Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2018., 16:07   #1
Stručni termin za licemjernost

Ovu temu posvećujem svima onima koji sole pamet ljudima a sami ne svoje iza svojih misli životom. Trenutno mi na pamet pada mišljenje jednog otrovnog roditelja i jednog kolege kojeg zanimaju iste stvari ko i mene.

Otrovni roditelj: mene tata puštao samo i u mladosti mi je bilo lijepo ali danas je drugo vrijeme i to ne treba raditi

Kolega: dali je moralno da se ne da onima koji nemaju i saznaš kasnije da je išao na godišnji kada nije imao pravo i da nije došao putem natječaja na posao

Evo sjetio se i još jednoga.

On: u Bibliji piše to i to ali se ponaša skroz nekršćanski no na fb profilu mu stoji da mu je to omiljena knjiga

Kako se ti prefriganci stručno zovu? Da li postoji neki termin za takve ljude u psihologiji? Jesu li moralisti,borci za pravdu zapravo štetni za okolinu jer praksa ne pokazuje društvenu korist za sve već samo za njih u prezentiranju svojih ideja? S obzirom da vidimo kako licemjeri u pravilu jako dobro prolaze,da li je ne biti licemjer zapravo borba s vjetrenjačama? Da li se licemjeri boje konkurentnog licemjera pa zato misle jedno i govore drugo pa napadaju ono što su zapravo oni sami? E da,dakle kada govoriš protiv nečega što si sam,kako se to zove?
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 16:43   #2
Vidjet cete za 10 godina kada se ne budete smarali ovim cim se sada smarate. Okruziti se ljudima koji vam karakterno odgovaraju. Nema potrebe za coporom prijatelja koji su provrsni te imaju obrazac ponasanja poput stada. Par iskrenih slicnomisljenika i to je pravi dragulj.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 17:31   #3
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Ovu temu posvećujem svima onima koji sole pamet ljudima a sami ne svoje iza svojih misli životom. Trenutno mi na pamet pada mišljenje jednog otrovnog roditelja i jednog kolege kojeg zanimaju iste stvari ko i mene.

Otrovni roditelj: mene tata puštao samo i u mladosti mi je bilo lijepo ali danas je drugo vrijeme i to ne treba raditi

Kolega: dali je moralno da se ne da onima koji nemaju i saznaš kasnije da je išao na godišnji kada nije imao pravo i da nije došao putem natječaja na posao

Evo sjetio se i još jednoga.

On: u Bibliji piše to i to ali se ponaša skroz nekršćanski no na fb profilu mu stoji da mu je to omiljena knjiga

Kako se ti prefriganci stručno zovu? Da li postoji neki termin za takve ljude u psihologiji? Jesu li moralisti,borci za pravdu zapravo štetni za okolinu jer praksa ne pokazuje društvenu korist za sve već samo za njih u prezentiranju svojih ideja? S obzirom da vidimo kako licemjeri u pravilu jako dobro prolaze,da li je ne biti licemjer zapravo borba s vjetrenjačama? Da li se licemjeri boje konkurentnog licemjera pa zato misle jedno i govore drugo pa napadaju ono što su zapravo oni sami? E da,dakle kada govoriš protiv nečega što si sam,kako se to zove?
što ćeš biti stariji, sve više češ shvaćati da smo svi pomalo licimjeri. i ti sam.
pa će te manje živcirati tudje licimjerstvo.
ljudi smo. ništa ljudsko nije nam strano. jbg.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 09:03   #4
Postoje još termini hipokrizija, dvoličnost i sl. Sinonimi za licemjernost.

Kao što su ti već rekli, ako osvijestiš da: "Sav svijet je pozomica; / A ljudi, žene u njoj glumci samo, / Što dolaze i odlaze sa scene...", moći ćeš na osnovu procjene vlastitih postupaka ocijeniti koji je nivo tolerancije prema tuđoj hipokriziji.

Primjeri koje si naveo, to su oni koji nisu osvijestili da su licemjeri, iz njihove prepektive oni su potpuno ispravni iako se služe dvostrukim mjerilima. Oni su za sebe moralne vertikale. Ako im pokušaš skrenuti pažnju na to da su licemjeri, obično kao odgovor dobiješ bijes i mržnju takve osobe. I oni su zapravo mnogo opasniji od onih koji shvataju da smo "svi krvavi ispod kože".

Naravno, postoje i oni koji manipuliraju, koji su svjesni koliko su licemjerni, ali namjerno prodaju savršenu sliku kao marketinški trik.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 20:16   #5
Licemjerstvu se učimo od djetinjstva.I to ne na onaj direktan način, nego na indirektan, kroz iskustvo i životne situacije.Samo što je kod nekih vise a kod nekih manje izraženo, i što su neki manje svjesni a neki više.
Problem je u tome što jedni druge odnosno djecu učimo licemjerstvu, čak i spontano, sami nesvjesni svojih postupaka.

Ali čovjek je nesavršen.Ne biti licemjeran bi značilo na neki način odreći se života.Zapravo, ne vidim čak ni mogućnost funckjonisanja svijeta bez licemjerstva.Npr.osoba A izvršila ubistvo iz osvete zbog ubistva vlastitog djeteta, jer učinilac nije dobio adekvatnu kaznu.Osoba B profesionalni ubica.

I sad se međusobno kritikuju zbog ubistava, bore se javno protiv ubistava itd.Na neki način su obdvije licemjerne, ali je razlika ogormna.

Licemjerstvo ti je kao smrt , ne može se iskorjeniti, ali se može smanjiti, sanirati, odlagati, izbjegavati itd.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 21:26   #6
davno sam si riješio neke stvari u glavi, pa tako i pitanje određenih osobina koje bih kao trebao nadići, a nikako da mi netko objasni - zbog koga, zbog čega? gdje piše da moram raditi na vlastitim ograničenjima, licemjerju, površnosti i svim ostalim krasnim osobinama kad je to defaultno stanje svakog čovjeka? samim time ne vidim koja bi to bila ciljana skupina ljudi zbog koje bih se trebao truditi i evoluirati u to nekakvo uzvišeno biće o kojem čitate u knjigama duhovne tematike? pa svi do zadnjeg smo licemjeri jer život jednostavno tako funkcionira i nikako drugačije; nekoga jednostavno moraš "izdati", bila to osoba od krvi i mesa ili pak ideal u kojeg si vjerovao do tog trenutka. sve ostalo graniči s utopijom.

rekoh već u jednoj drugoj temi da sam se oduvijek i smatrao nešto inteligentnijom životinjom, a isto mislim i o svima koji me okružuju i kojima bih, da mi nisu obitelj i prijatelji, bio bitan otprilike onoliko koliko sam bitan onima iz sabora. nema tu više nikakvih iluzija s moje strane o toj famoznoj uzvišenosti i razumu koji drže pod kontrolom čovjekovu prirodu, niti imam problem s priznavanjem toga da sam jedan od razloga zbog je svijet takav kakav jest, kakvim god ga smatrali.

jedino mi je krivo što zbog toga gubim pravo na moraliziranja u raspravama, mada mi se ipak omakne s vremena na vrijeme
seskal is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 19:12   #7
SEskal-SVe je to u načelu tačno, ali nijasne su ono što čini život.Treba se truditi što manje biti licemjeran, iako je to nužno zlo.Ne smatrati se uzivšenim, ne težiti tome, jer je čovjek odavno jos od renesanse na neki način spušten na zemlju pa sve preko nihilizma itd.

Bitno je osjeiti da smo svi krvavi ispod kože i to je to.Moralisanje smanjiti na što manji moguci nivo, ali ga se ne stidjeti.Normalno je da npr. ti kao prosječan licemjer ili ja ili ispod prosječan možeš o toem moralisati nekom političaru .


Kad bi se nijasne izgubile, sve bi propalo.Svi težili ka jednom ekstremu.I onda bi propali.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 00:15   #8
pretpostavljam da sve to stoji, ali jednostavno si ne mogu pomoći kad je u pitanju vraćanje na neko "nevinije" gledanje na druge, u konkretnom slučaju vraćanje na razinu komunikacije prije onog trenutka u kojem sam shvatio da mi je sugovornik jednostavno full of shit. vjerujem da se i druga strana osjeća jednako kad postane svjesna koliko zapravo (djelima) kontriram svemu onome o čemu govorim.

s određenim poznanicima i članovima obitelji ponekad više uopće ne otvaram neke teme nakon što na vidjelo izađe jedna potpuno drugačija istina od one koja se do tog trenutka prezentirala. jednostavno bude neugodno i njima i meni, osobito kad se pred drugima (npr. djecom) moraju i dalje zastupati određene vrijednosti, a istovremeno je taj netko savršeno svjestan da ja znam da ih uredno gazi kad mu to odgovara. ponekad su to prilično neugodne situacije nakon kojih obično slijedi minuta šutnje dok si ne smislimo kojom dosadnom temom ćemo ju prekinuti.

na kraju se sve svede na to da radiš ono što moraš jer suca ionako nema pa tako ni nedozvoljene igre. nitko se ne treba sramiti vlastitog licemjerja kao što se nitko ne treba sramiti ni toga što želi najbolji mogući ishod za sebe. i jedno i drugo često počiva na istim temeljima pa ako je jučer bilo prihvatljivo jedno, a danas je pak nužno ono što u potpunosti kontrira tomu od jučer, jbg, bit će tako.
seskal is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 21:30   #9
Licemjeri? Što to znaci? Jesi li ikad razmišlja o tome? Zapravo vrlo jednostavno. Jesi čuo za tehniku ogledala koja se koristi u psihologiji? To se zove prilagođavanje i navodno je stvar inteligencije. Mjeriš lica odnosno osobe i ako nešto trebaš prilagodio im se uvučeš im se pod kožu i to je to. Zapravo vrlo jednostavno...


Sent from my iPhone using Tapatalk
qwertz90 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:23.