Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2010., 00:37   #61
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Baš nije. Priznajem, nemam pojma što to jest/nije, ali mora moja biti zadnja.
it sou iz

Quote:
I telegrafski stup je par štengi iznad djece koja ne znaju bolje od ruganja drugima da su debeli.
pa sto onda sugeriras da se mala spusti na njihovu razinu? make up your mind.

Quote:
Šutnja se u tim stvarima tumači kao uzmicanje i slabost, i ruganje se intenzivira. Napisao sam još jedan post u kojem sam objasnio "reakciju" - onaj tko se ruga priželjkuje povrijeđenost, slabost - ako dobije ravnopravnu reakciju, najčešće neće nastaviti nego će tražiti (i lako naći) drugu žrtvu.
ja sam misljenja da ih upravo spoznaja da izazivaju reakciju tjera dalje.

Quote:
Pažljivo čitati. U odnosu na neku djecu, je.
ajde dobro. u odnosu na njih su i pekinezeri profinjeni.

Quote:
Očekuješ od roditelja koji su takvu djecu i "proizveli" da dožive prosvjetljenje i poprave štetu? Teško. Roditelji djece-rugatelja neće napraviti ništa, tebe će proglasiti histeričnom nedojebanom babom, a djeca će tvoje dijete proglasiti kukavicom koja za svaku sitnicu zove mamicu. I s dodatnim guštom nastaviti zajebavanje ("a gdje ti je sada mamica, a?").
znaci, nikakva reakcija ti je dobra reakcija?

Quote:
Sedmogodišnjaci nisu više "ovako mali".

Ti možeš usmjeravati svoje dijete, ali druga, neusmjerena djeca su neusmjerena upravo zbog takvih roditelja.

Ja znam da zvuči ružno, i da jest pretjerano u ovom kontekstu sedmogodišnjaka - ali, nije pretjerano općenito: ja znam da nasilje rađa nasilje - ali, jednako tako, danas i ovdje nenasilje i gandhijevski otpor "rađa" Luku Ritza.

I to je najtragičnija dijagnoza i definicija ovoga društva u kojem podižeš svoje dijete, najteža roditeljska zadaća: naći nekakav srednji roditeljski put između svih mogućih ekstrema.
slazem se i ne slazem. moram razmisliti o ovome.
__________________
svi cemo umrijeti.
nata_lie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 00:54   #62
Quote:
nata_lie kaže: Pogledaj post
slazem se i ne slazem. moram razmisliti o ovome.
Većina ovdašnjih roditelja mora razmisliti o tome da će im djeca - gle čuda - imati i 10 i 15 i 18 i 25 godina; i da ih se sada zapravo sprema za ta razdoblja života, a ponajviše za kasniji, samostalan život. Naravno da to izgleda posve nestvarno dok držiš u rukama mali zamotuljak, dok rješavaš probleme papice i kakice i tako to.

Bilo bi mi jako žao da se ove rečenice shvate kao patronizirajuće, jer nisu.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 01:01   #63
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Većina ovdašnjih roditelja mora razmisliti o tome da će im djeca - gle čuda - imati i 10 i 15 i 18 i 25 godina; i da ih se sada zapravo sprema za ta razdoblja života, a ponajviše za kasniji, samostalan život. Naravno da to izgleda posve nestvarno dok držiš u rukama mali zamotuljak, dok rješavaš probleme papice i kakice i tako to.
pa ja sam toga svjesna. zato i govorim cijelo vrijeme da roditelji moraju "uskociti" dok jos mogu. a iako se radi o sedmogodisnjacima, jos uvijek nije kasno.

Quote:
Bilo bi mi jako žao da se ove rečenice shvate kao patronizirajuće, jer nisu.
nisam ja tolko nenormalna da ti idem u kontru samo zato da bih ti isla u kontru. to sto se najcesce ne slazemo ne znaci da se nekad mozemo i sloziti.
__________________
svi cemo umrijeti.
nata_lie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 01:05   #64
Quote:
nata_lie kaže: Pogledaj post
nisam ja tolko nenormalna da ti idem u kontru samo zato da bih ti isla u kontru. to sto se najcesce ne slazemo ne znaci da se nekad mozemo i sloziti.
Ne znam ja koliko si ti nenormalna.

Disclaimer nije išao tebi. BTW, iznenadit ćeš se koliko je ovo "najčešće" klimavo - trebam se samo strpiti dok ne izblijedi svojevrsni filtar pod kojim čitaš moje postove.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 01:10   #65
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ne znam ja koliko si ti nenormalna

Disclaimer nije išao tebi. BTW, iznenadit ćeš se koliko je ovo "najčešće" klimavo - trebam se samo strpiti dok ne izblijedi svojevrsni filtar pod kojim čitaš moje postove.
i bolje da ne znas

o ovom drugom necu ovdje. budemo vec nekad, negdje.
__________________
svi cemo umrijeti.
nata_lie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 03:22   #66
Quote:
nata_lie kaže: Pogledaj post
pa ja sam toga svjesna. zato i govorim cijelo vrijeme da roditelji moraju "uskociti" dok jos mogu. a iako se radi o sedmogodisnjacima, jos uvijek nije kasno.
Ti misliš da se dijete, rješavanjem njegovih problema s vršnjacima tako da se njihovim roditeljima kaže da si smire djecu, priprema na to da se samo zauzima za sebe? Kad nešto napraviš umjesto djeteta ili za dijete, to dijete ne nauči kako da to napravi samo - nauči da je glupavo i da ne može samo riješiti taj problem (jer, pobogu, mama tako misli, a tko bi to mogao znati bolje nego mama).

Roditelj koji djetetu ne pomogne da samo nešto napravi, nego radi stvari umjesto njega, proizvodi nesposobnog i nesamopouzdanog tutleka. Nekim roditeljima potajno odgovara da su im djeca takva, ali toplo se nadam da ovdje takvih nema.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 04:08   #67
Quote:
mawa_zelenooka kaže: Pogledaj post
Pa nije loše djetetu ukinuti višak riže i tijesta, iako večera nije baš najbolji izbor. I ja sam gladna samo od voća, a čitav život sam mršava i malo jedem.

Sjećam se da sam kao mala obožavala baki pomagati miješati sve i svašta i baš sam bila ponosna na sebe i tako mi je bilo svejedno što radimo, bilo je bitno da sam i ja sudjelovala.

U jednom topicu je netko napisao da vodi dijete na plac i da curica voli birati voće i povrće koje će jesti Meni je super dijete odgajati da je zdrava prehrana nešto super i od svega napraviti zabavu.

Jel itko spominjao pred njom riječi dijeta ili da je debela? Treba joj sve prikazati kao igru i super zabavu, a ne nešto čega se mora držati da ne bude debela.
A i ništa od svega ako se svi ne držite režima, jer će ispasti da se ona po kazni mora zdravo hraniti.
jako dobar post.
slazem se. manje rize i tijesta,vise mesa, ribe, kravljeg sira, povrca, voca, a od zitarica, umjeso rize i tijesta, moze se staviti zob ili jecam,ali ne ogromne kolicine, nego zajedno sa mesom i povrcem.
izbjegavati puno kruha.
voce za veceru ce ju samo izgladniti.
neka pojede radije uravnotezen obrok.
za medjuobrok ponudi voce ili jogurt ili tak nesto.
Hannah 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 08:44   #68
Hvala sa savjetima
Ja mogu točno reći u svom primjeru kako djeca reagiraju na podrugivanje druge djece.
Istina je, jedan drugom će spustiti zbog raznih gluposti.
Moja mala najčešće od nereagira - ne ide u velike debate i suze. Ali drugi put će ona nježno suptilno spustiti u nekoj drugoj situaciji.
Stvar je u tome ako vam se dijete povjeri (što ja imam sreće) oko nekih svojih problema razgovarati s njima o tome.
Ona zna da su sva djeca različita. Nekada joj nije jasno kada klinac od 7 godina kaže mami da je najgora mama na svijetu (o da ima i toga) ili kada masno psuje.
Ne kažem da je moje dijete najveće zlato rođeno u zadnjih 1000 godina ali samim našim nekakvim životnim putem naglo je odrasla zbog čega mi je žao.
Ona je verbalni tip koji može izreći stvari da se zapanjiš njezinim razmišljanjima.
Ali kod natezanja moje/tvoje, ti si debeo/glup neće ići u svađu.
Takve je naravi.
Ali ono što voli kaže otvoreno njihovim roditeljima što ju je povrijedilo.
Obično roditelji ne reagiraju. u 90% slučajeva ne razgovaraju sa svojom djecom.
Žalosno ali istinito.
Kažem, ja samo razgovaram s njom i to kada mi sama dođe i povjeri se.
I čini mi se da shvaća jer ne izgleda i ne ponaša se kao dijete koje ima komplekse.
miamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 08:46   #69
Quote:
nata_lie kaže: Pogledaj post
prva izjava ti je kontradiktorna drugoj.

nema dijete sta drugoj djeci govoriti da su glupa. najbolje je da ih ignorira a ako se mobing nastavi, majka moze porazgovarati sa roditeljima te djece, nek ih oni dovedu u red.
Ne vidim zašto se dijete ne bi obranilo, ako je to potrebno.
I to je dio učenja preživljavanja.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 08:48   #70
Quote:
miamama kaže: Pogledaj post
Sreća je moja što je moje dijete verbalno dosta jako a i psihički,hvala bogu
No, eto danas naveče situacije. Klinci - jedu slatkiše...i sada mene moja upitno gleda
Pa tako se grozno osjećam kada me tako gleda..malo je pojela.
A mikica
Pa nek jede u društvu, nemoj joj braniti, samo se pobrini da većinu ostalog vremena jede zdravo. Od malo slatkiša ponekad joj niš neće bit.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 10:47   #71
Quote:
miamama kaže: Pogledaj post
Kažem, nije za sada baš gojazna i produžila se je u visinu ali je narastao i trbuščić.
Na zadnjem pregledu kod pedijatra u upisu u školu bila je visoka 124 i imala 27 kg.
Doktorica je rekla da je u najboljoj skupini mada je i onda imala škembicu.
meni se čini da nije problem samo u izrugivanju druge djece, čini mi se da i ti imaš problema s tim da tvoje dijete i to žensko dijete ima škembicu. meni se čini da i ti misliš kako je biti čak i malo deblji od prosjeka - nepoželjno.
ono, moja curica nije lijepa ako je debeljuškasta. zato si valjda prvo i krenula s - dijetom.
ispravi me ako sam u krivu

to što sedmogodišnjakinja ima škembicu, osbito ako je to škembica, a ne škemba, nije problem. nit znači da će bit debela kao djevojka (a čini mi se da te to muči), a milijardama je kilometara daleko od ikakve pretilosti i zdravstvenih problema koji bi išli s tim.
a možda je jednostavno takve, škembaste građe.

da ne pričam da je normalno da dijete ima faze u debljanju i rastu (vjerojatno je tako imala i dosad) i još će se xy puta izdužiti ili zaokružiti.

no, dobro, nisi bedasta pa si skužila da je ključ u kvaliteti prehrane, orehrambenim navikama djeteta, a ne u tome koliko je pojela, koliko ima kila i koliki joj je obujam struka.
dok jede kvalitetno, bavi se fizičkim aktivnostima i zdrava je, mislim da nekoliko kila više od prosjeka ne bi trebao bit nikakva zabrinutost.

ja imam bucmasto dijete. i škembasto, takve je građe. kad ju vide ljudi često kažu 'ti voliš papati, jel da? vidi se, vidi se'.
stvarno voli jesti (ima 2,5 godine).
mi se svi doma hranimo kvalitetno, ona stvarno jede ponajviše cjelovite žitarice, povrće, voće, meso ili zamjene za meso te mliječno. jede vrlo malo slatkiša.
(MM se često zna pitati kakva bi ona bila da ju hranimo lošije ili da joj dopuštamo slatkarije koje većina roditelja dopušta)
u akciji je većinu vremena.
dobrog je zdravlja.
nemam nikakvih problema s tim što je buckasta, ne znam zašto bih imala.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 11:07   #72
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
meni se čini da nije problem samo u izrugivanju druge djece, čini mi se da i ti imaš problema s tim da tvoje dijete i to žensko dijete ima škembicu. meni se čini da i ti misliš kako je biti čak i malo deblji od prosjeka - nepoželjno.
ono, moja curica nije lijepa ako je debeljuškasta. zato si valjda prvo i krenula s - dijetom.
ispravi me ako sam u krivu

to što sedmogodišnjakinja ima škembicu, osbito ako je to škembica, a ne škemba, nije problem. nit znači da će bit debela kao djevojka (a čini mi se da te to muči), a milijardama je kilometara daleko od ikakve pretilosti i zdravstvenih problema koji bi išli s tim.
a možda je jednostavno takve, škembaste građe.

da ne pričam da je normalno da dijete ima faze u debljanju i rastu (vjerojatno je tako imala i dosad) i još će se xy puta izdužiti ili zaokružiti.

no, dobro, nisi bedasta pa si skužila da je ključ u kvaliteti prehrane, orehrambenim navikama djeteta, a ne u tome koliko je pojela, koliko ima kila i koliki joj je obujam struka.
dok jede kvalitetno, bavi se fizičkim aktivnostima i zdrava je, mislim da nekoliko kila više od prosjeka ne bi trebao bit nikakva zabrinutost.

ja imam bucmasto dijete. i škembasto, takve je građe. kad ju vide ljudi često kažu 'ti voliš papati, jel da? vidi se, vidi se'.
stvarno voli jesti (ima 2,5 godine).
mi se svi doma hranimo kvalitetno, ona stvarno jede ponajviše cjelovite žitarice, povrće, voće, meso ili zamjene za meso te mliječno. jede vrlo malo slatkiša.
(MM se često zna pitati kakva bi ona bila da ju hranimo lošije ili da joj dopuštamo slatkarije koje većina roditelja dopušta)
u akciji je većinu vremena.
dobrog je zdravlja.
nemam nikakvih problema s tim što je buckasta, ne znam zašto bih imala.
Možda i je stvar da sam zapela za to jer ljudi komentiraju a iskreno - meni je dođe žao kada uzme svoje omiljene hlaćice koje se ne rastežu i više ih od jednom ne može navući. A nije zato što ih je prerasla.
Ono što je sigurno mjenjamo prehrambene navike na još zdravije.
Ona nije na dijeti. Premala mi je za to. Malo smo samo sve izmjenili. Znaći promjenili neke prioritete u prehrani.
I imaš pravo pa ima malu škembicu i daleko je od gojaznosti.
U pravilu sam ja htjela čuti kako je roditeljima djece u toj dobi jer uistinu postanu mali požderuhi.
Hvala. Cijenim svako mišljenje
miamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 11:17   #73
Quote:
miamama kaže: Pogledaj post
Možda i je stvar da sam zapela za to jer ljudi komentiraju a iskreno - meni je dođe žao kada uzme svoje omiljene hlaćice koje se ne rastežu i više ih od jednom ne može navući. A nije zato što ih je prerasla.
Ono što je sigurno mjenjamo prehrambene navike na još zdravije.
Ona nije na dijeti. Premala mi je za to. Malo smo samo sve izmjenili. Znaći promjenili neke prioritete u prehrani.
I imaš pravo pa ima malu škembicu i daleko je od gojaznosti.
U pravilu sam ja htjela čuti kako je roditeljima djece u toj dobi jer uistinu postanu mali požderuhi.
Hvala. Cijenim svako mišljenje
samo joj nemoj ukidati veceru. premala je jos za to. smanjite, promijenite, ali nikako ne ukidajte obroke.
__________________
svi cemo umrijeti.
nata_lie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 11:20   #74
super
dakle, umjesto rafinirane riže, tjestenine i brašna uzmi intergralne varijante - osim što su hranjivije, bogatije vrijednim tvarima, dulje se probavljaju pa dulje traje osjećaj sitosti nakon njih (ok, ja koristim polubijelo brašno, tip 850, baš sa skroz integralnim nije uvijek lako napravit nešto)

nek joj se ručkovi baziraju na varivima (to sigurno baka zna spremat i to ni baki nije neka mudrost...napravit mahune, kelj, grah ili grašak varivo)

manje masnoće (ja sve radim na max dvije žlice ulja i niš ne fali tim jelima)

izbjegavati gotovu, prerađenu hranu (tzv. prazne kalorije - jako je kalorično, a hranjivost nula bodoa) tipa hrenovke, konzerve, polugotova i gotova jela

neka jede voće prije obroka

nek hrana bude uglavnom kuhana il prijana pa tek onda pečena, a tek na zadnjem mjestu, tipa jednom tjedno, nešto prženo

i, naravno, dozirati slatko
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 12:29   #75
Da vas sve malo utješim, evo primjer iz Kine, gdje 6-mjesečna beba ima 20 kila jer voli papati.

Mali je presladak, no doktori ga čekiraju da ipak nije neki poremećaj. Mama kaže da on jednostavno najviše voli papati i da sve odmah trpa u usta.
__________________
suntzu72: "alexis, možeš ti ovdje drukati kontra crnog 24/7, al taj će sutra preuzet sve ključne poluge vlasti. tebi na maštu prepuštam što će to onda značiti za tvoje favorite - od medija do ngo-scene. gospodarstvo je najmanji izazov s kojim će se suočiti karamarkova vlada. meni osobno, i najmanje važna zadaća. ima puno važnijih stvari."
Alexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 12:34   #76
Quote:
miamama kaže: Pogledaj post
meni je dođe žao kada uzme svoje omiljene hlaćice koje se ne rastežu i više ih od jednom ne može navući. A nije zato što ih je prerasla.
Opet nespretna formulacija.

Kakva je bila njena reakcija kad je vidjela da ne ulazi u hlačice?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 12:50   #77
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Opet nespretna formulacija.

Kakva je bila njena reakcija kad je vidjela da ne ulazi u hlačice?
Pa znaš onaj pogled tužnog peseka. A gle, klinci imaju svoje omiljene komade odjeće i možeš im nuditi što god hoćeš i nije to to..
Mala je ali nije bedasta da ne može zaključiti da joj je to od škembice. Pa vidi kada pokušava zakopčati gumb a ne ide.
Normalno da mi je teško mada to ne pokazujem. Tražimo neke kompromise i kopamo kao prave babe po odjeći. Dobro je što ona raste pa neke stvari objašnjavaš djetetu i na taj način - a i kada joj to tako objašnjavam i ne griješim.
miamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 15:49   #78
A zasto se ne posavjetujete sa djecijim nutricionistom?
Pa lijepo i tata i ti jedete sto i ona? (Da svi smrsavite,jel )
Usput je upisete na balet/gimnastiku/ritmicki ples/votevr...

A babi dati direktivu sto i koliko davati maloj za jesti,inace ce bit odgovorna za njeno buduce zdravlje i kompleks debljine.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 21:09   #79
Quote:
Alexis kaže: Pogledaj post
Mali je presladak, no doktori ga čekiraju da ipak nije neki poremećaj. Mama kaže da on jednostavno najviše voli papati i da sve odmah trpa u usta.
Mama je glupačetina i treba je strpati u zatvor. Šta je strpao u usta, čitavo tele i tako svaki treći dan? Ima deset mjeseci!
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:31.