Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2018., 11:30   #1
Slobodna država Rijeka 1920-1924

Slobodna Država Rijeka je nezastupljena tema, a vjerujem da se o njoj može dovoljno debatirati..Barem o okolnostima njena nastanka.

Ipak, to je bila država.

Dana 12. studenoga 1920., Kraljevina Italija i Kraljevina SHS potpisuju Rapallski ugovor kojim obje strane priznaju 'potpunu slobodu nezavisnost Države Rijeka i obavezuju se da će to vječno poštivati'. - stoji u tekstu.

Što je stoga bila i budućnost Rijeke ?
Samostalna, nezavisna republika ?

Da se nije probudila fašistička zvijer u Italiji, tako bi i ostalo.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 11:35   #2
Valjda bi Rijeka postala nešto poput Monaca

Još jedna tema od dotičnog autora zbog koje možemo samo
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 11:17   #3
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Valjda bi Rijeka postala nešto poput Monaca
Ili Lihtenštajna..
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Još jedna tema od dotičnog autora zbog koje možemo samo
Hvala na kritici..
No, dozvoli samo pojašnjenje..Jednostavno sam ciljano otvorio temu jer ne postoji još na forumu.hr.
Eto, namjera je bila time uvjetovana, a vjerujem da bi imalo smisla obraditi sve na jednom mjestu.
Očito griješim.

Molim Te, u čemu je moja pogreška kada se tiče otvaranja teme..Doista bih volio čuti i bio bih Ti zahvalan.

Ukratko, ovo oko Rijeke me potaknulo da razmislim, kako je došlo do pregovora, tko ih je potaknuo, tko ih je vodio, tko je bio u prednosti, kako je Antanta promatrala taj proces, kako su lokalni ljudi imali mišljenje o svojoj samostalnosti i jesu li je htjeli zadržati..
Znam da wikipedija ima bezbroj podataka, ali vjerujem da postoji dodatan sklopo podataka koji narušavaju uvijek službenu istinu..Uvijek postoji skrivenost, slučajnost u odosnima koji se pripisuju karakterima osoba koji vode događaje ili za njih odgovorni.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 12:05   #4
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Ukratko, ovo oko Rijeke me potaknulo da razmislim, kako je došlo do pregovora, tko ih je potaknuo, tko ih je vodio, tko je bio u prednosti, kako je Antanta promatrala taj proces, kako su lokalni ljudi imali mišljenje o svojoj samostalnosti i jesu li je htjeli zadržati..
Problem, koji vidim kod tebe, jest da kažeš kako si počeo "razmišljati" o nekoj temi, ali onda odeš u svoje hipoteze i konstrukcije, pa se prema njima dalje ravnaš, i ne čitaš raspoloživu literaturu. Mnogi topici koje si otvorio su načelno u redu, ali tvoj pristup vodi u slijepu ulicu. Imali smo tu diskusiju nedavno na topicu "Prva dva zasjedanja AVNOJ-a". Kao što reče Sherlock Holmes (u priči "Skandal u Bohemiji"), ako prerano stvaramo hipoteze, počinjemo tražiti činjenice koje potkrijepljuju naše hipoteze, umjesto da prvo skupimo činjenice, pa onda stvaramo hipoteze.

Prvo bi bilo prikupiti više iinformacija nego što ih ima samo na hrvatskoj vikipediji, a za to postoje google i drugi alati. Također pretražiti za "Stato Libero di Fiume", koristiti google translate za osnovnu orijentaciju idr..

Do privremenog postojanja SDR doveo je jedan pohod talijanskog pjesnika i političara Gabriela D’Annunzia, koji je prikupio jedan odred dobrovoljaca. On je bio "aharhofašist", prethodnik talijanskog fašizma. Prije toga masovno su iz grada otišli Mađari i Nijemci, nakon raspada A-U. Lokalni Hrvati nisu imali razloga biti oduševljeni ovom talijanskom invazijom, ali takva je bila situacija, da je Italija bila ratni pobjednik; ipak, s druge strane se pojavljuje ipak i Kraljevina SHS, također ratni pobjednik, pa je neko vrijeme vladao interegnum. Nije bilo realnih osnova da tako ostane.

Quote:
Znam da wikipedija ima bezbroj podataka
Nema. Ima vrlo ograničen broj podataka, i pouzdanost hrvatske wikipedije je često vrlo slaba.

Quote:
vjerujem da postoji dodatan sklopo podataka koji narušavaju uvijek službenu istinu.
Ako je to "vjerovanje" nekakva suvisla hipoteza, a ne vjera, onda trebaš raditi kao što gore rekoh. Tvoja žudnja da rušiš nekakve "službene istine" je bespredmetna i irelevantna. Prvo trebaš valjano proučiti tematiku, a onda tek eventualno konkretno kritizirati što su drugi dosad pisali, bilo "službeno" ili "neslužbeno".
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 11:26   #5
Na ovom linku pronašao sam dokument s detaljnim opisom događanja koja zanimaju autora teme:
https://hrcak.srce.hr/file/53849
Iako sam rođen i živim u Rijeci moram priznati da je taj dio riječke povijesti iz nekog razloga zataškavan. Da se nisam bavio filatelijom i pritom imao cijelu kolekciju maraka Rijeke iz tog razdoblja (1918-1924) ne bih ni znao da je postojao tamo neki D'Annunzio i da je okupirao i Rab i Krk.
__________________
Yakety Sax or “Benny Hill Theme”:
https://www.youtube.com/watch?v=MK6TXMsvgQg
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 12:19   #6
Quote:
ferda kaže: Pogledaj post
Na ovom linku pronašao sam dokument s detaljnim opisom događanja koja zanimaju autora teme:
https://hrcak.srce.hr/file/53849
Iako sam rođen i živim u Rijeci moram priznati da je taj dio riječke povijesti iz nekog razloga zataškavan. Da se nisam bavio filatelijom i pritom imao cijelu kolekciju maraka Rijeke iz tog razdoblja (1918-1924) ne bih ni znao da je postojao tamo neki D'Annunzio i da je okupirao i Rab i Krk.
Ne mogu vjerovati da si sa Rijeke

Evo, naša književnica Zofka Kveder Demetrović je prije 90 godina napisala i roman o tome https://onedrive.live.com/?authkey=%...214664&o=OneUp

Ništa nije zataškavano, imaš obilje literature, sad i videa

https://www.youtube.com/watch?v=6jN8dYzNwmE
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci

Zadnje uređivanje lavore : 19.01.2018. at 12:44.
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 14:00   #7
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Ne mogu vjerovati da si sa Rijeke
Valjda "iz Rijeke",a ne "sa Rijeke"???

Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Ništa nije zataškavano, imaš obilje literature, sad i videa
Govorim o vremenu kada sam išao u osnovu i srednju školu (1977-1988). Ovdje i autorica pokušava objasniti o čemu se radi:

https://hrcak.srce.hr/file/53849
Quote:
Naime, zbog ideoloških pobuda poslijeratnog jugoslavenskog boljševizma D’Annunzijev
boravak u Rijeci je prešućivan vjerojatno zato da se rađanje fašizma ne poveže s
našom burnom poviješću. "Fašizam je kao oblik praktične vladavine ustoličen prvi puta u
Rijeci. Ignoriranje ove činjenice, značajne i u svjetskim razmjerima, očigledno je falsifi kat
povijesti, koja je u slučaju Rijeke puna rupa."2
__________________
Yakety Sax or “Benny Hill Theme”:
https://www.youtube.com/watch?v=MK6TXMsvgQg
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 15:29   #8
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Evo, naša književnica Zofka Kveder Demetrović je prije 90 godina napisala i roman o tome https://onedrive.live.com/?authkey=%...214664&o=OneUp
Također je Viktoc Car Emin napisao knjigu "Danuncjada" (po D'Anunzio), podnalsov "Romansirana kronisterija riječke tragikomedije 1919.-1921.. Imam izdanje Zagreb: Nakladni zav od Hrvatske, 1946..

Znam da sam čitao o toj epizodi negdje, možda u nekim širim opisima zbivanja. Također i prikaze Car Eminovog djela - koje je, IMHO, književno gledano slabo - autor je htio što više ocrniti D'Anunzia, ali je vjerojatno bio jalan na njega kao pjesnika, vrlo uspješnog.

Pisaolo se jest. Ako se o nečemu nije pisalo baš puno i nije baš poznato u široj javnosti, ne znači da se zataškavalo!
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?

Zadnje uređivanje Zoran Oštrić : 20.01.2018. at 00:15.
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 18:55   #9
Bas sam danas imala u rukama rijecke novine "La giovane Italia: giornale del soldati di Gabriele d Annunzio", a geslo na novinama je "Fiume o morte!".(Rijeka ili smrt!).
Fasistickih novina iz Rijeke iz tog doba ima hrpa, cesto sam ih imala u rukama.
Inace, stariji Talijani u Italiji jako slabo znaju ili ne znaju da postoji Croazia, pa onda pokusas s onim "ex YU", ne sjete se, ali kad im kazes "Fiume" razgale se i onda udri po "nostra Fiume" .
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 10:52   #10
Quote:
ferda kaže: Pogledaj post
Valjda "iz Rijeke",a ne "sa Rijeke"???
tako su stari Riječani govorili, sad su neka druga pravila

Quote:
ferda kaže: Pogledaj post
Govorim o vremenu kada sam išao u osnovu i srednju školu (1977-1988). Ovdje i autorica pokušava objasniti o čemu se radi:

https://hrcak.srce.hr/file/53849
Krivo autorica, tada vladajući nisu mogli reći: "da smo imali u/na Rijeci demokratski referendum 1945-6. godine, većina bi glasala za Italiju a ne za Yu/Hrvatsku i ne bi kasnije otišli za Italiju/Zapad" pa su se vladajući odlučili na šutnju i zaborav.

U Rimu postoji Museo Archivio Storico di Fiume http://www.romaspqr.it/roma/Musei/Mu...o_di_fiume.htm , ovo je njihova web stranica http://www.fiume-rijeka.it/

Kod nas u KGZ se može čitati dvojezična https://www.libreriauniversitaria.it.../9788871252391

Barata se sa podatkom da je OZNA 1945/6 pobila u Rijeci i okolici oko 625 riječkih autonomaša koji nisu bili fašisti:

https://en.wikipedia.org/wiki/Nevio_Skull

https://en.wikipedia.org/wiki/Mario_Blasich
---------------------------------------------------------------------------------------------
Kamioni nekad poznate autoprevozničke firme Slavnik iz Kopra, prevoze talijanskim izbjeglicama-optantima pokućstvo u Trst, 1954.godina http://www.toscananovecento.it/wp-co...5/02/esodo.jpg
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci

Zadnje uređivanje lavore : 20.01.2018. at 11:27.
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2020., 16:47   #11
lavoce.hr/il-concerto-di-arturo-toscanini-a-fiume-cento-anni-fa

Jučer bila stogodišnjica velikog koncerta Artura Toscanina na Rijeci. Maestro je sa svojim orkestrom nastupio u dobrotvorne svrhe.

"Toscanini je stigao u Rijeku na poziv Gabrielea D'Annunzija, koji mu je napisao: „Dragi moj Učitelju, moj veliki prijatelju, dođi u Fiume iz Italije, ako možeš. Danas je ovdje najzvučniji zrak na svijetu. Duša naroda je simfonijska poput Njegovog orkestra ”. O toj je epizodi govorilo nekoliko povjesničara, prije svega Giordano Bruno Guerri, u svom monumentalnom "Disobbedisco. Petsto dana revolucije. Rijeka 1919.-1920. "(Mondadori, le Scie, 2019.)."
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2020., 13:01   #12
Evo danas uživo u 15 sati:
https://www.youtube.com/watch?v=GR9sE6uqVo4

D'Annunzio e Fiume a cento anni dall'Impresa: un laboratorio di idee ed utopie


PRESENTAZIONE DEI VOLUMI:
Giuseppe de Vergottini - La costituzione secondo d’Annunzio - Luni, 2020
Davide Rossi (a cura di) - La città di vita cento anni dopo. Fiume, d’Annunzio e il lungo Novecento Adriatico - Cedam, 2020
Emanuele Merlino (a cura di) - La sola ragione di vivere. D’Annunzio, la Carta del Carnaro e l’esercito liberatore - Passaggio al Bosco, 2020

NE DISCUTONO:
Prof. Stefano Bruno Galli, Assessore all’Autonomia e alla Cultura della Regione Lombardia
Prof. Giordano Bruno Guerri, Presidente della Fondazione Il Vittoriale degli Italiani
Prof. Giuseppe Parlato, Presidente della Fondazione Ugo Spirito e Renzo de Felice
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2021., 13:55   #13
"08.01.1920. Utakmica između Reprezentacije Rijeke i Vojne komande (Comando Militare) ušla je u povijest kao prvi nastup reprezentacije Rijeke, kao i zbog grba kojeg je neka talijanska nogometna selekcija nosila na dresovima. U jednom od izdanja Talijanskog olimpijskog komiteta objavljeno je i potvrđeno da je upravo na ovoj utakmici prvi put na dresu Azzura upotrijebljen takozvani "Scudetto" s talijanskom trobojnicom. Taj isti grb nosi i danas talijanska reprezentacija. Do kraja WW2 talijanske selekcije nosile su na dresu grb kraljevske obitelji Savoia. Na ovaj način Rijeka i Kantrida zauzimaju mjesto u povijesti talijanskog nogometa. Prije početka utakmice kapetan Rijeke Goacci predao je kapetanu CM-a buket i riječku trobojnicu (karmin crveno, žuto, plavo)."



Inače, danas je za grad Rijeku jedna značajna obljetnica:

"09.01.1898. Svečano je otvoren dom Hrvatske čitaonice na Trsatu. Izgrađen je za 15 mjeseci. Gradnja doma zajedno sa izdacima za kupnju zemljišta, s pristojbama i taksama stajala je 30.573.11 forinti. "
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2021., 20:04   #14
Nije mi posve jasna za zastava i grb Rijeke...Dosta nespretno načinjeno, na brzinu.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2021., 21:01   #15
Na današnji dan prije 100 godina, 18.01.1921., D'Annunzio s kamionima natovarenim opljačkanim vrijednostima u Rijeci i okolici napušta grad. (Službeni predstavnik talijanske vlade je 1925. god. utvrdio odštetne zahtjeve zbog »rekvizicija, šteta, pohara i krađa izvršenih u razdoblju D'Annunzijeve okupacije« u visini od 56,285.672 lire; od pustošenja i krađa nisu bili pošteđeni državljani niti službene institucije stranih država.)

A danas novilist.hr/objavljena-vazna-antologija-fijumanski-se-nazalost-sve-manje-cuje-na-ulicama-rijeke

S D'Annunziom je bilo puno zanimljivije, šteta što je ponestalo kokaina
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2021., 19:03   #16
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Na današnji dan prije 100 godina, 18.01.1921., D'Annunzio s kamionima natovarenim opljačkanim vrijednostima u Rijeci i okolici napušta grad. (Službeni predstavnik talijanske vlade je 1925. god. utvrdio odštetne zahtjeve zbog »rekvizicija, šteta, pohara i krađa izvršenih u razdoblju D'Annunzijeve okupacije« u visini od 56,285.672 lire; od pustošenja i krađa nisu bili pošteđeni državljani niti službene institucije stranih država.)

A danas novilist.hr/objavljena-vazna-antologija-fijumanski-se-nazalost-sve-manje-cuje-na-ulicama-rijeke

S D'Annunziom je bilo puno zanimljivije, šteta što je ponestalo kokaina
Drznik nije bio kažnjen od Londona i Pariza !
D¨Annunzio i njegovi camicie nere
bilisu pravi razbojnici koji su sebi uzeli pravo uzurpacije tuđeg teritorija.
Rijeka nije smjela pasti pod utjecaj Italije, ali nije trebala biti dio uboge KJ.
Najbolje je riješenje bilo samostalnost pod zaštitom međunarodne zajednice.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2021., 19:06   #17
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Na današnji dan prije 100 godina, 18.01.1921., D'Annunzio s kamionima natovarenim opljačkanim vrijednostima u Rijeci i okolici napušta grad. (Službeni predstavnik talijanske vlade je 1925. god. utvrdio odštetne zahtjeve zbog »rekvizicija, šteta, pohara i krađa izvršenih u razdoblju D'Annunzijeve okupacije« u visini od 56,285.672 lire; od pustošenja i krađa nisu bili pošteđeni državljani niti službene institucije stranih država.)

A danas novilist.hr/objavljena-vazna-antologija-fijumanski-se-nazalost-sve-manje-cuje-na-ulicama-rijeke

S D'Annunziom je bilo puno zanimljivije, šteta što je ponestalo kokaina
D'Annuzzio je bio kao neki konceptualni umjetnik
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2021., 00:28   #18
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
D'Annuzzio je bio kao neki konceptualni umjetnik
Iz zanimljivog izlaganja Damira Grubiše:

"Winston Churchill je, govoreći o Balkanu, rekao da Balkan proizvodi više povijesti nego je može svariti. Mutatis mutandis, slično bi se moglo reći i za Rijeku: Rijeka je u prošlosti proizvela više povijesti nego što ju je mogla provariti. Raoul Pupo, tako, kaže da u Rijeci, malom gradu na vrhu Jadrana, izgleda kao da se zgusnula sva povijest europskog Dvadesetog vijeka.

S pravom je Rijeka, u više navrata, nazvana ”političkim laboratorijem Dvadesetog stoljeća”. Rijeka je bila pod vlašću čak sedam država, i kao i Dvadeseto stoljeće i njegove kataklizme, iskusila je na sebi posljedice apsolutističke vladavine, nacionalističkih ideologija i pokreta, autoritarnu vladavinu i diktaturu, totalitarizam fašizma i komunizma; njezini su građani stradali u ratovima, okupacijama, holokaustu, poratnim tragedijama, čistkama i sumarnim likvidacijama, da bi se tek danas, u okviru Europske unije, Rijeka mogla posvetiti svojem autentičnom identitetu europskog i mediteranskog civitasa – političke zajednice kojom upravljaju njezini stanovnici, građani, a a ne više podanici...
... fokus interesa usmjeren, pogrešno, na D’Annunzija zbog njegove performerske atraktivnosti, svojevrsnog mischunga anarhije, utopije, modernizma, fantazije, iluzija i deluzija, rafiniranog estetizma i grubog nasilja, seksualnog libertinizma, patriotizma i nacionalizma, rasizma, prividnog egalitarizma, demagogije i autokracije, dekandetizma i kokainomanije, progresivizma i misticizma, kompulzivnog narcisoidnog poremećaja, sve to serviranog u obliku jednog ”riječkog gulaša” – dakle, za svakoga ponešto.

rijekadanas.com/damir-grubisa-fasisticki-drzavni-udar-u-slobodnoj-drzavi-rijeka

To je sa ovog skupa, ovdje ima snimljenih 8 sati izlaganja rijekadanas.com/foto-video-znanstvenim-skupom-obiljezeno-100-godina-rijecke-drzave

Ovi lavoce.hr/cultura-e-spettacoli/dannunzio-e-fiume-poesia-e-ricerca-storica pak odstupaju od takvog pogleda:

"Savez udruga prognanika Istre, Rijeke i Dalmacije zajedno s drugim kulturnim udrugama i istraživačkim institucijama organizirao je internetsku konferenciju pod nazivom "D'Annunzio i Fiume poslije 100 godina: laboratorij ideja i utopija". Virtualni sastanak mogao se pratiti kako na Facebooku, uz prijenos uživo sa stranice LimesClub Verona, tako i na Youtubeu, s kanala LimesClub Verona.

... o Rijeci i D'Annunziovom pothvatu već razgovarali na dvije konferencije, na kojima je tema njegove knjige „Disobbedisco. Petsto dana revolucije. Rijeka 1919-1920 ". Cilj je bio proširiti znanje o pothvatu Fiume, poznatom kao protofašistička akcija, i rasvijetliti pravu prirodu D'Annunzijeva postupka, koji je bio čisto revolucionarni, a ne fašistički.
Na početku je postojao nacionalistički impuls - naglasio je Giordano Bruno Guerri, ali nakon nekoliko tjedana prevladala je revolucionarna tendencija, želja za promjenom same strukture moći u društvu. To je razlog sudjelovanja revolucionarnih ličnosti poput Alcestea De Ambrisa. Nakon naših intervencija posljednjih godina, slika riječke akcije promijenila se nabolje i postala ispravnija...

I ovo je zanimljivo:

"Giovanni Stelli, rođen u Fiumeu 1941., predsjednik Društva Fiumani studija i direktor uredništva časopisa „Fiume. Rivista di studi adriatici ”, objavio je svoj doprinos kulturnom dijalogu koji je nastao od 1990. između Società di Studi Fiumani i grada podrijetla Fiume, koji je sada u Hrvatskoj. Svezak „Storia di Fiume“, također objavljen na hrvatskom jeziku s naslovom „Povijest Rijeke“, jača dijalog i potvrđuje važnost nepristranog tumačenja povijesnih događaja povezanih s gradom. Prijevod teksta je prof. Damir Grubiša...
lavoce.hr/la-storia-di-fiume-di-stelli-incontra-il-lettore-croato
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2021., 13:48   #19
Zanimljivo, dio Riječkih leginara poslije je završio u antifašizmu, socijalističkom i komunističkom pokretu.

"Borbu nastavlja Giannantonio Manci, koji je prvo bio riječki legionar, a potom antifašist i na kraju mučenik Trentinskog otpora. Poglavar Trentinskog otpora slavi se na ploči postavljenoj na "IV korpusu" na Piazzi IV Novembre u Bolzanu, bivšem nacističkom zapovjedništvu gdje su ga nacisti mučili do smrti i konačno ubili."

"Giannantonio Manci portretiran 1941. u alpskoj uniformi. Čini se nevjerojatno, ali bilo je u Riječkom pothvatu s Giginom Battistijem i Filippom di Castelbarcom, uz D'Annunzia."

"Filippo di Castelbarco iz Trentina u riječkim danima s D'Annunziom: i on je
bio dio "Trentinske grupe" koja je aktivno sudjelovala u pothvatu Fiume
zajedno s budućim vođom, herojem i mučenikom antifašističkog otpora u Trentinu."

cipputiblog.blogspot.com/la-lotta-continua-di-giannantonio-manci
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2021., 17:17   #20
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
S pravom je Rijeka, u više navrata, nazvana ”političkim laboratorijem Dvadesetog stoljeća”. Rijeka je bila pod vlašću čak sedam država, i kao i
Možda je bilo pogrešno dopustiti D¨Anunzziu da uzurpira Rijeku koja je već 1918 godine trebala dobiti status samostalne države...
Ili točnije 1919 godine kada je Konferencija u Versaillesu isporučila odluke..
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:54.