Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2004., 09:57   #21
Dobar dan, moje ime je Vrabac i ja sam noktogrizac.

Grizem nokte otkad znam za sebe, doslovno... kad sam bila klinka mama mi je prijetila time kako će mi nokti biti ružni kad budem velika... bez efekta.

Nokte sam probala lakirati, mazati ovim i onim, stavljala sam umjetne nokte... ništa nije pomoglo, pojela sam i lak i plastiku i ljepilo...

Jedno vrijeme sam grizla i nokte na nogama, ali to sam nekako spontano prestala prije dosta godina (bogu hvala).

Ne znam, odustala sam od pokušaja da prestanem. Kažu da hipnoza pomaže, ali malo me je strah toga...
__________________
Ne idite uokolo tumačeći kako vam svijet duguje život. Svijet vam ne duguje ništa. On je prvi bio ovdje.
-- Mark Twain
vrabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2004., 14:23   #22
meni je mama isto govorila kak ce mi nokti bit ruzni i ja sam to znala i plakala zbog toga al ih nisam uspijevala prestat grist.
eee onda
onda sam uspjela. ne zna se kako.
sad ih malo imam duge, malo izgrizeno kratke
meni pomaze imat turpijicu u blizini jer cim mi je nokat malo hrapav ja ga stavim u usta i grizem da poravnam
stanem onda kad vise nemam nokta..
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2004., 16:58   #23
ja sam kao mala grizla nokte..i onda..prvo je pocelo sto mi je tata svaki dan pregledavao nokte..i nije ga se moglo prevarit..no naravno..neki put to radis nesvjesno..
onda sam ih jednostavno pocela rezat..cim narastu..odmah ih rezat..
a kansije je i prevagnula zelja da imam duge lijepe nokte
trevba se odlucit..i pazit
Daemona is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2004., 22:12   #24
Quote:
alexxx kaže:
cim mi je nokat malo hrapav ja ga stavim u usta i grizem da poravnam
ajme, ja to isto radim.
nego... ja sam prije grizla nokte, kad sam bila šesti-sedmi razred, al od onda režem nokte skroz što ih se najviše može odrezat i izgledaju izgriženo, al zapravo nisu, nego su samo odrezani, jer kad su tolko kratki onda ih nemožeš gristi.
hopeless is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2004., 14:14   #25
Ma vraga ne možeš! Onda izgrizeš sve oko njih.
Kažu da je to odraz vlastite nesigurnosti i manjka samopouzdanja.
Vjerovatno je za odvikavanje najbitnija odluka i samokontrola, ali pomaže i nadogradnja noktiju gelom ili acrilom. Smjesa je toliko tvrda da ju ne možeš pojesti tek tako, a ujedno je i jedini način da noktogrisci imaju lijepe i uredne nokte. Naravno to zahtjeva određena ulaganja i redovitu njegu u profesionalnom salonu bar jednom mjesečno.

Ali kad ih vidiš onako sjajne i krasne...
Fosil is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2004., 15:41   #26
Quote:
Daemona kaže:
onda sam ih jednostavno pocela rezat..cim narastu..odmah ih rezat..
meni ne narastu. evo baš gledam, tu nemaš šta odrezati. Mislim, uopće ne bi mogla ništa zahvatit škarama
__________________
Ne idite uokolo tumačeći kako vam svijet duguje život. Svijet vam ne duguje ništa. On je prvi bio ovdje.
-- Mark Twain
vrabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2004., 21:53   #27
Odrezes prste.
Imam punca, malo, malo odreze koji prstic na cirkularu. Vrlo ucinkovito.
swaschta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2004., 13:28   #28
ja sam bivši kronični noktogrizac već punih godinu dana.

naime, starce je jako žifciralo moje griženje noktiju i kožice (često i do krvi) i ponudili su mi 100 kn da prestanem.
..kak sam tad trenutno bila totalno švorc - reko - može!

...ALI - rekoše oni, ako počneš opet - tih 100 kuna vraćaš!


...a kako definitivno ne mislim nikakvih 100 kuna vraćati, nema šanse da opet počnem gristi

prodala sam se za pišljivih 100 kuna!
*cactus* is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2004., 17:49   #29
imam 19, grizla nokte do pred jedno 6-7 mjeseci, moj stari ih grize, teta i buraz isto (nasljedno? kazu da ne)
lakirala ih neki fuj lakom, stara me opominjala...blabla & ostalo - nista nije pomoglo
onda sam stavila umjetne nokte (ne one iz dm-a nego one s gelom blabla) koje sam imala cca mjesec i pol i te nisam mogla, niti htjela (kontrolirala se jer ipak su kostali pun k) i kad sam ih skinula moji su vec bili dugi i ljepi.
i sad mi nekad dode da grizem ali onda uzmem raspicu pa raspam ili ih lakiram ili nes iako nekad mi se zna zalomit da izgrizem koji (kad sam turrrbooo nervozna) ali nikad vise onako do krvi, do zivca... uff.. kad se sjetim...
e sad ak si female probaj umjetne nokte ako nisi ... huh.. ne znam.. onda sam bez veze pisala sve
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2004., 15:52   #30
Re: Zastita

Quote:
ankada kaže:
Ps. Nokti predstavljaju zatitu. Cega se bojis, tko te zivcira, jedan od roditelja? Frustracija koja izgleda kao da hoces pojesti sam sebe. Malo razmisli, netko te uznemirava, a grizenje noktiju je zastita.
Netko je napisao da je sve u glavi, i jest. Sugeriraj si da neces gristi, podsvjest ce te poslusati. Probaj.

Jedina istina od svega. Nokti označavjau zaštitu, a griženje je posljedica mržnje prema jednom roditelju. Nikola ima dobar razlog da u to vjeruje, a drugi imaju razlog da se preispitaju.
No nakon tog saznanja kreće još nešto teže- kako se suočit s tim problemom, s tom frustracijom i mržnjom prema jednom roditelju. Kako uspostavit zaštitu i mir u glavi?? Ili jaka snaga volje ili jaki rad na sebi ili stručna pomoć koja će ti uz to izvaditi još hrpu smeća iz glave...drugo teško da će rezultirat uspjehom...
Na žalost nema lijeka koji će ubit čovjekovu pasivnost i brisat prašinu s ljudske psihe...
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2004., 17:39   #31
Quote:
rafaela kaže:
Znam jednu curu koja ih grize i na nogama (časna riječ), ma to je živa koma za vidjet. Pogotovo po ljeti kad nosi otvorene cipele.


da mi je samo znat kak to uspije...mora da je cura vrlo savitljiva

ja sam isto donedavno grickala nokte i to stalno, nikak se nisam mogla odviknut i slazem se - definitivno je uzrok psiholoske prirode; jednostavno ne mozes prestat dok sam sebi ne kazes da vise ne grizes, i zbilja moras imat jaku volju

meni je decko rekao da moram prestat jer da je to ruzno i prestala sam , mislim nije to samo zbog njega naravno ali djelomicno je i on zasluzan
mush mushi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2007., 17:47   #32
Kao prvo i prvo, nije svako grizenje noktiju zapravo "grizenje noktiju". Ja poludim kad frendica veli "ajme, grizem nokte" sto bi zapravo znacilo, plizzzz me sazaljevajte

Istina, ona tu i tamo odgrize nokat, ali to se rijesi s onim bljak lakom il tak nekom sitnicom, to nije opsesija niti poremecaj (nego joj je valjda dosadno).

Pravi grizonoktci znaju to radit i nesvjesno, prsti i nokti znaju biti promijenjenog oblika tj. siroke jagodice (pod tim ne mislim na one nasljedno siroke prste), sirok i slab nokat, nokti su kratki pa najcesce (gledano iz profila prsta) jagodica gura nokat lagano gore i dolazi u razinu nokta. Ljudi koji ne grizu nokte imaju jagodicu ispod. I naravno, nokti su kratki i jagodica prelazi i vidi se.

Sto se tice koze oko noktiju, i kad nije pogrizena (krvava, oguljena) zna biti crvena, cesto se ljusti i to se sve lakse rijesava nego grizenje samih noktiju. Cesto mazanje ruku, tj paziti da koza nije suha moze pomoci.

Sam problem proizlazi iz psihe. To je oblik samokaznjavanja, manjak samopouzdanja, neuroze.moze bit uzrokovano nekom traumom (smrt u obitelji, rodjenje brata, sestre) koje se mozda i ne sjecate. da se rjesilo u korjenu, npr da je okolina vise obracala pozornost kad ste kao mali imali nokte u ustima pa pec, ne bi vjerovatno preslo u opsesiju.

ako se uz to manifestira nesto tipa cuclanje pramena kose, ponavljanje nekih radnji (pucketanje prstima, cupkanje kose...), kronicna zaboravljivost, i sl, onda je potrebna psiho terapija. Inace ne, osim ako vam je tako lakse.

Inace, treba dobra samokontrola, kao i djete, pusenje i sl. rjetkima ide preko noci. pomaze sakupljanje sa ekipom koja vas ne kritizira nego potice, i sa ljudima sa istim problemom, pa vidite s cim su oni prestali.

Meni je pomoglo ugradnja noktiju koje nisam mogla pojest i tak godinu dana. trebalo je da se i nokti oporave, i da se prsti oporave. Majka mi je kolerik, pa je dio prenesla i na mene. naucis se ogradit koliko toliko.

I sad znam siznut pa odgrist, al mi se pomalo pocelo gadit, nije mi tolko vise pod normalno stavit prst u usta, a i zao mi je kad su ljepi.kad su bili pogrizeni bilo je svejedno. jedino sad sizim kaj mi manikura oduzima vrijeme, prije nisam to radila...
__________________
Ako mi ne zelis pomoci, onda mi nemoj ni odmagati!
anjav is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2007., 19:59   #33
Ja takodjer grizem nokte. Kada sam bio u osnovnjaku sam grizao obične olovke, svaka bila izgrizena. Prelaska na nokte se ne sjecam najjasnije ali je tu, konstantno. Znam i nesvjesno grickati...nekada i do krvi.

Prestanem samo kada sam na godisnjem....nekak mi se cini da imam prevec stresa u zivotu...
hmeljasti is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 12:41   #34
gric,gric....

pa da,psiha,nervoza,samokažnjavanje,starci,freud..... grickam nokte otkad znam za sebe..i tako to 27 god.prije nekih šest mjeseci počnem primjećivati da ljudi fakat primjete te moje nakardne nokte.malo razmislim i kazem si:"hmmm...fakat bi trebao prestati s tim".prije nekih tri mjeseca rekoh si:"daj debilu prestajes s tim,neznam kako ali prestajes".počelo me bit sramota takvih noktiju.odem u kozm salon na manikuru,platim 70kn i do dana današnjeg nisam ih priblizio ustima.jedino sto mi je potrebno je cim malo ostetim nokat da to popravim turpijicom inace bi isli ravno pod zub na popravku.

samo treba odlučiti
ali fakat odlučiti
kao i sve u životu!!!
zetov is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 07:09   #35
Ja sam kao klinka grizla nokte i onda jednog dana je netko provalio kako ovaj u obitelji si ima svoj alkohol, ovi svi tamo puse cigarete a i ja nisam nista bolja sa svojim noktima, i istina je, to je neka vrsta ovisnosti i dok u glavi ne napravis sklop nece ti nista pomoc, a i nemam bas neku utjehu ni nakon toga jer su se moji ah tako lijepi nokti oporavljali od toga pune cetiri godine sto je zenskom bicu jakoooo dugo vrijeme kad napokon savlada tu prepreku pa ih zeli uredjivat i lakirat lol ali eto, nadam se da ces uspjet )
snealee is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 09:17   #36
Ja nikad nisam bila predani noktogrizac, dolazilo je to u nekim valunzima a i kad sam grizla to nikad nije bilo do krvi i nikad nije izgledalo ko da sam prste umocila u kiselinu.. I ne, to definitivno nije bio izraz mrznje prema roditelju (bar ne kod mene), ma koliko se dezurni dusebriznici ovdje (uvijek jako iskljucivi) potrudili da ljude uvjere u to.. Bila je to cista navika, kod mene povremena, privatna i benigna.
Navika koja je prestala u istoj sekundi kad mi je na gornju celjust namontiran aparatic..Nema SANSE da s tim odgrizem nokat sve i da hocu..
Sad su vec pristojne duzine pa ih timarim..
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 12:15   #37
Nije nasljedno grizenje noktiju, ali djeci su uzor roditelji i opcenito odrasle osobe, pa nije ni cudo ako onda i dijete pocne gristi.

Mog sina je izgleda jako pogodio odlazak njegove tete iz vrtica i bas je tada poceo gristi nokte i prvo uopce ne doma tako da nismo ni primijetili, nego mi je samo bilo cudno kako to da mu uopce ne rastu. Onda sam skuzila da to radi u vrticu i u isto vrijeme jos dvoje djece je pocelo gristi.
Trajalo je oko mjesec i pol. Kad god bi ga vidjela samo bi se nakasljala pa bi prestao. Ali najvise efekta je imala zabrana gledanja omiljnog crtica (Cars). Rekli smo mu da ce opet moci gledati kad mu porezemo noktice i upalilo je.
Vas sam sretna sto ih vise ne grize.
mon is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 20:35   #38
i ja bi volio prestat al nejde nikako...

da stvar bude gora ful ih rijetko grizem al ih zato kidam s drugim prstima, u voznji u razgovoru, dok gledam tv itd...uzas

to radim otkad znam za sebe a imam vec 27, nikakvih drugih poroka osim ove katastrofe

__________________
Subbacultcha
fugazi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 01:02   #39
Koliko se sjecam, na rukama su mi zadnji put starci odsjekli noktice kad sam imao 6 god.
Od onda ja sam "uredjujem" sveje nokte
Nisam nesto bas ni pokusavao prestati s tim, ali situacije koje me navode da prestanem su sve cesce!
Jedna od neugodnih situacija je potpisivanje u prisutnosti druge osobe, npr. potpis prilikom kupovine za karticu, potpisivanje za razne dokumente u firmi...mislim jebes ti odijelo,cipele i sat kad imas takve nokte kao da si klosar...a jasno je da zubima ne mozes dobro i kvalitetno obraditi kao "grickalicom"- ovisno kako je zovete gdje.

"da zubima ne mozes dobro i kvalitetno obraditi"
Iako smo svi vec trebali usavrsiti se tokom svih ovih godina!haha
__________________
www.budalizacija.hr
fic1984hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 15:45   #40
Imam isti problem!
Imam 27 godina i tu groznu naviku. Ja sam teži slučaj. Grizem nokte otkad znam za sebe, jagodice su mi podignute te su u ravnini noktiju a ne ispod njih i ruke mi izledaju grozno. Kad sam bio klinjo mislio sam prestat ću valjda kad ću bit stariji, ali nejde. Najviše mi je neugodno na poslu jer puno radim s ljudima. Potražio bi pomoć ali mi je i neugodno otići na manikuru. Upravo sam prije tjedan dana u apoteci kupio onu tekućinu sa gorkim okusom pa cu vidjet, za sad ne grizem. Interesira me da li je uopće moguće da deformirane jagodice postanu normalne, odnosno da li se netko izvukao????
mirda is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:53.