Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2006., 10:28   #21
Quote:
hooray kaže:
Ma znam, ali ne želim imat nikakvu bolest,
ides
violent_femmes9 is offline  
Old 09.02.2006., 10:41   #22
Quote:
violent_femmes9 kaže:
ides
je je znam, vrlo infantilno i tako to, ima ljudi s vrlo ozbiljnim stanjima i bolestima a ja tu cvilim što imam jednu i to još tako jednostavnu za držat pod kontrolom,

ali ono što me mučilo je da sam godinama bila zapravo pod utjecajem bolesti, a da nisam znala šta mi je i sve dok nisam zapala u depresiju, dobila problem s kolesterolom, debljinom, kroničnim umorom i sl. stvarima doktor se sjetio poslat me na kontrolu hormona štitnjače
hooray is offline  
Old 09.02.2006., 11:02   #23
Quote:
hooray kaže:
inače i doktori znaju biti teški za razgovor pogotovo ako im dolaziš prek socijalnog a ne privatno, ja sam uspjela dobit neke informacije tek nakon što sam se pripremila doma sa svim pitanjima na koja želim odgovor i nisam se dala van dok nisam saznala što me mučilo, a opet toliko toga ne znam
Ma nece nitko biti 'tezak' za razgovor prema Left here, ona je bahata studentica medicine , mjera je za aroganciju

Sorry Left, sjetila sam se onog topica gdje su te svi napali kao da si im kriva za svako lose iskustvo koje su imali.
MangoAnanas is offline  
Old 09.02.2006., 11:09   #24
Quote:
MangoAnanas kaže:
Ma nece nitko biti 'tezak' za razgovor prema Left here, ona je bahata studentica medicine ...
Aha, taj detalj nisam znala
i nemam namjeru krivit studente medicine za probleme sa doktorima koji sad rade, samo nek ne ponavljaju greške svojih prethodnika...
hooray is offline  
Old 09.02.2006., 16:10   #25
Quote:
hooray kaže:
je je znam, vrlo infantilno i tako to, ima ljudi s vrlo ozbiljnim stanjima i bolestima a ja tu cvilim što imam jednu i to još tako jednostavnu za držat pod kontrolom,

ali ono što me mučilo je da sam godinama bila zapravo pod utjecajem bolesti, a da nisam znala šta mi je i sve dok nisam zapala u depresiju, dobila problem s kolesterolom, debljinom, kroničnim umorom i sl. stvarima doktor se sjetio poslat me na kontrolu hormona štitnjače
ma nije infantilno, samo mi je smijesno kako si to bila formulirala.

steta sto si trpjela simptome godinama.
violent_femmes9 is offline  
Old 14.02.2006., 19:56   #26
Quote:
violent_femmes9 kaže:
na vuku vrhovcu radi dr. zmire, izvrstan je za stitnjacu.

po povisenom TSH i nakon uvodjenja terapije izgleda kao da ne uzimas dovoljno tiroksina izvana, makar bi se efekti lijecenja nadomjesnom terapijom trebali vidjeti tek nakon 6-8 tjedana - strpi se jos malo. trebas izvaditi ne samo T4 i T3, nego i fT4 i fT3. ali to se sve dogovori s endokrinologom koji ce se baviti s tobom. je li itko ispitao sto je uzrok tvoje hipotireoze? imas li antitijela?

bila sam samo na ultrazvuku, to je bilo u redu.
znam za fT3 i fT4 , no nitko nije radio..
hvala za dr. zmire mozda odem kod njega jer sam sad narucena na rebru tek u 5 mjesecu a do tad nemogu cekat


Quote:
hooray kaže:
ali ono što me mučilo je da sam godinama bila zapravo pod utjecajem bolesti, a da nisam znala šta mi je i sve dok nisam zapala u depresiju, dobila problem s kolesterolom, debljinom, kroničnim umorom i sl. stvarima doktor se sjetio poslat me na kontrolu hormona štitnjače
?
da, i mene sad grize sto sam 5-6 godina redovito ignorirala simptome da bi sad podivljali.
npr. usporena probava, ili zapetljavanje kose tek sad vidim da je to sve bio simptom.
uf, 60 je veliko a cula sam da neki imaju i po 250.. majkee ti


jel znas mozda nesto u vezi prehrane ... sto treba izbjegavat itd?
(nemam problema s kolesterolom itd.)
left here is offline  
Old 15.02.2006., 14:04   #27
Bok left, vec sam mislila da si zaboravila topic


sto se tice kontrola i narucivanja ja sam isto tek u 5 mj ali u vinogradskoj
i posto sam bila nestrpljiva i lose se osjecala isla sam privatno na kontrolu
na kraju je ispalo da je sad sve ok, ali mi je trebalo da s nekim porazgovaram i saznam neke stvari.

Sto se tice prehrane, ja se u biti normalno hranim, tj. ono sto svi preporucaju da je zdravo, manje slatkog nista masno (zbog mog kolesterola) one kruhove sa sjemenkama voce i povrce kad god se sjetim

kad sam pricala s doktorom sto i kako sada kad imam tu bolest mi je doslovno rekao, bitno da ti popijes svoju dozu hormona a osim toga se ponasaj kao da si zdrava i vec ce sve doci na svoje.
hooray is offline  
Old 15.02.2006., 14:07   #28
Trenutno sam na blago redukcijskoj dijeti i trudim se jest cesto jer to kao pomaze ubrzavanju metabolizma,

a inace me jako muci kosa, prije je bila slaba i petljala se i bez sjaja, a sad sve to isto i jos ispada na sake nakon svakog pranja, za to jos nisam nasla rjesenje, nadam se da ce se smirit i popravit s vremenom

e da imam i pitanje, dal netko zna nakon koliko vremena ima smisla kontrolirat kolesterol? mislim koliko treba da se vidi neka promjena ili da se uopce neka promjena desi?

Zadnje uređivanje hooray : 15.02.2006. at 14:56.
hooray is offline  
Old 15.02.2006., 19:10   #29
Quote:
hooray kaže:
Trenutno sam na blago redukcijskoj dijeti i trudim se jest cesto jer to kao pomaze ubrzavanju metabolizma,

a inace me jako muci kosa, prije je bila slaba i petljala se i bez sjaja, a sad sve to isto i jos ispada na sake nakon svakog pranja, za to jos nisam nasla rjesenje, nadam se da ce se smirit i popravit s vremenom

e da imam i pitanje, dal netko zna nakon koliko vremena ima smisla kontrolirat kolesterol? mislim koliko treba da se vidi neka promjena ili da se uopce neka promjena desi?
otkako pijem hormone se jos vise umaram pri tezim fizickim naporima... npr. prije tableta sam se manje umarala dok trčim itd. a sad mi srce i pluća podivljaju.... da li se to tebi desava?

sto se tice kose, meni ne otpada nego mi je vec godinama zbog stitnjace tanka i zapetljava se ....

...znaci tebi TSH nije pao otkako pijes hormone? nema poboljsanja?
kao sto rekoh kod mene vidim poboljsanje samo na polju opstipacije.
left here is offline  
Old 15.02.2006., 19:33   #30
Quote:
MangoAnanas kaže:

Sorry Left, sjetila sam se onog topica gdje su te svi napali kao da si im kriva za svako lose iskustvo koje su imali.
off topic:

hm,da.. iskreno i ja sam dobila taj dojam ...da mene krive itd.
imala sam i ja uzasna iskustva itd. no, cesce je stvar u sistemu a ne u doktoru.
no,svejedno.

ali izjavljivat stvari kao da skoro nijedan doktor to ne postane da bi pomagao ljudima je jako neukusno. osim ako nisu radili neku anketu,neznam!

jer, kao doktor nemas neku placu(u usporedbi s ferovcima npr), faks traje duuugo, naporan je... jedino sto te u biti stvarno moze privuc je sama medicina kao znanost i pomaganje ljudima
ili npr. da vecina studira medicinu zbog titule je isto bezobrazno i netocno jer je pretesko zavrsit to ako te ne zanima
left here is offline  
Old 16.02.2006., 11:31   #31
Quote:
left here kaže:
otkako pijem hormone se jos vise umaram pri tezim fizickim naporima... npr. prije tableta sam se manje umarala dok trčim itd. a sad mi srce i pluća podivljaju.... da li se to tebi desava?

sto se tice kose, meni ne otpada nego mi je vec godinama zbog stitnjace tanka i zapetljava se ....

...znaci tebi TSH nije pao otkako pijes hormone? nema poboljsanja?
kao sto rekoh kod mene vidim poboljsanje samo na polju opstipacije.

U početku sam i ja bila u komi, mislim tad kad sam tek počela piti tablete, dešavalo mi se da se jako brzo zapušem, da mi srce lupa, da se užasno znojim, imala sam ponekad nesanicu pa me i to umaralo, imala sam i jedan čudan osjećaj pritiska u vratu i u gornjem dijelu prsa, to ti je jednostavno period navikavanja, nešto na što me nitko nije upozorio (postoji i jedan detalj na uputama za te tablete a to je da bi se trebalo početi sa minimalnom dozom i kroz dva tjedna doći do pune doze lijeka, ali nisam čula da je ikad itko to tako napravio i u početku je to šok za organizam)
Još nešto što mi je bilo čudno, tu i tamo sam imala bolove i ukočenost u mišićima kao da imam muskulfiber, iako nisam ništa vježbala (nisam dugo vremena imala energije ni za šetanje, a kamoli za trčanje)

meni ispada kosa tek otkad pijem tablete, zato sam isto mislila da mi je doza cak prevelika, ali nije jer (odgovor na iduće pitanje) taman prije par tjedana sam kontrolirala hormone i tsh mi je sad napokon u normali
Čuj i meni je sve ovo zapravo friško, imam samo vremenski malo više iskustva od tebe, ali imam nekako osjećaj da nakon ovoga može ići samo na bolje
Drž se, ako imaš osjećaj da ti nešto ne štima, a prošlo ti je 6 tjedana otkako si počela uzimati lijek, odi napravi nalaz tsh i odi s nekim privatnikom porazgovarat (tsh te košta nekih 60 kuna, a razgovor 100 do 150, meni je vrijedilo svake lipe, sad sam puno mirnija)

Da i sad sam skuzila da ti samo pisem kako mi je bilo prije, a ne kako mi je sad:
sad je vec proslo 4 mjeseca kako pijem tablete i zapravo sam neusporedivo bolje,
imam vise energije, bolje sam volje, pocela sam mrsavit, nestalo mi je one cudne natecenosti iz lica i ruku i gležnjeva, vrat mi je jos uvijek malo natecen tj štitnjača mi je jos uvijek povećana, ali su mi rekli da bi se i to sad trebalo smanjivat, nemam vise osjećaj pritiska u prsima, ali jos uvijek se tu i tamo osjećam uznemireno (kao da sam popila previše kave), nemam opstipaciju čak ponekad suprotno, ali nije prečesto,
još uvijek imam periode kad se osjećam malo usporeno i tupavo, ali ni to više nije prečesto (kad sam bila u najgorem periodu bolesti prije terapije, bilo mi je teško radit bilo šta inteligentno, čitat nešto, razmišljati, a kamoli pisat ili učit)
hooray is offline  
Old 16.02.2006., 19:55   #32
moji hormoni su u redu, ali imam povišena antitijela-čak 115. idući tjedan idem na punktaciju. zna li tko što to može značiti, jel opasno, jel boli punktacija? jedini simptom koji me muci je uzasan umor već nekoliko mjeseci.
__________________
"I know someday you'll have a beautiful life, I know you'll be a star
In somebody else's sky, but why
Why, why can't it be, why can't it be mine"
Platna Bilanca is offline  
Old 18.02.2006., 01:26   #33
Quote:
hooray kaže:
U početku sam i ja bila u komi, mislim tad kad sam tek počela piti tablete, dešavalo mi se da se jako brzo zapušem, da mi srce lupa, da se užasno znojim, imala sam ponekad nesanicu pa me i to umaralo, imala sam i jedan čudan osjećaj pritiska u vratu i u gornjem dijelu prsa, to ti je jednostavno period navikavanja, nešto na što me nitko nije upozorio (postoji i jedan detalj na uputama za te tablete a to je da bi se trebalo početi sa minimalnom dozom i kroz dva tjedna doći do pune doze lijeka, ali nisam čula da je ikad itko to tako napravio i u početku je to šok za organizam)

točno to se meni sad dešava, no u pocetku su opstipacije nestale sad su se opet pojavile. što se tiče navikavanja, meni su rekli. prvih 5 dana sam pila polovicnu dozu.
Quote:
Još nešto što mi je bilo čudno, tu i tamo sam imala bolove i ukočenost u mišićima kao da imam muskulfiber, iako nisam ništa vježbala (nisam dugo vremena imala energije ni za šetanje, a kamoli za trčanje)
što se tice muskulfibera to ti je skroz normalna reakcija, isto kao kod hypertireoze, jer ti organizam pocne radit brze, i recimo dok hodas se trosi kao da trcis.
i meni se to desava, npr. penjem se schlosserovim i gore dodjem s muskulfiberom kao da sam 30 min trcala
to me i je sad zbediralo i prepalo sto se otkako pijem jos manje mogu bavit sportom, a ocekivala sam da cu bas imat normalnu energiju. no, valjda ce se to sredit
Quote:
meni ispada kosa tek otkad pijem tablete, zato sam isto mislila da mi je doza cak prevelika, ali nije jer (odgovor na iduće pitanje) taman prije par tjedana sam kontrolirala hormone i tsh mi je sad napokon u normali
.. ah, nazalost neki put nalaz nije mjerodavan. ja isto ocekujem da ce mi sad tsh bit manji, no, ne osjecam se nimalo bolje pa me to bas ne ushićuje,.
Quote:
Čuj i meni je sve ovo zapravo friško, imam samo vremenski malo više iskustva od tebe, ali imam nekako osjećaj da nakon ovoga može ići samo na bolje
Drž se, ako imaš osjećaj da ti nešto ne štima, a prošlo ti je 6 tjedana otkako si počela uzimati lijek, odi napravi nalaz tsh i odi s nekim privatnikom porazgovarat (tsh te košta nekih 60 kuna, a razgovor 100 do 150, meni je vrijedilo svake lipe, sad sam puno mirnija)
Da, to ce bit za otpr 10 dana, .. ako ne bude bolje do tad budem.
Quote:
Da i sad sam skuzila da ti samo pisem kako mi je bilo prije, a ne kako mi je sad:
sad je vec proslo 4 mjeseca kako pijem tablete i zapravo sam neusporedivo bolje,
imam vise energije, bolje sam volje, pocela sam mrsavit, nestalo mi je one cudne natecenosti iz lica i ruku i gležnjeva, vrat mi je jos uvijek malo natecen tj štitnjača mi je jos uvijek povećana, ali su mi rekli da bi se i to sad trebalo smanjivat, nemam vise osjećaj pritiska u prsima, ali jos uvijek se tu i tamo osjećam uznemireno (kao da sam popila previše kave), nemam opstipaciju čak ponekad suprotno, ali nije prečesto,
još uvijek imam periode kad se osjećam malo usporeno i tupavo, ali ni to više nije prečesto (kad sam bila u najgorem periodu bolesti prije terapije, bilo mi je teško radit bilo šta inteligentno, čitat nešto, razmišljati, a kamoli pisat ili učit)
eh, ovo je lijepo cut ohrabrujuce.
ja isto sam totalno tupa, neki put jedva slažem rečenice itd..

ajde, pisemo se
left here is offline  
Old 20.02.2006., 10:48   #34
Quote:
left here kaže:
što se tice muskulfibera to ti je skroz normalna reakcija, isto kao kod hypertireoze, jer ti organizam pocne radit brze, i recimo dok hodas se trosi kao da trcis....
Hm znaci da budem spremna na jos muskulfibera i slicnih problema, planiram sad po malo pocet vjezbat, sad već imam dojam da nisam u tako katastrofalnoj formi pa da bi mi malo bicikliranja vec dobro doslo, al morat cu u pocetku pazit da ne pretjeram

Quote:
left here kaže:
.. ah, nazalost neki put nalaz nije mjerodavan. ja isto ocekujem da ce mi sad tsh bit manji, no, ne osjecam se nimalo bolje pa me to bas ne ushićuje,.
Kako to da nije mjerodavan? dobro, kuzim da su normalne vrijednosti određene po nekom prosjeku i da mozes biti na normali i da to zapravo nije za tebe idealna vrijednost ili tako nesto, jesi na to mislila? To ti je ipak struka, voljela bi da napises ako znas nesto vise. Cula sam i da neke stvari poput kontracepcijskih pilula mogu uzrokovati lazno poviseni nalaz t4, a i cula sam zbunjujuce informacije da prije vađenja krvi treba uzet lijek jer kao mjeri se razina sa lijekom (od jednog doktora) i da to jeutro kad vadim krv popijem lijek poslije vađenja da ne bi bio krivi nalaz (od jedne medicinske sestre) kaj je na kraju točno?

Quote:
left here kaže:
eh, ovo je lijepo cut ohrabrujuce.
ja isto sam totalno tupa, neki put jedva slažem rečenice itd..

ajde, pisemo se
Drago mi je da mogu pomoci i da imam kome cvilit kad me muci moja bolescina
pisemo se
hooray is offline  
Old 20.02.2006., 11:03   #35
Quote:
Platna Bilanca kaže:
moji hormoni su u redu, ali imam povišena antitijela-čak 115. idući tjedan idem na punktaciju. zna li tko što to može značiti, jel opasno, jel boli punktacija? jedini simptom koji me muci je uzasan umor već nekoliko mjeseci.
Cim imas povisena antitijela znaci da si podlozna nastanku hipotireoze, ili cak da ti je vec nastala ta upala stitnjace koja uzrokuje hipotireozu, na punktaciji nisam bila, ali koliko sam cula nije strashno kako zvuci, al necu o tome mudrovat jer ne znam, zelim ti puno srece i javi kad bude gotovo kako je proslo i sta je bilo, da znamo ako koju od nas budu slali na to i da cujemo kako si
sto se tice umora to je jedan od prvih simptoma, pazi na razine hormona i redovito idi doktoru da na vrijeme otkrijes manjak, ja sam predugo zanemarivala umor i onda po malo i sve ostale simptome pa sam zbilja upala u krizu
hooray is offline  
Old 26.02.2006., 14:48   #36
Quote:
hooray kaže:
Hm znaci da budem spremna na jos muskulfibera i slicnih problema, planiram sad po malo pocet vjezbat, sad već imam dojam da nisam u tako katastrofalnoj formi pa da bi mi malo bicikliranja vec dobro doslo, al morat cu u pocetku pazit da ne pretjeram
hej, ma ne znam ni ja. meni je trenutacno teže se bavit sportom nego kad nisam pila hormone, isto se nadam da ce to s vremenom doći na svoje...

ja ću sad kad pocne ljepse vrijeme pocet joggat malo..da se vratim u formu. mislim da to samo dobro moze utjecat na štitnjaču..
Quote:
Kako to da nije mjerodavan? dobro, kuzim da su normalne vrijednosti određene po nekom prosjeku i da mozes biti na normali i da to zapravo nije za tebe idealna vrijednost ili tako nesto, jesi na to mislila? To ti je ipak struka, voljela bi da napises ako znas nesto vise. Cula sam i da neke stvari poput kontracepcijskih pilula mogu uzrokovati lazno poviseni nalaz t4, a i cula sam zbunjujuce informacije da prije vađenja krvi treba uzet lijek jer kao mjeri se razina sa lijekom (od jednog doktora) i da to jeutro kad vadim krv popijem lijek poslije vađenja da ne bi bio krivi nalaz (od jedne medicinske sestre) kaj je na kraju točno?
ja još nisam slušala endokrinu pa o tome ne znam puno.
što se tice da nije mjerodavan sam mislila da nalazi krvi mogu biti dobri ali su neki simptomi i dalje prisutni
Quote:
Drago mi je da mogu pomoci i da imam kome cvilit kad me muci moja bolescina
pisemo se

eh, da, i meni
nego, da te pitam.. jel si primjetila razliku u tome koliko smiješ pojest a da se ne debljaš?
to je mene osobito obradovalo, kad sam saznala da cijelo vrijeme jedem manje nego što ću smijet nakon što mi se hormoni srede
left here is offline  
Old 26.02.2006., 15:35   #37
Quote:
Platna Bilanca kaže:
moji hormoni su u redu, ali imam povišena antitijela-čak 115. idući tjedan idem na punktaciju. zna li tko što to može značiti, jel opasno, jel boli punktacija? jedini simptom koji me muci je uzasan umor već nekoliko mjeseci.
Punkcija nije ništa strašno - bocnu te iglom u vrat (na dva tri mjesta - ne boj se, ne boli), gotovo je za tren oka.
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Old 27.02.2006., 11:09   #38
Quote:
left here kaže:
...ja ću sad kad pocne ljepse vrijeme pocet joggat malo..da se vratim u formu. mislim da to samo dobro moze utjecat na štitnjaču..
...
nego, da te pitam.. jel si primjetila razliku u tome koliko smiješ pojest a da se ne debljaš?
to je mene osobito obradovalo, kad sam saznala da cijelo vrijeme jedem manje nego što ću smijet nakon što mi se hormoni srede
Što se tiče trčanja, to mogu još neko vrijeme samo sanjati, ja naime imam dosta kila viška i ne smijem još radit ništa što bi mi moglo opterećivat previše zglobove, prije nego sam počela pit tablete mi je tijelo već bilo u totalnoj komi, a i zbog nedostatka energije sam puno jela, pogotovo slatke stvari pokušavajući valjda nadoknaditi taj umor ili ublažit depresiju, a sad pazim na prehranu pa mi ovaj period navikavanja dobro dolazi jer lakše mršavim, već imam nekih 7 kila manje nego kad sam tek počela piti hormone

Inače što se sporta i prehrane tiče, ja sam baš sa doktorom razgovarala, jer me jako živciralo stanje u kojem sam bila, pa sam dobila neke smjernice za prehranu i savjet da ne forsiram ni mršavljenje ni vježbanje jer ce mi trebat vremena da se naviknem na hormone, moram polako mršavit jer sam se naglo udebljala pa da ne šokiram organizam,
za rekreaciju mi je rekao prvo puno šetanja, a tek kad se ustabilim na nekoj težini i budem se ok osjećala smijem krenut u neke zahtijevnije aktivnosti tipa aerobik ,teretana ili trčanje, s tim da vježbanje zapravo uopće ne utječe na štitnjaču, bar ne na moju jer je totalno neaktivna
hooray is offline  
Old 27.02.2006., 19:40   #39
Quote:
BBlue kaže:
Punkcija nije ništa strašno - bocnu te iglom u vrat (na dva tri mjesta - ne boj se, ne boli), gotovo je za tren oka.
evo, sad i ja mogu to potvrditi. sam ubod igle (dva puta) ne boli, ali polozaj je malo nezgodan jer glava treba biti zabacena nazad tak da zapravo ne vidite sto vam doktorica i sestra rade. za 10-tak dana stizu nalazi, iako doktorica vec sumnja na kronicnu upalu. vidjet cemo...
__________________
"I know someday you'll have a beautiful life, I know you'll be a star
In somebody else's sky, but why
Why, why can't it be, why can't it be mine"
Platna Bilanca is offline  
Old 28.02.2006., 09:46   #40
Quote:
Platna Bilanca kaže:
evo, sad i ja mogu to potvrditi. sam ubod igle (dva puta) ne boli, ali polozaj je malo nezgodan jer glava treba biti zabacena nazad tak da zapravo ne vidite sto vam doktorica i sestra rade. za 10-tak dana stizu nalazi, iako doktorica vec sumnja na kronicnu upalu. vidjet cemo...
Drago mi je da je dobro proslo i zao mi je da sumnjaju da je vec upaljeno,
upravo sam shvatila da ja vjerojatno i necu morat prolazit punkciju jer je meni stitanjaca odavno upaljena i ne radi pa mi ovakva pretraga vjerojatno nece trebat,
ali dobro je da su ti u samom pocetku bolesti otkrili da se nesto desava, zelim ti puno srece, drz se i javi kad saznas rezultat
hooray is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:40.