Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2008., 17:14   #1
Muška vs. ženska djeca

Dragi roditelji:

Da li je velika razlika u odgoju i prirodi, atavizmu te otporu u odgoju muške i ženske djece.

Stalno čujem da su dečki problematičniji u odgoju a da je sa curicama lakše.
Da je muško svojeglavo, divlje a da su cure mazne, privržene...

Znam da su to predrsude, ali pošto sam saznala da nosim sina (a pošto mi je prvo i iskustva nikakvog nemam).. priznajem da ovo pitam da li ima to ikakvog uporišta (ili je to čista predrasuda).

Znači:

1. da li je istina da je dečke teže odgajati nego curice?
2. da li su svojeglaviji, tvrdoglaviji od curica?
3. da li u tom nekom ranom odgoju bolje da autoritet odgoja ide od oca ili obostrano?
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 17:51   #2
hmm

Pa moj mali je skroz mamina maza(9mj) ,a i od kume moje(4g) supewr dobar i poslušan ,a kćer (1.5g) kako će ona!
crvena11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 18:05   #3
potpuno netočno....
ima mirnih curica i jednako mirnih ili mirnijih dječaka a isto tako ima i svojeglavih, tvrdoglavih, hiperaktivnih i curica i dječaka.....

bezveze mi to razvrstavanje....

Mihael je užasno tvrdoglav i hiperaktivan al je i velika maza i skroz je nježan...
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 18:50   #4
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post

Da li je velika razlika u odgoju i prirodi, atavizmu
što bi bila razlika u atavizmu između muške i ženske djece?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 19:21   #5
Meni se čini da je lakše s dječacima.
Naravno da ti to ovisi o sto faktora, i da je ponajprije glupo bilo što generalizirati, ali, ako ništa, on te neće gnjaviti po sto puta na dan "Hoću ovu haljinu i točka!" (a vani pljušti i 3stupnjaC).
Ja imam kći, i sina.
Sin je još mali, ali definitivno ima bolju narav. Imam i dva nećaka i dvije nećakinje.
Jedino gdje su dečki problematični jest škola. Ali i to ti ne mora ništa značiti.
Samo nek su zdravi. Lijepo je i jedno i drugo!
simon3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 19:26   #6
atavizam:meni je ova rijec poznata u nekom skroz drugom znacenju, ali nema veze...mozda grijesim..

mislim da nema velike razlike u odgoju, odnosno tezini odgoja. stvar je do karaktera djeteta. jedino sto primjecujem je, da curice ostanu duze vremena maze, i malo su umiljatije kad su starije. meni ce starija doci bez problema u krilo da je mazim i ljubim, dok djecaci u njenom uzrastu to dosta rjedje rade.
i jos nesto. djecaci su malo agresivniji, bucniji, puni energije koju trebaju isprazniti, trceci, skacuci, vristeci, a djevojcice ipak to malo subtilnije ispoljavaju
Alica72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 19:45   #7
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
što bi bila razlika u atavizmu između muške i ženske djece?
pa kad imaš izdanak imotske i sinjske familije u susjedstvu koji imaju i mušku i žensku djecu, pa kad vidiš kako se braća ponašaju spram sestri zanima me da li je to stvar atavizma ili odgoja.

Ali teško mi je to slikovito objasniti.. trebaš bejbe vidjeti to! (nešto kao mini serija prosijaci i sinovi).

E sad stara knjiga koju mi je mama dala kaže da svako dijete ima naslijeđe atavizma u sebi koje se manifestira kroz način ponašanja (obrazac ponašanja za svoj spol) a odgojem se sve usmjeri ili se zatre, ili se pak inicira.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 19:50   #8
al1972 sve što si napisala jest tako. Samo eto, moja kći je uvijek bila tvrdoglava i neposlušna, tako da se sad i muž i ja IZNENADIMO kad nas sin od prve posluša.
Stotinu puta smo se zapitali gdje smo sa njom pogriješili; nema odgovora.
Oni su dvije različite individue, i to je to.
On je mazan, a ona nije.
Vidiš, sve ti je to do djeteta. A ja tako volim maznu djecu, i patim što mi kći nije takva, premda mi je ipak ostalo dovoljno pameti da joj ne pokažem da sam malo razočarana što ona nije onakva kakva bih JA željela da bude.
Ma samo ih treba voljeti, i voljeti, i opet voljeti i to ti je sva mudrost!
simon3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 20:04   #9
Ja mislim da je lakše odgajati muško djete.

Imam sina i voljela bih još jednoga.

Mislim da su manje prgaviji od curica i općenito - da je s njima lakše. Barem meni.
MAJA155 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 20:06   #10
Quote:
simon3 kaže: Pogledaj post
Oni su dvije različite individue, i to je to.
Ma samo ih treba voljeti, i voljeti, i opet voljeti i to ti je sva mudrost!
upravo tako. eto ja imam dvije curice i kao nebo i zemlja su. starija me slusa i previse, uvijek sve od prve. ponekad pozelim da se susprostavi, a ne da stalno govori "dobro mama", ali sad je to opet druga tema, a mladja nikog ne ferma. poslusace i ona, ali uz negodovanje i gundjanje ako joj nije po volji. i ja volim maznu djecu, i starija se voli maziti i nikad joj dosta, a mladja kad njoj odgovara i to uglavnom tipa naredbe "mama, dodji i zagrli me , odmah".
Alica72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 20:06   #11
E da.. Zašto dečkima u tom razdoblju autoritet oca???

Jedino obostrano, nema potrebe da curici autoritet bude majka, a dječaku otac.
MAJA155 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 20:11   #12
Quote:
MAJA155 kaže: Pogledaj post
Ja mislim da je lakše odgajati muško djete.

Imam sina i voljela bih još jednoga.

Mislim da su manje prgaviji od curica i općenito - da je s njima lakše. Barem meni.
eto recimo ja sam imala curicu, i pozeljela sam da i drugo bude curica.
kad su djeca mladja ja mislim da je sa curicama lakse. da ne generaliziramo, ali u glavnom su mirnije, poslusnije i umiljatije. a kad posmatram recimo djecake pubertetlije i djevojcice..e onda mislim da si u pravu, da je mnogo lakse sa muskom djecom. djevojcice, opcenito zene su mnogo komplikovanija bica od muskaraca, ali neka...
Alica72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 20:14   #13
Da, žele kompliciraju. Pa i ove "malecke".

Imam ja i sestru. Tek je napunila 11 godina. Pa znam.

Rodila se kad sam imala 16,5 godina.

I..... lakše mi je s ovim mojim.
MAJA155 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 20:15   #14
Pardon. Htjela sam reći žene kompliciraju.
A ne - "žele" kompliciraju.
MAJA155 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 20:20   #15
jedna mi trudnica u bolnici rekla:' muškom djetetu je fakat neophodan otac. Ono ima potrebu da se otac sa njim pohrva, potuče, da odu na nogometnu utakmicu.. zaista jako su im ti očevi bitni. Jednostavno se identificiraju sa njima'.

E sad, kako je sa samohranim majkama, kakva one iskustva imaju (da li je ovo gore navedeno i istinito) te kako one nadomještaju tu 'mušku silu' muškoj djeci..

Samo želim provjeriti ovom temom da li je to puka predrasuda da su muška djeca problematičnija a ženska ne.

Jedna mi jučer susjeda odgovorila najveću glupost. Rekla mi:' pa muško ti neće donesti trbuh doma a žensko hoće': Takva glupost.. a ja sam njoj odgovorila: 'a koja je razlika?' Žensko donese trbuh a muško napravi. Ako je sranje... obostrano je sranje.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 20:28   #16
Ja sam samohrana majka i "tučem" se sa svojim sinom, redovno ga vodim na nogometne utakmice, gledamo te iste utakmice na TV-u, vodim ga na sport.. bla bla bla..

Mislim da nije nužno da se identificiraju sa ocem.. ili majkom... samo ljuuuuubav i sve OK.

A muškarci u njegovoj okolini su moj dida, moj tata, moj tetak (s kojima se viđa gotovo svaki dan - barem s jednim od njih) tako da mislim da nema problema s tim.

A i moj budući je tu... vole se jako njih dvojica.. tako da je sve
MAJA155 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 20:40   #17
Quote:
MAJA155 kaže: Pogledaj post
Ja sam samohrana majka i "tučem" se sa svojim sinom, redovno ga vodim na nogometne utakmice, gledamo te iste utakmice na TV-u, vodim ga na sport.. bla bla bla..

Mislim da nije nužno da se identificiraju sa ocem.. ili majkom... samo ljuuuuubav i sve OK.

A muškarci u njegovoj okolini su moj dida, moj tata, moj tetak (s kojima se viđa gotovo svaki dan - barem s jednim od njih) tako da mislim da nema problema s tim.

A i moj budući je tu... vole se jako njih dvojica.. tako da je sve

mrak . Imaš muških oko sebe a i tatu za svog malog.

A ne znam ni sama.... pedagogija (znanstvena fantastika). Samo me zanima da li su to sve predrasude
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 21:22   #18
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
jedna mi trudnica u bolnici rekla:' muškom djetetu je fakat neophodan otac. Ono ima potrebu da se otac sa njim pohrva, potuče, da odu na nogometnu utakmicu.. zaista jako su im ti očevi bitni. Jednostavno se identificiraju sa njima'.

E sad, kako je sa samohranim majkama, kakva one iskustva imaju (da li je ovo gore navedeno i istinito) te kako one nadomještaju tu 'mušku silu' muškoj djeci..

Samo želim provjeriti ovom temom da li je to puka predrasuda da su muška djeca problematičnija a ženska ne.

Jedna mi jučer susjeda odgovorila najveću glupost. Rekla mi:' pa muško ti neće donesti trbuh doma a žensko hoće': Takva glupost.. a ja sam njoj odgovorila: 'a koja je razlika?' Žensko donese trbuh a muško napravi. Ako je sranje... obostrano je sranje.
1. da, curice trebaju ženski uzor, a dečki muški - ali to ne moraju nužno biti mama i tata. MAJA155je lijepo to opisala.

2. MAJA155 opet

3. ne samo predrasuda, nego i glupost.
Svako dijete je svoj svijet i takvim ga treba prihvatiti, a nikako ukalupljivati ni po čemu, a naročito ne po spolu.
I nema tu- onda je to iznimka, jer u stvarnosti je onda previše iznimaka.

4. Ta susjeda je već vjerojatno jako star ili je samo jako zaostala.
Pa to je već odavno prestala biti noćna mora roditeljima.
Ne samo to s obzirom da se mladi baš nedaju u brak, a roditelji žele unučad onda su već i počeli priželjkivati da se kćerki desi trbuh ili sinovoj curi.
Sada,(doduše već odavno) se roditelji boje sasvim drugih stvari da će im djeca 'donijeti'. I to jesu pravi horori, a ne unučad.
ZEUSICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2008., 07:46   #19
Quote:
ZEUSICA kaže: Pogledaj post
Sada,(doduše već odavno) se roditelji boje sasvim drugih stvari da će im djeca 'donijeti'. I to jesu pravi horori, a ne unučad.

Da, imaš pravo.

hm.... pa npr. da ti sin ne postane PEDER! Mislim da moj dalmoš doma to ne bi preživio
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2008., 07:59   #20
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
Da, imaš pravo.

hm.... pa npr. da ti sin ne postane PEDER! Mislim da moj dalmoš doma to ne bi preživio
Hm...mislim da Zeusica nije na to mislila...čini mi se da je mislila ne kojekakve spolne bolesti i druga opaka s....
Uglavnom,ja sam majka jednog šesnestogodišnjaka i osmogodišnjakinje i....
sto puta sam rekla da je ona bila kojim slučajem prva dobro bih razmislila bi li išla na drugo .
Nije klasično zločesta nego tvrdoglava,kronično usporena,ležerna,komotna...a ne,nije razmažena...jednostavno je takva.
corrina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:30.