Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2009., 18:45   #81
joj šta sam ja danas doživjeladođem ja u apoteku podignuti recept i ona meni:molim karticu dopunskog ili onu od oslobođenja,ja:evo izvolite uplatnicu da sam uplatila premiju,ona:to vam neće vrijediti,morati ćete platiti ovaj put dok vam ne stigne kartica!ja već luuuudddaaaa!!!Bila sam za muža podignuti lijek.
Ja:molim?pa sam platila policu baš zato jer sam znala da ću danas ići po recept,da ne plaćam participacije,onavaj put ćete morati platiti dok vam ne dođe kartica dopunskog,ja:gospodim Milinović nije tako rekao,već je rekao da uplatnica vrijedi od istog trena kao dokaz da vam ne mogu naplatiti participaciju,ona:ne,ne..tu nema broja,pa ja moram upisati broj na recept-morat ćete platiti..a meni več PROKUHALO,pa rako:dobro,naplatite vi meni recept pa mi dajte račun pa ću ja njega faxirat drito u hzzo direkciju..U tom je trenu reklaamo malo,i čitala neki papir i rekla:tu se spominje neka uplata premije al šta ću ja s tim...ja reko:neznam!ona menivako ćemo,uzeti ću ja vama kopiju uplatnice i neznam šta ću s njom..i pitala je prije toga sve radnice kako to ide a niko nije imao pojima,mislim..wtf ?????Da ne spominjem rep od ljudi koji je bio u čekaoni i zablokirao radi njezine zejeban.ije!
Reko ljudima,ovo je prvi puta da sam interevenirala ,al kad imam pravo neće mene nitko zejeb.vati,svi su samo tiho mrmljali,a jedna žena je rekla:tako je,i ja sam čula da se uplatnica koristi kao dokaz uplate dok ne stigne kartica za jedno mjesec dana od hzzo-a,jeb. te koliko sramota,koji režim,ma ko tu koga,ljudi..
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 18:51   #82
radije se pravit mutav i pobrat lovu.. APP drzava
__________________
That's one of the most upsetting things I have ever imagined.
scripta elegans fe is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 19:15   #83
Unhappy bilo kakva pomoc dobro bi dosla...

e ovako da pocnem...
zivim u koprivnici i sve vezano za mene vodi se tamo, jedino sto me veze za rijeku je potvrda o boravistu od stanodavca jer u rijeci studiram kao redovni student.
moja majka se odselila u rijeku prije 3 godine, u rijeci je prijavljena i sve vezano uz nju je u rijeci i vise nema veze sa koprivnicom.
danas se ispostavilo da je meni pravo na z.o. isteklo prije 3 godine!!!
sto bi znacilo da me majka nije prijavila tj. osigurala preko sebe a trebala je jer 2006 kad sam upisivala fax nisam znala da se mogu osigurat preko faxa.

nisam sigurna dal se moram sto se tice z.o. odjavit iz koprivnice i prijavit u rijeci da bi imala to z.o. preko stare ili samo ta tiskanica 3 i potvrda s faxa pa to njena firma sve rijesava ili koja je uopce procedura sad za to?

e sad moje je pitanje sljedece:
koje je bolje, osigurat se preko faxa ili preko stare?
ako preko faxa - koji mi papiri trebaju?
ako preko stare - dal je fakat dovoljna samo tiskanica 3 i potvrda s faxa?
puno hvala bilo kome na odgovoru?
__________________
...God is busy...can I help you?...

...nisam musko, samo se tak oblacim...

Zadnje uređivanje james : 14.01.2009. at 19:39.
james is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 23:29   #84
Nemam zdravstveno...kako dalje??

duplić
__________________
Budućnost pripada ljudima koji vjeruju u ljepotu svojih snova!!

Zadnje uređivanje medeni5 : 15.01.2009. at 00:43.
medeni5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 21:39   #85
Quote:
Goričanka kaže: Pogledaj post
No bez obzira na to, fakultet ti je dužan izdati potvrdu o prekidu redovnog školovanja kako bi mogao izvršiti odjavu /odjava će biti s datumom prekida redovnog školovanja/. To što tvrde na faksu je notorna glupost, pa nisi ti jedini student koji je prekinuo redovno školovanje. Valjda je teti teško napisati jednu rečenicu.
Ako možeš objasniti što točno misliš pod potvrdom o prekidu redovnog školovanja?
Koliko mi je poznato postoji potvrda o redovitom/izvarednom studiju, ali ne i o prekidu. Eventualno se na potvrdu o redovitom studiju nadopiše datum ispisa, odnosno prestanka studentskih prava.
-Iva- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 17:29   #86
Zdravstveno osiguranje

Pozdravljam!

Imam 26 godina, i zavrsio sam fakultet 18.12.2008. i do tada sam stalno bio redoviti student uz potporu ministarstva, jer sam 2 godine "zamrznuo" zbog bolesti.

Sad mi na HZZO kazu da otkad sam navrsio 26 godina nisam smio biti osiguran preko roditelja i prave mi probleme...


Ja sam ovo pronasao, pa me zanima jesu li oni u krivu?




zakon o zdravstvenom osiguranju

Članak 9.

Djeca osiguranika iz članka 7. stavka 1. točke 2. ovoga Zakona zadržavaju status člana obitelji osiguranika i nakon navršene 18. godine života ako su na srednjem, odnosno visokom obrazovanju, do kraja redovitog obrazovanja, odnosno najduže do navršene 26. godine života.
Pod redovitim obrazovanjem smatra se obrazovanje do završetka stručnog studija, preddiplomskog, odnosno diplomskoga sveučilišnog studija.
Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka djeci osiguranika koja su zbog bolesti ili ozljede prekinula redovito obrazovanje, produžava se pravo na obvezno zdravstveno osiguranje za onoliko vremena koliko je trajala bolest, odnosno ozljeda.
Djeci osiguranika iz stavka 3. ovoga članka kao i djeci osiguranika koja su zbog služenja vojnog roka prekinula redovito obrazovanje, produžava se pravo na obvezno zdravstveno osiguranje za vrijeme nastavka redovitog obrazovanja za onoliko vremena koliko je trajao prekid redovitog obrazovanja.
Djeca osiguranika koja postanu potpuno i trajno nesposobna za samostalan život i rad sukladno posebnim propisima prije navršene 18. godine života, odnosno za vrijeme trajanja redovitog obrazovanja, imaju pravo na obvezno zdravstveno osiguranje za sve vrijeme trajanja te nesposobnosti.
Pravo na obvezno zdravstveno osiguranje imaju i djeca osiguranika koja su nakon navršene 18. godine života postala potpuno i trajno nesposobna za samostalan život i rad sukladno posebnim propisima, ako ih osiguranik uzdržava.
Djeca koja imaju jednog ili oba roditelja, a koje je osiguranik uzeo na uzdržavanje, imaju pravo na obvezno zdravstveno osiguranje kao članovi obitelji tog osiguranika, ako se roditelji te djece zbog svojega zdravstvenog stanja ili drugih razloga ne mogu brinuti o djeci i njihovom uzdržavanju.
Damson is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 19:07   #87
Quote:
Damson kaže: Pogledaj post
Pozdravljam!
Imam 26 godina, i zavrsio sam fakultet 18.12.2008. i do tada sam stalno bio redoviti student uz potporu ministarstva, jer sam 2 godine "zamrznuo" zbog bolesti.

Sad mi na HZZO kazu da otkad sam navrsio 26 godina nisam smio biti osiguran preko roditelja i prave mi probleme...
Problem je to sta sam ja bio u bolnici 15 dana zbog mononukleoze, ovo ljeto, a bio samo osiguran preko oca sto izgleda nisam smio.

Ja sam od fakulteta uredno dobivao potvrde za zdravstveno osiguranje i participaciju... jesam li ja duzan poznavati ovaj zakon ili me je na to netko trebao upozoriti?
Damson is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 20:13   #88
Quote:
-Iva- kaže: Pogledaj post
Ako možeš objasniti što točno misliš pod potvrdom o prekidu redovnog školovanja?
Koliko mi je poznato postoji potvrda o redovitom/izvarednom studiju, ali ne i o prekidu. Eventualno se na potvrdu o redovitom studiju nadopiše datum ispisa, odnosno prestanka studentskih prava.
Potvrda ili ispisnica na isto ti dođe. Bitno je da imaš dokument iz kojeg su vidljivi podaci koji se traže.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 21:17   #89
Quote:
Damson kaže: Pogledaj post

zakon o zdravstvenom osiguranju

Članak 9.

Djeca osiguranika iz članka 7. stavka 1. točke 2. ovoga Zakona zadržavaju status člana obitelji osiguranika i nakon navršene 18. godine života ako su na srednjem, odnosno visokom obrazovanju, do kraja redovitog obrazovanja, odnosno najduže do navršene 26. godine života.

Pod redovitim obrazovanjem smatra se obrazovanje do završetka stručnog studija, preddiplomskog, odnosno diplomskoga sveučilišnog studija.
Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka djeci osiguranika koja su zbog bolesti ili ozljede prekinula redovito obrazovanje, produžava se pravo na obvezno zdravstveno osiguranje za onoliko vremena koliko je trajala bolest, odnosno ozljeda.
Djeci osiguranika iz stavka 3. ovoga članka kao i djeci osiguranika koja su zbog služenja vojnog roka prekinula redovito obrazovanje, produžava se pravo na obvezno zdravstveno osiguranje za vrijeme nastavka redovitog obrazovanja za onoliko vremena koliko je trajao prekid redovitog obrazovanja.
Djeca osiguranika koja postanu potpuno i trajno nesposobna za samostalan život i rad sukladno posebnim propisima prije navršene 18. godine života, odnosno za vrijeme trajanja redovitog obrazovanja, imaju pravo na obvezno zdravstveno osiguranje za sve vrijeme trajanja te nesposobnosti.
Pravo na obvezno zdravstveno osiguranje imaju i djeca osiguranika koja su nakon navršene 18. godine života postala potpuno i trajno nesposobna za samostalan život i rad sukladno posebnim propisima, ako ih osiguranik uzdržava.
Djeca koja imaju jednog ili oba roditelja, a koje je osiguranik uzeo na uzdržavanje, imaju pravo na obvezno zdravstveno osiguranje kao članovi obitelji tog osiguranika, ako se roditelji te djece zbog svojega zdravstvenog stanja ili drugih razloga ne mogu brinuti o djeci i njihovom uzdržavanju.
Sve stoji ali samo pod uvjetom da se napravi izmjena u zdravstvenom osiguranja u zakonskom roku (30 dana od dana nastale promjene) uz odgovarajuću dokumentaciju.

Izmjena nije učinjena i sada imaš problema jer si vjerojatno odjavljen s navršenih 26. godina života čime je prokoračen rok za prijavu na zdravsteno osiguranje po novom osnovu.

Kako će očev poslodavac ili HZZO upozoriti da su kod tebe nastupile promjene u zdravstvenom osiguranju ako ih nisi obavijestio da si zamrznuo redovno školovanje zbog bolesti.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 22:23   #90
ovih dana se dosta prica o tom zdravstvu#
hmmm osobno mislim da ovaj zakon i nije tako los samo bi ga trebalo jos modificirati. ako malo bolje pogledamo odrzavanje zdravstvenog sustava i sto je najvaznije(jer smo MI u to ukljuceni) zdravstvenih usluga je uzasno skupo... a ne znam sto dalje rec jer me sve u nasoj pravnoj drzavi uzasno ljuti >.<* i sto god pokusali napravit samo ce pokusat pokrit svoje guzice
__________________
Storm, Earth and Fire... Heed MY call !!!
origigi91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 12:18   #91
Imam i ja pitanje vezano za obavezno z.o.
Naime redovan sam student,imam 26 godina i moram diplomirati (što i budem) do 31.9. e sad trebala bih se prijaviti na osiguranje preko fakulteta pa me zanima što točno moram napraviti. Također sam dobila poštom ono za dopunsko z.o....šta s tim?
Inače htjela bih dobiti oslobođenje plaćanja participacije jer svaka dva mjeseca moram ići na kontrole zbog bolesti i te kontrole plaćam svaki put više od 500 kn pa me zaniam ako ću ja biti osigurana preko faxa jer mogu dobiti tu iskaznicu ili ne?

Malo sam zbunjena sa svim tim. pročitala sam ovaj topic ali niš mi nije jasno...
*Whitney* is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 14:36   #92
Quote:
*Whitney* kaže: Pogledaj post
Imam i ja pitanje vezano za obavezno z.o.
Naime redovan sam student,imam 26 godina i moram diplomirati (što i budem) do 31.9. e sad trebala bih se prijaviti na osiguranje preko fakulteta pa me zanima što točno moram napraviti. Također sam dobila poštom ono za dopunsko z.o....šta s tim?
Inače htjela bih dobiti oslobođenje plaćanja participacije jer svaka dva mjeseca moram ići na kontrole zbog bolesti i te kontrole plaćam svaki put više od 500 kn pa me zaniam ako ću ja biti osigurana preko faxa jer mogu dobiti tu iskaznicu ili ne?

Malo sam zbunjena sa svim tim. pročitala sam ovaj topic ali niš mi nije jasno...
Pretpostavljam da si osigurana preko roditelja. Ako je to točno, prvo te poslodavac od roditelja mora odjaviti a ti ćeš nakon toga:

- kupiti tiskanicu 2 - prijava,odjava,promjena na obvezno zdravstveno osiguranje, popuniti je te odnijeti na faks da ti ovjere,

- uzeti na faksu potvrdu da pohađaš redovno školovanje

- osobnu iskaznicu

- kopiju odjave sa zdravstvenog (koju ćeš dobiti kada te poslodavac od roditelja odjavi)

i sa navedenim dokumentima odšetati do HZZO i prijavit se. Pazi na rokove - 30 dana od dana nastale promjene!

Kada diplomiraš vodi računa o da su u roko od 30 dana od dana diplomiranja moraš odjaviti sa zdravstvenog jer si završila redovno školovanje i prijaviti na zdravstveno kao nezaposlena osoba.

Za oslobađanje od plaćanja participacije potrebni su slijedeći dokumenti:

- potvrda o redovnom školovanju
- osobna iskaznica
- zdravstvena iskaznica (budući da je do tada vjerojatno nećeš imati jer izrada traje 1-1,5 mjesec uzet ćeš kopiju prijave na zdravstveno).

To što si dobila poštom je ponuda koju popunjavaju oni koji nemaju pravo na oslobađanje od plaćanja participacije. Mislim da su takvu ponudu dobili svi punoljetni građani koji su zdravstveno osigurani.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 15:13   #93
Quote:
Goričanka kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da si osigurana preko roditelja. Ako je to točno, prvo te poslodavac od roditelja mora odjaviti a ti ćeš nakon toga:

- kupiti tiskanicu 2 - prijava,odjava,promjena na obvezno zdravstveno osiguranje, popuniti je te odnijeti na faks da ti ovjere,

- uzeti na faksu potvrdu da pohađaš redovno školovanje

- osobnu iskaznicu

- kopiju odjave sa zdravstvenog (koju ćeš dobiti kada te poslodavac od roditelja odjavi)

i sa navedenim dokumentima odšetati do HZZO i prijavit se. Pazi na rokove - 30 dana od dana nastale promjene!

Kada diplomiraš vodi računa o da su u roko od 30 dana od dana diplomiranja moraš odjaviti sa zdravstvenog jer si završila redovno školovanje i prijaviti na zdravstveno kao nezaposlena osoba.

Za oslobađanje od plaćanja participacije potrebni su slijedeći dokumenti:

- potvrda o redovnom školovanju
- osobna iskaznica
- zdravstvena iskaznica (budući da je do tada vjerojatno nećeš imati jer izrada traje 1-1,5 mjesec uzet ćeš kopiju prijave na zdravstveno).

To što si dobila poštom je ponuda koju popunjavaju oni koji nemaju pravo na oslobađanje od plaćanja participacije. Mislim da su takvu ponudu dobili svi punoljetni građani koji su zdravstveno osigurani.
Puno hvala!!!
*Whitney* is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 14:13   #94
imam i ja jedno pitanje:
da li nezaposlene osobe trebaju plaćati participaciju kod pružanja zdr. usluga?
MacaKlinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 15:12   #95
Quote:
MacaKlinka kaže: Pogledaj post
imam i ja jedno pitanje:
da li nezaposlene osobe trebaju plaćati participaciju kod pružanja zdr. usluga?

Ne moraš,jer na burzi dobivaš karticu sa oslobođenjem od participacije,koja ti vrijedi do datuma na njoj,a onda na socijalnom radiš karticu dopunskog koje ti plaća država..
__________________
Click
Berkut is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 08:47   #96
Quote:
MacaKlinka kaže: Pogledaj post
imam i ja jedno pitanje:
da li nezaposlene osobe trebaju plaćati participaciju kod pružanja zdr. usluga?
Sada će umjesto kartončića nezaposlene osobe na kućnu adresu dobiti narančastu karticu za DZO koje plaća država.A sa kartončićem još možeš odlaziti dok ti on vrijedi.Pogledaj na forumu stranicu-HZZO dopunsko zdravstveno,tamo smo dosta toga pojasnili.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 13:29   #97
Imam jedno pitanje...
Diplomirao sam u 12 mjesecu ali si nisam produžio prije toga zdrastvenu iskaznicu.
Bio sam prijavljen preko tate ali sam se odjavio...
E sad,zanima me koliko dugo vrijede studentska prava?
Meni su na referadi rekli da su ukinuta onog dana kad sam diplomirao.
Izbrisan sam sa studomata,pa se više ne vodim kao student.
Zanima me dal vrijede studentska prava mjesec dana nakon diplome ili 3 mjeseca?
Pitam radi zdrastvenog osiguranja.
Ako ne mogu produžiti zdrastveno preko studentskih prava onda moram na burzu koliko sam shvatio?

Ovako bi morao plačati 400 kn svaki mjesec da mi vrijedi zdrastvena.
Plavi Lav is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 13:34   #98
nema vise prava nakon diplome, prijavljujes se kao nezaposlen na burzu, no oni ionako vise nemaju veze sa zdravstvenim. odes u hzzo i napravis prijavu. nije neka pamet.
ima i ova tema o tome.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 13:53   #99
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
nema vise prava nakon diplome, prijavljujes se kao nezaposlen na burzu, no oni ionako vise nemaju veze sa zdravstvenim. odes u hzzo i napravis prijavu. nije neka pamet.
ima i ova tema o tome.
E ovako...
Situacija je ovakva.
Student koji je diplomirao kao redovni student uz potporu ministarstva ima pravo 3 mjeseca od dana diplomiranja da donese na socijal potvrdu od faksa da je kao redovan student završio studij(uz nabrojeno da je uz potporu ministarstva završio u roku sve).

I tad mu se se može izdati nova zdrastvena.
Znači nema veze što se gube prava.
Njima samo treba potvrda da je završeno.Iako to sve piše na uvjerenju traže posebno potvrdu radi evidencije.
No to se mora napraviti u roku od 90 dana.

Evo sad sam pitao i tako su rekli.
Plavi Lav is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2009., 13:54   #100
Moja situacija je sljedeća:

1.3. istekla su mi prava na faksu, nisam još diplomirala, imam 26 godina i trebam dakle otići u HZZO da bih ponovo dobila zdravstveno.

Zvala sam info telefon HZZO-a i rekli su mi da mi treba potvrda s faksa o prestanku prava, osobna i da me stara treba odjaviti. E sad, zanima me kako ide to odjavljivanje, kaj stara samo kaže poslodavcu da me odjavi ili kaj? Jel' se čeka nekakva potvrda o odjavi? Tko to šalje? Koliko to vremenski traje da se odjavi? Jer imam rok do 1.4. (tad ističe onih 30 dana).

I vidim da se spominju nekakve tiskanice, di se to kupuje, jel' mi i to treba?
ariella is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:16.