Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2008., 12:06   #41
Inteligentna instalacija-pametna kuća

Pozdrav,
planiram iduće godine graditi kuću otprilike 10×9 m : prizemlje,kat potkrovlje.

Vidio sam da se dosta spominje u zadnje vrijeme inteligentna instalacija pa ...

Želim imati neki centralni uređaj tako da iz dnevne sobe mogu upravljati rasvjetom, roletama,mogućnost programiranja nekih scena, neku kameru da vidim što mi djete radi u svojoj sobi, kameru kad mi neko zvoni na vratima da mi se pojavi na TV i tako slične stvari.

Među ostalom , bio sam na jednoj prezentaciji u Elmah-u u Svetoj Nedelji gdje oni za razliku od ostalih koji koriste EIB/KNX protokol, koji je jedini priznat protokol u europi i svijetu (tako kažu) a u tom KNX mogu uzeti komponente od više proizvođača, nisam vezan za jednog što mislim da je odlična stvar jer mi daje mogućnost večeg izbora...

Zatražio sam od njih ponudu ,a kad usporedim nekoliko ponuda stavit ću svoje mišljenje na post.


Zanimaju me vaša iskustva s inteligentim kućama.

Pozdrav
Dertenk is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 29.10.2008., 12:54   #42
S tim instalacijama za 'pametnu' kuću se može jako zaigrati pa ispadne da je investicija dosta ozbiljna, a da ništa posebno ne dobiješ što već imaš s pojedinačnim rješenjima za neke funkcije. Par scena s raznim svjetlima u dnevnom boravku je OK, ali za to i ne treba instalacija za pametnu kuću. Moj je savjet ići na minimalnu komplikaciju i pojedinačna rješenja za funkcije koje stvarno trebaju jer tako ispadne dosta jeftinije.
mrzli is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 10:09   #43
Pozdrav svima!

I ja imam planove ugraditi inteligentnu instalaciju u kuću pa sam se malo raspitivao i obilazio.
Bio sam također u nekoj firmi u Svetoj Nedelji vjerojatno je to Elmah o kojem je pisao dertenk i na prezentaciji u Smatcomu i vidio sam Domintellov sustav...

Smatcomov sustav me na prvi pogled očarao svojim softwareom koji je prekrasan, ali pozadina sistema mi se baš nesviđa...

Prvenstveno sam tražio po netu X10 i oko toga se interesirao pa mi se onda najviše sviđala prezentacija u ELMAH-u (valjda se tako zove firma) na kojoj sam se upoznao sa KNX-om (europski X10), prednost vidim u tome što nemaju neki centralni upravljački modul tipa PLC.... nego svaka komponenta sustava ima "svoju pamet", sve komponente nemoraju biti smještene u razvodnom ormaru i do svake komponente (ako sam dobro shvatio) im ide samo 1 tlf parica za komunikaciju i naravno ono isto što je dertenk spomenuo (a i to sam malo pogledao po netu) ima more proizvođaća tih komponenti pa čak se moduli ugrađuju i u frižidere, perilice ...

Pa ako neko ima možda ugrađen taj KNX u kuću bio bih mu zahvalan da me malo savjetuje i da napiše svoje dojmove...
hiroc13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 07:53   #44
[QUOTE=McGrubi;11896236]zar ne postoji sms-paljenje centralnog grijanja ?
pa ima i friđ koji ti pošalje poruku da fali mlijeka i sl.


..btw..
ako nekoga zanima, ja bih prodao taj uređaj za telefonsko i SMS upravljanje Vaillant sistemom grijanja...

..novo, nikad ugrađeno, u kutiji zapakirano

..naime, u fazi gradnje i mene su pucale svakakve ideje, a sad jednostavno kad sam uselio, vidim da to jednostavno nije potrebno mojoj obitelji, pa nismo ni ugrađivali...

..ali ako netko treba, prodat ću to, dakako ispod cijene novog uređaja..

ako nekoga bude zanimalo neka se javi na PM pa mžemo detaljnije

lp
damir
damir9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2008., 12:21   #45
Pozdrav, kao što sam i obećao evo ponude od Elmah-a

Uključeno je:
1. IQ centar-multimedijalno računalo
2. pali/gasi na 15 mjesta
3. Dimanje- dva odvojena strujna kruga
4. Meterološka stanica
5. Upravljanje 8 roleta
6. Centralna konzola sa LCD ekranom.
7. Kamera na ulaznim vratima

U cijenu je uključen i razvodni ormar osigurači,programiranje...nisu jedino uključeni kablovi


CIJENA: 52 029 KN + PDV.


Pozdrav
Dertenk is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 22:47   #46
Sviđa mi se ova tema ali šteta što nitko nije nešto ozbiljno napisao pa se nadam da će nakon ovog posta doći i do ozbiljnijih percepcija pametne kuće jer taj pojam nije vezan samo za "kuću" nego za kompletan sustav u i oko kuće tj.
Struja-Voda-Grijanje-Klimatizacija-Ventilacija-Otpadne tvari-.....itd. sve skupa i zajedno .
__________________
SNOW_WHITE Prevuci mišem preko potpisa
glupko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 21:29   #47
Quote:
glupko kaže: Pogledaj post
Sviđa mi se ova tema ali šteta što nitko nije nešto ozbiljno napisao pa se nadam da će nakon ovog posta doći i do ozbiljnijih percepcija pametne kuće jer taj pojam nije vezan samo za "kuću" nego za kompletan sustav u i oko kuće tj.
Struja-Voda-Grijanje-Klimatizacija-Ventilacija-Otpadne tvari-.....itd. sve skupa i zajedno .


kj
ksosta21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 21:42   #48
Quote:
ksosta21 kaže: Pogledaj post
kj
prosti krivi gumb
ovako ja imam komplet za veću kuću za nekih 13,000 kn bez montaže i instalacije ima 34 izlaza raznih snaga od 1A do 25A 8 izlaza za roleta može i više 2 izlaza za dimanje podržava daljinski, senzore vjetra,vlage,teperature,prekidača bez vučenja instalacije.Upravlja rasvijetom ,utičnicama,grijanjem ,hlađenjem,grijačima žljebova,senzora kod poplava radi pomoću tipkala ,daljinskog ,bežičnog prekidača i računala
ksosta21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 21:51   #49
A jel imaš kakvu dokumentaciju ; kako izgleda automatika na šta se kači ....
__________________
SNOW_WHITE Prevuci mišem preko potpisa
glupko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 21:19   #50
Quote:
glupko kaže: Pogledaj post
A jel imaš kakvu dokumentaciju ; kako izgleda automatika na šta se kači ....
ja se bavim time montira se u razvodni ormar imaš komplet koji je već programiran upravljaš tipkalom ili daljinskim a imaš i komplet koji se slaže prema potrebi odnosno veličini kuće on se programira pomoću raćunala procesor,napajanje i nekoliko izlaza košta nekih 7,500 kni svaka nadogradnja izlaza ca.800 do1000 kn a na njemu postoji više izlaza a možeš upravljati svime
ksosta21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 22:58   #51
A Čija je to automatika (proizvođač)?
Jel imate www
__________________
SNOW_WHITE Prevuci mišem preko potpisa
glupko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 21:45   #52
Quote:
glupko kaže: Pogledaj post
A Čija je to automatika (proizvođač)?
Jel imate www
obo beterrman www.obo.hr
ksosta21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 22:06   #53
Pa to sam tražio Jel vi nudite komplet izradu (projekt instalacija ...) ili se samo kačite na postoječe uz eventualne izmjene (da li vi radite te izmjene) , koliko ljudi ti je to tražilo za stan ?
Ja sam u stanu pa me zanima !
A inače sam ovisnik o (perverzijama) automatika ali su svi nedorećeni jedni rade samo puc drug dio instalacije , treći samo instalaciju ....
__________________
SNOW_WHITE Prevuci mišem preko potpisa
glupko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 20:36   #54
Quote:
glupko kaže: Pogledaj post
Pa to sam tražio Jel vi nudite komplet izradu (projekt instalacija ...) ili se samo kačite na postoječe uz eventualne izmjene (da li vi radite te izmjene) , koliko ljudi ti je to tražilo za stan ?
Ja sam u stanu pa me zanima !
A inače sam ovisnik o (perverzijama) automatika ali su svi nedorećeni jedni rade samo puc drug dio instalacije , treći samo instalaciju ....
bok izrađujemo kompletnu instalaciju jake i slabe struje na novo ili staru obnavljamo instaliramo portafone i pametne kuće ubiti sve što se tiće struje
ksosta21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 21:56   #55
Super budi uvjeren da ću ti se javiti čim sredim neke nuspojave
__________________
SNOW_WHITE Prevuci mišem preko potpisa
glupko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 21:32   #56
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
sve nabrojeno ne spada u pojam "pametna kuća" ili sam ja lud?
2 laptopa ili njih 50 češ valjda spojiti wireless lanom a ne se zajebavati sa žicama. Lampice sam vidio na daljinski ali previše koštaju.
Za mene je nešto što spada pod pametna kuća npr. da mi elektronika sama ujutro spusti rolete, po ljeti recimo. Ili da se uključi zalijevanje vrta ili da na jednom ekranu pogledam da li su svi prozori zatvoreni, da s jednog mjesta pustim mjuzu po cijelog kući, da imam više LCD ekrana po zidu i da na svakom piše da u frižideru nema mlijeka ... e to bih ja i mnogo više.
Ja bi u ovo nabrojano ubacio i pokoju seksualnu uslugicu od nekog pametnog gadgeta ali na baterije - za svaki slučaj - da mi ne skuri ono najmilije!
Chess Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 21:42   #57
Quote:
Dertenk kaže: Pogledaj post
Pozdrav, kao što sam i obećao evo ponude od Elmah-a

Uključeno je:
1. IQ centar-multimedijalno računalo
2. pali/gasi na 15 mjesta
3. Dimanje- dva odvojena strujna kruga
4. Meterološka stanica
5. Upravljanje 8 roleta
6. Centralna konzola sa LCD ekranom.
7. Kamera na ulaznim vratima

U cijenu je uključen i razvodni ormar osigurači,programiranje...nisu jedino uključeni kablovi


CIJENA: 52 029 KN + PDV.


Pozdrav
Ne znam puno o tome, ali prva misao nakon što sam vidio cifru bila mi je PLJAČKA. Možda griješim...
Chess Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 15:45   #58
Ovako to jedanput sprogramiraš i to je to on sam upravlja svime u 7,500 kn nije uručunat senzor vijetra i vlage to ti je oko 800 kn po komadu ti trebaš samo tipkala za upravljanjem određene rasvijete ili po želji spuštanje ili dizanje roleta i ostalih trošila možeš sprogramirat da rolete se same dižu u točno vrijeme ili više vremena i koji dan odnosno može simulirati rasvjetu ili rolete koda je netko u kući i može koristiti kao alarm ponavljam cijena je za osnovni uređaj 7,500 kn +senzori i dodatni izlazi od 800 do 1000 kn za veču kuću ti izlazi oko15.000 do 18,000 kn to je samo UREĐAJ SA PROGRAMIRANJEM BEZ KABLOVA Pozdrav
ksosta21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2009., 12:48   #59
Evo da se i ja uključim u raspravu pošto sam upoznat sa problematikom „pametnih kuća“ ,a njihovom instalacijom se bavim godinama. Za početak evo malo informacija.Postoji više protokola za automatizaciju kućanstva. Prvi koji je nastao 1978 zove se X-10, koristi postoječu el.instalaciju.Potrebni filteri šuma i copleri radi faznog pomaka. Drugi po starosti je CEbus, poboljšana verzija X-10 protokola(koristi uparene parice). Radi na principu server mreže. Krajem 90 godina razvijen je LONworks protokol, radi na principu p2p mreže. Primjenjuje se u indusrriji. Najpoznatiji europski protokol KONNEX (KNX) nastao je 1997 godine, a 2006 biva priznati kao prvi međunarodni standard. 2007g. ostvaren prenos KNX protokol putem RF signala. Svima protokolima je jedno zajedničko , a to je sučelje koje nam omogučav upravljanje sistemom (walpleti, daljinski, upravljači, toch screen-i).
Jedan savjet za buduće korisnike. Dobro razmislite što želite „automatizirat“ u vašem domu.
U osnovi sve se svodi na ovo. Želit li upravljati završnim jedinicama koje rade na principu on/off/dimanje (prekidaći, utićnice, itd) vama je potreban daljinski upravljač, želite li još upravljati i jedinicama koje zahtjevaju povratnu informaciju (grijanje-hlađenj, navodnjavanj, alarmi, kamere, itd) vama je potrbna centralna jedinica (windovs ili linuks) sa toch screen-om.
Naravno danas je vaša mašta jedini ograničavajući faktor u cijeloj prići, ali postavlja se pitanje dali sve to vama treba, očete li to sve koristit i koče to sve platiti.
Hajmo sado konkretno.Sisteme koje mi prodajemo i instaliramo rade na principu RF signala(nema štemanja i provlačenjakablova).
Znači potrebno je zamjeniti samo vaše prekidače i utičnice, eventualno dovesti 220V i telefonsku vezu do centralne jedinice. Sistem je modularan i slaže se po željama i potrebama kupca.
Cijene:
-prekidač-dimer(1/2/3)/utićnica 700kn
-RF/IR daljinski upravlač 1000kn
-USB transmiter(upravljanje pametnim domom preko kom/laptopa) 1000kn
-security modul(služi za spajanje alarma) 700kn
-telefonska utičnica(služi za upravljanje sistemom putem interneta i mobitela) 700kn
-centralna upravljačka jedinica sa LCD toch screen-om 5“ 7000kn, 7“ 9000 kn i 10,2“ 11000kn(podržava 3 kamere, 10/100 ethernet, WI-FI, 1 G SD/MMC card)
Nadam da sam barem malo pomogao budućim korisnicima.
kespa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2009., 12:48   #60
Quote:
Chess Master kaže: Pogledaj post
Ne znam puno o tome, ali prva misao nakon što sam vidio cifru bila mi je PLJAČKA. Možda griješim...
Dertenk kaže:
Pozdrav, kao što sam i obećao evo ponude od Elmah-a

Uključeno je:
1. IQ centar-multimedijalno računalo
2. pali/gasi na 15 mjesta
3. Dimanje- dva odvojena strujna kruga
4. Meterološka stanica
5. Upravljanje 8 roleta
6. Centralna konzola sa LCD ekranom.
7. Kamera na ulaznim vratima

U cijenu je uključen i razvodni ormar osigurači,programiranje...nisu jedino uključeni kablovi

CIJENA: 52 029 KN + PDV.

Ovako bi izgledala moja ponuda:
1.1+6 LCD10,2" 11000kn
2.2+3 pali/gasi/dimanje na 15 mjesta 10500kn
3.4 vremenska prognoza na LCD-u putem interneta
4.5 upravljanje 8 roleta 5600kn
5.7 kamera dan/noć antivandal 520TV/linija 1400kn
6. montaža+programiranje+mont.materijal 4000kn
ukupno 32.500kn

Zadnje uređivanje kespa : 06.06.2009. at 12:56. Reason: novi tekst
kespa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:19.