Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2017., 17:41   #1381
Quote:
branee kaže: Pogledaj post
Na UPS je ustekana samo pumpa kotlovskog kruga, Li-ion baterija je kapaciteta 17,4Ah, i autonomija je oko 2h kotlovske pumpe...
Ovo kaj Pzec predlozil mi se cini OK rjesenje
A, sad kužim. Ja imam komplet sistem povezan na UPS, pa mi je bilo čudno kod tebe.
zribaric is offline  
Old 11.12.2017., 18:03   #1382
Quote:
Toma pustinjak kaže: Pogledaj post
Pitanje
dali je netko razvio mogao bi to nazvati uređaj za zakretanje leptiraste zaklopke klapne dima tj, prigušenja ispušnih plinova
Pojašnjenje
Kotao Bosch Solid 2000 B ima stražnju leprirastu klapnu koja se može zaketati za 90 stupnjeva., s obzirom da drvo ne izgara linearno povremeno (od 15-45 minuta) treba istu djelomično zatvarati, tj otvarati ako se želi održavati željenu temperaturu dima
Sad je meni palo na pamet da je možda netko razvio neki sustav koji upravlja tom zaklopkom
Možda pišem bedastoće ali ja sam to u svojoj seljačkoj glavi zamislio ovako, klapna je preko osovine direktno spojena na servo motor (isti ili slični kao za miš ventil), sonda dima mjeri temperaturu ispuha, željena temperatura se unaprijed zada (trebala bi postojati mogućnost promjene iste), te na osnovu zadane temperature i temperature dima elektronika (po mojoj bedastoj glavi križanac DAJC-a i AKG-a jer samo zanjih znam), pokušava održati zadanu temperatutu postepenim otvaranjem ili zatvaranjem zaklopke
Kažu da nema glupih pitanja pa igram na tu kartu
tomo ti trebas konstantu motora peci a to je dimnjak koji je ujedno motor tvoje peci da bi dimnjka uvjek vukao istom snagom odavno su smislili granicnik propuha dimnjaka
https://www.youtube.com/watch?v=DRJRKDc_DFk

od druge minute nadalje

dok god je dovod zraka na tvojem kotlu sa gornje strane ti imas utjecaj samo na primarni zrak sekundara skoro nemas
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje

Zadnje uređivanje sasase : 11.12.2017. at 18:20.
sasase is offline  
Old 11.12.2017., 18:12   #1383
@Toma pustinjak, slušaj dečke. A ako se več i misliš igrati time, daj si prvo u kotlovnici ugradi detoktor ugljičnog monoksida.
zribaric is offline  
Old 11.12.2017., 19:29   #1384
Na primarni imam utjecaja samo preko samsona, na sekundarni skoro nikakav stoji, no kako gorenje drva nije linearan proces i ako je potlak u dimnjaku konstanta kao što saše predlaže kako da onda reguliram temperaturu dima
Na dimnjaku kao što kažete ne smijem, na primaru ne mogu jer samsonom upravlja temperatura kotla a temleratura kotla je također konstanta (AKG to odrađuje dosta dobro), pa kako da onda napravim da i dim bude konstanta više manje
Ako tebam nabaviti detektor ugljičnog monoksida to je cca 500 KN, no dali je to dobro rješenje, odnosno koje je?????
Što sam pobrkao
Kotao na videu ima ventilator ili sam krivo vidio

Zadnje uređivanje Toma pustinjak : 11.12.2017. at 19:55.
Toma pustinjak is offline  
Old 11.12.2017., 19:58   #1385
Quote:
Toma pustinjak kaže: Pogledaj post
Pitanje
dali je netko razvio mogao bi to nazvati uređaj za zakretanje leptiraste zaklopke klapne dima tj, prigušenja ispušnih plinova
Pojašnjenje
Kotao Bosch Solid 2000 B ima stražnju leprirastu klapnu koja se može zaketati za 90 stupnjeva., s obzirom da drvo ne izgara linearno povremeno (od 15-45 minuta) treba istu djelomično zatvarati, tj otvarati ako se želi održavati željenu temperaturu dima
Sad je meni palo na pamet da je možda netko razvio neki sustav koji upravlja tom zaklopkom
Ta zaklopka ili klapna služi kod potpale i mora biti potpuno otvorena, najmanje 30 minuta, kad se vatra razgori i TDP bude 250°C i ako samson zatvori klapnu za primarni ili sekundarni zrak, onda možeš slobodnu tu zaklopku pritvoriti na pola. Ista bi trebala biti odrezana sa gornje i donje strane tako da nije puni krug i ne može napraviti nikakvu štetu kotlu osim što može manje trošiti drva i imati bolje iskorištenje drva. Tvornica koja je ugradila zaklopku predvidjela je to zatvaranje. Bitno je da u prostoriji postoji izmjena zraka, tako da se ne potroši kisik iz prostorije koja je zatvorena. Malo testiraj jedan dan pa vidiš razliku, kod mene je zatvorena na pola nakon pola sata kad se zapali vatra i tako do kraja, na večer potpuno da se ne hladi kotao kroz dimnjaču. Temperatura dimnih plinova pada za 40-50% tako je iskorištenje drva sigurno veće.
Da nema svrhe ista ne bi ni bila na kotlu.

Quote:
Na primarni imam utjecaja samo preko samsona, na sekundarni skoro nikakav
Da li nije kod tebe samson spojen na sekundarni zrak, primarni na donjim vratima, podešavaš ručno kod potpale, kasnije zatvoren.
pzec is offline  
Old 11.12.2017., 21:53   #1386
Quote:
pzec kaže: Pogledaj post
Da li nije kod tebe samson spojen na sekundarni zrak, primarni na donjim vratima, podešavaš ručno kod potpale, kasnije zatvoren.
Šta reče?
goranto is offline  
Old 11.12.2017., 22:10   #1387
Quote:
goranto kaže: Pogledaj post
Šta reče?
Pročitaj upute
pzec is offline  
Old 11.12.2017., 22:13   #1388
Zec, pogledaj Tominu sliku

https://imgur.com/a/znFqg

Ne pratiš !!!
wrba42 is offline  
Old 11.12.2017., 22:19   #1389
Quote:
pzec kaže: Pogledaj post
Da li nije kod tebe samson spojen na sekundarni zrak, primarni na donjim vratima, podešavaš ručno kod potpale, kasnije zatvoren.
Ne pitam samo zbog sekundara već uopšte rečenica nejasna,šta?kako?kada?...
goranto is offline  
Old 11.12.2017., 22:26   #1390
Quote:
wrba42 kaže: Pogledaj post
Zec, pogledaj Tominu sliku

https://imgur.com/a/znFqg

Ne pratiš !!!
Isto kao i nacrt, regulator zraka na gornja vrata, kuda ide i kako se zove ako je dolje primarni koji ne koristi osim kod podlaganja.
pzec is offline  
Old 11.12.2017., 22:27   #1391
Quote:
goranto kaže: Pogledaj post
Ne pitam samo zbog sekundara već uopšte rečenica nejasna,šta?kako?kada?...
Onda napiši svoju rečenicu sa pitanjem a ne neki upitnik i jedno slovo pa će biti jasnije
pzec is offline  
Old 11.12.2017., 23:06   #1392
Quote:
pzec kaže: Pogledaj post
Isto kao i nacrt, regulator zraka na gornja vrata, kuda ide i kako se zove ako je dolje primarni koji ne koristi osim kod podlaganja.
Primar je gore
wrba42 is offline  
Old 11.12.2017., 23:18   #1393
Bosch solid 2000b kao kod tome regulator primarnog zraka ima na poklopcu spremista drva ili ti lozista, sekundarni na donjim vratima za potpalu a tercijarni na boku kotla.
Samson upravlja samo primarnim dok ova dva ostala rucno stimas po potrebi. Jedino rjesenje ti je zugberenzer ili regulator vuce dimnjaka. Dp na tom kotlu mozes skinuti do neke granice i sve ispod je samo problem.
Bosch 2000b je poznat po svojoj osjetljivosti na slabu vucu dimnjaka jer treba mu fin cug kako bi dim prosao kroz ona tri kanala do dimnjace. Stavljati neku pregradu da to usporis je malo opasno zbog monoksida

Poslano sa mog GT-I9301I koristeći Tapatalk
danbara is offline  
Old 11.12.2017., 23:31   #1394
Evo ,druge,valjda,bolje razumeš!!!Pričaš,samouvereno,o čemu nisi siguran i ne popuštaš!
Treba te lično upoznati da bi te shvatio.
goranto is offline  
Old 12.12.2017., 06:07   #1395
da gospodo i na kotlove sa ventilatorom ili na pelet set il na sjecku il na loz ulje bi u pravilu tebo ic zugbremzer ili granicnik propuha dimnjaka je sve postelavanje grenja plamenika iliti pirolize je djelomicno ovisno i o dimnjaku
tomo
sekundar zraka ulazi u kotao krou one dve trokutaste rupice izmedu samota u samo grotlu lozista i dok kod se dobiva zrak kroz gornja vrata . ti sekundara nemas jer nema od kud doc resenje je da je donja klapna uvjek otvorena dva tri milimetra al se to kod ovih kotlova slabo manefistira jer pocinje dimnjenje na gornja
tercijani zrak je zanemariv i to mos imat otvoreno svega koji milimetar

drzi se temperature 200 -220C i tu ce ti kotel radit ljepo ubaci turbulatore jedino ako imas stvarno dobar dimnjak
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Old 12.12.2017., 07:25   #1396
Na privatnim porukama je bilo pitanja oko sušenja drva pa da sad ne bih odgovarao pojedinačno evo malo štiva.

Vidjeli smo u prethodnom postu da je dovoljno par mjeseci , recimo pola godine , da se vlaga drva sa početnih 100-200 % skine na 25- 30 % . Sa drvima te vlažnosti se nešto može početi, ili ih kuriti u peći koja to može podnijeti , znači sve peći i kotlovi na bazi irskog ložišta zapaljeni odozgor, ili američke peći i kotlovi sa donjim bočnim izgaranjem. Rijetki sretnici koji imaju pirolitičke kotlove ta drva dalje moraju sušiti prinudno.


U ovom radu je dat primjer proračuna sušare za prisilno sušenje sječke, kod cjepanica je stvar malo gora jer se još teže istjera vezanu vodu.

http://https://drive.google.com/file/d/1IKpDgU-6WPKdVGZaxA8IchC-7Izt2YTG/view?usp=sharing

Ja sam se prije desetak godina dosta bavio pirolitičkim kotlovima odnosno gas generatorima i u drvarnici sam napravio solarni sistem za sušenje drva vrući zrak ispod usijanog krova sam ventilatorima tjerao kroz cijevi dolje do poda , a pod su bile palete . Uspjevao sam skinuti vlagu do 17 % ,ali bi mi se ta vlaga kroz jesen vratila na ravnotežnih 24-25 % . jedini naćin da održim tu vlagu na 17 % je bilo lakiranje čela cjepanica ili prijenos u grijanu sobu odnosno toplu kotlovnicu.

Moji prijatelji iz Aikido društva upravo tako i rade, približno mjesečnu dozu drva ubace u prostoriju do kotlovnice koja je topla od cijevi i same kotlovnice , a tjednu dozu drva drže u samoj kotlovnici , ako ja sa s vojim instrumentima ne zauzmem taj prostor.

Drugi način borbe sa vlagom je izgradnja specijalnih kotlova ili peći kojima vlaga do 50 % nije problem , a sa 30 % rade vrhunsku dobro. Takva ložišta su bogato šamotirana , pripala odnosno zagrijavanje takvog ložišta ide plinskim plamenikom ili suhim peletima , a onda kad je sve zažareno može i sječka sa vlagom 30 %.

U takvim je pećima obično stepenasti , puzajući rost , koji transportira sječku , stalno je okreće i ona se suši od IC zračenja sa šamota , i tako osušena do vlage ispod 20 % dolazi u prvu zonu izgaranja , u kojoj izgaraju katran i ostali volatili , a onda u drugoj zoni dogorijeva žar odnosno ugljik.

Ta isparena voda ne sudjeluje u procesu izgaranja ne guši vatru, ali zauzima prostor u ložištu i cijevima i remeti prijenos topline jer se pomješa sa dimnim plinovima i skida im polaznu temperaturu kod ulaska u izmjenjivač. Zbog te vodene pare su izmjenjivači vrlo dugački od 4 pa do 6 metara , i vrlo često su i kraj takvih zahvata dimni plinovi visoki, preko 250 C .

Najbolje bi bilo sušiti sječku na vlagu oko 12 kako je i po normi za pelet , pakirati u hermetične vreće i držati u suhim skladištima... a to sve je fantazija

Zadnje uređivanje ramzay : 12.12.2017. at 08:27.
ramzay is offline  
Old 12.12.2017., 07:44   #1397
Quote:
danbara kaže: Pogledaj post
Bosch solid 2000b kao kod tome regulator primarnog zraka ima na poklopcu spremista drva ili ti lozista, sekundarni na donjim vratima za potpalu a tercijarni na boku kotla.
Samson upravlja samo primarnim dok ova dva ostala rucno stimas po potrebi. Jedino rjesenje ti je zugberenzer ili regulator vuce dimnjaka. Dp na tom kotlu mozes skinuti do neke granice i sve ispod je samo problem.
Bosch 2000b je poznat po svojoj osjetljivosti na slabu vucu dimnjaka jer treba mu fin cug kako bi dim prosao kroz ona tri kanala do dimnjace. Stavljati neku pregradu da to usporis je malo opasno zbog monoksida

Poslano sa mog GT-I9301I koristeći Tapatalk
To je jasno kako radi, u uputama o tom tipu 32D ima par redaka a za sve druge modele puno toga i na svim modelima je označen donji zrak kao primarni.

Isto tako upute o stupanju djelovanja

Sve u svemu zaključak da to i nije tako dobar kotao o kojem sam ovdje pročitao puno i za i protiv.
pzec is offline  
Old 12.12.2017., 08:10   #1398
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Na privatnim porukama je bilo pitanja oko sušenja drva pa da sad ne bih odgovarao pojedinačno evo malo štiva...........
Da li tko suši drva vakumiranjem?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 12.12.2017., 11:26   #1399
mislis kao u onim cilindrima u pilanama.
bila bi skuplja pita neg tepsija sto se kod nas kaze
danbara is offline  
Old 12.12.2017., 16:45   #1400
Quote:
pzec kaže: Pogledaj post
To je jasno kako radi, u uputama o tom tipu 32D ima par redaka a za sve druge modele puno toga i na svim modelima je označen donji zrak kao primarni.
]
Sve u svemu zaključak da to i nije tako dobar kotao o kojem sam ovdje pročitao puno i za i protiv.
Kaj mu fali po tebi ?? Mane i vrline , da čujem !
wrba42 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:19.