Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša

Lijepa naša Gradovi i sela Hrvatske - Zagreb, Split, Rijeka, Osijek, Babina Greda...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2004., 23:15   #1
demografska slika naših otoka i sela

slučaj 1. Evo opet čitam u Slobodnoj kako se jos jedna obitelj iseljava sa Šolte jer otok nema vrtića (očito da nemaju babe i dide da im čuvaju dicu), a roditelji moraju raditi..
Dobili su odgajateljicu, ali ova zbog losih trajektnih linija i nevremena nekad ne bi dolazila na posao.
Uglavnom, obitelj se odlucila za selidbu u Split.

slučaj 2. Kod mene na instrukcije dolazi čovjek iz sela pored Knina/Drniša i kaže mi da su engleski imali samo u 5.-om i 8.-om razredu jer ostale dvije godine nije bilo profesorice koja bi tamo dolazila podučavati djecu
on se odselio od tamo, kaže srećom, i nema se namjeru vratiti, iako tamo ima masu polja i kuću, a tu je podstanar i ima bijednu plaću.

slučaj 3. Gledala sam nekidan emisiju na TV-u o otoku Zlarinu di žive samo dva djeteta , od kojih jedno ide u 2.razred osnovne, a drugo u 4.razred.
Nastavu imaju zajedno u jednoj učionici i dok jedno dijete profesorica podučava, ono drugo čita u sebi ili piše zadatke.
način rada katastrofa. al eto, barem nekako.

i tako ima xy primjeraka..

i sad pitanje:
ima li nasa Vlada ili netko od pametnih ljudi ikakvu fakin ideju kako zaustaviti globalno preseljavanje u gradove? jer mi se sve čini da će za 20 godina ljudi u RH živit u 10 mjesta, a sela i otoci će služiti kao vikend-mjesta.
Jel napravljen kakav program?
Jel ti ljudi tamo imaju kakve poticaje?

Znam da je netko ranije govorio da placa uciteljice na otoku je dosta veca od place uciteljice na 'kopnu'.jel to istina?
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2004., 23:24   #2
je
problem s "malim"otocima je STRASHAN!! ali ni "veliki"nisu postedjeni nit bijele kuge niti iseljavanja niti zanemarivanja..uglavnom, lagane propasti..

odlicna tema, ozbiljan problem,
nazalost, samo na razini rasprave ovdje na forumu - mozemo ocekivati tek iskrene izljeve suosjecanja s tezinom ..trebalo bi to "ozbiljnije" profurat..

recimo primjer s velikog, urbanog, mostom i aerodromom povezanog Krka...

80-tih, smijali su se na spomen turizma, kao imaju oni DINU imaju (tad vec) imost, oni su predgradje RIjeke, bit ce industrijalizirani...da kaj ovo ono

danas
Krk je rasprodan strancima (kojekakvim mafijama ruskim ili istocno europsko - tranzicijskim), sve je dozlaboga urbanizirano (zloupotreba cinjenice da je blizu ZGB ili SLO za vikendase i ine nas zanesenjake)

bestijalna izgradnja, zanemarivanje agro-eko prednosti ili resursa..

djece ima...nije strashno ni izbliza kao na ovim primjerima kaj si ti navela, ali opet stoji pitanje - koliko njih ce nakon skolovanja (osnovnjak - u pravilu) ostati na svom "zlatnom otoku" ili se nakon skolovanja vratiti..

ja sam kontinentalka, i rado bih zivjela ondje..

no ...doista, sto se nudi??
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2004., 13:25   #3
Kratko i jasno: tamo gdje nema posla, neće bit ni stanovnika, a time ni djece. Za 20-ak godina će vjerojatno svi naši otoci osim 5-6 najvećih bit nenaseljeni.
mobyXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2004., 16:08   #4
trebalo bi na otoke razvit neka uzgajalista ribetina i malo dignut turizam, izgradit golf-igrališta pa da bogatuni dolaze i kad nije ljeto..
a u sela izgradit tvornice di bi se zaposlilo 100-200, koliko vec, ljudi.

al plan i program nam je zakur*c..
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 20:03   #5
Quote:
mobyXXL kaže: Pogledaj post
Kratko i jasno: tamo gdje nema posla, neće bit ni stanovnika, a time ni djece. Za 20-ak godina će vjerojatno svi naši otoci osim 5-6 najvećih bit nenaseljeni.
davno je bilo,al eto,kome je u interesu danas naseljavati otoke,pa na kopnu mjesta koliko hoćeš,otoke prepustiti prirodi,otoke su naseljavali nevoljnici,nadam se da ih danas nema.
galeni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:38.