Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2017., 15:15   #1201
Quote:
woobie kaže: Pogledaj post
Da nesto utvrdimo. Fine tune krivulje MOZE biti bilo sto. Paraleni pomaka, progersivni pomak, samo za odredjeni temp range itd... BILO STO.
teško. nemaš tako napredni regulator, on poznaje samo kompletnu krivulju
paraleni pomak je još uvijek ista krivulja
on priča o auomatksom postavljanju nove krivulje

Quote:
woobie kaže: Pogledaj post
Ako ti mislis da je to samo pomak sa 1.4 na 1.3 (ili neki drugi stupanj) je u redu i vjerojatno stvarno je samo to. No ne mora biti.
99,9% je samo takav pomak
Quote:
woobie kaže: Pogledaj post
Kod mene se nigdje ne vidi koju i kakvu krivulju je postavio. Ona koju ja postavim ta i ostaje - mozda imam krivi mod ukljucen.
Pa ta nova krivulja bi morala biti upisana automatski na onom mjestu gdje je ti inače upisuješ. Kod mene kad aktiviram tu opciju, uključi s eneki uskličnik na displayu da se zna da je aktivirana, kad završi uskličnik nestane i upisana je nova krivulja u odgoarajući parametar. simply as that
Quote:
woobie kaže: Pogledaj post
Na hr verziji je pisalo da moze modularno i thermostat. Btw, na eng. verziji modovi su thermostatic i thermostat i pise da su jako slicni. Rekao bi da moze u oba moda radit adaptivna krivulja - probat cu i to provjeriti promjenom na thermostat mod.
da, u hr verziji piše da može kroz oba moda u engl. damože samo u termostat modu. tko će ga znati, probaj

jedina razlika izmeđa ta dva moda je što u termostat modu, ako ti sobna pređe zadanu za 3/16 K(?!?) ti isključi grijanje (pumpu) i ponovo uključi kad padne za 2/16 K. dakle u tom modu dozvoljava da se sobna temp kreće u tom nekom radijusu oko zadane time spriječava pregirjavanje prostora (s tim ti nemaš problema )
Quote:
woobie kaže: Pogledaj post
Maks i min temperature zagrijavanja su 15C i 75C.
to čitaš iz regulatora vrijednosti, ili sa samog bojlera?

provjeri još, ako već nisi, vrijednost max temp polaznog voda u regulatoru
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 15:45   #1202
Nova krivulja nije upisana. Da je, ne bi bilo dvojbe sto se desava. Moram probati thermostat mod. Mozda ce se tako sama promjeniti. Dosad nije.
Thermostat mod pise da gasi heating circuit - nisam siguran i nemoj me napasti da to znaci da gasi samo pumpu. Meni to zvuci kao da prestaje grijanje kompletno.
Temperature voda sam gledao na bojleru.
woobie is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 16:06   #1203
pa ak se gasi pumpa, gasi se i grijanje.....
šta će toplinu tjerat u krug po kući ak se pumpa ugasi?

ugašena pumpa, nema grijanja
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 16:36   #1204
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
pa ak se gasi pumpa, gasi se i grijanje.....
šta će toplinu tjerat u krug po kući ak se pumpa ugasi?

ugašena pumpa, nema grijanja
koliko znam, za kolanje tople vode pumpa nije automatski nuzna ali pomaze.
woobie is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 17:21   #1205
Ima li smisla danas stavljati termostate po sobama, ili se grijati samo na krvulju i eventualno 1 termostat?
Znam da je tema većbila otvarana puno puta na forumu, ali danas bio majstor i pogledao strojarski projekt za kuću koju planiramo, pa kaže on bi stavio svugdje termostate.

Kuća će inace biti vrlo dobro izlirana, po proracunu oko 30kwh/m2a.

1) da li ima smisla drzati nekoristene sobe na nižoj temperaturi u takvoj kući?
2) ako da, da li se to može postići samo sa zavrtanjem ventila onih za protok u kutiji razvodnoj?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 08:19   #1206
Dakle jucer sam stavio termostat mod, krivulja 1,5 kao i prekjucer, adaptivna krivulja upaljena, predgrijanje do max 30min. Nocna 17,5C, dnevna 20C. Narihtano grijanje ujutro da se pali u 6:20 (plus predgrijanje do 30min). Dizem se u 7:10, u predsoblju gdje je termostat temperatura 19. U sobi na katu 17,5C u kupaoni na katu 20,3C, spavacu nisu gledao jer nisam htio palit svjetlo i budit zenu.

Sa tom adaptivnom krivljom se ama bas nista nije pomaklo. Grijanje je najjadnije do sada a vanjska jutaranja temperatura 7C. Predgrijavanje je isto kita labudova. Vratio sam na modularno ali mislim da ce ici samo prema vanjskom senzoru. Iskreno se nadam da ce barem u tim nekim modovima krivulja biti dostatna bez obzira na pricu da je 1,5 previsoka kod mene ocito to nije tako.
woobie is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 08:27   #1207
ako je novogradnja, trošak grijanja neće biti velik pa ni ušteda ne može biti velika

tak da se sve zapravo svodi na komfor, da li želiš u svim sobama ist temp ili recimo spavaćoj želiš nižu

s druge strane, ako je novogradnja, južna orijentacija, stalene površine itd...zašto ne iskoristiti toplinske dobitke. Zašto da grije po sobama ako iskorištavaš takve toplinske dobitke.

nedostatak samo jednog centralnog termostata je što se regulacija ravna samo po toj prostoriji, a u ostalim šta bude bude, ovisno o sistemu, dimenzioniranju radijatora i balansiranju sustava

koliko ćeš imati radijatora? u konačnici nije to veliki trošak a negdje ti termostati, recimo u kupaonici, ni ne trebaju

ja bi ih stavio, kud sve tu i tih hiljadu kuna ili koliko već, pa aktivno ih koristio ili ne
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 08:02   #1208
Edgar, sve stoji.
Kuća nije još ni gradnja, na papiru je, samo pokušavam nekako optimizirati
Južna orjentacija, staklene površine na jugu.

Međutim, razmišljanje mi je sljedeće, kao i za sve u životu.. Pokušavam minimizirati sve ono na što ja aktivno moram misliti. Pošto je u planu i ventilacija sa rekuperatorom, mislim da neće biti nikakav problem da je i u sobama 22 po noći, jer zrak će uvijek biti svjež.

Ono što me zanima za termostate, koju prednost oni imaju nad samim tim ventilima u razvodnoj kutiji?

Zamislimo scenarij:
- na centralnom termostatu je naređeno 22, i krivulja je nađena odgovarajuća, sve šljaka super.

Da li ima nešto što me prijeci a za cega neznam, da bih jednostavno mogao malo zavrnuti ventile u razvodnoj kutiji za sobe gdje eventualno bih htio malko hladnije, a nije mi bitno da baš želim da bude u stupanj temperatura tocna?

Ili, npr, ako će južne sobe biti toplije, idem od sobe do sobe, stavim obicni zivin termometar, pa zavrnem malo. Pa sutradan vidim kolika je temperatura i korigiram dok ne dođem do željene. Pošto bi gubitak , nekako razmišljam, trebao biti linearan, to bi onda trebalo raditi pri cijelom rasponu vanjskih temperatura?

Nije uopće stvar u novcu za termostate, na cijenu kuće to je ništa, a sve drugo sam "optimizirao", već u dugorocnoj jednostavnosti za korištenje i samu instalaciju.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 13:06   #1209
pričamo o termostatskim ventilima na radijatorima?

kao što kaže sam naziv, oni su temoperaturno upravljani. namjestiš ventil na neki broj koji odgovara nekoj temp (piše u uputama), i on će zatvoriti ili otovriti grijanje za taj radijator ovisno o sobnoj temp. to je cijela mudrost.

kako misliš izvesti temperaturno upravljanje po sobnim temp sa ventilima u centralnom razvodnom ormariću baš ne kužim. odakle da oni znaju koja je temp u kojoj prostoriji kad su u centralnom razvodnom ormaru?

ako na radijator staviš obični ventil, ako ga malo zavrneš, on će grijati i dalje, samo malo manje. temrosttski će zatvoriti skroz. Zašto razmišljati o tome svaki dan za sve sobe, koliko god ih već budeš imao, kad to može ići ajmo reći automatski?

nedostataci termostatskih ventila po meni su:

- u pravilu su neprecizni, fulaju po 1-2C; čast izuzecima
- ako sustav nije ispravno balansiran, ili nemaš pametnu pumpu centralnog tipa alpha 2(ili 3 nova verzija) koja automatski regulira protok, imat ćeš buku u instalaciji

- ako budeš grijao po nekom centralnom termostatu koji će biti po logici stvari u nekoj centralanoj prostoriji tipa dnevni boravak i ako budeš grijao uz krivulju, jednom kad termostatski ventili zatvore po drugim prostorijama i temp u njima padne pa se ponovo otvore, teško i sporo ide ponovno zagrijavanje istih, jer se grijanje ravna po centrlanom termostatu koji nalaže regulatoru da smanji polaz jer je temp u dnevnom dostignuta i treba je samo održavati; s tako smanjenim polazom teško je dići temp po sobama za 1-2C; naravno taj problem je manje izražen u dobro izoliranim objektima

- nekakvo solumnsko rješenje je grijanje po krivulji isključivo po vanjskoj temp, bez centralnog termostata, s dovoljno visokim polazom da može dići temp po sobama, termostatski ventili u svim sobama osim u kupaoni (negdje nešto mora stalno biti otvoreno) a temp u dnevnom boravku isto reguliraš sa termo ventilom. viši polaz znači veću krivulju što znači veću potrošnju, samo radi toga da sustav bude sposoban dići temp u ostalim sobama kada se termo ventili otvore.

- svaki regulator ima na sebi sve tri opcije - isključivo po vanjskoj temp, vanjska temp sa sobnim osjetnikom (moja preporuka) ili klasično sobno on off grijanje. tako da to lako promijeniš i vidiš šta ti paše. jedino je upitno da li staviti i temro ventile u dnevni boravak gdi je centralno termostat, jer ak će grijati u kombinaciji vanjska temp plus sobni osjetnik onda ti ne trebaju, ali dobro ta dva recimo ventila (ak ćeš imati dva radijatora u dnevnom) su trošak ili ušteda kak već gledaš od 200-300 kuna, nije za vola ubiti
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 06:05   #1210
Edgar, hvala ti na svim informacijama, moram ih probaviti i dalje istraživati.

međutim, bit ću dosadan još malo, jer sigurno nisam odmah skužio sve što si htio reći.

Quote:
kako misliš izvesti temperaturno upravljanje po sobnim temp sa ventilima u centralnom razvodnom ormariću baš ne kužim. odakle da oni znaju koja je temp u kojoj prostoriji kad su u centralnom razvodnom ormaru?
Pa cisto sa ogranicenjem protoka? Ako malo više zavrnem, manje vode prolazi kroz krug, manje topline dolazi u sobu? Ako treba više, odvrnem malo više? A temepraturu mjerim sa nekim obicnim termometrom, ako zelim naštimati određenu, pa kad ju dostignem, to je to?


Naime, u roditeljskoj kući, koja je rađena samim krajem 90-ih, takav je sistem.
Kuća je izolirana izvana, ali nije krov, tako da su sobe gore hladnije nego dnevni recimo. Onda smo u sobama odvrnuli te ventile u kutiji, a dolje su manje odvrnuti bili. I kad smo te prve godine došli do neke ravnoteže, to je bilo to.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 08:29   #1211
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post

Pa cisto sa ogranicenjem protoka? Ako malo više zavrnem, manje vode prolazi kroz krug, manje topline dolazi u sobu? Ako treba više, odvrnem malo više? A temepraturu mjerim sa nekim obicnim termometrom, ako zelim naštimati određenu, pa kad ju dostignem, to je to?
ti baš stvarno želiš trčati u krug po kući svaki dan i riktati protoke?

Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Naime, u roditeljskoj kući, koja je rađena samim krajem 90-ih, takav je sistem.
Kuća je izolirana izvana, ali nije krov, tako da su sobe gore hladnije nego dnevni recimo. Onda smo u sobama odvrnuli te ventile u kutiji, a dolje su manje odvrnuti bili. I kad smo te prve godine došli do neke ravnoteže, to je bilo to.
uvijek valja prvo ukloniti uzroke, o onda rješavati posljedice
ti pričaš o rješavanju posljedica

kod tvojih roditelja krivo su dimenzinorani radijatori na katu; toga kod tebe u novogradnji sa strojarskim projetktom valjda neće biti?
da su kod tvojih roditelja uzeti u startu u obzir veći toplinski gubici na katu, stavili bi se veći radijatori, jel tak?
zapravo, sigurno je riječ o naknadnoj izolaciji izvana, pa su radijatori u prizemlju postali predimenzionirani, o oni na katu s obzirom na manje potrebe u prizemlju više nisu bili dovoljni jer je u prizemlju termostat?
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 14:31   #1212
Da vas samo malo prekinem....trebam nabaviti novi termostat, ima stari kombi bojler vaillant VU soe 280/3-5 sa 120LPTV tanka, mislio sam uzeti VRT250 no kako je on oko 400 kn gledam dal mogu nešto pametnije od toga možda recimo
https://www.chipoteka.hr/kategorija/...cni-termostati

ili mi mozete preporučiti nešto s beya...recimo da sam se spreman igrati sa dodatnim senzorima temp po sobama i slično ako se može pristupiti s kakvog moba i wifija i sličnog

fala

D
__________________
Fotomajstor blog - Održavanje i označavanje baterija
DNx is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 14:34   #1213
Ako se ne varam Vaillant komunicira sa vlastitom ebus sabirnicom pa trebaju njegovi kontroleri. Mislim da sam vidio calormatic 470 na njuskalu za 600kn potpuno novi. No da li ti je to potrebno nemam pojma...

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
__________________
Na ignore: nitko jer ne guram glavu u pijesak
Blowing up balloons since 2020!
woobie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 14:48   #1214
misliš da se to odnosi i na ovaj moj iz 2005...sad je neki pokvareni termostat spojen, nije vaillantov :-/
__________________
Fotomajstor blog - Održavanje i označavanje baterija
DNx is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 14:53   #1215
Quote:
DNx kaže: Pogledaj post
misliš da se to odnosi i na ovaj moj iz 2005...sad je neki pokvareni termostat spojen, nije vaillantov :-/
na takvom sličnom bez PVT tanka je bio onaj stari vrt30 ili koji već...doslovno on/off

D
__________________
Fotomajstor blog - Održavanje i označavanje baterija
DNx is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 15:31   #1216
Quote:
DNx kaže: Pogledaj post
misliš da se to odnosi i na ovaj moj iz 2005...sad je neki pokvareni termostat spojen, nije vaillantov :-/
Ako je tako, onda mozda Nestov pametni termostat?
woobie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 18:11   #1217
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
ti baš stvarno želiš trčati u krug po kući svaki dan i riktati protoke?
Ma ne svaki dan, nego jednom kad se pusti sve u pogon, naštimati i ostaviti da radi dok se kuća ne sruši.
Mislim, to bi bilo idealno



Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
uvijek valja prvo ukloniti uzroke, o onda rješavati posljedice
ti pričaš o rješavanju posljedica
Gle, ne znam, zato i pitam. Ali na tu ideju nisam sam došao, nego sam takve savjete viđao na njemackom haustechnikdialog forumu.
Na dosta mjesta tamo sam vidio da je nekakav savjet, ako je kuća vrlo dobro izolirana, da je najbolje samo preko krivulje.
Mislim, ušteda mi nikako u ovom slucaju ne igra nikakvu ulogu. Niti je mogu ostvariti na kući gdje će se trošiti možda 5000kwh godišnje, vjerojatno i manje. Da zelim bas uštedu, stavio bih sve na klime. Ali žena neda. Ali to je druga prica

Znaci zapravo cilj je da u cijeloj kući bude recimo 22. Ili 20, ili 15, nebitno.
Jedino zbog solarnih dobitaka me zanima da li trebam nekakav mehanizam kontrole da "ujednacim" juznu i sjevernu stranu kuce.

Pod razvodnu kutiju mislim razvodnu kutiju za podno grijanje. Ne znam kakavi su to ventili, uvijek sam mislio da je to samo za protok, jer termostata nema u svakoj sobi, samo 1. A u sobama smo onda recimo gore odvrnuli malo da više grije i to je onda bilo to. Nije se konstantno letalo.

A i stari sada kako jos uvijek radi vani na baušteli u CH, kaže da tamo slabo viđa da se ide na termostate, većinom na te vanjske osjetilnike.

Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
kod tvojih roditelja krivo su dimenzinorani radijatori na katu; toga kod tebe u novogradnji sa strojarskim projetktom valjda neće biti?
da su kod tvojih roditelja uzeti u startu u obzir veći toplinski gubici na katu, stavili bi se veći radijatori, jel tak?
Nema radijatora, sve je podno. I svakako da je krivo dimenzionirano, to je u cijeloj kuci krivo dimenzionirano. Kada je majstor, prvi kojeg smo nasli da nesto zna, dosao, izracunao je da fali cca 400m cijevi u cijeloj kuci. Fali i dolje.

Nemoj mi strojara spominjati... Strojarski ima. I sad dode majstor mi zamjeniti pumpu kombi bojlera gdje sad zivim, i pokazem mu strojarski i kaze premalo je cijevi i krugovi su predugaci. Kaze treba do max 70m, a ovdje ih ima i 110.

Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
zapravo, sigurno je riječ o naknadnoj izolaciji izvana, pa su radijatori u prizemlju postali predimenzionirani, o oni na katu s obzirom na manje potrebe u prizemlju više nisu bili dovoljni jer je u prizemlju termostat?
Pa islim.. Kuća je sagrađena i useljena 1999, fasada je stavljana 2001. Nije se godinama tu zivjelo neizolirano, 1 1/2 zima.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 19:11   #1218
Quote:
woobie kaže: Pogledaj post
Ako je tako, onda mozda Nestov pametni termostat?
A di si nesta nasao, ima i zanimljivoiih rjesenja za 300usd, trazim nesto do 500kn a da se mogu igrat

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
__________________
Fotomajstor blog - Održavanje i označavanje baterija
DNx is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 19:33   #1219
Pa dobro ako ima, nisam znao da je Nest bezveze niti da ti je limit do 500kn. Ne znam sto ces pametno kupit za 500kn. Koja su uopce tvoja ocekivanja?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
__________________
Na ignore: nitko jer ne guram glavu u pijesak
Blowing up balloons since 2020!
woobie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 20:26   #1220
Limit je 500kn recimo, ocekivanja su programibilnost dnevnog rada, a ako se moze dobiti nekaj na wifi uz app zasto ne i to. Dakle, kupim klasiku vrt250 i sve poznato ili netko zna za nekaj zgodnije s beja ili chipoteke i slično. Zato pitam, vidim da su ljudi kupovali kineze sa beja, pa me zanima jel im to radilo sve kak spasa i isplati li se tako nesto mozda.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
__________________
Fotomajstor blog - Održavanje i označavanje baterija
DNx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:35.