Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2007., 13:33   #1
Kako je raditi u ministarstvima?

vjerujem da među forumašima ima onih koji rade u nekom od ministarstava, pa me zanima:
kakve su plaće ministra, pomoćnika ministra, savjetnika i ostalih koji tamo rade...

koji je opis poslova ministra, pomoćnika ministra, savjetnika i ostalih koji tamo rade...

koje je radno vrijeme ministra, pomoćnika ministra, savjetnika i ostalih koji tamo rade...

koje su pogodnosti ministra, pomoćnika ministra, savjetnika i ostalih koji tamo rade...

te koje su lošije strane zaposlenja u ministarstvima...
biciklist is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2007., 13:43   #2
Pa sve ti manje-više piše u Narodnim novinama, uključivo i svi koeficijenti plaća, od čistačice do ministra.

Pogledaj propise o državnim dužnosnicima i koeficijentima plaća u javnim službama.

Ako ćeš financijski - ne isplati se, posebno za VSS. Plaća savjetnika je ispod 5000 kuna, načelnik sa cijelim odjelom će imati nešto preko 7.000, a 8.000 su ti već posebni položaji tipa savjetnik predsjednika Vlade.

Pomoćnici imaju oko 10.500, državni tajnici 12.500, ministri 16.000, premijer 18.500, el presidente 21.000. Tek razina državnog tajnika i više ima pravo na službeni automobil sa vozačem, ali zato radno vrijeme praktično i nemaju - putovanja, otvaranja, vikendi po terenu i sl.

Uglavnom, ako ćeš po plaći i povlasticama, neki osrednji direktor u Zagrebu ima dosta više toga. Državna služba nije nigdje dobro plaćena, a kod nas je stručna razina (savjetnici, viši savjetnici i jako potplaćena). Skoro ne možeš naći stručne ljude nekih potrebnih zanimanja. Ima ministarstava gdje je npr. pola inspektorskih mjesta prazno, ljudima s desetak godina staža i stručnim ispitom se ne ide po terenu i hvata mafijaše za 6.500 kuna.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2007., 14:03   #3
thx
biciklist is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 14:03   #4
bjež glavom bez obzira

uz to kaj su plaće mizerne, odnos između službenika je katastrofalan, jako se osjeti jaz srednje i vss,

ma preporučam
__________________
to sam samo ja
iva2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 15:16   #5
[QUOTE=iva2110;11627581]
odnos između službenika je katastrofalan, jako se osjeti jaz srednje i vss,

QUOTE]


a tko je jalan na koga? VSS na SSS? ili SSS na VSS?
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 16:31   #6
nema pravila, ali je fakat veliki
__________________
to sam samo ja
iva2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 20:01   #7
ministarstvo kulture

Bok ljudi!

Ima li netko iskustva s radom u Ministarstvu kulture, posebice u međunarodnoj kulturnoj suradnji? Što je opis posla i kakva je atmosfera tamo?

Hvala!
SanjaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 20:31   #8
Quote:
iva2110 kaže: Pogledaj post
nema pravila, ali je fakat veliki
pa ako VSS ima 5 somova a SSS 3 i pol... mislim da je jaz ne baš velik...obadvoje su u teškoj banani
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2007., 10:05   #9
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
pa ako VSS ima 5 somova a SSS 3 i pol... mislim da je jaz ne baš velik...obadvoje su u teškoj banani
smanji svima za soma, i evo kak je radit u ministarstvima
__________________
to sam samo ja
iva2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2007., 10:27   #10
to je lijep poslić,siguran,uhodan,redovna plaća.San snova za mnoge.
La Havre is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2007., 10:38   #11
Quote:
La Havre kaže: Pogledaj post
to je lijep poslić,siguran,uhodan,redovna plaća.San snova za mnoge.
Zanimljivo kako je rad u državnoj službi uglavnom san za one koji tamo nisu...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2007., 10:48   #12
Trava je uvijek zelenija kod susjeda

Prijatelj mi radi u jednom ministarstvu. Tvrdi da je situacija u državnoj upravi loša što se tiče love ali sasvim solidna što se tiče napredovanja ako čovjek želi raditi. Jer ima puno šalabajzera ko, pa onaj tko zna i hoće raditi dosta brzo odskoči. Najgore razdoblje navodno je prvih par godina. Tko u to vrijeme otrpi manju plaću i mentalitet državne uprave, kasnije ima (odnosno može imati) normalan posao uz prosječnu plaću. Pa tko voli...
Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 19:34   #13
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Zanimljivo kako je rad u državnoj službi uglavnom san za one koji tamo nisu...

živa istina!
ko god radi kod privatnika misli da je državna služba mrak, ali je daleko od toga.
a kaj se tiče napredovanja,ma svakaj se događa
__________________
to sam samo ja
iva2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 20:00   #14
Quote:
iva2110 kaže: Pogledaj post
živa istina!
ko god radi kod privatnika misli da je državna služba mrak, ali je daleko od toga.
a kaj se tiče napredovanja,ma svakaj se događa
Čuješ, vjerujem da je nekome tko je SSS zaista bolja državna služba s 3.500 kn nego trgovina s 3.200 ili neko tajničko mjesto za 3.700.

Ali, tko je VSS, treba ga stavit negdje gdje se priprema PZE zakon, pa da vidi kako je to kada radna grupa radi do 22:30. I sve to za bajnih 4500 savjetničkih kuna.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 10:42   #15
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Čuješ, vjerujem da je nekome tko je SSS zaista bolja državna služba s 3.500 kn nego trgovina s 3.200 ili neko tajničko mjesto za 3.700.

Ali, tko je VSS, treba ga stavit negdje gdje se priprema PZE zakon, pa da vidi kako je to kada radna grupa radi do 22:30. I sve to za bajnih 4500 savjetničkih kuna.
Bok Vojki, daj mi molim te reci da li imaš kakvih saznanja o tome kakva je situacija s vježbenicima u ministarstvu zdravstva? Prijavila sam se na natječaj u odjel stručne i tehničke pomoći za EU....kakvi su uvjeti rada, plaće.....Unaprijed zahvaljujem.Inače, čitam tvoje postove i zaista su sjajni.
amarikina01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 11:07   #16
Ufff, offtopic... ali ovu asocijaciju ne mogu prešutjeti...

I meni je Vojky zakon!

Onak... tip kojeg bih si rado uzela za doma.
__________________
Za uspjeh u životu često je bitnije imati jednog dobrog neprijatelja, nego mnoštvo prijatelja.
Monique.Katoque is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 12:14   #17
Quote:
amarikina01 kaže: Pogledaj post
Bok Vojki, daj mi molim te reci da li imaš kakvih saznanja o tome kakva je situacija s vježbenicima u ministarstvu zdravstva? Prijavila sam se na natječaj u odjel stručne i tehničke pomoći za EU....kakvi su uvjeti rada, plaće.....Unaprijed zahvaljujem.Inače, čitam tvoje postove i zaista su sjajni.
Ovako, oko državne službe moraš znati nekoliko stvari:

a) Plaće su loše za VSS. Dobro, kao pripravnika će te iskoristiti bilo gdje, pa ovdje 3500 kn u biti i nije malo, stisneš se nekako, još nisi u nekom dobu kada dižeš kredit za stan i sl. Problem je što si za par godina na 4500, a u nekoj npr. banci bi bila na 7000 + kredit za stan u 2% kamate.

b) Što si bliže oltaru, više se radi. Najbolje je biti u izdvojenom uredu na Lastovu ili u Gunji - ista plaća, manje posla i manji troškovi. Najgore je blizu kabinetu ministra (jer ministar dođe s puta u 17 sati i moraš ga pripremiti za koordinaciju naredni dan) ili u Vladi koja radi do 19 sati svaki dan (što uredno vidiš po satima kada su slali faxeve s materijalima). No, opet - u tim centrlanim tijelima se daleko najviše nauči i zaista koji put možeš kreirate neke stvari, nije dosadno.

c) Ministarstva su velika. Najviše ovisi o neposrednom šefu, a njih je svakakvih, ima i nesposobnih idiota, ima i kvalitetnih ljudi koji će se potruditi da nešto naučiš i boriti se da ti se plati koji prekovremeni, da uredno dobiješ sve dnevnice i sl.

d) Ovi dijelovi za EU integracije su danas dosta bitni, pa ih uglavnom vode ljudi koji su iznad prosjeka državne službe. Još ako uključuju rad s Briselom i nešto putovanja, super. Brisel je lijep grad, a ima se i štogod naučiti. Inače, pokazati će ti jednu od zgrada birokracije EU gdje su troškovi prepravki (izbacivanje azbesta iz konstrukcije) 10x veći nego što je planirano, pa ćeš shvatiti da nespososbnost i kurupcija nisu samo naš izum.

e) Raditi ćeš najvjerojatnije na Ksaveru, pa ti ne ginu svakodnevne gužve za do posla, jedna od najgorih lokacija za nešto radit. Ima dvije birtije, jedan mini-market, ljeti su birtije u hladu pa je taman za siestu, ipak si u državnoj službi.

Eto, koliko mi ovako na brzinu pada na pamet...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 14:17   #18
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ovako, oko državne službe moraš znati nekoliko stvari:
HVALA TI PUNO NA ODGOVORU, STVARNO JE ŽALOSNO DA VSS IMA TOLIKO JADNE PLAĆE, ČAK NIŽE I OD POŠARICA NA ŠALTERU, AL ZASAD NEMAM IZBORA.
amarikina01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 14:38   #19
Quote:
amarikina01 kaže: Pogledaj post
HVALA TI PUNO NA ODGOVORU, STVARNO JE ŽALOSNO DA VSS IMA TOLIKO JADNE PLAĆE, ČAK NIŽE I OD POŠARICA NA ŠALTERU, AL ZASAD NEMAM IZBORA.
A čuješ, nigdje državna služba nema velike plaće, ali ove naše su premale. Najveće službeničke plaće, tj. posebni položaji tipa savjetnik ministra ili čak savjetnik predsjednika Vlade jedna dosežu 8.000 kn, a sada to usporedi s nekim savjetnicima uprava firmi. A ovo su ljudi koji doslovno upravljaju cijelom državom.

Evo, nedavno mi poznanik rekao da je napustio MVP i otišao u privatnu firmu. VSS, staž, odgovaran posao (pregovaranje s EU), plaća jedva 6000. A treba ti 2000 samo za obleku mjesečno za takvo mjesto..

P.S. Nemoj pisati cijeli post s caps-lock, protivno je pravilima!
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 15:26   #20
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
A čuješ, nigdje državna služba nema velike plaće, ali ove naše su premale. Najveće službeničke plaće, tj. posebni položaji tipa savjetnik ministra ili čak savjetnik predsjednika Vlade jedna dosežu 8.000 kn, a sada to usporedi s nekim savjetnicima uprava firmi. A ovo su ljudi koji doslovno upravljaju cijelom državom.

Evo, nedavno mi poznanik rekao da je napustio MVP i otišao u privatnu firmu. VSS, staž, odgovaran posao (pregovaranje s EU), plaća jedva 6000. A treba ti 2000 samo za obleku mjesečno za takvo mjesto..

P.S. Nemoj pisati cijeli post s caps-lock, protivno je pravilima!
Vidiš, nekom kad kažeš da radiš npr.u bilo kojem ministarstvu, posebice u MVP-u, svi misle vauuuu, a kad im kažeš kolike su plaće, u čudu te gledaju jer su svi uvjereni da imaš bar 15-20 tisuća....smiješno
amarikina01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:17.