Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2017., 03:15   #441
Dobra vecer,

slucajno sam se sjetila da sam nekada pisala ovdje. Zahvaljujem na interesu. Napisane poruke mi nisu bile narocito zanimljive, pa necu odgovarati, no negdje sam vidjela da je netko spomenuo kako vjeruje da Borderline ili Bipolar (nisam sigurna koje, nebitno) ne mogu biti u ko-egzistenciji s ASPD-om. Htjela sam samo odgovoriti da to nije tocno. Mnogi s ASPD-om imaju i jedan od navedenih poremecaja. Razlika izmedju "obicnih" ljudi i ovih drugih, pod uvjetom da imaju B. poremecaj jest ta sto su emocije ASPD-ovaca "self - centered". Na jednostavno recen nacin, oni zale sami sebe. Imaju opseg emocija, no ne za druge ljude, vec za sebe.
Insidious is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 01:18   #442
Ma nisi fora uopće..lako tako
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 18:13   #443
nedavno mi je pricala jedna zenska svoje iskustvo s ASPDom. pa evo.

znaci zenska je bila u vezi s likom nekim. na pocetku sve super, ruze cvatu, on savrsen. pa on nju mic po mic poceo izolirat od ljudi (srao po drugima, okretao je protiv drugih, manipulirao, itd.) i tako ona ostavila vecinu ljudi za sobom. pa pocelo poremeceno controlling ponasanje. di je on njoj htio davat raspored tocno kak provodi dane, sto radi u koje vrijeme, kak se ponasa, sto oblaci, sto jede, kad ima slobodno vrijeme, itd. dakle svakodnevno doslovno rasporedi. kad ona nije htjela radit kak on kaze onda ju je znao tuc jer je iz nekog razloga "moralo bit tak kak on kaze". i tak mic po mic slomio on nju, da radi tak kak on hoce. pa eskaliralo to u jos grozota. ono tipa gdje je on njoj u drustvu diktirao o cem ce pricat, kad prestat, o cem ne moze, itd. (vjerojatno ne moze o tome kak je uzasno tretira ). znaci on je njoj govorio da on dobro zna kak ona razmislja i sta ona zna i da ce on sam odredit oce ona pricat o necemu ili ne. znaci to konstantno tak van kuce. ili npr. ak ona ode dalje od njega, a on je pozove ona mora uz nogu

pa sam je pitala zasto nije otisla iz toga, kak si je to dopustila..... kaze mi ona da to ide mic po mic, polako eskalira, da ni ne kuzis sto se dogadja. pogotovo kad te netko izlozi nasilju ako "ne slusas" i onda u situaciji kad on krene s naredbama ocekujes negativnu reakciju i zbog toga automatski kreces u naucena ponasanja (onako kako si treniran - da bi podsvjesno izbjegao negativnu emociju). dakle on ju je prakticki slomio i istrenirao ko psa. samo sto u drustvu nije sad davao naredbe kao psu vec specificne rijeci koje se ne bi skuzile. cak je dobivala i cokoladice kad bi slusala i bila dobra. kaze ona da ju je doslovno koristio kao alat (znamo da psihopati samo iskoristavaju ljude... ) ono tipa, koristit je kad zna da ima informacije koje mu mogu pomoci, cak joj je htio govorit tocno koje stvari mora "znat" i "naucit" i u trenutku kad bi njemu trebalo tak nest mu je ona trebala diktirat i znat to odgovorit. bejsikli lik ju je koristio kao picku kad je htio i kao bazu podataka jer mu je tak pasalo ok nije smijesno, al ono kad se tak stavi .....

i sad se ona jadna jedva izvukla iz toga, on priznao na kraju da je ASPD. kaze ona da nije uopce zainteresirana vise za "normalne" veze, stalno trazi neke glupe izgovore da ne ulazi u to. nitko nije "dovoljno ozbiljan", itd.

i tak. cuvat se ASPDa peeps. veliku stetu mogu napravit, a dodje do toga mic po mic da osoba ni ne skuzi.
Xayah is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 18:34   #444
Grozno, ali tako ti likovi funkcioniraju. Obično im nakon nekog vremena dosadi pa prijeđu na sljedeću žrtvu koju počinju pripremati dok su još u vezi s prvom. Znači, doma cijede zadnje kapi iz žene, a vani šarmiraju ljubavnicu. Bježat od toga čim ih vidiš na 500 metara.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 18:53   #445
bome grozno. jos kaze kao da ak je htjela nesto, a ako je on specificno trazio da on mora to znat, morala ga zvat i pitat jel moze npr. cokoladu. zamisli.

uzas!

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Znači, doma cijede zadnje kapi iz žene, a vani šarmiraju ljubavnicu.
al kuzis jos je njoj ispran mozak. ona jos govori kak to nije bilo "tolko lose" jer kao kad su oni dvoje sami bili normalno on (vecinom) pricao s njom, ako su ostale stvari bile onak kak spada. kao normalno gledali filmove, pricali o svacem tak, zajebavali se, itd.

i ko bi ti izvana reko da je to tak iznutra, zamisli. nikad ne znas kaj je ljludima u glavi
Xayah is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 19:43   #446
Zahvaljujem autorici na pokrenutoj temi, jer mi je pomogla da shvatim zapravo s kim imam posla.
Naime, radi se o mom dugogodišnjem prijatelju kojeg sam uvijek prihvaćala kao "drugačijeg od ostalih". Tek kad mi je ugrozio život, distancirala sam se u potpunosti. Nakon što sam pročitala cijelu temu, kockice su se posložile i napokon sam shvatila.
__________________
...
Tajda is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 19:49   #447
Xayah,To je gotovo standardna reakcija na psihičko zlostavljanje, ne moraju čak ni biti psihopati u igri. Neki drugi elementi su tu uznemirujući - takav stupanj kontrole nekoć se pripisivao okultnim moćima, danas znamo da su u pitanju poremećaji osobnosti. Onaj kome nedostaje izravno iskustvo emocija jako će se potruditi da sazna kako to sve funkcionira i usput sjebati dosta ljudi prije nego što se usredotoči na ono što mi stvarno ide, a to je zgrtanje para. Probaj promotriti Todorića, recimo.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 22:23   #448
Quote:
Xayah kaže: Pogledaj post
nedavno mi je pricala jedna zenska svoje iskustvo s ASPDom. pa evo.

znaci zenska je bila u vezi s likom nekim. na pocetku sve super, ruze cvatu, on savrsen. pa on nju mic po mic poceo izolirat od ljudi (srao po drugima, okretao je protiv drugih, manipulirao, itd.) i tako ona ostavila vecinu ljudi za sobom. pa pocelo poremeceno controlling ponasanje. di je on njoj htio davat raspored tocno kak provodi dane, sto radi u koje vrijeme, kak se ponasa, sto oblaci, sto jede, kad ima slobodno vrijeme, itd. dakle svakodnevno doslovno rasporedi. kad ona nije htjela radit kak on kaze onda ju je znao tuc jer je iz nekog razloga "moralo bit tak kak on kaze". i tak mic po mic slomio on nju, da radi tak kak on hoce. pa eskaliralo to u jos grozota. ono tipa gdje je on njoj u drustvu diktirao o cem ce pricat, kad prestat, o cem ne moze, itd. (vjerojatno ne moze o tome kak je uzasno tretira ). znaci on je njoj govorio da on dobro zna kak ona razmislja i sta ona zna i da ce on sam odredit oce ona pricat o necemu ili ne. znaci to konstantno tak van kuce. ili npr. ak ona ode dalje od njega, a on je pozove ona mora uz nogu

pa sam je pitala zasto nije otisla iz toga, kak si je to dopustila..... kaze mi ona da to ide mic po mic, polako eskalira, da ni ne kuzis sto se dogadja. pogotovo kad te netko izlozi nasilju ako "ne slusas" i onda u situaciji kad on krene s naredbama ocekujes negativnu reakciju i zbog toga automatski kreces u naucena ponasanja (onako kako si treniran - da bi podsvjesno izbjegao negativnu emociju). dakle on ju je prakticki slomio i istrenirao ko psa. samo sto u drustvu nije sad davao naredbe kao psu vec specificne rijeci koje se ne bi skuzile. cak je dobivala i cokoladice kad bi slusala i bila dobra. kaze ona da ju je doslovno koristio kao alat (znamo da psihopati samo iskoristavaju ljude... ) ono tipa, koristit je kad zna da ima informacije koje mu mogu pomoci, cak joj je htio govorit tocno koje stvari mora "znat" i "naucit" i u trenutku kad bi njemu trebalo tak nest mu je ona trebala diktirat i znat to odgovorit. bejsikli lik ju je koristio kao picku kad je htio i kao bazu podataka jer mu je tak pasalo ok nije smijesno, al ono kad se tak stavi .....

i sad se ona jadna jedva izvukla iz toga, on priznao na kraju da je ASPD. kaze ona da nije uopce zainteresirana vise za "normalne" veze, stalno trazi neke glupe izgovore da ne ulazi u to. nitko nije "dovoljno ozbiljan", itd.

i tak. cuvat se ASPDa peeps. veliku stetu mogu napravit, a dodje do toga mic po mic da osoba ni ne skuzi.
Pa ovo može biti tipični jado koji je uspio uloviti neku nesretnicu da bude s njim i sad čini sve da bi je zadržao za sebe, mogao bi joj i dijete sklepati jer što je sigurno sigurno je. Poznam par sličnih likova, ne bih rekla da su nužno ASPD-ovci već tipični jadnici.
kosjenka- is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 00:01   #449
Pitanje za sve prisutne i odbjeglu autoricu - da li mislite da postoje ljudi dijagnosticirani sa ASPD koji ne eksploatišu i ne manipuliraju drugima? Da li nužno povezujete manjak empatije sa destruktivnim uticajem na druge? (ako ne sa manjkom empatije, onda sa čime) Da li je njihovo ponašanje pitanje izbora ili je uslovljeno poremećajem? Da li biti sociopata nužno znači biti nemoralan i poguban po društvo? Previše "da li", nadam se bar ponekom "zato jer".
Klosta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 18:46   #450
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Xayah,To je gotovo standardna reakcija na psihičko zlostavljanje, ne moraju čak ni biti psihopati u igri.
da. ona sad ni ne sere po njemu, da ne bi ti sad misla da ja govorim kak ona prica kak je on los il nesto neg ono, kao, zna ona da je bilo uzas, al prica o tome ko da je to bilo nest pozitivno cak je izjavila da je ona tezila tome da ona ispuni te stvari jer eto zna on kak je bolje

vjerojatno da, reakcija na psihicko zlostavljanje il nest
Xayah is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 17:51   #451
Quote:
Klosta kaže: Pogledaj post
Pitanje za sve prisutne i odbjeglu autoricu - da li mislite da postoje ljudi dijagnosticirani sa ASPD koji ne eksploatišu i ne manipuliraju drugima? Da li nužno povezujete manjak empatije sa destruktivnim uticajem na druge? (ako ne sa manjkom empatije, onda sa čime) Da li je njihovo ponašanje pitanje izbora ili je uslovljeno poremećajem? Da li biti sociopata nužno znači biti nemoralan i poguban po društvo? Previše "da li", nadam se bar ponekom "zato jer".
Evo odgovor na barem jedno "da li"

Nije nužno imati manjak empatije da se destruktivno utječe na druge. Bilo kakvim nezdravim ponašanjem destruktivno utječeno na druge. Evo ti npr. borderline koji je valjda potpuna suprotnost psihopatu jer ima višak emocija, isto vrlo destruktivno utječe na druge.
BLANQUETTE is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 18:52   #452
Hm, nisam sigurna da je borderline potpuna suprotnost sociopatiji/psihopatiji, i jedno i drugo spada u Cluster B poremećaje ličnosti. Istina je da je kod borderline-a prisutan problem emocionalne disregulacije ali to nema veze sa empatijom koja je i kod njih znatno umanjena.

Quote:
Nije nužno imati manjak empatije da se destruktivno utječe na druge
Okej. Ali misliš li da manjak empatije nužno znači destrukciju/eksploataciju drugih? Da li je empatija primarni razlog zašto se ljudi ponašaju moralno? Ako nije, onda šta jeste?
U posljednje vrijeme dosta razmišljam o ovome - urođena empatija i na koji način posmatrati one koji je ne posjeduju i sve sam zbunjenija.
Klosta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 11:46   #453
ja sam osoba s aspd-om,niti sam to htio bit niti to želim bit ali eto jednostavno tako je...ne mogu uspostavit vezu s nikim,imam površne isjećaje,lijen sam,patološki lažljivac i mrzim cijeli svijet...vi koji osuđujete ovaj poremećaj morate znati da ja nisam kriv što sam rođen ovakav,proklinjem sebe svaki dan zbog toga,isto tako znam da više ne želim ciniti zlo nikome,tako da cu se najvjerojatnije ubit uskoro jer ja na drugačiji način od ovoga neznam živjet
asinus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 15:13   #454
Quote:
asinus kaže: Pogledaj post
ja sam osoba s aspd-om,niti sam to htio bit niti to želim bit ali eto jednostavno tako je...ne mogu uspostavit vezu s nikim,imam površne isjećaje,lijen sam,patološki lažljivac i mrzim cijeli svijet...vi koji osuđujete ovaj poremećaj morate znati da ja nisam kriv što sam rođen ovakav,proklinjem sebe svaki dan zbog toga,isto tako znam da više ne želim ciniti zlo nikome,tako da cu se najvjerojatnije ubit uskoro jer ja na drugačiji način od ovoga neznam živjet
to nije ASPD. prije BPD. odi strucnjaku
Xayah is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 17:53   #455
Quote:
Xayah kaže: Pogledaj post
to nije ASPD. prije BPD. odi strucnjaku
Nije nego aspd...ovo je moja prica...imam masu prijatelja koji me jako cjene i kojima sam dio a,u drustvu sam prihvacen odlicno,svi misle da sam legenda i dobar covijek zbog toga sto uvijek svima pomazem i druge nasmijavam..nisam osudivan niti imam problema s policijom...svako moje zaljubljivanje je opsesivno i nosim bol osobi s kojom sam u vezi...inace sam zgodan i cure me vole u pocetku ali kako veza ide dalje one uvide da ja imam problem...nakon prekida muci me takva tjeskoba da se ja dva mjeseca nmg ustat iz kreveta i toliko mrznje osjecam prema tima curama da im zelim sve najgore...najveci je problem sto ja ne zelim bit takav i mrzim boga sto me ovakvog stvorio...razmisljam o odlasku kod psihologa ali mislim da tu nema vise pomoci moram se pomirit sa sudbinom da nikad necu imat zenu i djecu jer ja nmg voljeti i ozbiljno razmisljam o suicidu
asinus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 18:07   #456
Hej. Ne volim se igrati psihijatra, ali ovo što si napisao zaista više podsjeća na borderline nego ASPD (i jedno i drugo spada u Cluster B poremećaje ličnosti), provjeri sam DSM kriterije za dijagnosticiranje i jednog i drugog pa se obavezno javi stručnjaku, itekako se može raditi na problemima koje imaš.
Imaš ovdje neke osnovne info.
Klosta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 20:13   #457
Quote:
Klosta kaže: Pogledaj post
Hej. Ne volim se igrati psihijatra, ali ovo što si napisao zaista više podsjeća na borderline nego ASPD (i jedno i drugo spada u Cluster B poremećaje ličnosti), provjeri sam DSM kriterije za dijagnosticiranje i jednog i drugog pa se obavezno javi stručnjaku, itekako se može raditi na problemima koje imaš.
Imaš ovdje neke osnovne info.
neznam ništa samo znam da nisam u redu,želio bih raditi na sebi i jednog dana ako je moguće imat pravu vezu,samo se sada nalazim u situaciji da ne vidim izlaza,sram me je od mojih roditelja koji su mi toliko ljubavi i dobrote dali,sram me je od svojih prijatelja,vec dva mjeseca loše spavam,budim se naveče u nadi da je ovo sve loš san,a stvarno bih želio da sam ko drugi i da bude sve u redu ali čisto sumljam da će biti...imam empatije i suosjećanja sa ljudima,možda površno ali imam,i znam pustit suzu ako se nekomu nešto loše dogodi
asinus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 10:28   #458
Quote:
asinus kaže: Pogledaj post
neznam ništa samo znam da nisam u redu,želio bih raditi na sebi i jednog dana ako je moguće imat pravu vezu,samo se sada nalazim u situaciji da ne vidim izlaza,sram me je od mojih roditelja koji su mi toliko ljubavi i dobrote dali,sram me je od svojih prijatelja,vec dva mjeseca loše spavam,budim se naveče u nadi da je ovo sve loš san,a stvarno bih želio da sam ko drugi i da bude sve u redu ali čisto sumljam da će biti...imam empatije i suosjećanja sa ljudima,možda površno ali imam,i znam pustit suzu ako se nekomu nešto loše dogodi
Baci pogled na ovo, mislim da bi to mogao biti korijen tvojih problema.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 15:19   #459
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Baci pogled na ovo, mislim da bi to mogao biti korijen tvojih problema.
hehe hvala lijepa ipak je bdp...hvala vam svima sto ste mi pomogli i potakli me da potražim stručnu pomoć,sad više nije sve tako crno
asinus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 17:15   #460
Quote:
Insidious kaže: Pogledaj post
Dobra vecer,

slucajno sam se sjetila da sam nekada pisala ovdje. Zahvaljujem na interesu. Napisane poruke mi nisu bile narocito zanimljive, pa necu odgovarati, no negdje sam vidjela da je netko spomenuo kako vjeruje da Borderline ili Bipolar (nisam sigurna koje, nebitno) ne mogu biti u ko-egzistenciji s ASPD-om. Htjela sam samo odgovoriti da to nije tocno. Mnogi s ASPD-om imaju i jedan od navedenih poremecaja. Razlika izmedju "obicnih" ljudi i ovih drugih, pod uvjetom da imaju B. poremecaj jest ta sto su emocije ASPD-ovaca "self - centered". Na jednostavno recen nacin, oni zale sami sebe. Imaju opseg emocija, no ne za druge ljude, vec za sebe.
ne daj boze nikom
Nandeska is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:36.