Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2017., 23:06   #4581
Quote:
fairy wings kaže: Pogledaj post
Osobno nisam isla na biro ali su mi tako rekli oni koji su isli. Bez obzira sta je obrt sezonski nemaju pravo na naknadu (a imaju takodjer i radni odnos kao i ti). Vise njih iza sezone zatvori taj obrt i prije sezone opet otvori, samo zbog naknade. Otidji i pitaj, nista te ne kosta
otisla. nemam pravo sve dok je obrt otvoren, a i ako ga zatvorim moram imati opravdan razlog da bih i dobila naknadu.
tipica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 23:12   #4582
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Naknadu od urze ima pravo dobiti i ako zatvori obrt..
Ima, ali ako je opravdan razlog zbog kojeg je obrt zatvorio. U tom slucaju ce naknadu primati samo 2 mjeseca i to minimalnu, 1.500 i nesto sitno kuna.

ovo je meni prekjucer rekao pravnik na Zavodu.
tipica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 07:06   #4583
Tipica zapamtit cu ti info, tnx. Sta uopce znaci opravdan razlog? zvuci kao nesto sta su stavili da se mogu ogradit u bilo kojoj situaciji :/
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 09:46   #4584
Opravdan razlog nude tipa 5,6 opcija, jedno od njih je nešto u stilu - nemam više para za raditi, tako da praktički sve prolazi osim ako napišeš zatvaram jer mi se hoće.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 10:07   #4585
Imam paušalni obrt uz stalno zaposlenje i moram plaćati nešto mirovinskog i zdravstvenog. Međutim ja za to nisam dobio nikakvo rješenje od 4 mjeseca kada sam otvorio obrt. Nazvao sam poreznu i rekli su mi da to dolazi tek na godinu za prvu godinu obrta.
Kako me to ipak mučilo nazvao sam ponovo i javila se druga službenica koja mi je rekla da je to već moralo stići. Napomenuo sam što mi je rekla njezina kolegica na što je ova odgovorila da to nije tako.
Molim iskusnije da mi odgovore jer očito pravi odgovor tamo neću pronaći.
kamenjar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 10:11   #4586
kamenjar spomenuto je puno puta na temi, dobit ces rjesenje za ovu godinu koliko tribas platit doprinosa ali tek u iducoj godini. ta druga je pogrijesila, vjv je smetnila da si u radnom odnosu
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 10:27   #4587
Quote:
fairy wings kaže: Pogledaj post
kamenjar spomenuto je puno puta na temi, dobit ces rjesenje za ovu godinu koliko tribas platit doprinosa ali tek u iducoj godini. ta druga je pogrijesila, vjv je smetnila da si u radnom odnosu
Zaista sorry. Mogu misliti da je to spomenuto više puta, ali forumska tražilica ne radi, a ja sam u takvom vremenskom cajtnotu da ne stignem tražiti informaciju od posta do posta.
Još jednom isprike i hvala na odgovoru.
kamenjar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 10:37   #4588
Quote:
kamenjar1 kaže: Pogledaj post
Zaista sorry. Mogu misliti da je to spomenuto više puta, ali forumska tražilica ne radi, a ja sam u takvom vremenskom cajtnotu da ne stignem tražiti informaciju od posta do posta.
Još jednom isprike i hvala na odgovoru.
Pa najbolje odi na ePorezna, pogledaj PKK i vidi što i koliko ti je dospjelo. ŽR i PNBO za 2017-u imaš isto na webu, samo malo proguglaj.
ronaldinhocro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 10:50   #4589
Quote:
ronaldinhocro kaže: Pogledaj post
Pa najbolje odi na ePorezna, pogledaj PKK i vidi što i koliko ti je dospjelo. ŽR i PNBO za 2017-u imaš isto na webu, samo malo proguglaj.
E da-ne idenmna e-porezna nego preko e-građanina i tu sam negdje do 9 mjeseca sve uredno vidio za svoj obrt. Poslije toga se promijenio interface (čini mi se) i kada odem pod PKK i upišem bilo koji datum ne dobijem ništa.
Na ostalim opcijama uglavnom piše da ne postoji porezna kartica za OIB mog obrta
kamenjar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 12:04   #4590
Pa zato ti je čovjek napisao da odeš na e-porezna
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 13:47   #4591
vezano za taj obrazac koji se podnosi do 15.1., imam 2 pitanja (imam obrt tek od početka ove god, pa mi je ovo ujedno prvo ispunjavanje toga :: ):

1) može li se on podnijeti i online (pomoću certifikata s karticom banke na e-porezna), ili isključivo ručno u nadležnu ispostavu?

2) meni svaki mjesec novac sjeda u EUR (strani klijent) na devizni dio računa, pa mi referent u banci to prebacuje na moj kunski dio računa, i tek onda ja s lovom raspolažem kako želim (prebacujem sebi na tekući, u štednju itd.)

neće mi valjda sustav gledati uplatu na devizni (od klijenta) pa prebacivanje u kunski dio poslovnog računa (banka) kao dvije zasebne uplate -.- ja u knjigu prmitaka upisujem samo kunske primitke po srednjem tečaju HNB-a na dan kad poslodavac uplati, i koliko znam ti se iznosi iz knjige primitaka upisuju u taj obrazac u siječnju (a i ti isti iznosi navedeni su u obrascima PDV i ZP koje svaki mjesec predajem).... a ako sustav sve zaračuna duplo, loše mi se piše

pliz help
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 14:09   #4592
mirnish ja sam bas gledala u sustavu e porezne i nisam pronasla da se obrazac moze predati elektronski

u slucaju da ti zaracunaju duplo zvat ce te da obrazlozis razliku prometa pa ces im dostavit promet s oba racuna (znam za ovakvu situaciju ali u pitanju nije bio pausalni obrtnik)
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 15:17   #4593
Quote:
fairy wings kaže: Pogledaj post
mirnish ja sam bas gledala u sustavu e porezne i nisam pronasla da se obrazac moze predati elektronski

u slucaju da ti zaracunaju duplo zvat ce te da obrazlozis razliku prometa pa ces im dostavit promet s oba racuna (znam za ovakvu situaciju ali u pitanju nije bio pausalni obrtnik)
gledala sam i ja neki dan, isto nije bilo, šteta, al reko da pitam ipak

nadam se da ipak neće, stvarno mi je debilana pravdati nešto što je iz aviona vidljivo da je samo konverzija sredstava -.-
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 17:10   #4594
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Moj prijatelj je upravo otvorio paušal s tom svhom, kodira za firmu, sve kao zaposlenik, jedino mu plaćaju bruto+doprinose na račun svaki mjesec umjesto klasične plaće. Njima se još uvjek isplati, njemu super jer dobija više. Svima dobro. Naravno to pretpostavlja normalnu firmu i "zaposlenika".
Zvuči jako dobro. Dakle, 100% je siguran da mu neće porezna iz tko zna kojeg razloga reći da to nije smio pa da mu opale neku kaznu?
Odvijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 11:17   #4595
ZP obrazac sam uspjela poslati, no kod PDV obrasca danima zeza, evo sad javlja "samo" ovu poruku:

1.1064.2.0.3.110 - Upozoravajuća poruka: Potrebno je poslati Zbirnu prijavu

koji je ono rok za podnijeti to, pa valjda će sredit to do tada -.-
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 10:52   #4596
Quote:
Odvijač kaže: Pogledaj post
Zvuči jako dobro. Dakle, 100% je siguran da mu neće porezna iz tko zna kojeg razloga reći da to nije smio pa da mu opale neku kaznu?
Zašto bi mu naplatili kaznu, obavlja samostalnu djelatnost po NKD-u i uredno plaća porez i to je to..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 11:25   #4597
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Zašto bi mu naplatili kaznu, obavlja samostalnu djelatnost po NKD-u i uredno plaća porez i to je to..
A gle, cijela priča zvuči skoro too good to be truth, a i živimo u državi u kojoj ništa uvijek nije 100% i nikad ne znaš kad će te netko dočekat iza ugla sa nekim retardiranim propisom.
Samo sam extra oprezan, ništa više :klap:
Odvijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 17:31   #4598
Quote:
Odvijač kaže: Pogledaj post
A gle, cijela priča zvuči skoro too good to be truth, a i živimo u državi u kojoj ništa uvijek nije 100% i nikad ne znaš kad će te netko dočekat iza ugla sa nekim retardiranim propisom.
Samo sam extra oprezan, ništa više :klap:
Mogu samo nadodati da su u Plavom uredu rekli da je legalno i sasvim u redu raditi s poslodavcem na takav način sve dok poslodavac to želi. Kao što je netko napisao, neki ne žele jer im takve situacije nisu uobičajene i ne žele se upuštati u nešto nepoznato. Ali može se.
ImpeccableBlahs is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 21:07   #4599
Za slučaj da je nekome još relevantno (ja ne bih znala za to da nisam slučajno naletjela na post na Facebooku) - HZZ u sklopu potpore za samozapošljavanje ne priznaje troškove doprinosa ako oni nisu uplaćeni do roka od 15. u mjesecu (za prošli mjesec). To JE zakonski rok, ali moglo se i ovdje pročitati kako ne treba ništa uplaćivati prije nego što Porezna zaduži, a u tom slučaju HZZ neće priznati te troškove prilikom predaje završnog izvještaja.

Neki su rekli da su se žalili i da je prihvaćeno, ali to vjerojatno jako ovisi o tome na koga se naleti, a ne bih se voljela oslanjati na mogućnost žalbe jer se nikad ne zna kako će to proći.
maestranza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 00:43   #4600
Quote:
maestranza kaže: Pogledaj post

Neki su rekli da su se žalili i da je prihvaćeno, ali to vjerojatno jako ovisi o tome na koga se naleti, a ne bih se voljela oslanjati na mogućnost žalbe jer se nikad ne zna kako će to proći.
Svi bi trebali sve zalbe poslati i ministru na znanje, pa bi vidio/vidjela kako bi to proslo. Mozda bi se napokon prestalo sa selektivnim tumacenjem zakona.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
__________________
život je paradižot
zamantana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:01.