Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Pogledaj rezultate ankete: Da li u Hrvatskoj treba omoguciti rodilji carski rez po zelji?
Da i zdravstveno pokriva 100% troskova. 81 39.51%
Da,no bez indikacija rodilja placa razliku cijene. 75 36.59%
Ne, lijecnik odlucuje, no snosi odgovornost. 35 17.07%
Ne, lijecnik odlucuje, ne snosi odgovornost. 2 0.98%
Da, vec je tako, metodom mita i korupcije. 12 5.85%
Glasovatelji: 205. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2008., 10:43   #61
uvijek sam za carski rez prije nego za forsiranje neprirodnog vaginalnog poroda(jer ovo kako se u nas rađa nije prirodan porod nego je samo vaginalan), ako za to postoje indikacije. Bolesti majke, fetalna patnja....
S druge strane, apsolutno sam protiv carskog reza "po želji", osim ako je žena inače teški psihički bolesnik ili traumatičar...jer je prirodan porod ipak prirodan događaj, a CS nelaka operacija.
Zato sam za bolju psihofizičku pripremu za prirodan porod, mentalnu osobito, prestanak fama i strašnih priča o rezanjima i sranjima, prestanak dripiranja bez razloga, prestanak rezanja ko na traci, otkaz za svo ludo osoblje bolnica i edukaciju onih sa srcem
Osobito sam protiv pravljenja patologije od trudnoće i poroda....kad bi se ZDRAVE trudnice umjereno pratile i kad bi surađivale sa svojim babicama, kao npr.u normalnom svijetu-u Nizozemskoj-kad se nebi slale na besmislene pretrage i nebi im se kopalo po vagini bez razloga, kad bi trudnička knjižica izgledala koda zaista prati nešto divno, a ne koda prati metastaze tumora, žene bi se okrenule sebi, svojem tijelu i svojoj bebici, rađale lakše(bolno, ali umjereno bolno i sretno) i priče s poroda bi bile sve ljepše, toplije i nježnije.
Nebi sadržavale riječi tipa škare, boce dripa, šavovi, klistir, konjska britva, litre krvi i nesnosna bol...nego riječi tipa mir, bebica, veličanstveno..


onda nitko nikad nebi tražio carski.
kupusichka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 12:53   #62
Quote:
protagora kaže: Pogledaj post
ne znam odakle ti informacije, ali koliko čujem većina se navednih slučajeva u jednom našem razvikanom rodilištu rješavala forsiranjem tzv. 'prirodnog porođaja'. zapravo sve, osim omotane pupkovine.
a rezultati su bili razni, znači i dobri i loši.
Ovo je samo bio moj prijedlog što bi i kako trebao formirati zakon da nebi došlo do "slobodne interpretacije" istoga, e nipošto nije značilo je trenutno takav zakon u funciji..

Mi ovdje razgovaramo o tome treba li dozvoliti carski rez po želji ˘˘
__________________
Moja osobna stranica /
Obrisano!!
Torcidas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 13:07   #63
a kaj to vas, koje ste se odlucile na tzv. prirodni porod hebe jel ce netko ici na carski po zelji ili ne, s takvim balkanezerskim razmisljanjem koje ogranicava i zabranjuje zeni porod kakav ona zeli bumo jako daleko dogurali u evropi.

bolnica u njemackoj u kojoj sam sa imala planirani carski ima statistiku 40% carskog po zelji, 10% hitnog carskog i 50% normalan porod, prema tome ...

da al je njemacka liberalna zemlja u kojoj svaki pojedinac ima svoje pravo, pa tako i pravo slobodnog izbora na carski.
matilda75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 13:08   #64
Thumbs up

Quote:
Torcidas kaže: Pogledaj post
Ovo je samo bio moj prijedlog što bi i kako trebao formirati zakon da nebi došlo do "slobodne interpretacije" istoga, e nipošto nije značilo je trenutno takav zakon u funciji..

Mi ovdje razgovaramo o tome treba li dozvoliti carski rez po želji ˘˘
upravo tako
matilda75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 14:47   #65
Quote:
matilda75 kaže: Pogledaj post
a kaj to vas, koje ste se odlucile na tzv. prirodni porod hebe jel ce netko ici na carski po zelji ili ne, s takvim balkanezerskim razmisljanjem koje ogranicava i zabranjuje zeni porod kakav ona zeli bumo jako daleko dogurali u evropi.

bolnica u njemackoj u kojoj sam sa imala planirani carski ima statistiku 40% carskog po zelji, 10% hitnog carskog i 50% normalan porod, prema tome ...

da al je njemacka liberalna zemlja u kojoj svaki pojedinac ima svoje pravo, pa tako i pravo slobodnog izbora na carski.
Nije problem dozvoliti nekome porod na carski rez po želji ili ne, samo je pitanje zbog čega bi ukoliko isti nije potreban taj carski rez išao na trošak zdravstvenog osiguranja?

Znači ukoliko žena želi carski rez bez da za to postoji opravdan razlog može ga dobiti ali onda treba platiti taj operativni zahvat. To je isto kao da odobrimo plastičnu operaciju svakome tko želi. Zna se tko može na trošak zdravstvenog osiguranja napraviti bilo carski rez bilo plastičnu operaciju, a ukoliko za to ne postoji opravdano zdravstveno opravdanje onda može ali uz plačanje.
__________________
Moja osobna stranica /
Obrisano!!
Torcidas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 15:21   #66
Quote:
Torcidas kaže: Pogledaj post
Nije problem dozvoliti nekome porod na carski rez po želji ili ne, samo je pitanje zbog čega bi ukoliko isti nije potreban taj carski rez išao na trošak zdravstvenog osiguranja?

Znači ukoliko žena želi carski rez bez da za to postoji opravdan razlog može ga dobiti ali onda treba platiti taj operativni zahvat. To je isto kao da odobrimo plastičnu operaciju svakome tko želi. Zna se tko može na trošak zdravstvenog osiguranja napraviti bilo carski rez bilo plastičnu operaciju, a ukoliko za to ne postoji opravdano zdravstveno opravdanje onda može ali uz plačanje.
amfibija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 15:29   #67
Quote:
Torcidas kaže: Pogledaj post
Nije problem dozvoliti nekome porod na carski rez po želji ili ne, samo je pitanje zbog čega bi ukoliko isti nije potreban taj carski rez išao na trošak zdravstvenog osiguranja?

Znači ukoliko žena želi carski rez bez da za to postoji opravdan razlog može ga dobiti ali onda treba platiti taj operativni zahvat. To je isto kao da odobrimo plastičnu operaciju svakome tko želi. Zna se tko može na trošak zdravstvenog osiguranja napraviti bilo carski rez bilo plastičnu operaciju, a ukoliko za to ne postoji opravdano zdravstveno opravdanje onda može ali uz plačanje.
slazem se ...ja osobno nebi isla na planirani carski ali ako netko zeli i zeli to i platit, pa brate onda neka te rezu i 20 puta ako ti tako zelis, smao sto kod nas jos uvijek postoji i problem kontarindikacija i mnoge zene koje moraju na carski zbog mnogo razloga radjaju ipak vaginalo ( moja sestricna prije 5 godina rodila vaginalno djete od 3800 na zadak, rezali ju ko pajceka i mali ima jako istegnute vrate misice)
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 15:52   #68
Quote:
kupusichka kaže: Pogledaj post
uvijek sam za carski rez prije nego za forsiranje neprirodnog vaginalnog poroda(jer ovo kako se u nas rađa nije prirodan porod nego je samo vaginalan), ako za to postoje indikacije. Bolesti majke, fetalna patnja....
S druge strane, apsolutno sam protiv carskog reza "po želji", osim ako je žena inače teški psihički bolesnik ili traumatičar...jer je prirodan porod ipak prirodan događaj, a CS nelaka operacija.
potpis
i na sve ostalo
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 19:15   #69
Ja također nisam za carski rez po želji, ali jesam za njega ako postoji i jedna indikacija!
Ja sam privatno kontrolirala trudnoću, nisam imala nikakvih problema u trudnoći i na zadnjem pregledu dr mi je rekla da će mi napisati indikaciju za carski jer je BPD velik, a ja nisam ništa otvorena i da se beba neće spustiti i da zbog toga trudovi ni neče krenuti sami od sebe, a da indukcija u ovom slučaju nosi rizik za bebu.

Međutim u bolnici odlučili da ipak ide indukcija jer da ja sam još mlada, da je to tek prvo dijete i da ću sigurno još htjeti rađati...

Uglavnom meni inducirali vaginalni porod nakon što sam prenijela više od 2 tj, potpuno zatvorena, beba procijenjena na 5600, ali ja sam kao visoka pa ni ne mogu očekivati da ću roditi mrvicu od 2400 g (visoka sam 178 cm)...

Porod je bio uza sve čari moderne medicine - gel, drip, epiduralna, nalijeganje na trbuh, epiziotomija...
Porod je trajao 17 sati, beba je zapela ramenom, posljedica je tortikolis sa kojim se još mučimo.
Beba je na porodu imala samo 4030/53, ali opseg glevice 37 cm, BPD je bio 105 mm, što je ogromno, imala sam laceracije cerviksa i puno unutarnjih šavova, izgubila sam puno krvi, krvna slika mi se jednostavno prepolovila, djelova poroda se ni ne sjećam jer mi je toliko pao tlak da sam spavala za vrijeme izgona između trudova.
Mali je sad neurorizično dijete -ima moždano krvarenje IIstupnja i hipoksično- ishemijske promjene na mozgu i nitko ne može garantirati da će sve biti ok.
Otpušten je bio kao zdravo novorođenče, urednog neurološkog statusa i refleksa sa apgarom 10/10...

Nema toga tko će me sljedeći put nagovoriti na inducirani porod, ma na vaginalni uopće,pogotovo ako beba bude opet oko 4 kg i sa tolikom glavom...
luna_08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 02:20   #70
Na zalost cini se kako mnogi ne shvacaju razliku izmedju carskog i carskog. Ne radi se samo o razlici hitne i planirane operacije. Hitna je na brzinu, brzo rezi, brzo vadi, pa onda krpaj stetu, dok je planirana nesto sto se izvede planski, bez hitnje i pazljivije s manje stete po tkivo. Radi se o tome da postoji vise raznih nacina da se izvede carski rez. Nekad davno rezali su vertikalno, jer im se tako cinilo lakse. Da bi onda kasnije radili tzv. bikini cut, horizontalno, otprilike na granici do koje idu stidne dlacice. Dalje postoje nacini da se prodje kroz trbusne misice. Na brzinu se ponekad trbusni misici prerezu, pa ih se nakon svega siva. Naravno da onda boli kad covijek pokusa upotrijebiti trbusne misice (npr. okrene se u krevetu, pridigne se). Alternativa je da se trbusni misici samo razmaknu prstima, dakle ne rezu se nego se razmaknu i kasnije na njima nema stete kao kod rezanje / sivanje pristupa.
Kod zatvaranja reza na kozi ima isto alternativa. Pazljivo sivanje podkoznog tkiva koje nece ostaviti railroad tracks na povrsini i koje ce napraviti minimalni oziljak, "varenje" laserom, klasicni sav, slampavi (brze to, sivajte sire, idemo na kavu) sav,...

Poanta je: kako postoje ogromne razlike kod vaginalnog poroda, tako postoje ogromne razlike i kod izvodjenja carskog reza. Meni je reci da je vaginalni bolji od carskog slicno kao da kazem da je zivot bankara bolji od zivota osiguravatelja - nonsens bez detalja.

Sto se tice izbora, zar ne moze netko odluciti da zeli npr. implantate u grudima i to sama platiti? Svoga tijela gospodar! Zasto onda kod ovako konfliktnog i osobnog izbora poput poroda nema mogucnosti izbora o nacinu tretmana. Struka ocito nema jedno misljenje, osim ako me netko moze uvjeriti da je medicinska struka u Hrvatskoj superiorna medicinskoj struci u zaostaloj zemlji poput Njemacke.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 02:24   #71
Quote:
luna_08 kaže: Pogledaj post
Ja također nisam za carski rez po želji, ali jesam za njega ako postoji i jedna indikacija!

Međutim u bolnici odlučili da ipak ide indukcija jer da ja sam još mlada, da je to tek prvo dijete i da ću sigurno još htjeti rađati...
Ja bi rekao da su ti narusili ljudska prava jer te nisu pitali da li zelis carski ili vaginalni nego su donjeli odluku koja pripada tebi. Trebala si ih izvrijedjati i otici u drugu bolnicu po carski.

Kao sto vidis, ako je indikacija nesto sto definira lijecnik onda je pacijent u obespravljenom polozaju. Na tvom mjestu tuzio bi bolnicu i lijecnika koji je vodio porod. Tu opet dolazimo do zalosne situacije u kojo lijecnici sami zazivaju saka-nos-patos epiloge.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 10:14   #72
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Na zalost cini se kako mnogi ne shvacaju razliku izmedju carskog i carskog. Ne radi se samo o razlici hitne i planirane operacije. Hitna je na brzinu, brzo rezi, brzo vadi, pa onda krpaj stetu, dok je planirana nesto sto se izvede planski, bez hitnje i pazljivije s manje stete po tkivo. Radi se o tome da postoji vise raznih nacina da se izvede carski rez. Nekad davno rezali su vertikalno, jer im se tako cinilo lakse. Da bi onda kasnije radili tzv. bikini cut, horizontalno, otprilike na granici do koje idu stidne dlacice. Dalje postoje nacini da se prodje kroz trbusne misice. Na brzinu se ponekad trbusni misici prerezu, pa ih se nakon svega siva. Naravno da onda boli kad covijek pokusa upotrijebiti trbusne misice (npr. okrene se u krevetu, pridigne se). Alternativa je da se trbusni misici samo razmaknu prstima, dakle ne rezu se nego se razmaknu i kasnije na njima nema stete kao kod rezanje / sivanje pristupa.
Kod zatvaranja reza na kozi ima isto alternativa. Pazljivo sivanje podkoznog tkiva koje nece ostaviti railroad tracks na povrsini i koje ce napraviti minimalni oziljak, "varenje" laserom, klasicni sav, slampavi (brze to, sivajte sire, idemo na kavu) sav,...

Poanta je: kako postoje ogromne razlike kod vaginalnog poroda, tako postoje ogromne razlike i kod izvodjenja carskog reza. Meni je reci da je vaginalni bolji od carskog slicno kao da kazem da je zivot bankara bolji od zivota osiguravatelja - nonsens bez detalja.

Sto se tice izbora, zar ne moze netko odluciti da zeli npr. implantate u grudima i to sama platiti? Svoga tijela gospodar! Zasto onda kod ovako konfliktnog i osobnog izbora poput poroda nema mogucnosti izbora o nacinu tretmana. Struka ocito nema jedno misljenje, osim ako me netko moze uvjeriti da je medicinska struka u Hrvatskoj superiorna medicinskoj struci u zaostaloj zemlji poput Njemacke.

Upravo to pokusavam objasniti vec dva dana svim protivnicama carskog po zelji.

Samo jos jedna stvar sto se tice placanja. Moje osobno misljenje je to da bi planirani carski trebalo placati zdrastveno osiguranje (kao sto je to slucaj tu u njemackoj), jer kaj mislite da vaginalni porod koji traje cirka 14 sati a i vise i gdje se mjenja po nekoliko smjena doktora i sestra plus drip, gel, epiduralna itd. kosta zdrastveno manje nego jedna rutinska operacija (barem za ove tu u njemackoj) koja je gotova za 25 minuta.

Da, 25 minuta traje sama operacija, 5 minuta za spinalnu, 7-10 minuta za vadenje djeteta i ostatak za sivanje, a boravak u bolnici je kod mene trajao 4 dana s tima da je tu i uracunat nulti dan ( dan operacije), znaci u biti isto kao i kod vaginalnog poroda, pa prema tome neznam zasto bi se onda planirani carski morao placati iz vlastitog dzepa.

Ali opet tu predlazem kompromis, jer ne vjerujem da ce nase zdravstvo tak brzo odobriti planirani carski tj. carski po zelji, po meni fer rjesenje za tu situaciju bi bilo da zdravstvo placa onu sumu koju uobicajeno placa za normalan vaginalni porod a ostatak da se privatno placa.
matilda75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 12:44   #73
Quote:
matilda75 kaže: Pogledaj post
a kaj to vas, koje ste se odlucile na tzv. prirodni porod hebe jel ce netko ici na carski po zelji ili ne, s takvim balkanezerskim razmisljanjem koje ogranicava i zabranjuje zeni porod kakav ona zeli bumo jako daleko dogurali u evropi.

bolnica u njemackoj u kojoj sam sa imala planirani carski ima statistiku 40% carskog po zelji, 10% hitnog carskog i 50% normalan porod, prema tome ...

da al je njemacka liberalna zemlja u kojoj svaki pojedinac ima svoje pravo, pa tako i pravo slobodnog izbora na carski.

40% carskog po zelji nije bas ni za njemacku svakodnevnica u vecini bolnica !!!

Moje iskustvo je da ni u njemackoj carski na zelju nije toliko forsiran, koliko mozda netko misli, naime vecina doktora , a pogotovo babica je za prirodan porod (naravno pricam samo o normalnim uvjetima, di se ne predpostavljaju neke komplikacije) !!!
A jos jednom kazem da mislim kakva je situacija u njemackoj, jos malo pa carski po zelji nece vise biti placen od zdravstvenog !
__________________
The best days in my life have been spent on the beach.
sijandraffm is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 12:56   #74
Quote:
sandraffm kaže: Pogledaj post
40% carskog po zelji nije bas ni za njemacku svakodnevnica u vecini bolnica !!!

Moje iskustvo je da ni u njemackoj carski na zelju nije toliko forsiran, koliko mozda netko misli, naime vecina doktora , a pogotovo babica je za prirodan porod (naravno pricam samo o normalnim uvjetima, di se ne predpostavljaju neke komplikacije) !!!
A jos jednom kazem da mislim kakva je situacija u njemackoj, jos malo pa carski po zelji nece vise biti placen od zdravstvenog !
FORSIRAN! da, da tu u njemackoj te jos nagovaraju (gospodo pa dajte da vas porodimo na carski), kakvo forsiranje kaj je s tobom, pa svaki doktor i babica su za prirodan porod, ali ako ti izjasnis zelju da zelis carski nitko te nece maltretirati (tipa prirodno je prirodno itd) nego ce izvrsiti tvoju zelju i sve ce ti lijepo objasniti kaj se tice carskog reza, jer je to tvoje pravo - roditi kako ti zelis pa bio to porod u vodi, na stolcicu, ljuljacki ili carski.
matilda75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 16:51   #75
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Ja bi rekao da su ti narusili ljudska prava jer te nisu pitali da li zelis carski ili vaginalni nego su donjeli odluku koja pripada tebi. Trebala si ih izvrijedjati i otici u drugu bolnicu po carski.

Kao sto vidis, ako je indikacija nesto sto definira lijecnik onda je pacijent u obespravljenom polozaju. Na tvom mjestu tuzio bi bolnicu i lijecnika koji je vodio porod. Tu opet dolazimo do zalosne situacije u kojo lijecnici sami zazivaju saka-nos-patos epiloge.
Šta je najgore ja sam otišla iz jedne bolnice u drugu, al eto...
Žao mi je šta nisam više inzistirala da želim carski,ali oni u bolnici nisu ni pitali šta ja želim nego su me jednostavno obavjestili što slijedi!
Uglavnom dogodilo mi se upravo ono čega sam se oduvijek bojala - da će se nakon uredne trudnoće nešto dogoditi bebi na porodu.
A koliko smo dosad novaca potrošili na privatne pedijatre, neuropedijatre, fizijatre, fizioterapeute, ortopede...mogla sam otići mirne duše u privatno rodilište, platiti 20 tis kn za carski i gotovo jer sumljam da bi se oni upuštali u rizik da se nešto dogodi bebi!
luna_08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 21:34   #76
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Poanta je: kako postoje ogromne razlike kod vaginalnog poroda, tako postoje ogromne razlike i kod izvodjenja carskog reza. Meni je reci da je vaginalni bolji od carskog slicno kao da kazem da je zivot bankara bolji od zivota osiguravatelja - nonsens bez detalja.
ma nitko ovdje ne tvrdi da je vaginalni bolji od carskog, ali vaginalni je, a ne carski onako kako je zamišljeno da rađamo, zar ne? za vaginalni porod smo konstruirane, za vaginalni porod su podešeni naši hormoni, reproduktivni organi, zdjelica i sl. ne za carski. zar ne?
i onda bi se, jebemusve, ipak trebalo rađat vaginalno kad god se može, a ne carskim (jer 'mamiceeee, ja se bojim' )

bojim se i ja zubara. iracionalno i panično. zamisli da ja poželim da mi se u općoj anesteziji povade svi zubi i stave umjetni tako da mi se više nikad ne pokvare!

da, vaginalni porod ponekad traje desetak i više sati, muči se rodilja, boli u pm, muči se i beba na kraju, al protiv toga treba onako kako je kupusichka već napisala - edukacijom i pripremom rodilje te edukacijom med. osoblja i humanijim uvjetima u rodilištima, a ne tako da odjednom počnemo operacijama vadit djecu iz sebe
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 21:47   #77
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
ma nitko ovdje ne tvrdi da je vaginalni bolji od carskog, ali vaginalni je, a ne carski onako kako je zamišljeno da rađamo, zar ne? za vaginalni porod smo konstruirane, za vaginalni porod su podešeni naši hormoni, reproduktivni organi, zdjelica i sl. ne za carski. zar ne?
i onda bi se, jebemusve, ipak trebalo rađat vaginalno kad god se može, a ne carskim (jer 'mamiceeee, ja se bojim' )

bojim se i ja zubara. iracionalno i panično. zamisli da ja poželim da mi se u općoj anesteziji povade svi zubi i stave umjetni tako da mi se više nikad ne pokvare!

da, vaginalni porod ponekad traje desetak i više sati, muči se rodilja, boli u pm, muči se i beba na kraju, al protiv toga treba onako kako je kupusichka već napisala - edukacijom i pripremom rodilje te edukacijom med. osoblja i humanijim uvjetima u rodilištima, a ne tako da odjednom počnemo operacijama vadit djecu iz sebe
jesmo, jesmo, mislim, predodređene... u skladu s onom "u mukama rodi.." i sl.
mrzim kada se glorificira (pogotovo ženska) muka i patnja i mislim da to nije potrebno u suvremenim uvjetima (govorim o onim porodima kad "nikako ne ide" satima, a onda završe carskim)
općenito mislim da je patnja precijenjena i da je "na cijeni" samo u našem katoličkim farbama obojanom svijetu

Zadnje uređivanje Maya_78 : 06.12.2008. at 21:53.
Maya_78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 21:53   #78
[QUOTE=luna_08;17455411]
Uglavnom meni inducirali vaginalni porod nakon što sam prenijela više od 2 tj, potpuno zatvorena, beba procijenjena na 5600, ali ja sam kao visoka pa ni ne mogu očekivati da ću roditi mrvicu od 2400 g (visoka sam 178 cm)...

P/QUOTE]

hebemu, meni mali imao prije 2 tjedna (30+4) BPD 80 !!!!!
pazi da u 2 mj. neće narasti do 10-11?!? brrrrrrrrrr
Maya_78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 01:02   #79
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
vaginalni je, a ne carski onako kako je zamišljeno da rađamo, zar ne? za vaginalni porod smo konstruirane, za vaginalni porod su podešeni naši hormoni, reproduktivni organi, zdjelica i sl. ne za carski. zar ne?
Da i ne. Prirodno ne mozemo biti konstruirani za carski rez jer isti je masovno dostupan tek kratko vrijeme (u evolucijskom smislu). Prirodno je i da kad dobijes proljev da se mucis, a neprirodno je da uzimas ljekove koji ti smanje muku. No, da li je dobro da se mucis?...
U svakom slucaju prirodno je da se mucis, kao i da nakon loma noge umres od gladi. Je li prirodno da nosis naocale ili laserom korigiras dioptriju? Je li prirodno da lijecis pokvareni zub?...

Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
i onda bi se, jebemusve, ipak trebalo rađat vaginalno kad god se može, a ne carskim (jer 'mamiceeee, ja se bojim' )
Ne bi se slozio. Govorim kako su kvalitetan carski i kvalitetan vaginalni porod usporedivi po sigurnosti i efektima, tako da je odluka vaginalno ili carski, po mom misljenju, osobni odabir. Nije dokazivo da je jedan odabir apsolutno bolji od drugog i ne vidim zasto bi odluka o metodi poroda bila prvenstveno u domeni lijecnika.

Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
bojim se i ja zubara. iracionalno i panično. zamisli da ja poželim da mi se u općoj anesteziji povade svi zubi i stave umjetni tako da mi se više nikad ne pokvare!
Da to zelis, siguran sam da bi nasla zubara koji bi ti, uz odgovarajucu naknadu, ispunio zelju, povadio zube i napravio protezu, mozda i par implantata. Tvoji zubi, tvoje tijelo, tvoja odlluka.
Da li bi ti to bilo pametno? Ovisi. Ako imas 30 godina vjerojatno ne, ali sa 70 brojni ljudi upravo to naprave: izvade preostalih par zuba i stave protezu. Kaj tu ne stima?

Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
muči se ... protiv toga treba ... edukacijom i pripremom rodilje i med. osoblja i humanijim uvjetima u rodilištima, a ne tako da odjednom počnemo operacijama vadit djecu iz sebe
Nikad nisam rekao da treba uvesti obavezni carski rez. Govorim o tome da treba (informiranoj i educiranoj) rodilji prepustiti mogucnost izbora. Empowerment! Mislim da zelimo isto, ali ti ne shvacas kako velik broj problema danasnjih poroda potjece od nezainteresiranosti medicinskog osoblja za dobrobit i zdravlje rodilje. Nedopustivo je da odluke donose ljudi koji ne snose posljedice tih odluka. Sama rodilja mora biti ta koja ima finalnu rijec kako ce roditi.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 01:10   #80
Quote:
luna_08 kaže: Pogledaj post
Žao mi je šta nisam više inzistirala da želim carski,ali oni u bolnici nisu ni pitali šta ja želim nego su me jednostavno obavjestili što slijedi!
Klasicna greska. Ljudima ne kazu da imaju mogucnost izbora i onda ljudi misle da ih nitko nis ne pita. U realnosti mozes kricati i traziti svoja prava, mozda si umjesto da dopustis indukciju trebala otici u trecu bolnicu...

Privatno rodiliste u Zg je vjerojatno trenutno najbolji odabir. Jeftinije je u Sloveniji, Austriji ili Njemackoj, a vjerojatno slicno dobro, no ima logistickih komplikacija.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:25.