Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2011., 19:04   #1
Legalizacija

http://www.mzopu.hr/

stavili su na stranicu tekst zakona o legalizaciji

nažalost susjedi i dalje ostaju u proceduri ishodovanja dozvola
po meni, najveće gubljenje vremena (mjeseci, a u mom slučaju čitave godine dana,jer 3 moja susjeda su imali adresu : SAD, i ništa više)

napomena: to je prijedlog teksta zakona, usvojeni zakon se može razlikovati od ovog
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 21:23   #2
Smile

ako netko ima volje zanimalo bi me par stvari.

-da li je prepreka za ovu i ovakvu legalizaciju ako zemljište na kojem se nalazi bespravna građevina nije parcelizirano? u mom slučaju parcelaciju nije moguće izvesti jer nemam uvjete za lokacijsku dozvolu...

-zna li netko (iz prakse) koliko se ozbiljno pristupa provjerama statike građevine? drugim riječima na što se najviše obraća pozornost i što je "blocking point" za legalizaciju po pitanju statike?

-također mislim da bi ljudima (meni) koristilo ako bi netko iz struke, dakle i iskustvom naveo od čega je najbolje krenuti i kojim redoslijedom.

unaprijed zahvaljujem
kolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 10:07   #3
parcelacija zemljišta će ići nakon dozvole za legalziaciju, treba dokazati vlasništvo nad dijelovima parcela koji se spajaju

Dokaz stabilnosti je procjena, nema tu štemanja zidova ili greda da se provjeri armatura, čista prepostavka
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 12:52   #4
Quote:
kolino kaže: Pogledaj post
ako netko ima volje zanimalo bi me par stvari.

-da li je prepreka za ovu i ovakvu legalizaciju ako zemljište na kojem se nalazi bespravna građevina nije parcelizirano? u mom slučaju parcelaciju nije moguće izvesti jer nemam uvjete za lokacijsku dozvolu...

-zna li netko (iz prakse) koliko se ozbiljno pristupa provjerama statike građevine? drugim riječima na što se najviše obraća pozornost i što je "blocking point" za legalizaciju po pitanju statike?

-također mislim da bi ljudima (meni) koristilo ako bi netko iz struke, dakle i iskustvom naveo od čega je najbolje krenuti i kojim redoslijedom.

unaprijed zahvaljujem
prvo kod geodeta naruči posebnu geoudetsku podlogu i nađi arhitekta koji će ti radit legalizaciju. on će ti napraviti snimak izvedenog stanja.
Blackie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 14:32   #5
kolino

1. Parcelacija nije prepreka. To je rekla bih, uobičajeno. Ali prepreka je zgrada koja nije u skladu s prostornim planom tj nema uvjete za lokacijsku.
2. Dokaz stabilnosti je mišljenje statičara. Dakle, ako nešto nije baš nakaradno (ab ploče od 10 cm, pukotine na mjestima gdje ne bi smjele biti i slično) ne bi trebalo biti problema.
3. Upravo je u tijeku donošenje Zakona o postupanju s nezakonitim zgradama. Prema prijedlogu zakona moguće je legalizirati i zgradu koja:

„u pogledu namjene, veličine ili smještaja na čestici nije izgrađena u skladu s prostornim planom koji važi na dan stupanja na snagu ovoga zakona (u daljnjem tekstu: nezakonita zgrada izgrađena protivno planu), ako njezino ozakonjenje nije isključeno člankom 5. ovoga Zakona
Članak 5.
Odredbe ovoga Zakona ne odnose se na nezakonitu zgradu, koja se nalazi u području koje je prostornim planom uređenja općine, grada i velikog grada, Prostornim planom Grada Zagreba ili generalnim urbanističkim planom, koji važi na dan stupanja na snagu ovoga Zakona, određeno kao:
– površine izvan građevinskog područja u zaštićenom obalnom području mora u pojasu do 70 m, osim za nezakonite zgrade koje se koriste za stalno stanovanje te zgrade poljoprivrednog i obiteljskog gospodarstva koja uključuju poljoprivredne djelatnosti uz pružanje ugostiteljskih i turističkih usluga,
– površine izvan građevinskog područja u nacionalnom parku, parku prirode i regionalnom parku osim tradicijskih naseobina te proglašeno ili privremeno zaštićeno područje u kategoriji strogi rezervat, posebni rezervat i park-šuma,
– planirani ili istraženi koridori i površine prometnih, energetskih i vodoprivrednih građevina od važnosti za Republiku Hrvatsku te jedinice područne (regionalne) i lokalne samouprave,
– izdvojeno građevinsko područje izvan naselja koje je prostornim planom predviđeno za druge namjene od javnog i općeg interesa, te turističko-ugostiteljske i proizvodne namjene,
– poljoprivredno zemljište kategorije osobito vrijedno obradivo (P1) i vrijedno obradivo (P2) zemljište, osim za zgrade poljoprivrednog i obiteljskog gospodarstva koja uključuju poljoprivredne djelatnosti uz pružanje ugostiteljskih i turističkih usluga,
– gospodarska i zaštitna šuma te šuma s posebnom namjenom,
– prostor istraženog arheološkog nalazišta ili zone, povijesna graditeljska cjelina upisana u Listu svjetske baštine i registrirano ili evidentirano pojedinačno kulturno dobro,
– područje posebne zaštite voda, unutar zone sanitarne zaštite vode za piće,
– eksploatacijsko polje mineralne sirovine.
(2) Nezakonita zgrada se ne može ozakoniti, ako je izgrađena na površini javne namjene, na pomorskom dobru ili javnom vodnom dobru.
(3) Nezakonita zgrada se ne može ozakoniti, ako je izgrađena od sklopa koji nije nastao građenjem (kamp kućica, kontejner i dr. trajno povezani s tlom) i/ili materijala koji ne osigurava trajnost i sigurnost korištenja (baraka i dr.). „

Preporučila bih da se strpite do donošenja ovog zakona, što će izgleda biti brzo. Onda pozovite arhitekta da napravi snimak postojećeg stanja i geodeta da napravi svoj elaborat. Geodata vam može angažirati i arhitekt.
da,ali is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 23:12   #6
Postoji li mogućnost kompromisa kad je riječ o prelaženju građevine van parcele vlasnika? Nažalost došlo je do tragikomične epizode prilikom probijanja ceste pored moje kuće gdje je otac dobronamjerno ustupio dio naše (ionako malene) parcele u korist ceste da bi naknadno doznao da je preveslan. Posljedica je ta da je dio stepeništa s druge strane nekoliko centimetara izbacio vani (nauštrb puta). Dakle situacija je da smo na jednom mjestu ustupili dio parcele a na drugom oštetili grad za par desetaka četvornih centimetara (doslovno). Problem je da je danas to stepenište glavno stepenište dvokatnice i ne bi bilo baš zgodno rušenje istog.
Dakle pitanje glasi - ima li nade da se provuče ovakva građevina kao kompromis (na jednom mjestu uzeli a na drugom ustupili) ili sam prevelik optimist?
kolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 12:32   #7
koliko cm?
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2011., 22:09   #8
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
koliko cm?
Nema niti metar četvorni. Zar postoji određena tolerancija?
kolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2011., 23:55   #9
pitaj nekog geometra, ali mislim da bi se moglo u geodetskoj podlozi pokazati da je granica sam zid kuće, ako površina nije veća od 0,5m2 (zaokružuju na punu decimalu, 0,51m2=1m2, ispod toga nije bitno)
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 14:22   #10
Kako saznati je li susjed podnio zahtjev za legalizaciju?
Tj jesu li takvi podaci javno dostupni?

Naime na moru imam jedan prekrasan slucaj susjeda koji je napravio kucu od valda 300m2 na parceli od 50m2 naravno usao je u tudje zemljiste.
Vec vise puta mu je izdavan nalog za rusenje ali on tamo ima lokalne serife koji ucine da to nestane i onda opet ispocetka.
Svi se bore s njim i trose novce na odvjetnike, a on im se smije uz pomoc rodjo izbosne veza, kompletni predmeti nestaju sa suda i gradjevinske inspekcije.

Sad uopce ne sumnjam da ce pokusati legalizirati gradnju uz pomoc ove smijurije od zakona, naci ce geodeta i arhitekta koji ce malo pomaknuti kucu, zemljiste i sve sta bude trebalo na papirima.

Mene zanima kako saznati za taj predmet kad se pojavi?
nitko666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 21:19   #11
susjedi moraju biti obavješteni
ali, ako je to istina, mislite da ćete išta moći učiniti?

to je bitka vlasnika zemljišta , na čijem je sagradio dio kuće
ako lokalni sudovi 'gube' predmete ... treba ih se zaobići i na viši sud, ili tražiti izuzeće sudca (nisam pravnik)
ili ih dati u novine
pritisak medija u predizborno vrijeme ćuda čini
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2011., 21:55   #12
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
parcelacija zemljišta će ići nakon dozvole za legalziaciju, treba dokazati vlasništvo nad dijelovima parcela koji se spajaju
McGrubi molim te vratimo se na tren na ovo. Znači zemljište nije parcelizirano, dva su vlasnika - ja i susjed. Za dokazati vlasništvo potreban je samo original kupoprodajni ugovor za parcelu? Nismo baš u najboljim odnosima i ne znam planira li on predati zahtjev za legalizaciju - da li to koči mene ili ga podnosimo odvojeno?
kolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2011., 23:01   #13
ti trebaš dokazati da si baš ti vlasnik tog dijela parcele, a to se radi na 2 načina (oba su vezana na geodetski snimak):
1. Ugovor o diobi zemljišta
2. Sudska presuda (preko tužbe)
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 22:33   #14
Imam ponudu jedne oveće firme za izradu kompletne dokumentacije (geodetska, arhitektonska i ona za statiku građevine) za 13 eura po m2 kuće (ne zemljišta). To je znači samo njihov dio, bez kazni, vodnih i ostalih doprinosa. Kakva su vaša iskustva, zvuči li vam ovo dosta? Inače radi se o periferiji Zadra.
Plus dio koji ne razumijem - što ako naručim izradu kompletne dokumentacije međutim ispostavi se da je legalizaciju iz nekog razloga nemoguće provesti? Da li se to zavede negdje u nekakvom registru ili mogu (uz potrebne preinake ili bez njih) angažirati drugu firmu za isti posao? Vjerovatno postoje strogi i manje strogi geodeti/arhitekti?
kolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 21:07   #15
Građevna inspekcija će dobivati obavijesti o odbijenim i o odobrenim legalizacijama

treba bi provjeriti da li možeš legalizirat to što imaš i na koji način
možeš otići do referenta u ured za graditeljstvo i pitati njih
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 21:30   #16
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
Građevna inspekcija će dobivati obavijesti o odbijenim i o odobrenim legalizacijama

treba bi provjeriti da li možeš legalizirat to što imaš i na koji način
možeš otići do referenta u ured za graditeljstvo i pitati njih
I što kada građevna inspekcija dobije obavijest o odbijanju zahtjeva za primjerice geodetski elaborat - da li me to priječi dati novi zahtjev za mjesec dana nekoj drugoj geodetskoj tvrtci?
kolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 12:52   #17
ma ne taj zahtjev

zahtjev za legalizaciju tj. za Riješenje o izvedenom stanju koje se predaje Uredu za graditeljstvo (oni koji izdaju dozvole)

ti možeš tražiti ponude od svih arhitekata, geodeta, statičara u državi
oni će ti dati ponude za njihov dio posla, to su ti sve privatne firme

za legalizaciju ti treba:

1. Geodetski snimak (radi geodet )
2. Arhitektonski snimak (radi arhitekt)
3. Dokaz stabilnosti (radi statičar)

i ta 3 projekta TI predaješ u zahtjevu za legalizaciju državnoj upravi koja izdaje dozvole
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 22:07   #18
E to sam htio čut.
kolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 22:17   #19
kao i ovdje, bez da se spama po forumu http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...7_86_1963.html
theD is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 11:10   #20
Jedno pitanje vezano za "(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka zahtjev za donošenje rješenja o izvedenom stanju za ozakonjenje nezakonito izgrađene zgrade za koju je građevinski inspektor donio rješenje za uklanjanje do dana stupanja na snagu ovoga Zakona podnosi se najkasnije do 31. prosinca 2012. i nakon proteka toga roka ne može se više podnijeti".

Postoji li mogućnost da je netko (susjed...) podnio prijavu za moj nelegalni objekat a bez da ja to znam? Primjerice, ne stanujem tu i nisam zaprimio poštu...

Ili još gore, da je donešeno rješenje o uklanjanu objekta a da ja to ne znam? I da zapravo trebam predati dokumentaciju do 31.12.12. a ne 30.06.13.

Dakle, može li se to provjeriti (web, telefon, dopis)?

Zahvaljujem
kolino is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:08.