Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2010., 01:26   #41
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Što konkretno s njom? Odnosno, što znaš o informatizaciji HŽ-a?
Znam ja Koliko daleko je dogurala informatizacija i tko je sve svih ovih godina radio u toj informatizaciji se najbolje vidi u tome ako se dođe na blagajnu i zatraži željezničku kartu do npr. Ljubljane. Službenica će lijepo izvaditi blokove, indigo papir, kemijsku i ispisati rukom cijelu kartu, kopiju preko indiga će zadržati sebi. Super informatizacija, isto tako se radilo i 1910. godine

E da, informatizaciju putničkog međunarodnog prometa je velepoštovana HŽ Informatika počela 2002. godine. Nakon 8 godina i dalje se međunarodne karte pišu rukom.

A idemo malo i na domaći promet i "rad" HŽ Informatike na njemu: http://www.jutarnji.hr/sprzili-10-mi...istili/305521/
Od dana pisanja ovog članka do danas je jedina promjena to da su i tih par aparata koji su bili u 4674. pilot fazi odbačeni i potpuno povučeni iz bilo kakve upotrebe.

A sad mi ti reci jednog direktora HŽ Informatike kroz povijest koji je informatičke struke. Od servisera Abakus računala Stanića pa nadalje. A možeš reći i broj zaposlenih koji neuspješno već 8 godina informatiziraju putnički promet.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.

Zadnje uređivanje banderas : 30.11.2010. at 01:32.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 01:28   #42
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Eto, opet je iznos preko 2 milijarde kuna, od 2000. godine do danas su ti iznosi takvog reda veličine, jedno vrijeme čak i preko 3 milijarde kuna godišnje.
Da, kada uračunamo inflaciju, dobivamo preko 30 milijardi kuna, skoro 6 milijardi dolara. Jedan gradski automobil po većoj hrvatskoj obitelji. A nitko ne iznosi rezultate, osim što vidimo nešto novoopremljenih vagona.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 01:31   #43
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Misliš na kolodvorsku zgradu? Pa obiđi malo svoju Njemačku i reci mi zašto ne srušite takve kolodvore tamo?


zato sta su ocito dovoljno velike i ne treba prosirenje.u njemackoj se ruse kolodvori (vidi stuttgart) .nemres od kolodvora napravit spomenik kulture.on treba sluzit svrsi.posto se kolodvor nemoze izmjestit, a na glavnom bas i nevidim nesto puno mjesta za dogradnju.zato bi to trebalo srusit i napravit kolodvor dostojan jednom glavnom gradu...i ne dramit previse zbog zgrade, jer ak malo pogledas, osim vanjske fasade u toj je zgradi sve relativno novo

btw. kolodvor mannheim ciju sliku si stavi je 99 novogradnja, samo ovo vanjski zidovi su stari, sve ovo metalno, od najgornjih prozora,kupola je novo, osim toga podzemni dio..niko nije dramio kad su ga razvalili 1999-2000
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 01:39   #44
Kaj ti briješ? Kakvo rušenje kolodvora? On je i više nego dostojan jednom glavnom gradu. Pruge, vagoni i lokomotive su nedostojni putnika. Po meni bi ulaganje u željeznice trebalo biti ono kaj su autoceste bile u prošlom desetljeću za Hrvatsku. Novi hrvatski New deal hehe. Brze pruge Hrvatske.

Ja bih želio za 2 sata doći iz Zagreba u Split vlakom ili za 3 sata u Dubrovnik. Približimo hrvatske gradove našim građanima. Spojimo Hrvatsku. Zakoračimo u 21. stoljeće.
Grunf is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 01:42   #45
Quote:
Grunf kaže: Pogledaj post
Kaj ti briješ? Kakvo rušenje kolodvora? On je i više nego dostojan jednom glavnom gradu. Pruge, vagoni i lokomotive su nedostojni putnika. Po meni bi ulaganje u željeznice trebalo biti ono kaj su autoceste bile u prošlom desetljeću za Hrvatsku. Novi hrvatski New deal hehe. Brze pruge Hrvatske.

Ja bih želio za 2 sata doći iz Zagreba u Split vlakom ili za 3 sata u Dubrovnik. Približimo hrvatske gradove našim građanima. Spojimo Hrvatsku. Zakoračimo u 21. stoljeće.
mozda nekoj palanci od 200.000 stanovnika, a ne gradu koji ima 700.000 stanovnika
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 01:47   #46
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
mozda nekoj palanci od 200.000 stanovnika, a ne gradu koji ima 700.000 stanovnika
Opet ti i tvoje palanke.

Kolodvor je dostojan grada. Postoji milijun stvari koje nisu dostojne grada u Zagrebu, a kolodvor nije jedna od njih.

P.S. Zagreb ima 800.000 ljudi.
Grunf is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 01:50   #47
Quote:
Grunf kaže: Pogledaj post
Opet ti i tvoje palanke.

Kolodvor je dostojan grada. Postoji milijun stvari koje nisu dostojne grada u Zagrebu, a kolodvor nije jedna od njih.

P.S. Zagreb ima 800.000 ljudi.
ovo je tama o zeljeznicama, ostalih milijun stvari su nebitne.
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 08:37   #48
Quote:
Grunf kaže: Pogledaj post
Ja bih želio za 2 sata doći iz Zagreba u Split vlakom ili za 3 sata u Dubrovnik. Približimo hrvatske gradove našim građanima. Spojimo Hrvatsku. Zakoračimo u 21. stoljeće.
Zagreb - Đurmanec. 59 km. 1 sat i 40+ minuta. Najsporija dionica u Hrvatskoj (a u Jugi je bila međunarodna).
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 09:11   #49
Da odmah u startu naglasim, nije mi uopće namjera braniti HŽ, upravo suprotno, no na neke stvari moram reagirati.

Quote:
Eric Prydz kaže: Pogledaj post
@ Anton

To sto imaju racunala na salterima je vrhunac informatizacije, da budem cinican.
A šta bi trebali imati? Holodekove?

Quote:
Osnovno; mozes li kupiti on-line kartu za vlak poput u Deutsche bahnu recimo?
U koliko vlakova koji trenutno prometuju nasim prugama mozes recimo naci spojiste za internet, da ne spominjem wireless?
Da bi rijesio prigovor na usluge npr. upucen sam da dodjem osobno u prostor nekakve HZove zgrade u ZG iz OS iliti podrska klijentima?
Nisam ulazio u postansku halu na Glavnom kolodvoru ali na pogled mi ne djeluje ni poput skladista boljeg trgovackog centra a kamoli poput informatiziranog skladista.

To su glavna pitanja za mene kao potencijalnog klijenta, bez da ulazim u moguca suvremena tehnoloska rijesenja skretnica na pruznim pravcima i kolodvorima i sva ostala koja bi koristenjem tehnologije mogla zamjeniti nepotrebno ljudsko prisustvo.
Ne možeš. No onda ne pišeš o informatizaciji HŽ-a, nego o informatizaciji HŽ Putnički prijevoz.

Quote:
Ako managment najavljuje otpustanje stotine radnika u izvjesnom roku, ocigledno da postoje rijesenja koja ce omoguciti da zeljeznice i dalje funkcioniraju.
Otkad menadžeri išta znaju o funkcioniranju željezničkog prometa? Otkad menadžeri išta znaju o ičemu, osim o svojim interesima?

Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Znam ja Koliko daleko je dogurala informatizacija i tko je sve svih ovih godina radio u toj informatizaciji se najbolje vidi u tome ako se dođe na blagajnu i zatraži željezničku kartu do npr. Ljubljane. Službenica će lijepo izvaditi blokove, indigo papir, kemijsku i ispisati rukom cijelu kartu, kopiju preko indiga će zadržati sebi. Super informatizacija, isto tako se radilo i 1910. godine
Daklem, da ponovim, vi ovdje pričate o informatizaciji HŽ Putnički prijevoz.

Quote:
E da, informatizaciju putničkog međunarodnog prometa je velepoštovana HŽ Informatika počela 2002. godine. Nakon 8 godina i dalje se međunarodne karte pišu rukom.

A idemo malo i na domaći promet i "rad" HŽ Informatike na njemu: http://www.jutarnji.hr/sprzili-10-mi...istili/305521/
Od dana pisanja ovog članka do danas je jedina promjena to da su i tih par aparata koji su bili u 4674. pilot fazi odbačeni i potpuno povučeni iz bilo kakve upotrebe.
Pa, za tu lakrdiju zna svatko tko iole prati željeznicu.

Quote:
A sad mi ti reci jednog direktora HŽ Informatike kroz povijest koji je informatičke struke. Od servisera Abakus računala Stanića pa nadalje. A možeš reći i broj zaposlenih koji neuspješno već 8 godina informatiziraju putnički promet.
A sad mi ti reci jednog od direktora HŽ-a kroz povijest koji je prometne struke? Da, bio je jedan, Tomislav Josip Mlinarić, i njega su u ekspresnom roku zamijenili sindikati u sprezi sa vladom, jer nije bio stranačka osoba.

Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
zato sta su ocito dovoljno velike i ne treba prosirenje.u njemackoj se ruse kolodvori (vidi stuttgart) .
Ne drobi poluinformacije. U Njemačkoj se NE RUŠE kolodvori, a i taj u Stuttgartu se ne ruši, nego ruše njegova dva krila, a isti je nominiran kao UNESCO baština. Rezultat dotičnog kontroveznog projekta pod imenom Stuttgart 21 su masovni prosvjedi koji traju mjesecima i pobjeda stranke Zelenih na lokalnim izborima. Ovo je iznimka koja potvrđuje pravilo i vidimo što se događa kada nekome padne na pamet takvo nešto.

Quote:
nemres od kolodvora napravit spomenik kulture.
Naravno da možeš i to se svugdje u svijetu radi. To što je tebi kultura i kulturna baština stran pojam, je isključivo tvoj problem.

Quote:
on treba sluzit svrsi.posto se kolodvor nemoze izmjestit, a na glavnom bas i nevidim nesto puno mjesta za dogradnju.zato bi to trebalo srusit i napravit kolodvor dostojan jednom glavnom gradu...i ne dramit previse zbog zgrade, jer ak malo pogledas, osim vanjske fasade u toj je zgradi sve relativno novo
A koja bi to bila svrha, kakav je kolodvor dostojan grada Zagreba i reci mi kakvu ulogu igra sama zgrada u cijeloj priči? Što je novo u zgradi? Kameni pod, ogromna vrata od masivnog drveta, prozori od masivnog drveta.

Quote:
btw. kolodvor mannheim ciju sliku si stavi je 99 novogradnja, samo ovo vanjski zidovi su stari, sve ovo metalno, od najgornjih prozora,kupola je novo, osim toga podzemni dio..niko nije dramio kad su ga razvalili 1999-2000
Opet malo lažemo, a? Nitko nije "razvalio" kolodvor, nego je isti nadograđen upravo da sliči prvotnoj ideji kolodvora koji je uništen u Drugom svjetskom ratu i upravo u tome i je poanta. Pogledaj tu novogradnju kako izgleda, pa mi reci koliko se razlikuje od zagrebačkog glavnog kolodvora?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 09:29   #50
HŽ je takav gubitaš da to nije normalno. Znadem za masu ljudi koji rade u manjim gradovima sa nekom smiješnom srednjom školom ili čak osnovnom, a imaju elegantno plaće od 5-7000kn. Ovo nije nikakvo napuhavanje, već istina. Osobno, javni prijevoz ne koristim nikad. Rađe potrošim nešto više na gorivo nego da se vozim u tim neispravnim, sporim i smrdljivim krntijama bez adekvatne ventilcije. Fuj! Žao mi je nekih ljudi, al kako je već netko gore napisao, treba barem 5000 otkaza podijelit....
Preach is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 09:33   #51
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
sto se tice pruga, to je uzas jedan, od od zagreba do siska ti treba preko sat vremena a nema ni 50 km....vlak ne vozi brze od 50 na sat...

a kolodvor u zagrebu je prica za sebe, to je odavno trebalo srusit i napravit kolodvor kakav prilici nekom glavnom gradu

ja neznam kud odlazi ta lova, pruge su sranje, kolodvori uzas, vlakovi u raspadanju
Srušit?
Zgrada glavnog kolodvora je jedna od zaštitnih vizura Zagreba.
__________________
Zazivanje segregacije za necijepljenje je govor mržnje.
Necijepljeni i ljudi bez maski nisu zaraženi, to su samo pretpostavke i bojazan novonormalnih mizofoba.
VIVA PIVA is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 09:54   #52
Quote:
VIVA PIVA kaže: Pogledaj post
Srušit?
Zgrada glavnog kolodvora je jedna od zaštitnih vizura Zagreba.
srušit? Pa ovo je naj zgrada u cijelom Zg-u..

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...in_Station.JPG
__________________
If you should go skating on the thin ice of modern life,
Dont be surprised when a crack in the ice appears under your feet
sprint1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 10:01   #53
Quote:
VIVA PIVA kaže: Pogledaj post
Srušit?
Zgrada glavnog kolodvora je jedna od zaštitnih vizura Zagreba.

opet se javio neki "kajkavac". takvi bi sve rušili
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 10:01   #54
Neka neka, pusta lova ide ko zna gdje osim u hŽ (2-3 milje!), svake godine al nema veze, najveći problem (ima i tu puno toga za srezati i popraviti, međutim svrha je usmjeriti fokus javnosti jedne protiv drugih) su porodiljne naknade, dječji doplatci, plaće za medicinske seke, učitelje i pandure . Pa kad krene halabuka i pucanje iz rovova jedni prema drugima.

Glođite se ljudožderi. Dotle drugi mlate paru.
__________________
"Očito je da se prevelika sloboda neće izroditi ni u što drugo nego u pravo ropstvo, i za pojedinca i za državu. Dakle, vjerojatno je da tiranija neće nastati ni iz kakvog drugog ustroja nego iz demokracije, iz najveće slobode nastat će najveće i najokrutnije ropstvo." - Platon trolla SAD
Trumbettoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 10:06   #55
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
A na šta voze vlakovi na pruzi Zagreb-Split. Da, oni famozni nagibni vlakovi, jesi možda vidio električnu trolu na njima? Ili možda ipak voze na, hmmmmm, naftu?
Želj. veza Zagreb-Split postoji i preko B.Novog do Knina koja je bila elektrificirana prije rata te treba obnovit kontaknu mrežu i elektificirat do Splita. Uostalom uvijek postoji alternativa-biodizel koji bi u slučaju nestanka nafte bio prioritet za željeznički promet.
__________________
VIVA LA REVOLUCION
strelnikov is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 10:26   #56
Quote:
Preach kaže: Pogledaj post
HŽ je takav gubitaš da to nije normalno. Znadem za masu ljudi koji rade u manjim gradovima sa nekom smiješnom srednjom školom ili čak osnovnom, a imaju elegantno plaće od 5-7000kn.
I ovo je nedopustivo. Firme koje primaju državne potpore za svoje redovan rad ne bi smjele imati plaće iznad onih u državnoj i javnoj službi. Dakle, SSS 3300-3500 kuna, VSS s dosta staža 5500 kuna, VSS šef s 30 ljudi ispod sebe i 20 godina staža - 6800, savjetnici pri upravi 7200 i tako dalje, kako je u ministarstvima. Mogu postojati dodaci za SSS odgovorna mjesta, kao što postoje za npr. medicinske sestre.

Kome se ne sviđa, lijepo na tržište pa neka dijeli kako želi, može i 20.000 kuna.

HŽ ima 40% zaposlenih s osnovnom školom i plaće koje su iznad plaća u prosvjeti, gdje je 80% VSS-a. To je jednostavno nedopustivo za sustav kojega plaćaju porezni obveznici. Svi dijelovi HŽ-a koji primaju potpore države bi trebali na državne plaće.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 11:28   #57
Quote:
Preach kaže: Pogledaj post
Osobno, javni prijevoz ne koristim nikad. Rađe potrošim nešto više na gorivo nego da se vozim u tim neispravnim, sporim i smrdljivim krntijama bez adekvatne ventilcije. Fuj! Žao mi je nekih ljudi, al kako je već netko gore napisao, treba barem 5000 otkaza podijelit....
Potpis na ovo!
Ja sam isto prestao koristiti usluge HŽ-a jer su vlakovi užasno nepouzdani i skupi za ono što nude Kada trebam ići npr. u Zagreb na udaljenosti od 80km putničkim vlakom se putuje 1h i 40min a brzim 50min po HŽ-ovom voznom redu. Međutim zbog katastrofalnog stanja pruge vlakovi na pojedinim mjestima voze užasno sporo, onda još čekaju na kolodvorima prolazak vlaka iz suprotnog smjera jer je pruga jednotračna, a to čekanje se ponekad zna odužiti i do 15 min Zbog toga ja se ne sjećam da sam ikada došao točno na vrijeme u ZG ili obrnuto nazad kući u KT, tako se vožnja putničkim vlakom oduži i na 2h a brzim i na 1h i 15min.
Naravno, plaćaš punu kartu ako sjediš, stojiš u hodniku ili u prolazu između vagona, nema govora da ti npr. vrate dio novaca ako ne sjediš ili da se ispričaju ako zbog njihovog kašnjenja (koje je očito normalno stanje u HŽ-u) ne stigneš na vrijeme gdje trebaš
Cijena karte na relaciji Kutina-Zagreb je 49.90kn za brzi vlak, dakle 50kn u jednom smjeru a za putnički 6kn manje. Ja sa svojim autom koji je dizelaš i mali potrošač nema teorije da potrošim 100kn dizela do ZG i natrag koliko me košta povratna karta. Pa neka se gospoda u HŽ-u malo zamisle oko ovoga da je isplativije ići autom nego vlakom
p555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 11:33   #58
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Daklem, da ponovim, vi ovdje pričate o informatizaciji HŽ Putnički prijevoz.
Aha, to je odgovor na cijeli moj post? Nije informatizacija HŽa, nego informatizacija HŽ Putničkog prijevoza?
A kojeg holdinga je član HŽ Putnički prijevoz, da nije slučajno, errrr, HŽ Holdinga?
A informatizaciju putničkog prometa je zadnjih 8 godina neuspješno provodila (i potrošila preko 100 milijuna kuna) upravo HŽ Informatika, koja, nota bene, spada pod HŽ Infrastrukturu a ne Putnički prijevoz.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 11:34   #59
Quote:
p555 kaže: Pogledaj post
Naravno, plaćaš punu kartu ako sjediš, stojiš u hodniku ili u prolazu između vagona, nema govora da ti npr. vrate dio novaca ako ne sjediš ili da se ispričaju ako zbog njihovog kašnjenja (koje je očito normalno stanje u HŽ-u) ne stigneš na vrijeme gdje trebaš
Ja sam jednom kupivši kartu prvog razreda i nakon što brzi vlak nije imao prvi razred (kojega je morao imati) tražio od konduktera da navedeno napiše u kartu i poslije tražio refundaciju. Malo su čudno gledali, ali isplatili.

Quote:
p555 kaže: Pogledaj post
Cijena karte na relaciji Kutina-Zagreb je 49.90kn za brzi vlak, dakle 50kn u jednom smjeru a za putnički 6kn manje. Ja sa svojim autom koji je dizelaš i mali potrošač nema teorije da potrošim 100kn dizela do ZG i natrag koliko me košta povratna karta. Pa neka se gospoda u HŽ-u malo zamisle oko ovoga da je isplativije ići autom nego vlakom
Slično je i na relaciji Ivanić-Grad - Osijek. Ukoliko putujem izvan autoceste, preko Bjelovara i Virovitice, stignem jednako brzo kao i vlakom, a cijena mog benzinca i to ako se sam vozim, je niža od cijene vožnje vlakom... Uza gorivo od skoro 9 kuna voziti automobilom je jeftinije od vlaka gdje se još upumpava 300.000.000 kuna u subvenciju putničkog prometa?!?

Tu jednostavno netko uzima naše novce. A ako je vožnja vlakom iz nekih razloga zaista skuplja od vožnje automobilom, onda taj vlak treba ukinuti i ljudima sponzorirati kupnju automobila. Jeftinije, brže i udobnije. Makar protivno svemu što govori teorija prometa o ekonomičnosti istog...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 11:55   #60
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Aha, to je odgovor na cijeli moj post? Nije informatizacija HŽa, nego informatizacija HŽ Putničkog prijevoza?
Pa, da.

Quote:
A kojeg holdinga je član HŽ Putnički prijevoz, da nije slučajno, errrr, HŽ Holdinga?
Mora ti biti jasno, da unutarnja struktura je nešto drugo. Svaka tvrtka egzistira za sebe, odnosno odluke su potpuno individualne, unatoč tome što su pod HŽ Holdingom.

Quote:
A informatizaciju putničkog prometa je zadnjih 8 godina neuspješno provodila (i potrošila preko 100 milijuna kuna) upravo HŽ Informatika, koja, nota bene, spada pod HŽ Infrastrukturu a ne Putnički prijevoz.
De iure je, no de facto je to zasebna tvrtka.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:15.