Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2016., 16:21   #1
NSPČ

U svrhu osviješčivanja naše populacije izrađivalo se u Ministarstvu kulture,prijašnje lijevoliberalne vlade Nacionalna strategija poticanja čitanja/NSPČ.
Ne znamo što se čini danas kada je drugačija vlast u fotelji,ali ovo je prevažno pitanje.

Ja se ispričavam što vam ovdje unosim politiku,ali ovo zapravo i nije sitna politika.
Ovdje se radi o poticanju na čitanje...
Želio bih čuti od vas,kako uopće poticati čitanje?Kako nekoga uvjeriti da čita?

Što biste vi učinili,kako biste vi nekoga uvjerili da čita?
Ne znam koliko smisla ima ova tema,ali ovo sam morao otvoriti jer pitanje je puno apsurda,a opet izazovno zvuči..
__________________
Bellum omnium in omnes – Rat sviju protiv svih __N.B.F.
Drezga Makljavn is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 16:46   #2
mislim da je sve to na osobnom nivou
i rijetko što može pomoći osim možda da se u konzume poture jeftine knjige sa kič naslovnicama ALI da se između korica nalazi pravo i kvalitetno štivo
znači prevarom do cilja
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 16:02   #3
Mogu odgovoriti iz vlastitoga iskustva. Ljudi će voljeti čitati ako već od djetinjstva budu knjige doživljavali kao ugodno i zanimljivo iskustvo. Dakle, roditelji bi trebali djeci čitati, prvo slikovnice, kasnije i druge knjige, poticati ih da polako i sama počnu učiti čitati, pokazivati im svojim primjerom da cijene, vole i čitaju knjige. Ja sam s 4 godine naučila čitati i odonda (već pola stoljeća) nisam prestala i to mi je još uvijek jedna od najdražih zabava.
Martian7 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 14:37   #4
Očekivao sam više poticaja kroz one ponude na kioscima...Sjećam se kada su naša dva najveća lista,Večernji i Jutarnji imali paletu knjiga koje su za vrlo povoljnu cijenu nudili na kioscima..
__________________
Bellum omnium in omnes – Rat sviju protiv svih __N.B.F.
Drezga Makljavn is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 00:11   #5
Što se tiče čitanja, mislim da tu najveću ulogu igraju roditelji i kućni odgoj, te profesori u osnovnoj i djelomično u srednjoj školi.

A jedino što mi na pamet pada, država bi mogla tipa smanjiti poreze ili tako nešto, te možda sufinancirati ili nekako drugačije pomoći knjižarama i izdavačima.
__________________
Fuck this planet. It is a piece of shit. Seriously. If I cannot return to space, then I will snort coke until I die.
Afx01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 10:03   #6
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Mogu odgovoriti iz vlastitoga iskustva. Ljudi će voljeti čitati ako već od djetinjstva budu knjige doživljavali kao ugodno i zanimljivo iskustvo. Dakle, roditelji bi trebali djeci čitati, prvo slikovnice, kasnije i druge knjige, poticati ih da polako i sama počnu učiti čitati, pokazivati im svojim primjerom da cijene, vole i čitaju knjige. Ja sam s 4 godine naučila čitati i odonda (već pola stoljeća) nisam prestala i to mi je još uvijek jedna od najdražih zabava.

I moje je iskustvo tako ,relativno rano sam naučio čitati ( ne baš s 4 god ) ,gutao sam prvo sve stripove pa pisane romane,biblioteku vjeverica npr i danas gotovo sve osim lektire iz škole :-) .
Lektira mi se toliko zgadila da ne želim ni primirisati takvo štivo .
Hvala razrednici na tome :-) .
No poanta je da koga god znam da čita ima istu shemu ,čita od malena .
S druge pak strane znam dosta ljudi koji nemaju tu naviku i kada im posudim nešto iz tematike koja ih zanima ( igra prijestolja npr ) ne mogu stvoriti "sliku" u glavi i jednostavno odustaju .
Bez obzira koliko ih nagovaram da ustaju .

Ne "vidim" da bi neka povoljnija cijena knjiga igrala važniju ulogu u ciijeloj priči oko čitanja
Defitivno bi oko kupovanja samog ali mislim da to nije ni poanta uvodnog posta tj zamisli autora istog .
__________________
Zatvori su odlučili; želimo Milana!
djemba is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 10:53   #7
Džabe sve te strategije, razbijanje glavom o zid, dok lektira u školama ne postane liberalnija i dopusti i nudi školarcima književnost koja je primjerena njima i koju oni žele čitat. S današnjom lektirom i moranjem njenog čitanja kod mladih umova se stvara averzija prema čitanju jer su knjige glupe i dosadne.

Uzeo nedavno Andrića i komentari su uglavnom bili tipa pa to je lektira! Džabe što je čovjek napisao i rekao u svojim knjigama. Džabe i Nobel.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:55.