Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2009., 21:49   #21
Quote:
xantippa kaže: Pogledaj post
Ok, dakle, u puno toga se nas dvije i slažemo. Onda su ti mladenci, u čijim svatovima je konobar dijelio koverte, to tako organizirali i mislim da to nije odmah razlog da se kaže da su oni organizirali svatove zbog toga da pokupe lovu (iako znam da takvih isto puno ima). Ovisi kako tko shvati. Često su to i nesporazumi. Ali dobro, neka radi svatko po svome, a i dalje će nekome od svih gostiju nešto biti neobično, smiješno, nepotrebno ili pretjerano. Bože moj, sasvim očekivano!
Ako ćemo ići na to da se radi po običajima, što bih ja trebala napraviti? Dragi i ja nismo iz istog mjesta, nemamo iste običaje?! (Čisto hipotetski i u svrhu rasprave, ja znam što ćemo!)
normalno je da će nekome biti smiješno, pretjerano, nepotrebno, (evo meni prvoj bile smiješne te kuverte, nekima to bilo normalno) 100 ljudi, sto čudi...pa ja ću imati 280 ljudi na svadbi i zadovoljit te sve ljude??? pa da to uspijem odmah mijenjam posao i otvaram agenciju za organiziranje vjenčanja...ma da...nek se ljudi čude...pa lijepo je i to..nek se priča o mojoj svadbi danima pa taman i negativno, al znat će se: ja sam se udala a meni je bitno da meni moja svadba ostane u lijepom sjećanju, a kako će biti drugima nije da se za to previše brinem a što se tiće različitih običaja, kod nas se radi tako da se uglavnom pridržavaju običaja kraja gdje se svadba radi...naravno nekažem da je to pravilo da me nebi krivo shvatili..sve je stvar dogovora mlade i mladoženje
mare18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 11:39   #22
ja sam za to darivanje mladenaca prvi put čula ovdje na forumu, kod nas je običaj da se pokloni ( bilo novac ili mikrovalne i sl.) nose tjedan prije svadbe mladencima, tko ne stigne donese na sam dan vjenčanja, iako je to jako rijetko
meni iskreno ne bi bilo ugodno to darivanje, tj. čitanje koliko je tko dao, nije bitno koliko mi je tko dao, bitno da su tamo sa mnom i srteni radi nas
__________________
20.06.2009.
lavida is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 14:46   #23
Ja uopce ne razumijem o koliko meni stranih pojmova, stvari se prica...koje jesam cula, ali nikada dozivjela...kakovo darivanje tjedan prije, citanje koliko je tko darivao(!!!!!)...znam da to postoji, ali mislim da sam za to cula kod hercegovackih, i mozda slavonskih "obicaja"...ispravite me ako grijesim...ali, u ovome kontinentalnome dijelu, podrucje Zagreba, nikada nisam takvo nesto cula, dozivjela, i sigurna sam da to i ne postoji...najnormalnije, na samome vjencanje, ili se kaze "klasicno" darivanje mladenaca...pa, ispadne razmjena koverta - zahvalnica...(meni se ne svidja), ili kada ljudi odlaze svatko ce doci i darivati...bez tih nekih natezanja, "obicaja"...ne znam...meni nezamislivo...
Giovanna26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 15:39   #24
nisu sve cure iz Zagreba...nisu čak ni sve iz Hrvatske...zato i ima toliko različitih običaja
__________________
09.05.2009...There's something about the look in your eyes...
anima una
aranea is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 16:06   #25
Kod nas se darovi nose ili prije vjencanja,
(obicno se unaprijed dogovori sto treba,ali to samo najbliza rodbina, kumovi i sl.)
..ili na samom vjencanju, doneses, ostavis na stolu, dobijes zahvalnicu tada ili kasnije, zavisi o mladencima...
Ako ti netko nesto donese - ok, ako ne donese ispada da je to njegova sramota, i nikada nisam dozivjela da se na kraju proziva ajmo dajte darove...
Citanje, tko je sta donio se ne radi, cula sam za to ovdje na forumu, ali ovako inace, nikada...
Mama mi je pricala da nekada ljudi nemaju novaca pa samo daju praznu kovertu, unutra samo bijeli papir i ne potpisu se...
Iako ja osobno onda ne bi ni isla na svadbu, ali ljudi su pohlepni, idu da se napiju i najedu besplatno
A eto, bit ce da kod nas svako selo, svaki grad ima svoje svadbene (ne)obicaje..
__________________
Um klade valja, štela caruje...
panattha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 16:53   #26
Quote:
Giovanna26 kaže: Pogledaj post
Ja uopce ne razumijem o koliko meni stranih pojmova, stvari se prica...koje jesam cula, ali nikada dozivjela...kakovo darivanje tjedan prije, citanje koliko je tko darivao(!!!!!)...znam da to postoji, ali mislim da sam za to cula kod hercegovackih, i mozda slavonskih "obicaja"...ispravite me ako grijesim...ali, u ovome kontinentalnome dijelu, podrucje Zagreba, nikada nisam takvo nesto cula, dozivjela, i sigurna sam da to i ne postoji...najnormalnije, na samome vjencanje, ili se kaze "klasicno" darivanje mladenaca...pa, ispadne razmjena koverta - zahvalnica...(meni se ne svidja), ili kada ljudi odlaze svatko ce doci i darivati...bez tih nekih natezanja, "obicaja"...ne znam...meni nezamislivo...

ne znam, kod nas u Istri se takve stvari rješavaju tjedan ranije...tako znaš šta ti je koji gost donio i to znate vi a ne cijeli svatovi, i možete im izraziti zahvalnost svakome pojedinačno, bez oduzimanja vremena na samoj svadbi
a šta ako netko kupi perilicu, furaš je na svadbu i čekaš zahvalnicu?
ili tko čuva te "koverte" na svadbi, ne bi nikom htjela da ima takvu odgovornost ( čitaj kočnicu ) , pa da se ne može pošteno opustiti

vjerovatno će i ovo nekome izgledati čudno, ali eto
__________________
20.06.2009.
lavida is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 17:00   #27
Ma, dobro...meni je to malo cudno...ali, ok...svatko od vas si napravi najbolje kako mu odgovara...inace, sami mladenci stavljaju kod darivanja u "kosaru" koverte, i, kasnije ili oni idu se presvuci, pa odnesu, ili samo ovako, odu na dvije minute...kod seke sam ja bila zaduzena za taj dio...i, nisam odnijela u njihov apartman, negu u sobu, u kojoj smo mi spavali...bez problema, komplikacija...jednostavno...uvijek imas nekoga tko ce ti uskociti oko toga...ne znam...ali, samo jedno...NEMOJTE I OKO TOGA SI RADITI PROBLEMA, I KOMPLICIRATI ZIVOT!!!
Giovanna26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 09:49   #28
Quote:
Giovanna26 kaže: Pogledaj post
[/I][/B]

Mislim da je to tgesko, neizvedivo, pomalo "cudno"...lijepo, ali, mozda ako imas 40 ljudi najvise...gdje bi dosao kada bi na vecoj svadbi isao otvarati, gledati svako poklon...nekoliko sati bi otislo samo na to...a, kako je ionako vecinom davanje koverti kao poklona, mozda i neugodna situacija, i ljude stavljam u taj polozaj, da sada ja tamo idem gledati, i brojati???!!!! Nezamislivo....
Bah, nisam dobro objasnila - otvarala sam darove koji NISU bili kovertnog tipa.
Lajavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 15:18   #29
Quote:
Lajavica kaže: Pogledaj post
Bah, nisam dobro objasnila - otvarala sam darove koji NISU bili kovertnog tipa.

Onda, oprosti...jer, u svakoj drugoj situaciji mi je to nezamislivo...ovako lijepo, i svaka cast obzirom da niste imali veliku svadbu, to tako izvesti!
Giovanna26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 15:59   #30
Mi smo se dugo neckali sta cemo i kako s poklonima.S jedne strane najpotrebniji su nam novci (jer smo podstanari tako da glavne stvari imamo,a s druge strane ne mozemo raditi neku listu darova jer ne bi imali kamo s njima).
Zato smo se odlucili na varijantu da pitamo novce uz napomenu da ako netko preferira,iz bilo kojeg razloga, poklon,moze i tako.Da se ljudi ne osjecaju obavezni.Npr.,znam da nemaju svi bajnu situaciju pa ce mozda nekome biti lakse platiti poklon na rate i sl.
Pisem sve to jer o tome ovisi i kakvo ce biti darivanje.Kod nas u Primorju,jos uvijek se cesto poklanjaju predmeti,a ne novci.Darovi se nose doma tjedan dana prije vjencanja bas iz tog razloga jer ima perilica,miksera i sl. sto ne bi bilo moguce izvesti na svadbi.Takodjer,kod nas ima jos jedan obicaj koji nije rasprostanjen po cijeloj Hrvatskoj,a to je da te daruju i neki ljudi koji nisu pozvani na vjencanje.Najcesce se radi o prijateljima roditelja,daljnoj rodbini ili susjedima.Cesto je to simbolican dar poput salica za kavu ili pladnja i sl.Svi koji donesu poklon doma,dobe u znak zahvale,paketic s kolacima.A zahvalnice se daju kad gosti odlaze sa svadbe i time im zahvaljujes sto su dosli i bili uz tebe na dan koji je tebi bitan.
Takav bi bio obicaj kod nas.Mi cemo imati kombinaciju novaca i predmeta,s time da necemo imati niti svadbenu veceru vec s najuzom rodbinom idemo na rucak,a navecer idemo u jedan planinarski dom na festu s prijateljima.Pretpostavljam da ce nam oni tamo dati poklone (mislim na one koji budu u novcu),ali to je vise festa pa mi je glupo da dj najavljuje usred pijanke.
Biti ce nas 60-tak pa ako treba nek' nas povlace za rukav kad njima bude zgodno.Mada pretpostavljam da ce oni to i grupno obaviti jer se radi o nekoliko vecih drustava koji su prijatelji medjusobno.
__________________
svibanj 2009
Malavida is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 16:23   #31
ja sam isto jako dugo razmišljala o tome, ali čisto zbog zahvalnica mi je lakše da se odredi vrijeme darivanja...nebi htjela da netko ode praznih ruku. Vjerujem da je na manjoj svadbi lako pratiti tko je prišao i tko se pozdravio, ali na većoj svadbi je to teže...i zato sam odlučila da ćemo imati red ko za crni kruh...šta mogu... ja sam ponosna na svoje jastučiće, nema šanse da ga netko ne dobije!
__________________
09.05.2009...There's something about the look in your eyes...
anima una
aranea is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 16:39   #32
kod nas se darovi donose kući,jer je kod nas u slavoniji uobičajeno da svatovi prvo dolaze kod nas ,pa eto ne moraju vući poklon u salu ako je neki veći.
a ako neko daruje novac to se daje u koverti kad bude ples s mladom i onda se dijele i zahvalnice.
naravno ne moraju svi plesat,jer bi to trajalo satima,nego uglavnom po jedan član od obitelji
Rani mraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 16:51   #33
Quote:
Giovanna26 kaže: Pogledaj post
J...kakovo darivanje tjedan prije, citanje koliko je tko darivao(!!!!!)...znam da to postoji, ali mislim da sam za to cula kod hercegovackih, i mozda slavonskih "obicaja"...ispravite me ako grijesim...
samo u nekim dijelovima slavonije. naime, kod nas skoro svako selo ima neki svoj običaj
kod nas se to nije posebno najavilo jer svi već znaju proceduru - prvo ide skidanje "vijenca" (to se najavi), pa slijedi ples s mladom i darivanje. naravno neke poklone su nam dovezli kući, nije mi nitko u salu dovukao zamrzivač, štednjak, vešmašinu...
maalena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 17:12   #34
Quote:
maalena kaže: Pogledaj post
samo u nekim dijelovima slavonije. naime, kod nas skoro svako selo ima neki svoj običaj
kod nas se to nije posebno najavilo jer svi već znaju proceduru - prvo ide skidanje "vijenca" (to se najavi), pa slijedi ples s mladom i darivanje. naravno neke poklone su nam dovezli kući, nije mi nitko u salu dovukao zamrzivač, štednjak, vešmašinu...
to je istina
ja sam isto iz slavonije i dosad još nikad nisam bila u svatovima gdje se čita ko je šta dao ili koliko
to mi je malo previše,zašto nekog ko nema dovodit u neugodnu situaciju
Rani mraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 19:12   #35
ja sam bila u jednim svatovima gdje se cita,
to je katastrofa ljudima bude neugodno,ali najvise je bilo kumu jer je x-osoba dala vise novaca od kuma...za propast u zemlju
dragi i ja smo se dogovorili da ce se pokloni staviti u jednu sobu i kada svi odu onda ce se otvoriti
devil86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 15:47   #36
Jedino je preporuka koju smo mi dobili od dj.-a, da ipak radje iz iskustva zna da je bolje kada se to "najavi", odvoji tih 10-15 minuta...i, dalje festa...ovako upravo to, svako malo ce netko dolaziti, "vuci za rukav"...ili, sta vec!! Koliko god mi to bilo mrsko, i imamo totalno atipicno vjencanje, mislim da cemo ipak na kraju to tako napraviti!!! Ajoooooj....
__________________
Ako Tvoja sreća zavisi od postupaka drugih osoba, onda zaista ne možeš biti sretna osoba!
Giovanna26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 16:00   #37
Quote:
Giovanna26 kaže: Pogledaj post
Jedino je preporuka koju smo mi dobili od dj.-a, da ipak radje iz iskustva zna da je bolje kada se to "najavi", odvoji tih 10-15 minuta...i, dalje festa...ovako upravo to, svako malo ce netko dolaziti, "vuci za rukav"...ili, sta vec!! Koliko god mi to bilo mrsko, i imamo totalno atipicno vjencanje, mislim da cemo ipak na kraju to tako napraviti!!! Ajoooooj....
Što reći, nego da se slažem s tobom... tako mi je i samoj... ali još se predomišljam da li da uzmem košaru sa zahvalnicama (tj.djeveruše) pa odem za svaki stol ili da bend najavi 'darivanje'...
Možda da najava bude 'dragi gosti, mladenci bi sada željeli prebrojati eure koje ste donjeli'
U svakom slučaju mi ideje sa nekim stolom i slično nisu nimalo privlačne jer bez obzira bilo 50, 250 ili 500 ljudi, treba se zahvaliti...
__________________
06062009
scandalous_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 16:02   #38
Quote:
scandalous_bitch kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju mi ideje sa nekim stolom i slično nisu nimalo privlačne jer bez obzira bilo 50, 250 ili 500 ljudi, treba se zahvaliti...
slažem se!
__________________
09.05.2009...There's something about the look in your eyes...
anima una
aranea is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 20:33   #39
a i mi ćemo tako iako mi je to fujkica
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 21:03   #40
Kod nas je običaj da gosti daruju mladence odmah kad uđu u salu, tada im čestitaju i predaju kovertu. Poslije ponoći mladenci idu oko stolova i djele zahvalnice, nema nikakvih najava darivanja i nikakvih neugodnosti s isčitavanjem iznosa
lady bella is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:36.