mate Kad je ruknulo na Banske dvore bio sam u Zvonimirovoj ulici kod "Džamije". Prvo se čulo nadlijetanje, pa zračna uzbuna, pa je ruknulo... a onda je, možda nekoliko minuta nakon toga, praznom Zvonimirovom u očito privatnom, plavom starijem tipu BMW-a sa preko 100 na sat prema centru sumanuto letio iz pravca Kvatrića, očito s ručka ili od doma dignuti Laušić. Sjećam se da sam pogledao koji to luđak vozi i kad je malo zastao na križanju kod knjižnice Medveščak (u čijem sam ulazu stajao),vidio Matu. iste večeri je izašao u dnevniku iza Franje.
štancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 00:52   #5
Quote:
štancer kaže:
Evo da i ja jednom budem svjedok važnog povijesnog događaja glede Mate Kad je ruknulo na Banske dvore bio sam u Zvonimirovoj ulici kod "Džamije". Prvo se čulo nadlijetanje, pa zračna uzbuna, pa je ruknulo... a onda je, možda nekoliko minuta nakon toga, praznom Zvonimirovom u očito privatnom, plavom starijem tipu BMW-a sa preko 100 na sat prema centru sumanuto letio iz pravca Kvatrića, očito s ručka ili od doma dignuti Laušić. Sjećam se da sam pogledao koji to luđak vozi i kad je malo zastao na križanju kod knjižnice Medveščak (u čijem sam ulazu stajao),vidio Matu. iste večeri je izašao u dnevniku iza Franje.

Aha, bas ti hvala ! Prvo on nikada nije vozio BMW, a u to vrijeme sigurno nije ! On je trebao i morao biti u Banskim dvorima ! A to sto je on navodno jurio Zvonimirovom nekoliko minuta nakon sto je ruknulo nema veze s stvarnoscu, jer ga nismo mogli skoro 2 sata naci, a onda kada se napokon pojavio naslikao se pred TV kamerama,a da nije imao pojma sto se dogodilo ! Zato je i odletio iz policije ! No, mene zanima zasto ga nije bilo i gdje je bio ? tako ti je to dragi moj stancer ! Ipak hvala na pokusaju, ali tko zna koga si ti vidio ?
Temporary is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 01:54   #6
Quote:
Temporary kaže:
Aha, bas ti hvala ! Prvo on nikada nije vozio BMW, a u to vrijeme sigurno nije ! On je trebao i morao biti u Banskim dvorima ! A to sto je on navodno jurio Zvonimirovom nekoliko minuta nakon sto je ruknulo nema veze s stvarnoscu, jer ga nismo mogli skoro 2 sata naci, a onda kada se napokon pojavio naslikao se pred TV kamerama,a da nije imao pojma sto se dogodilo ! Zato je i odletio iz policije ! No, mene zanima zasto ga nije bilo i gdje je bio ? tako ti je to dragi moj stancer ! Ipak hvala na pokusaju, ali tko zna koga si ti vidio ?
Je li to bio njegov auto pojma nemam (ne mora ni bit, zakaj bi?) a mogao bih se zakleti da je bio on, po bradici i uniformici (ko što rekoh, činilo mi se dosta brzo nakon ruknuća, a koliko točno fakat ne znam, kao ni koliko je njemu trebalo da dođe do gore - baš kao ni i tko si tada bio ti da ga "tražiš", OK...) - ali znam da je onda A. Marković bio gore, pa je sigurno ionako sve vrvilo od raznih sigurnjaka svih tadašnjih država i država in spe, pa sad ak je baš trebao bit i on - 24 h uz Tukija, očigledno ti boljše znaš...
štancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 11:07   #7
Quote:
Temporary kaže:
Mene vise zanima gdje je u to vrijeme bio Mate Lausic, za Manolica se barem zna gdje je bio ?
A, jebi ga, morao je netko raketom "s ramena" i opizditi prethodno pažljivo evakuirane Banske dvore.
Feniks is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 23:40   #8
Quote:
Ambra1 kaže:
Gdje je sjedio Josip Manolić kod raketiranja Banskih Dvora?
Predaleko.
porga is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2006., 17:47   #9
Quote:
porga kaže:
Predaleko.
Kao i svi drugi, jer su Banski dvori, kako rekoh, bili prije "zračnog napada" pažljivo evakuirani.
Pazilo se i da nitko od osoblja ne strada u "pokušaju atentata", premda bi cijela stvar bila puno uvjerljivija da ih je nekolicina poginula.
Feniks is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2006., 18:09   #10
jebate ovi iz amaca su jači u teorijama zavjere od Srba...
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2006., 19:13   #11
Feniks, pa sto ti hoces kazati da Banski dvori nisu bili raketirani od strane MIG-a JNA ?
__________________
Došli su ljudi, kaj nisu već imali srca za Zagreb naš stari,
vse su razrušili, vse su razmetali, kak da su došli Tatari
.
(Dragutin Domjanić)
QUESTION is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 10:24   #12
SVJEDOK POVIJESTI UMIROVLJENI ČASNIK HRVATSKE VOJSKE ZLATKO MARGETIĆ TVRDI:

Predsjednika Tuđmana sam odmah izvijestio da će JNA sutra napasti Sabor i Banske dvore!

Kao dežurni časnik Glavnog stožera na telefaks sam olovkom napisao "Hitno načelniku" i žurno proslijedio poruku češkoga vojnog atašea. Nakon sat i pol vremena stigao je Mate Laušić i pozvao me Predsjedniku, koji nije bio nimalo iznenađen...

Piše Dražen KATALINIĆ

Je li predsjednik Tuđman znao da će Banski dvori biti raketirani? Pitanje djeluje nestvarno u svjetlu svih dosadašnjih spoznaja po kojima je zračni napad 7.listopada 1991. na dvore bio vrhunac bezobzirnosti i bezumlja jugokomunističkog agresora, te pokušaj da se obezglavi mlada hrvatska demokracija. Raketno-avionski atak na plavom nebu iznad Zagreba u svakom je slučaju pridonio još snažnijem homogeniziranju nacije.
Pojedini svjedoci događanja na Gornjemu gradu pukom srećom, a riječ je o časnicima operative Glavnoga stožera, odlučili su u javnost iznijeti svoje mišljenje o tome da je napad bio namješten, pozivajući se prije svega na određene činjenice, potom na zdravu logiku i vojna umijeća koja su stekli kao školovani časnici. Jedan od takvih je i veteran Domovinskoga rata, a sada umirovljeni časnik Hrvatske vojske Zlatko Margetić, čovjek koji je u rukama držao klasificiranu obavijest češkoga vojnog atašea o tome da se priprema napad na rezidenciju hrvatskoga Predsjednika i zgradu Sabora; podsjetimo, predsjednik Republike u to je vrijeme još stolovao preko puta crkve sv. Marka.

Kao dežurni časnik Glavnog stožera preko češkoga vojnog atašea dobio sam telefaks-poruku u kojoj nam javljaju kako će sutradan biti raketirani Sabor i Banski dvori. Na telefaks sam odmah olovkom napisao "Hitno načelniku" i stavio tri uskličnika - prisjeća se Margertić. Svojega pomoćnika, poručnika zrakoplovstva, poslao sam dr. Franji Tuđmanu. Nakon sat i pol vremena, u prostoriju gdje sam radio ušao je šef osobnog osiguranja predsjednika Tuđmana Mate Laušić i pitao tko je odgovoran za vezu, a nakon što sam mu se predstavio, pozvao me k Predsjedniku - priča Margetić.
Margetić ističe kako ga je predsjednik Tuđman primio poprilično bahato i pitao zašto mu poruka kasni, na što mu je odgovorio kako je sve promptno proslijeđeno i naglasio mu da se među dokumentima nalazi i onaj koji mu je poslao prije više od sata s naznakom "Hitno načelniku!!!". Margetića je u tom trenutku zasmetala jedna sitnica, koju možda inače ne bi ni uočio. Prelistavajući poštu, Predsjednik je naišao na spomenuti dokument i pročitao ga, a da pri tom nije pokazao ni najmanje iznenađenje, ni posebnu zainteresiranost, iako je sadržaj poruke najavljivao ni više ni manje nego bombardiranje državnih rezidencija!
To me navodi na zaključak da je Predsjednik s time već bio upoznat, pretpostavljam preko neke druge veze - navodi Margetić, inače časnik za vezu. Skandalozno mi je bilo slušati i gledati naknadnu Šeksovu izjavu, nastavio je Margetić, kako je našeg Predsjednika spasila jedino Božja providnost.
Da su češki vojni predstavnici u Jugoslaviji zaista bili i sami iznenađeni informacijom koju su dobili dokazuje i činjenica, što Margetić posebno ističe, da je dotični ataše obavijest hrvatskome vrhovništvu napisao rukom, a ne strojopisom na posebno označenom memorandumu. Margetić naglašava kako to dokazuje da ju je češki obavještajac dobio u posljednji trenutak pa je poruku, zbog važnosti sadržaja, odmah napisao rukom i faksirao u Zagreb.
Priznavši kako ga politika i saborska zasjedanja kao vojnika nikada nisu zanimala, Margetić se ipak sjetio kako tih dana treba zasjedati Sabor, te je nazočne u Uredu Predsjednika obavijestio i o potrebi tajnoga izmještanja zastupnika.

Sjednica je zaista premještena u podrum Inine zgrade u Šubićevoj ulici, ali na način da su o tajnom premještanju sabornika znali svi, do posljednjega šofera, reći će Margetić. Potom je uslijedilo i raketiranje stoljetnoga povijesnog sjedišta namjesnika banske časti za Hrvatsku i Slavoniju, a od najavljenog bombardiranja zgrade Sabora nije bilo ništa. Margetić stoga zaključuje da je netko od "naših" dojavio Beogradu da se sjednica neće održati na Markovu trgu, zbog čega je raketiranje toga popodneva izostalo. Povijesni telefaks češkog obavještajca, ako se u ovom slučaju poštovao državni protokol, trebao bi se nalaziti u arhivi Ministarstva obrane.
Niz neobjašnjivih postupaka državnih snaga sigurnosti uoči napada na Predsjednika Republike ni ovdje ne završava.
Upravo je dan prije napada čitav operativni ured iz Glavnog stožera na Tuškancu preseljen u atomsko sklonište između Tkalčićeve ulice i Tuškanca. Iz gore iznesenoga moguće je pretpostaviti da je raketiranje Banskih dvora bilo dogovoreno na relaciji Tuđman - Milošević - tvrdi Margetić.
Osim već poznate teze da je napad na predsjedničku rezidenciju trebao zastrašiti saveznoga premijera Antu Markovića koji je Tuđmanu došao u pohode kako bi ga nagovorio na odgađanje odluke o odcjepljenju, Margetić iznosi scenarij koji je trebao postići drugi učinak.

Kao što je poznato, bilo je dogovoreno da JNA napusti Hrvatsku, i to sa svim naoružanjem i uz pratnju Vojne policije. Tuđman i Kadijević također su potpisali da se oko vojarni najprije mora povući Hrvatska vojska pa tek onda JNA, i ja, kao i mnogi časnici, bili smo otvoreno protiv toga. Takva se odluka nije svidjela nikome u Hrvatskoj vojsci, pogotovo uzme li se u obzir činjenica da su vojarne JNA bile osvajane i da je Hrvatskoj trebalo oružje. Drugim riječima, u oružanim nam je snagama prijetio blagi oblik pobune protiv odluke vrhovništva. Stoga je Tuđman, da bi smirio gardu, premjestio pozornost s odlaska JNA na sebe, odnosno iscenirao raketiranje vlastite rezidencije kako bi utišao negodovanje vojnih časnika - zaključuje Margetić.

U okviru drugoga scenarija Margetić nam spominje u javnosti malo poznatu akciju oslobađanja vojarne JNA u Samoboru. Prema njegovim riječima, samoborska je vojarna u vojnome skladištu držala tehničko-vojnu opremu vrijednu milijune njemačkih maraka. Sa zapovjednikom vojarne potpukovnikom Rozgom Margetić je doslovce dogovorio odvoz za nenaoružanu Hrvatsku vrijednog plijena i razradio detaljan plan za osvajanje vojarne. Umjesto očekivanog pribavljanja opreme, naređen je napad na vojarnu, a akciju su, priča Margetić, izveli polupijani pripadnici ZNG-a i to na način da su izravno gađali skladište uništivši pri tom svu skupocjenu opremu.

Margetić napominje kako je ovakvo "osvajanje" samoborske vojarne bio dio plana konstantnog pritiska na generala Martina Špegelja jer je prije svega bio školovan i pametan časnik koji je formirao čitavu Teritorijalnu obranu SR Hrvatske. A kako je obavljao dužnost zapovjednika Pete vojne oblasti, koja je uključivala čitavu Sloveniju i Hrvatsku te dio Bosne i Hrecegovine, Špegelj je bio i čovjek koji je previše znao. Pa su i razlozi zašto ga je Tuđman smijenio više nego jasni.

Tijekom 1993. godine Zlatko Margetić je umirovljen i danas je član udruge Branitelji Hrvatske. U HDZ-u je, kaže, još od baraka, a nakon raketiranja Banskih dvora više nitko s njime nije želio razgovarati. Iako je o ideji insceniranog raketiranja prvi put progovorio 1993. godine na jednoj tribini u Kulturno-informativnom centru u Zagrebu, o tome nije više želio izlaziti u javnost. I danas, ovaj samozatajni stručnjak za vojnu vezu, pod punom osobnom i materijalnom odgovornošću čvrsto stoji iza svojega stajališta da je jedan od najcrnjih događaja agresije na Lijepu našu samo dio velikoga dogovora Predsjednika kojemu smo vjerovali i klicali s najvećim krvnikom Balkana i haaškim optuženikom Slobodanom Miloševićem.
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 10:36   #13
Pročitao, i ovako sročeno, ima smisla.

Airbag, šta ti lično miliš, šta kažu tvoji kontakti, da li ovo odgovara istini? Znam da je na jednom drugom forumu o ovome bilo dosta govora, naročito o tehničkim stvarima (kako, iz kog pravca, kojim sredstvima, karakter štete), ali prošlo je malo više vremena i teško je sada setiti se svega.
Zuta voda is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 12:15   #14
Pogoditi unutar bloka zgrada gdje je unutarnje dvoriste 20x20m a visina zgrada okolo dvorista 10ak metara raketiranjem koje se izvodi iz poniranja a da se ne pogode vanjski zidovi tih zgrada je jako tesko. Morali bi ponirati skoro vertikalno.
__________________
Sve je uzalud.
McFuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 12:44   #15
Zar je ova tema primjerena za ovaj pdf.?
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 21:06   #16
Naravno da je za ovaj pdf. To je početak ove kaljuže u kojoj se danas nalazimo i još uvijek traje.
__________________
NE porezu na nekretnine!
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 11:02   #17
skoro sam išo prijavit temu poskoku. zabunom sam pročitao reketiranje. ispričavam se.
__________________
ignore lista: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, Adama, CelMar, mukotrpak, manchild, miki1988, zecopas, antet, Bjesomar_,danijel0
organiceko258 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 20:43   #18
Quote:
VDCOTO kaže: Pogledaj post
Naravno da je za ovaj pdf. To je početak ove kaljuže u kojoj se danas nalazimo i još uvijek traje.
hvala na odgovoru
Thathater is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 12:53   #19
Dan ranije su vježbali na Lučkom i pogodili staru cisternu u živici pored padobranske sekcije. Ili su fulali zgradu ili su mislili da je cisterna u grmlju nešto kamuflirano i važno. Zgrada je promašena za dvadesetak metara, ali ako su gađali cisternu, svaka im čast, pun pogodak. Takvi su strijelci mogli bez greške strefiti dvore.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 13:07   #20
Čovjeku dođe da se zapita WTF kad vidi uskrsnuće threada nakon 11 godina, kadli samo dva dana po Airbagovoj intervenciji:

Danas popodne na mailove hrvatskih redakcija pristigao je poziv na press konferenciju ravnateljstva policije. Ne bi tu bilo ništa čudno da u pozivu ne stoji da se pressica održava povodom dovršenog kriminalističkog istraživanja raketiranja Banskih dvora 1991. godine.

VIDEO Policija na bizarnoj presici objavila dovršetak istrage koja je trajala 26 godina.

Što je default po državnim obveznicama bliži, kaskaderluci će biti spektakularniji.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:16.