Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2017., 22:07   #2741
pa kuzim,ja smatram da su ideje i vrijednosti koje se promicu na vjrronauku neprihvatljive te zato nisam dvojila oko upisa
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 00:04   #2742
sjetimo se vjeronauka na kojem je bilo govora da su vlasnici Ariela sotonisti
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 12:31   #2743
najgore što je vjeroučiteljica našeg djeteta rekla klincima je da djed mraz ne postoji što me uzrujalo. onda im je rekla da ne postoji ni sveti nikola - da je to bio jedan jako dobar čovjek koji je nekoć živio, ali onda je umro pa tako, eto, više ne postoji.

inače, kći moje prijateljice digla je ruku na prvom satu vjeronauka, ustala se i rekla: "moja mama kaže da ćete vi tu nama pričati puno različitih priča, ali da su sve to samo bajke, kao crvenkapica."

mama joj nije to rekla u nekom anti-religijskom smislu, nego je imala na umu da kršćanstvo sve te biblijske priče ne uzima doslovno, nego kao metafore (adam i eva, stvaranje svijeta i sl.).

uglavnom, vjeroučiteljica joj je odgovorila da se njezina mama zabunila.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 13:43   #2744
Meni kao ateistu uopce nije prihvatljivo da mi dijete jedan sat uci da se prije spavanja peru zubi a idući da se prije spavanja moli, i da su joj te dvije stvari, informacija i "informacija" servirane na simbolički apsolutno jednakoj razini istinitosti i važnosti (u stvari ovo oko molitve se servira kao važnije od pranja zubi). Ili da jedan sat uči da životinje spavaju zimski san a idući da postoji nekakav svemogući svevideći sveznajući bog koji je non-stop gleda i zna svaku njenu misao i djelo. Itd. I naravno da 6-godišnje dijete sumnja u tako prezentiranog boga i molitvu otprilike jednako kao što sumnja u potrbu za pranjem zubi ili zimski san životinja. Što je usotalom i cilj ovakvog vjeronauka kakav je uveden kod nas (strogo konfesionalnog i u potpunosti integriranog u redovnu nastavu).

Srećom, još uvijek nisu uspjeli u tome da još povrh svega bude obavezan, "samo" su ga napravili izrazito nezgodnim za izbjeći osiguravši se da djeca nemaju nikakvu alternativu u tom periodu osim na dobru volju svake škole za sebe...
proab is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 20:22   #2745
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Ja uopce ne razumijem da netko tko kaze da je ateist i ima traume od vjeronauka da mu nije prva opcija da ne upise dijete, pa tek ako vidi da je stvarno nepohadjanje vjeronauka nest loise da se onda tek predomisli? Nas su na prvom satu na pitanje koliko djece ne ide lagali da ne znaju i usput uvjeravali kako nije kasno da jos stignemo upisti djecu ako pri upisu nismo zaokruzili da zelimo vjeronauk.

I naravno da tu vjerouciteljice pisu kako je sve divno krasno cvijece i.leptirici, jer im je to u opisu posla, no da je nek uvkereni ateist spreman povjerovati da je sve sto se uci super i fajn mi je stvarno cudno. Pa ako bas zelis djetetu objasnjavati zasto ces zavrsiti u paklu samo naprijed, meni je vec bilo dovoljno sto sam mom djetetu koje ne ide na vjeronauk objasnjaval da nema pakla i da necemo sigurno u.pakao...Da ne spominjem ostalo brdo vjeronaucnih pi***ija s kojima nas zasipaju na PID i sl.
pa i ja to kazem
daleko sam sigurnija da se lakse upisat nego ispisat.

a na ova pitanja...moje dijete cuje svasta nesto od klinaca koji idu. ostane nekad na ploci napisano od nastave, pa procita. listala je udzbenik ili radnu od nekog kada su pisali zadacu na boravku
i pita nas o tome, mozda cak i vise nego klinci koji idu.
tak da, doticaja s relgijom ima sasvim dovoljno (cak i ak iskljucimo baku koja redovito ide u crkvu), i sasvim jasno moze rec zeli li slusati vjeronauk, zeli li se krstit, zeli li ici u crkvu.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 21:26   #2746
dijete jedne moje druge prijateljice - koja je ateist (to je ona koja je s bivšim i sadašnjim zajedno čekala novu godinu) obožava vjeronauk i sav je u tome. treći je razred. nedavno smo zajedno išli na gornji grad i on nas je zamolio da pričekamo da se on pomoli na kamenitim vratima - jer on je vjernik.

njegova mama koluta očima i ironično-podrugljivo komentira svaki njegov takav postupak. ja sam joj tada ozbiljno savjetovala da to ne radi i da pokaže poštovanje prema njegovom izboru, makar imao tek 8 godina. možda će za 10 godina biti zakleti ateist. ili sljedbenik hare krišne. ili mormon. to je u potpunosti njegov izbor i ni za jedan ne zaslužuje osudu ili porugu vlastitog roditelja.

odnos prema religiji je jedan od stavova koji roditelji instinktivno žele nametnuti svojoj djeci. svoj vlastiti, kakav god on bio.

ja mislim da se roditelj koji podupire razvoj svog djeteta kao individue od takvog nametanja treba suzdržati, dati djetetu prostora da samo promišlja i odlučuje i poštovati opredjeljenje djeteta - kakvo god ono bilo.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 21:35   #2747
moj je još u vrtiću, no klinci su mu pokazali kak se moli i sad se tu i tamo sjeti toga. zapravo samo prekriži ruke i otvara usta bez molitve i kaže da se moli.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 21:35   #2748
naravno. da bi mi bilo drago, ne bi. isto ko i da glasa za hsp ili se pridruzi naci omladini. ne bi ju prestala voljeti rsdi toga, ne bi mi se svidjao njen odabir ali ju ne bi jebala u mozak oko toga.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 05:22   #2749
Odnos prema vjeri 6-7-8-godisnjaka sigurno NIJE odraz njegovog informiranog promisljanja o temi nego rezultat naucenih vjeronaucnih "istina" serviranih bilo kroz kucni odgoj ili na skolskom satu. Prema tome ako neki ateist zeli doma ozbiljna lica slusati nakon osam sati na poslu kako mu dijete objasnjava da je jelo na stol im stavio bog, voditi iga na mise i slusati sve te srednjovjekovne "istine" ozbiljnog lica i jos pomagati djetetu da ih nauci i tako godinama, dok dijete ne dodje do razvojne faze kritickog razmisljanja - samo naprijed. Meni osobno bi to bilo pljuvanje na vlastita uvjerenja i ne pada mi na pamet tako nesto napraviti. I zato kad i dodje s takvim idejama iz skole to sasvim jasno i odmah razrijesimo (to da npr hranu na stol stavljamo mi roditelji a ne nkakav imaginarni bog), i bez da jos razmisljam kako ce zbog toga dobiti jedinicu ili da licemjerno se moram pretvarati da slusam nesto istinito Sa svojim djetetom zelim pricati iskreno, a sto bi na bilo kojoj vjeronaucnoj temi bilo nemoguce.

@Kakadu - frendica ti je sama kriva sto ga je uopce upisala na vjeronauk jer sigurno bez njega se ne bi sam dosjetio ici u crkvu. Znaci ona ga je sama gurnula u tom smjeru (pri cemu naravno ne mislim da su trenutna djetetova opredjeljenja istinski njegova vec samo nauceno ponasanje u skladu s dominantnom potrebom u toj dobi uklapanja u drustvene kanone i djecji naivnog vjerovanja u autoritete i njihove "istine"). A sto je uostalom i poucna prica svima koji zele svoju djecu odgajati u skladu sa svojim uvjerenjima a ne suprotno istim.
proab is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 08:24   #2750
Proab, jasno da nije. Ja isto mislim da vjeronauku nije mjesto u skoli niti je za tu dob, niau u stanju razmisljati dublje od doslovnog. Duhovnost im je SF.

Ali ipak mislim da je korisno za formiranje misljenja. Nek iskusi taj aspekt zivota, kakvim ljudima je okruzena, kako se postaje takav (poslusan, bogobojazan, nekritican, nelogican). Bit ce korisna lekcija za kasnije kad ce imati svoje misljenje.

Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 09:52   #2751
dijete od 7-8 godina nije nekakvo nerazumno biće bez mozga koje vjeruje/ne vjeruje što mu se nametne, nego biće sposobno shvatiti pluralizam mišljenja i vjerovanja, pravo na vlastiti izbor i toleranciju različitosti. njegov će izbor u ovim godinama možda biti naivan i jednom će se možda promijeniti, ali ja mislim da ima pravo na njega.

@proab, vjerujem da s ovakvim militantnim stavom i prezirom prema drugačijem želiš pošto-poto djetetu nametnuti vlastito mišljenje. ali po mom iskustvu, jednostrano ispiranje mozga u djetinjstvu često se ispiratelju obije o glavu kasnije.

moj muž je odrastao u vrlo, vrlo religioznoj obitelji i s 12 godina postao ateist.

ja sam, s druge strane, u djetinjstvu s religijom imala dodir samo preko bake i danas sam teist.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 09:59   #2752
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
sposobno shvatiti pluralizam mišljenja i vjerovanja, pravo na vlastiti izbor i toleranciju različitosti.

po mom iskustvu, jednostrano ispiranje mozga u djetinjstvu često se ispiratelju obije o glavu kasnije.
I to. Okej mi je da skuzi da su neke stvari nekim ljudima svete i da to moze ispostovati.
Vec sam joj tumacila da neke koji vjeruju u boga, molitva i pjevanje o bogu smiruje i tjesi. Prolazimo cesto kraj jednig samostana gdje zive casne koje pjevaju i mole. Pa sta da kazem da tu zive neke budaletine koje ne kuze da bog ne postoji.


Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 10:08   #2753
osobno nemam problem s vjerom, nikakve. imam ogroman problem s odnosom prema zenama i slikom zene u katolickoj religiji kao i odnosom prema seksualnim i inim opredjeljenjima.
ne zelim da moje neformirano dijete bude izlozeno takvim stavovima u afirmativnom tonu.
da pojasnim, ako cemo razgovarati o tome da se homoseksualci ne mogu vjencati onda cemo o tome razgovarati zgrozeno i s tugom te nadom u bolje sutra a necemo govoriti o svetosti obitelji koji sacinjavaju muz i zena
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 10:36   #2754
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post

odnos prema religiji je jedan od stavova koji roditelji instinktivno žele nametnuti svojoj djeci. svoj vlastiti, kakav god on bio.

ja mislim da se roditelj koji podupire razvoj svog djeteta kao individue od takvog nametanja treba suzdržati, dati djetetu prostora da samo promišlja i odlučuje i poštovati opredjeljenje djeteta - kakvo god ono bilo.
pricamo o djetetu od 8 ili 16godina?

za diejte od 8 godina:
ja zelim da i dalje vjeruje u djeda mraza (a ne da joj netko na vjeronauku kaze da ne postoji, a da istovremeno postoji BOG).

zelim da osjecaj ponos i radost na svoj uspjeh, zelju za ucenjem, kada nesto nauci ili uspije novo napraviit,a ne da zahvaljuje bogu sto je uspjela.
da osvjescuje svoje sposobnosti, da ima unutarnju motivaciju, a ne vanjskog potkrepljivaca u ime boga.

kada nesto krivo napravi, zelim da popravi stetu (pocisti, zalijepi, isprica se, napravi nesto novo umjesto toga), a ne da se moli za oprostenje grijeha i zivi u strahu od kazne i odradjuje pokoru. da zna da ima pravo grijesiti, da je to ljudski i da se toga ne treba bojati, ili sramiti (pa greske skrivati) samo da mora greske popravljati. i da se nije dovoljno ispricati i izmoliti pokoru, nego uciniti vidljivu promijenu. zelim da je vodjena unutarnjim porivom, a ne vanjskim potkrepljivacima

zelim da postuje pravila i drustvene norme, ne iz straha od pakla, nego zato jer joj pravila omogucuju siguran zivot i lijep zivot s drugima, ovdje i sada, na zemlji.

ne zelim da odrasta u strahu, strahopostovanju, osjecaja krivnje, bespomocnosti pred imaginarnim, ritualima koji tom djetetu,na tom nivou, imaju sasvim drugo znacenje nego odraslom covjeku.

o odnosu spram zena, djece, homoseksualaca, clanova drugih vjera, i svemu sto ide na tom satu i opcenito kroz katolicku vjeru, mislim da nije mjesto za moje dijete.
te stavove joj ja zelim formirati, a ona nek ih preispituje kada razvojno dodje u dob za preispitivanje roditeljskih odgojnih postupaka i stavova, bez straha da ce goriti u paklu ili potrebe da ide na sv. ispovjeed jer je u mislima prekrsila 4. bozju zapovijed i misli razlicito od mene.

i necu kolutati ocima ako ce sa 16 godina molit se prije spavanja.
ali sa njenih 8 se ne zelim niti dovesti u priliku da sprecavam svoje kolutanje ocima na ponasanje koje meni, za moje dijete niej prikladno
al ja zato nisam niti upisala na vjeronauk pa nemam tih dilema.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 10:53   #2755
Što žešće sustav pokušava isprati mozak mom djetetu i nametnuti mu religiozne stavove to ću ja žešće braniti naše pravo na drugačije mišljenje. Nemam s tim nikakvih problema. Svaka akcija ima protureakciju.

Ja ne namećem djetetu mišnjenje nego ne dam da mu ga drugi nameću. Dokle god u udžbenicima pišu "činjenice" tipa "na Božić idemo na polnoćku" itekako ću se pobrinuti da dijete zna da ne idemo na polnoćku a ne da ću reći "ma nema veze, ako već tako piše u udžbeniku PID ajmo i mi na polnoćku". Što se mene tiče da nije pisalo da idemo na polnoćku ne bi je trebli ni spominjati. Ili kad iako ne ide na vjeronauk iz nekog razloga bude na satu pa se vrati s nekom pričom od tamo - naravno da ću prokomentirati što stvarno mislim o tome. Da nije sjedila na vjeronauku ne bi o tome morali ni pričati. Itd.

I da, svakom godinom ovog 25-godišnjeg maltretiranja od svih strana katoličanstvom i katoličkim vrijednostima su, ako ništa drugo, uspjeli u meni izazvati reakciju aposlutnog odbacivanja istog. Sve po zasluzi...
proab is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 11:19   #2756
@summer, tvoje razloge potpuno razumijem i zvuče mi razumno.

@nosorog, iz ovog što si napisala čini mi se da imaš prilično velike predrasude prema religijama, osobito katoličkoj (koje možda izviru iz straha od nepoznatog). stvarno misliš da vjernici ne osjećaju ponos za svoj uspjeh, da društvene norme prihvaćaju iz straha od pakla i da provode život u strahu i strahopoštovanju? ne znam što bih ti na to rekla.

ne da mi se nastavljati ovu polemiku i zalaziti u kojekakve (teološke) rasprave. samo ću reći da se ježim od svakog jednoumlja. koliko god mi se dizala kosa na glavi od spodoba tipa željka markić i ostalih katolibana, nisu mi daleko ni militantni ateisti (ateistobani?) koji misle da oni znaju ISTINU, a svi vjernici su neupućene budale i glupani koji se bave nekim sumnjivim čarama-barama.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 11:49   #2757
Evo, ja svoje dijete odgajam u apsolutno ateističkom duhu i priznajem da bih bila užasno razočarana ako bi uz sve informacije koje su joj pružene, jednog dana povjerovala da postoji neko nad-biće (bilo koje religije). Pa neka sam nemater i neka kaže tko što hoće.

Učim je da je dužna poštovati tuđa uvjerenja, ali da se u stvaranju svojih oslanja isključivo na znanost, zdrav razum i logično razmišljanje. I da nikome ne dozvoli da sere po njenim uvjerenjima.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 12:24   #2758
A ja se pak svaki put zabavim kad vidim kako neki redovito misle da je njihova religija iz nekog razloga bolja, pametnija, dubokoumnija i vrednija od drugih religija, pa sam tu bila optužena za govor mržnje jer sam rekla da mi je nadnaravnost škropljenja svetom vodom u rangu špricanja krvlju zaklane kokoši u santeriji.

I da - sve te religije su mi jedanko (ne)važne, i ne vidim niti jedan razlog zašto bi katolička bila išta pametnija, bolja, vrednija i sl od bilo koje druge. Je li to jednoumlje ili samo dosljednost je očito u očima promatrača. Ali u svakom slučaju ne dozvoljavam da mi se nameće iti jedna - no nekako mi se u praksi nameće samo katolička...
proab is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 12:55   #2759
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
I da nikome ne dozvoli da sere po njenim uvjerenjima.
pa ni tebi ako jednog dana postane uvjerena wiccanica, budistica ili katolkinja
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 13:17   #2760
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa ni tebi ako jednog dana postane uvjerena wiccanica, budistica ili katolkinja
Apsolutno!
Općenito nemam ništa protiv kvalitetne, argumentirane verbalne šore, sve dok nema uvreda i letećih objekata. A milo malo dijete već sad ima popriličnu jezičinu. onosnamama:

A kad si već spomenula Wiccu - one su mi zapravo baš simpa i ok. Ni protiv budista nemam ništa protiv.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:06.