Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2017., 21:11   #61
Mozes li pojasniti svekolikom puku kako znas da ce doci na 5 ili lupas napamet.
mu da is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 22:04   #62
Ispod 5? Nebi li to znacilo totalnu propast ekonomije, pogotovo zemalja koje imaju izvoz u dolaru. Moze li neko strucno pojasnjenje situacije a ne samo napisat bit ce tako i tako.
maraac123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 08:05   #63
pa bio je ispod 5 pa je ekonomija postojala
vjerujem da kolega se nada da će doći ispod 5 (ja nisam toliko optimističan ), jer često se time potakne rast izvoza ( ti proizvodi postaju dostupniji širem krugu ljudi )
naravno nije to samo tako jednostavno i sigurno
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 09:12   #64
Ne želim da dođe ispod 5 jer imam dosta dolara, ali će doći jer je već bio, i to dugo vremena je bio ispod 5, nije mu to nikakvo neprirodno stanje, a republikanci žele da bude slabiji u svrhu povećanja izvoza. Prije Georgea Busha je bio nakratko i preko 9 kuna, a dulje vrijeme se vrtio između 8,5-9 kuna. Nadao sam se da će se to opet ponoviti, no ništa od toga, strmopižđiva se i to će nastaviti sljedećih godina, a onda će opet rasti godinu-dvije, pa opet dole. Teško je ocijeniti kad je najbolja prilika.
Ako više ikad dođe na 6,5 ja svoje dolare mijenjam, pogriješio sam što nisam prošle godine. Koja pušiona, ali eto, to je dolar, znao sam da može tako biti, ali nadao sam se da bi u jednom ciklusu mogao doći 1 na 1 s eurom, što se može.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 14:00   #65
Baš vas čitam prekjučer i mislim da je pravo vrijeme za odbijanac odnosno rast dolara čim se tu počne pisati "dolar će opet na 5 kn " i sl.
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 18:37   #66
A eto, kupi i zaradi
Naravno da svi mi navijamo za jednu opciju iz sebicnih razloga, ja mogu reci da sam ima srece sto sam u 3 mjesecu promjenio hrpu dolara za kanadske, a volio bih pad dolara jer bi mi bilo jeftinije u Ekvadoru
Znam da i tamo dosta na ijaju za pad jer im je jak dolar ( uz onaj potres) dosta smanjio turizam, a i izvoz im je bio pao
Iskreno ne znam kak se Trump postavio u kampanji, logicno je da ako zeli industriju i proizvodnju u sad bi trebao biti konkurentniji ostalima, a to s jakim dolarom je tesko
Iako opet mnogi su prognozirali pad jutro nakon izbora,a dolar porastao
Ja imam jos 6 mjeseci vremena, ako padne ispod 5 tj. bude 1 kanadski - 1 americki mjenjam odmah
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 22:13   #67
Ma samo neko bude stabilan do 10. Mjeseca kad se vracam iz sad-a, a onda nek slobodno padne.
maraac123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 15:50   #68
Quote:
maraac123 kaže: Pogledaj post
Ispod 5? Nebi li to znacilo totalnu propast ekonomije, pogotovo zemalja koje imaju izvoz u dolaru. Moze li neko strucno pojasnjenje situacije a ne samo napisat bit ce tako i tako.

SAD i EU imaju plutajući tečaj, to znači da im Centralna banka (FED, ECB) ne manipulira tečajem i ne pokušava utjecati na vrijednost novca.

https://en.wikipedia.org/wiki/Floating_exchange_rate

Promjena tečaja kod valuta sa "floating exchange rate" dugoročno je posljedica ponude i potražnje, a kratkoročno špekulacija trgovaca na ForEX tržištu, znači država se tu ne miješa, za razliku kod nas HNB regulira stabilnost valute intervencijama, uostalom obvezali smo se na fiksni tečaj prema EUR radi lakšeg prijelaza na zajedničku valutu kasnije.

SAD vodi politiku trgovinskog deficita, što im je veći izvoz u odnosu na uvoz to više Dolar pada prema onim tržištima s kojih uvozi robu i usluge, dugoročno gledano. Valuta slabi dok se uvoz ne izjednači s izvozom, dok ne nastupi ravnoteža.

EU vodi politiku trgovinskog suficita, više se izvozi iz EU nego se uvozi, a kako radnike ne možeš platiti u zarađenim Dolarima nego moraš u Eurima, onda izvoznici prodaju Dolar i kupuju Euro, ili čak američki uvoznici dižu kredite u Eurima da bi uvozili EU robu i usluge, tj. veća je potražnja za Eurom nego za Dolarom. Što više američkih Dolara EU akumulira izvozom to će njen Euro biti jači u odnosu na Dolar.

Ili ukratko EU predvođenja njemačkim Ordoliberalizmom vodi politiku čvrste i jake valute te trgovinskog suficita. Kreditni ciklus ekspanzije potrošnje perifernih EU članica je završio, Grčka i slične članice više ne slabe Euro svojim deficitom i prekomjernim uvozom strane robe.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ordoliberalism

Euro će dugoročno jačati naspram Dolara sve dok se EU izvoz ne smanji i nominalno izjednači sa uvozom, tj. dok ne nastupi ravnoteža u trgovinskoj razmjeni.

Može se dakle očekivati pad izvoza, i slabljenje Njemačke ekonomije...

Kratkoročno može biti svakakvih fluktuacija s obzirom na vijesti o npr. predstojećim izborima u Njemačkoj, o dizelaškoj aferi EU automobilske industrije, o izbjegličkoj krizi...
Antikapitalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 14:38   #69
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
A eto, kupi i zaradi
Naravno da svi mi navijamo za jednu opciju iz sebicnih razloga, ja mogu reci da sam ima srece sto sam u 3 mjesecu promjenio hrpu dolara za kanadske, a volio bih pad dolara jer bi mi bilo jeftinije u Ekvadoru
Znam da i tamo dosta na ijaju za pad jer im je jak dolar ( uz onaj potres) dosta smanjio turizam, a i izvoz im je bio pao
Iskreno ne znam kak se Trump postavio u kampanji, logicno je da ako zeli industriju i proizvodnju u sad bi trebao biti konkurentniji ostalima, a to s jakim dolarom je tesko
Iako opet mnogi su prognozirali pad jutro nakon izbora,a dolar porastao
Ja imam jos 6 mjeseci vremena, ako padne ispod 5 tj. bude 1 kanadski - 1 americki mjenjam odmah
Ma sve ok,meni je drago kad netko zaradi na forumu.Želim reći da se trend vrlo brzo promijeni kad svi stanu na jednu stranu broda,prije nekoliko mjeseci su se svi zaklinjali u USD a sad je EURO zakon.Sutra?Tko zna,ali USA ekonomija dobro stoji i za sad nema šanse za neki veći pad.
Stariji će se sjetiti kako je u velikoj krizi došlo do preokreta,odnosno rasta dolara kad su manakenke zatražile isplatu u eurima!
Eto vam jednog pokazatelja za promjenu trenda.
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 14:49   #70
Osobno imam 1/3 u USD,1/3 u eurima i 1/3 u kn,dividende dobivam u USD,ali nije da ih moram potrošiti dok je slab dolar.
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 19:27   #71
Quote:
torente33 kaže: Pogledaj post
Osobno imam 1/3 u USD,1/3 u eurima i 1/3 u kn,dividende dobivam u USD,ali nije da ih moram potrošiti dok je slab dolar.
ulaganjem u USD kladiš se protiv pada EURa

dok ova investicija 1/3 u EUR i HRK ti nema previše smisla, jer HRK ima fiksan tečaj naspram EUR i imat će ga sve dok se EUR ne uvede i kod nas kao valuta, tako smo dogovorili potpisivanjem ugovora iz Maastricht-a ako se ne varam, stoga HNB vodi fiksan tečaj do uvođenja zajedničke valute

hiperinflacija iz doba Jugoslavije se neće dogoditi u SADu i EU, jer te države imaju snažne mehanizme za borbu protiv inflacije i ciljaju stabilnost cijena kako bi proizvođači mogli računati isplativost investicija

ako cijene nisu stabilne proizvođači nemaju načina da izračunaju model rasta, paralizirani su i ne ulaze u investicijski ciklus, zato je svim zapadnim kapitalističkim zemljama prioritet stabilnost cijena

PDV je snažno oruđe protiv inflacije, Jugoslavija je slabo ubirala poreze i zato nije imala kontrolu nad brzinom ni količinom novca u optjecaju, slično se danas događau Venecueli koja ne ubire gotovo nikakve poreze

takav scenariji se neće dogoditi u EU i SADu jer su fiskalno uređene zemlje

tako da se danas kod nas ne isplati kladiti protiv inflacije

ako ne znaš što radiš bolje je novce uložiti u neku policu osiguranja nego igrati loto
Antikapitalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 19:42   #72
Quote:
Antikapitalist kaže: Pogledaj post
ulaganjem u USD kladiš se protiv pada EURa

dok ova investicija 1/3 u EUR i HRK ti nema previše smisla, jer HRK ima fiksan tečaj naspram EUR i imat će ga sve dok se EUR ne uvede i kod nas kao valuta, tako smo dogovorili potpisivanjem ugovora iz Maastricht-a ako se ne varam, stoga HNB vodi fiksan tečaj do uvođenja zajedničke valute

hiperinflacija iz doba Jugoslavije se neće dogoditi u SADu i EU, jer te države imaju snažne mehanizme za borbu protiv inflacije i ciljaju stabilnost cijena kako bi proizvođači mogli računati isplativost investicija

ako cijene nisu stabilne proizvođači nemaju načina da izračunaju model rasta, paralizirani su i ne ulaze u investicijski ciklus, zato je svim zapadnim kapitalističkim zemljama prioritet stabilnost cijena

PDV je snažno oruđe protiv inflacije, Jugoslavija je slabo ubirala poreze i zato nije imala kontrolu nad brzinom ni količinom novca u optjecaju, slično se danas događau Venecueli koja ne ubire gotovo nikakve poreze

takav scenariji se neće dogoditi u EU i SADu jer su fiskalno uređene zemlje

tako da se danas kod nas ne isplati kladiti protiv inflacije

ako ne znaš što radiš bolje je novce uložiti u neku policu osiguranja nego igrati loto
Kune mi sluze za trosenje u Hr naravno i ako se ukaze kakva prilika na ZSE ili eventualno nekretnine.
Kombinacijom usd eur ni ne pokusavam zaraditi nego polako mijenjam eur u usd i kupujem dividendne dionice kad se ukaze prilika,citaj korekcija marketa i usd.Imam i dolarski Etf radi hedga kad previse naraste i isto za euro.Policu osiguranja ne bi uzeo ni da mi smrcu prijete.
Dugorocno gledano kvalitetni stock picking dividendnih dionica ili etf-a it cijelog svijeta je najbolja zastita protiv inflacije.Trenutni problem mi je skupoca marketa pa sam izlozen tek sa nekih 30% planiranog.
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 21:39   #73
Jel mi može itko reći šta odredjuje jakost neke valute, nikad mi to nije bilo jasno?

Zašto je funta najjača ako je USA prva ekonomija svijeta, zbog čega je Kina koja je druga ekonomija svijeta ima slabu valutu, Japan takodjer, kako je moguće da Bosna ima četiri puta vrijedniju valutu nego mi?

Totalni sam ekonomski analfabet
__________________
Nismo ti i ja skupa pecali Megalodone po Privlaci.
Bubochka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 22:06   #74
Quote:
Bubochka kaže: Pogledaj post
Jel mi može itko reći šta odredjuje jakost neke valute, nikad mi to nije bilo jasno?

Zašto je funta najjača ako je USA prva ekonomija svijeta, zbog čega je Kina koja je druga ekonomija svijeta ima slabu valutu, Japan takodjer, kako je moguće da Bosna ima četiri puta vrijedniju valutu nego mi?

Totalni sam ekonomski analfabet

Kod nezavisnih suverenih država sa fiat valutom i plutajućim tečajem, vrijednost određuje ponuda i potražnja na tržištu. Što se više kupuje tvoja valuta za neku drugu, to više raste naspram nje, odnosno što više svojom valutom kupuješ tuđu to tvoja više gubi vrijednost. Što SAD više uvozi EU robe i usluga to joj više pada tečaj USD naspram EUR. Nema potrebe za kompliciranim carinama, tržište se samo regulira, ako imaš prevelik trgovinski deficit kupovna moć ti pada. Ako previše izvoziš postaješ preskup u odnosu na konkurenciju.

https://en.wikipedia.org/wiki/Floating_exchange_rate

Primjer takvih država su SAD, EU, Japan, UK, Rusija, Australija, Novi Zeland, Srbija...


Kod vazalskih država koje nisu suverene tečaj određuje državna Centralna Banka preko akumulacije rezervi stranih valuta, takve države imaju čvrstu valutu sa nečim poput "zlatnog standarda", samo umjesto zlata drže Dolare, Eure ili neku treću stranu fiat valutu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Fixed_...ge-rate_system

https://en.wikipedia.org/wiki/Gold_standard

Primjer takvih država su Kraljevina Saudijska Arabija, BiH, Crna Gora, Kosovo, Hrvatska...


https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ge_rate_regime
Antikapitalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 22:36   #75
Quote:
Bubochka kaže: Pogledaj post
Jel mi može itko reći šta odredjuje jakost neke valute, nikad mi to nije bilo jasno?

Zašto je funta najjača ako je USA prva ekonomija svijeta, zbog čega je Kina koja je druga ekonomija svijeta ima slabu valutu, Japan takodjer, kako je moguće da Bosna ima četiri puta vrijedniju valutu nego mi?

Totalni sam ekonomski analfabet
Količine "u opticaju" nisu jednake za svaku državu.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 22:53   #76
Quote:
Bubochka kaže: Pogledaj post
zbog čega je Kina koja je druga ekonomija svijeta ima slabu valutu
zato što Narodna Banka Kine (PBOC) kupuje milijarde dolarskih obveznica, na taj način ruši vrijednost svoje valute u odnosu na Dolar

kineska centralna banka kupila je oko 1200 milijardi Dolara američkih obveznica

američki FED to ne radi, FED nema u svom vlasništvu obveznice drugih država

zato ih Trump naziva tečajnim manipulatorima
Antikapitalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 23:29   #77
Quote:
Bubochka kaže: Pogledaj post
Jel mi može itko reći šta odredjuje jakost neke valute, nikad mi to nije bilo jasno?

Zašto je funta najjača ako je USA prva ekonomija svijeta, zbog čega je Kina koja je druga ekonomija svijeta ima slabu valutu, Japan takodjer, kako je moguće da Bosna ima četiri puta vrijedniju valutu nego mi?

Totalni sam ekonomski analfabet
Odnos valuta je nebitan ako u obzir ne uzmeš cijene. Bosna ima 4x vredniju valutu, ali i 7x manje plaće (u KM vs naše plaće u kn). Hrvatska je skuplja zemlja iako ima 'slabiju valutu'. Japan je skuplji od Hrvatske iako ima 'slabiju valutu', itd. Navodni znaci zato jer je de facto (realni tečaj) kuna jača od KM, a jen jači od kune. Točnije, za istu količinu kuna s kojom u Hrvatskoj možeš kupiti određenu količinu dobara, u Bosni možeš kupiti više dobara. Isto tako, za količinu jena s kojom u Japanu možeš kupiti određenu količinu dobara u Hrvatskoj možeš kupiti više.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 17:07   #78
Sto mislite kako ce na dolar utjecati shrinkanje balance sheeta od strane FED-a i da li je to uopce moguce s obzirom na vanjski dug SAD-a?
deepbluesea is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 21:57   #79
Quote:
deepbluesea kaže: Pogledaj post
Sto mislite kako ce na dolar utjecati shrinkanje balance sheeta od strane FED-a i da li je to uopce moguce s obzirom na vanjski dug SAD-a?

kakvog utjecaja imaju tjedne repo i obrnute repo aukcije HNBa na kretanje Kune?

nikakve...

isto je i za FED, smanjenje aktive centralne banke ne utječe na vrijednost dolara

aktiva su dolarske obveznice, pasiva su dolarski krediti

kad FED porda obveznice tržištu i smanji aktivu, zarađenim novcem od prodaje namiri izdani dolarski kredit

ukupna bilanca za FED je 0, smanjenje imovine u vidu vlasništva državnih obveznica na strani aktive rezultira samanjenjem obveza u vidu dolarskog kredita na strani pasive

plaće osoblja i ostali troškovi rada centralne banke se financiraju iz proračuna, nisu dio pasive CB

ako netko gleda samo smanjenje aktive i filozofira gluposti o tečaju i propasti taj nema pojma što priča

funkcija centralne banke je stabilizacija financijskih tržišta, tržište obveznicama nije pretjerano likvidno pa bi bez centralne banke morao čekati duže vrijeme na kupca ili prodavača da bi npr. prodajom vrijednosnog papira došao do novca odnosno da bi novac mogao investirati u vrijednosni papir kao oblik štednje s prinosom

države poput SADa, Japana, Velike Britanije, Australije itd. nemaju problema s dugom jer su dužne same sebi u vlastitoj valuti, vlasnik većine duga je njihova vlastita centralna banka koji taj dug vodi kao svoju imovinu na strani aktive, mogu imati beskonačno duga bez ikakvog rizika
Antikapitalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 12:00   #80
Quote:
Antikapitalist kaže: Pogledaj post
kad FED porda obveznice tržištu i smanji aktivu, zarađenim novcem od prodaje namiri izdani dolarski kredit

ukupna bilanca za FED je 0, smanjenje imovine u vidu vlasništva državnih obveznica na strani aktive rezultira samanjenjem obveza u vidu dolarskog kredita na strani pasive
Mozes li malo objasnit ovo? ... Jasno mi je da je ukupna bilanca jednaka nuli jer se aktiva u obliku obveznica ponisti sa pasivom u obliku stvarnih novcanica koje su usle u sustav (prakticki kredit drzave), ali kolicina novca u optjecaju je manja, zar ne? Uz to, kamata na obveznice raste jer ih FED vise ne kupuje i samim time teze je doci do novih kredita sto znaci da se u konacnici manje novca kreira kroz bankovne kredite pa bi se vrijednost dolara trebala povecat, zar ne?
deepbluesea is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:28.