Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2012., 21:07   #1
Thumbs up Bratstvo crnog bodeža (J. R. Ward) - nipošto 'još jedna' vampirska serija...

Bratstvo crnog bodeža (Black Dagger Brotherhood), umotvorina je stanovite J. R. Ward u 10-ak tomova, koju izrazito preporučam! J. R. Ward je zapravo pseudonim američke spisateljice ljubića Jessice Bird. Gđa Ptiček je, inače, pravnica koja je na nagovor svog muža počela objavljivati svoje uratke i stigla na vrhove američkih top lista, pa je sad, kako sama kaže, vrlo sretna što na posao ide u susjednu sobu, sa šalicom kave i u papučicama. Iskreno joj zavidim.

Gđa Ptiček, kad ne piše trivijalne ljubiće, postaje mračna J. R. Ward i bavi se Bratstvom crnog bodeža - jednim od najzanimljivijih ciklusa nadnaravnih pripovjedaka koje su mi u zadnje vrijeme došle pod ruku. Stvarno: ako ste i čitali nešto od te danas popularne, suvremene "vampirske" literature - zaboravite, - ovo je nešto posve drukčije.

Iako se radi o vampirima, što u zadnje vrijeme nipošto nije ništa novo, teta Ptičekica je uspjela stvorit sasvim novi svijet s posve drukčijim pretpostavkama o svijetu vampira. Vampiri su u nje posebna vrsta koja nema ništa pretjerano protiv ljudi, njima se hrane samo kad moraju, ali zapravo piju isključivo krv vampira suprotnog spola ili od tajanstvenih Čuvardjevinih odabranica, i to tek nakon 25. godine u kojoj doživljavaju pretvorbu, koju mnogi vampiri (osobito mužjaci) niti ne prežive. Vampire je stvorila rečena Čuvardjeva, koja je ujedno i njihovo božanstvo koje živi u drugoj dimenziji i može joj se pristupiti u teškim trenucima sa određenim zamolbama - ali joj se nikako ne smiju postavljati pitanja!

Vampiri tu ne ratuju protiv ljudi, već protiv Degradacijskog društva, koje se sastoji od degrada, obezdušenih ljudi, a koje Društvo je utemeljio tajanstveni Omega koji njime i rukovodi. Degradi mrze vampire po dužnosti, vječni su (osim ako im se crnim bodežom ne proburazi srce), impotetni, te mirišu na dječji puder.

Vampirska elita, koja (ne baš uvijek uspješno) štiti vampirske civile od raznih nasrtaja Degradacijskog društva, jest Bratstvo crnog bodeža, a koje se na početku 21. stoljeća sastoji od šestero braće: Wrath (slijepi kralj), Tohrment (trenutno rukovoditelj Bratstva), Vishous, prelijepi Rhage zvan Hollywod (koji se kadšto pretvara u Zvijer), te blizanci Phury i Zsadist (oh, znam, imena su zbilja ... jedinstvena). Svi su vrhunski borci, žive na rubu, svi imaju bezbroj mušica i problema slijedom čega su zanimljivi i kao osobe i lako ti uđu pod kožu, prelijepi su, rado se i često jebu te imaju ud čvrst poput dijamanta.

Krasan osvrt na knjige Bratstva crnog bodeža dale su cure s bloga Knjige i limunada.

Svaka je knjiga posvećena jednom od braće, ovdje su izašle Wrathova, Rhageova i Zsadistova knjiga (svaka razlomljena u 2 dijela, s podnaslovima koje ocjenjujem čak boljim od originalnih naslova pojedinih knjiga), a ostale izlaze počam od studenog. Tetka Kristla (tj. ja) pisala je glavnoj urednici Znanja, koja ju je ljubazno utješila podatkom da su otkupili 6 novih naslova. Prevedene su doista vrlo dobro, no to i nije teško jer je Ptičekica zbilja dobar pisac (kratka je, odsječna, naturalistična i beskrajno maštovita) - dakako, ako ti nije mrska hard boiled proza. Ja je od srca preporučam.

Krystle is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 22:24   #2
Jeee, napokon je netko otvorio temu i o ovome serijalu

Ja sam bila vrlo skeptična kad sam uzela prvu knjigu u ruke i mislila sam da je riječ o "još jednoj knjizi o vampirima", ali ispale su super. Nikakva dubokoumna literature, ali odličan način za prekratit vrijeme

Sva su braća dobra, ali od samog početka mi se najviše sviđao Zsadist, a 5. i 6. knjiga to su samo dodatno ojačale

Tko je vaš favorit?
__________________
He is my sun and my moon. My everything.
Desdemon@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 23:27   #3
Čudno nikako nisam razmišljala da nema ova tema na forumu.
Meni su knjige super baš opušteno štivo i ako moram reći da me smaralo malo sva ona priča o degradacijskom društvu i u svakoj knjizi sam ih redovito preskakala osim malo manje u knjizi o Zsadistu(zbog zarobljene Belle) koja mi je do sada i najdraža.
jenny 28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2012., 10:55   #4
Danas se 'vampirski' romani, serije i filmovi štancaju ko na pokretnoj traci, pa sam neko vrijeme oklijevala početi čitati BCB-seriju. Iako je vani vrlo popularna (štono bi se reklo, #1 New York Times bestselling author J.R. Ward), sama ta popularnost ne jamči i neku kvalitetu, ali gđa Ptiček doista me oborila s nogu. Valjda zato što je ona naprosto stvarno kvalitetna spisateljica.

Radnja teče brzo, kontinuirano, napetosti nema kraja, opisi su svedeni na primjerenu mjeru, a junaci zavodljivi do bola! Ne treba zanemariti ni ideju, posve različitu od ostalih koncepcija u žanru. Pobogu, čak je uspjela ne skrenuti u trivijalnost & šund opisujući tvrdoću uda glavnog junaka, što nije lak posao!

Quote:
Desdemon@ kaže: Pogledaj post
Tko je vaš favorit?
Viš, to je zanimljivo. Dok sam bila mlađa, jamačno bih bila opsjednuta Rhageom koji ujedinjuje u sebi ljepotu i zvijer; sad mi se čini da bih ipak odabrala zrelijeg i odmjerenijeg Tohrmenta! Nažalost, njemu posvećena knjiga (original koje je izašao u ožujku ove godine) tek je jedanaesta u seriji!
Krystle is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 16:02   #5
Knjige su super,mada sam primjetila da je autor dosta uložio u scene seksa,hehe
Najdraža knjiga od ovih mi je sa Zsadistom
Norii Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 23:22   #6
Na svoj nacin bolje od Shades of Greya!
svida mi se stil da je jedna prica koja tece ali da se u svakoj knjigi stvalja drugi par u glavne uloge.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 21:46   #7
Stiže Butcheva knjiga! Stiže Butcheva knjiga! Konačno

U najavi stoji:

Caldwell je i dalje poprište žestoke borbe između vampira i degrada, a Butch je jedini čovjek u Bratstvu. Obilježen ožiljcima prošlosti, život mu se sveo na čekanje da se braća vrate iz opakih bitaka i čežnju za nedostižnom Marissom. Nakon što iz očaja uleti u sukob s degradima, u njemu se razvija crno zlo od kojeg ga može izliječiti samo Vishous i Marissina ljubav… Sedmi nastavak senzacionalnog serijala.
Format: 123x190mm, 256 str., meki uvez, 19,90 kn


Hm, budući da ima 256. stranica - stiže, dakle, samo prva polovica Butcheve knjige, ali se svejedno veselim!
Krystle is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 10:07   #8
S izlaskom 1. knjige II. kola BCB-a saznali smo i kako će domaći nakladnik nasloviti djela. Tako, s dosad objavljenim knjigama, imamo:

1. Dark Lover (priča o Wrathu) > kod nas: Noćni lov + Kraljica tame
2. Lover Eternal (priča o Rhageu) > Zvijer u njemu + Vječna kletva
3. Lover Awakened (priča o Zsadistu) > Rob strasti + Krvava žrtva
4. Lover Revealed (priča o Butchu) > Lovac na duše + Srce vampira
5. Lover Unbound (priča o Vishousu) > Oslobađanje + Poljubac smrti
6. Lover Enshrined (priča o Phuryju) > Krvna veza + Bezdan žudnje

... i tako ćemo, čini se, negdje u travnju sljedeće godine biti otprilike na polovici dosad objavljenih knjiga u ovoj seriji, i dostići 2008. kad je Lover Enshrined izašao u originalu.

Vidim da mnogi "marljivi čitači" recentne beletristike ipak često izbjegavaju BCB. Valjda ljudi prvo uoče da se radi o nekakvim vampirima, kojih im je već preko glave, a imaju - s obzirom na već viđeno o vampirima - neku svoju predstavu što bi mogli očekivat od BCB-a. I ja sam imala, i prilično se prevarila i ugodno iznenadila...

Šteta, zbilja bih voljela da ovom serijalu daju šansu, jer je koncepcija "vampirizma" kod Wardove (tj. Birdove) zbilja nešto posve drukčije, a žena je naprosto dobar, maštovit i nepotrošen pisac koji majstorski plete mrežu i sposobna je iznenaditi. Umjesto 'vampira' mogla je stavit i što drugo, opet bi bila dobra.

Iako je ova proza ipak namijenjena ćudoređem ne pretjerano opterećenim očima, to nije jedino po čemu se izdvaja iz mora prosječne suvremene 'literature s kioska'...
Krystle is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 03:03   #9
gle, ako se ti vampiri zaljubljuju, onda je to isto sranje ko sumrak.


Dajte mi poštenih vampira, koje žensko srce zanima samo kao ekvivalent gajbi pive i onda možemo razgovarati.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 14:11   #10
J.R.Ward je osim ovog imena poznata i pod imenom Jessica Bird i poznata je autorica ljubica tako da je glupo kod nje traziti neku novu Anne Rice... Zena je jako mastovita i gradi zanimljive likove, ali je prije svega poznata zenama , a ne muskarcima zbog teme svojih djela... Ako netko od nje ocekuje neku ozbiljnu pricu, definitivno nema sta traziti na ovoj temi jer ce naci samo romanticne, seksom nabijene ljubice o vampirima, marincima i obicnim macho frajerima o kojima mastaju kucanice...
__________________
He is 90% of the reason I get up in the morning, the other 10% is the need to Pee
BookFairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 01:51   #11
Upravo sam završila s 'Kraljicom tame'. Moram priznati da mi je 'Noćni lov' bio malo dosadnjikav, ali to je jedna od onih knjiga u kojoj stalno čekaš da se nešto dogodi i imaš osjećaj ako je ostaviš da bi moga propustit nešto dobro. Za dvi knjige tribalo mi je 4 dana, na kraju je to ispala pitka i zanimljiva priča. Nije neko remek djelo svjetske književnosti, ali mislin da to niko od Bratstva ni ne očekuje. Nadan se da je u sljedećim nastavcima malo bolje razrađena priča o degradima jer mi do sada djeluju malo jadni i bezidejni.
__________________
A te che sei, semplicemente sei...
Kumpirić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 06:16   #12
Ono kad je 6 ujutro i random naiđeš na zanimljivu temu
Anyways, na BDB-ovce sam naišla preko preporuke frendice, i to još pred nekih 5-6 godina (mislim da je bilo taman prije nego što je V-eva knjiga izlašla). Naravno, downloadale smo knjige s neta, jer ih tada nisi mogao nigdje naći za kupiti ni da si htio, izuzev ebaya i amazona, a frendica je zapravo sasvim slučajno naletila na njih.
Naravno da smo se kompletno navukle, pritom smo i slušale audio knjige pa nam je doživljaj bio daleko bolji.
Imagine my surprise kad sam ugledala knjige u prodaji kod nas i još prevedene na hrv
Naprosto nisam mogla vjerovati da od svih silnih romana (posebice vampirskih) koji su izašli u SAD-u, Znanje odabere baš BDB-ovce
Slažem se s ranije spomenutim navodima; ove knjige su kompletno drugačije od onoga što se od njih očekuje u ovom post-tvajlajtovskom svijetu te imaju dašak onih starih vampira kakve poznajemo iz romana Anne Rice i sličnih autora. S daškom još pokojih stvarčica
Budite sigurni da nećete naći ništa sličnoga ovim knjigama, jer, god knows, sve sam pretražila.
Stoga, nadajmo se da će izdat i ostale knjige u seriji da imamo punu kolekciju, iako po svemu sudeći, Wardica nije ni blizu završetku. Za par mjeseci izlazi 11. knjiga (netko je spomenuo da je Tohrova, ali nije, njegova je Lover Reborn, tj. 10. knjiga) i neću reći o kome je da ne spoilam onima koji nisu došli još do nje i koji će se suzdržati od guglanja.
Što se mene tiče, osvojila me je s Wrathom i V-em, iako je teško izdvajati ikoga od BDB-ovaca. I posebice sa ženskim likovima Jane i Xhex, ali neću o njima previše, jer opet dolazim u napast spoilanja
__________________
For a black heart will only find beauty in darkness.
*Spiderpig* is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 06:17   #13
Quote:
Kumpirić kaže: Pogledaj post
Nadan se da je u sljedećim nastavcima malo bolje razrađena priča o degradima jer mi do sada djeluju malo jadni i bezidejni.
Uf, nemaš pojma šta te sve čeka
__________________
For a black heart will only find beauty in darkness.
*Spiderpig* is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 12:36   #14
Quote:
*Spiderpig* kaže: Pogledaj post
Za par mjeseci izlazi 11. knjiga (netko je spomenuo da je Tohrova, ali nije, njegova je Lover Reborn, tj. 10. knjiga) i neću reći o kome je da ne spoilam onima koji nisu došli još do nje i koji će se suzdržati od guglanja.
Ja sam spomenula Tohrmenta, kao i to da dolazi tek u 11. knjizi (Lover Reborn). S obzirom da mi je jako drag, morat ću ga jako dugo čekati!
Inače, njegova je knjiga zbilja jedanaesta, prema brojanju stranice J. R. Ward:

LOVER REBORN
by J.R. Ward
Published by NAL
ISBN# 0451235843
Publication Date: March 2012
Book Eleven: Tohr's Story


... tak da u ožujku 2013. izlazi 12. knjigica:

LOVER AT LAST
by J.R. Ward
Published by NAL
ISBN-10: 0451239350
ISBN-13: 978-0451239358
Publication Date: March 2013
Book Twelve: Qhuinn and Blaylock's Story


Al nema veze, pretpostavljam da do ovih različitosti u brojanju dolazi zbog Insajderskog vodiča (THE BLACK DAGGER BROTHERHOOD: AN INSIDER'S GUIDE by J.R. Ward Published by Signet Eclipse October 2008) koji nije klasični roman, a može se i ne mora brojati kao 7. knjiga....
Krystle is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2012., 01:40   #15
Quote:
Krystle kaže: Pogledaj post
Ja sam spomenula Tohrmenta, kao i to da dolazi tek u 11. knjizi (Lover Reborn). S obzirom da mi je jako drag, morat ću ga jako dugo čekati!
Ako hoćeš, mogu ti sendati knjige u pdf-ovima na mail. Ili ako imaš kakav e-reader, imam ti i -mobi i .epub fileove. Što god zatreba

Quote:
Krystle kaže: Pogledaj post
Al nema veze, pretpostavljam da do ovih različitosti u brojanju dolazi zbog Insajderskog vodiča (THE BLACK DAGGER BROTHERHOOD: AN INSIDER'S GUIDE by J.R. Ward Published by Signet Eclipse October 2008) koji nije klasični roman, a može se i ne mora brojati kao 7. knjiga....
ee tako je, uvijek zaboravim da njega broje kao knjigu. Iako me Guide nije baš oduševio, previše je nategnut s nekim stvarima... al ae, BDB
__________________
For a black heart will only find beauty in darkness.
*Spiderpig* is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2012., 12:00   #16
Quote:
*Spiderpig* kaže: Pogledaj post
Ako hoćeš, mogu ti sendati knjige u pdf-ovima na mail. Ili ako imaš kakav e-reader, imam ti i -mobi i .epub fileove. Što god zatreba
Vidim da si se ti zbilja dobro opremila! Ali da, to sam i pokušala predstaviti otvaranjem ove teme - da te ovi vampiri nekako uvuku u svoj svijet! Jer, fakat su drukčiji od ostalih, sad već bezbrojnih, saga i knjižnih/filmskih serijala o vampirima koji se zbog popularnosti tiskaju/snimaju na vagone...

Premda je BCB serijal nešto sasvim drukčije od Riceinih Lestata & Co., i unatoč tome što Wardicu optužuju da je svoju umješnost pisanja trivijalnih ljubića tek prenijela u polje "vampirske romance" (dark romance), ipak se ne može Wardicu usporedit ni sa kojom drugom spisateljicom. Hoću reći, Rice i Ward mi se nekako izdvajaju iz mora prosječnih i zanatskih spravljenih ostalih saga o vampirima, poput Vampirske akademije itd...

Hvala na ponudi, draga, no iako sam nekada davno (kad nisam mogla dočekati novu Rice) posezala za originalima, nešto sam se u zadnje vrijeme ulijenila, pa mislim da ću čekati na svog Tohra u hrvatskom prijevodu. Iskreno se nadam da će serija dogurat i kod nas do recentnih BCB-ova, pa tako i do Tohra!

Jedino me malo brine ovo objavljivanje BCB-a na način da se svaka knjiga rastavlja na dva nastavka, pa se bojim da bi - ako zanimanje splasne - moglo sve to najednom prestati. Inače, ovakvo rastavljanje (u kojem se gubi i naslov pojedine knjige, pa dobijamo dva nova naslova) primijenili su i u njemačkim prijevodima BCB-a (čak je i izgled naših naslovnica preuzet iz njemačkog izdanja), samo je Njemačka puno veće tržište, vidjet ćemo što će se dogodit kod nas...

Prijevodi su, bar se meni tako čini, vrsno odrađeni, a prevoditeljica se odlično snalazi čak i sa suvremenim slengom, što nije uvijek lako. Tak da se zbilja isplati pročitat BCB u hrvatskom prijevodu. Ali, ak slučajno nekaj zašteka, pa zbog manjka interesa u nekom trenutku prestanu objavljivat ovu seriju (očito idu s 3 po 3 romana, tj. 6 po 6 razlomljenih), bit ću svakako slobodna obratit ti se u pogledu onih pdf.-ova!

Quote:
ee tako je, uvijek zaboravim da njega broje kao knjigu. Iako me Guide nije baš oduševio, previše je nategnut s nekim stvarima... al ae, BDB
Viš, sad sam se sjetila da moram podsjetit urednicu u Znanju da nikako ne zaborave (i ne preskoče) taj Guide (unatoč tome što si me sad malo polila hladnom vodom, ja sam računala da je to svojevrsna BCB-biblijica..), jer je to ipak dio serijala, pa ak se već sve objavljuje...
Krystle is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2012., 21:18   #17
Upravo sam pročitala ovu o Butchu i moram reći da iako mi je prvi dio knjige bio grozomoran (mislim sva ta sladunjavost u njihovom odnosu i pristup sexu, c'mon!), ništa me nije spriječilo da je proždrem u jedan dan Nestrpljivo iščekujem i ostale nastavke i molim se da nekome padne na pamet da naprave po njima seriju

I da, Zsadist i Vishous
__________________
...hip hop is all about feelin' and flow...
kishaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 23:43   #18
Quote:
Krystle kaže: Pogledaj post
Premda je BCB serijal nešto sasvim drukčije od Riceinih Lestata & Co., i unatoč tome što Wardicu optužuju da je svoju umješnost pisanja trivijalnih ljubića tek prenijela u polje "vampirske romance" (dark romance), ipak se ne može Wardicu usporedit ni sa kojom drugom spisateljicom. Hoću reći, Rice i Ward mi se nekako izdvajaju iz mora prosječnih i zanatskih spravljenih ostalih saga o vampirima, poput Vampirske akademije itd...
Bez brige, nije moja namjera bila uspoređivati njihove opuse, već nekako prikazati razliku između onih romana koji su doprinjeli onome što danas volimo kod vampira i onoga što ih je dovelo do totalnog šunda. Vidiš, Vampirsku akademiju nisam uopće čitala niti joj dala priliku jer mislim da je u džiru Sumraka...

Quote:
Krystle kaže: Pogledaj post
Jedino me malo brine ovo objavljivanje BCB-a na način da se svaka knjiga rastavlja na dva nastavka, pa se bojim da bi - ako zanimanje splasne - moglo sve to najednom prestati. Inače, ovakvo rastavljanje (u kojem se gubi i naslov pojedine knjige, pa dobijamo dva nova naslova) primijenili su i u njemačkim prijevodima BCB-a (čak je i izgled naših naslovnica preuzet iz njemačkog izdanja), samo je Njemačka puno veće tržište, vidjet ćemo što će se dogodit kod nas...
Ma znam da, i mene to smeta. Čim sam vidjela da objavljuju 2 knjige po nastavku, odmah sam skužila da preuzimaju od njemačkih nakladnika, jer sam ranije već bila naišla na njihova izdanja.
Inače, ima grupa na fejsu u kojoj su fanovi BDB-a tako da znam imat i neke insajderske informacije s vremena na vrijeme
I tamo ima cura iz cijelog svijeta, iako su, naravno, pretežno amerikanke. I to onaj nabrijani tip američkih fanova, onako starije žene hehe

Quote:
Krystle kaže: Pogledaj post
Prijevodi su, bar se meni tako čini, vrsno odrađeni, a prevoditeljica se odlično snalazi čak i sa suvremenim slengom, što nije uvijek lako. Tak da se zbilja isplati pročitat BCB u hrvatskom prijevodu.
Istina, i ja sam zadovoljna prijevodom, vidi se da prevoditeljica ipak zna što treba, a što ne.

Quote:
Krystle kaže: Pogledaj post
Viš, sad sam se sjetila da moram podsjetit urednicu u Znanju da nikako ne zaborave (i ne preskoče) taj Guide (unatoč tome što si me sad malo polila hladnom vodom, ja sam računala da je to svojevrsna BCB-biblijica..), jer je to ipak dio serijala, pa ak se već sve objavljuje...
Opa, pa ti imaš veza u Znanju
Pa je, baš je kao biblijica i ima super dijelova, ali opet ima i dijelova, poput intervjua koje sama Wardica kao vodi s braćom, pojedinačno, koji mi baš nisu legli. Neki su bili nategnuti, odnosno malčice isforsirani... Ali sve u svemu, korisna je jer ima neke kratke priče kojih nema u knjigama. Imam i to, ukoliko Znanje ne bude htjelo objaviti
__________________
For a black heart will only find beauty in darkness.
*Spiderpig* is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 13:54   #19
Moram priznat da sam i ja prije 4-5 godina otkrila BDB i totalno se navukla... Nedavno sam procitala Lover Reborn i nije mi bas nesto... I dalje su mi najbolje Lover Awakened, Lover Unbound i Lover Avenged, a najgora mi Lover Unleashed... Ta prica mi je totalno nedovrsena i zbrkana, a imala je super potencijal... Kao treba biti Payne's story, a bavi se vise Vishousom i Jane i Quinnom da je Payne samo onako usput dotakla...
Koje su vama najbolje?
__________________
He is 90% of the reason I get up in the morning, the other 10% is the need to Pee
BookFairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 18:26   #20
Poslije druge knjige Srce vampira ostala sam totalno razočarana kao da sam čitala Sumrak samo obrnuto
jenny 28 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:39.