Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2017., 10:31   #1
Religija i odgoj djece

Da li je u redu djecu odgajati u duhu svoje religije?
Jel to nametanje i pranje mozga djece?

Kad oni napune 18 godina moći će se izjašnjavati kako god hoće i prakticirat će religiju koju hoće, ali ono što im se usadi u djetinjstvu ostavlja neizbrisiv trag.

Evo protupitanja: da li uopće treba imati djecu ako nemamo u planu im usaditi ispravne etičke vrijednosti koje između ostalog proizlaze i iz religija?
Jel neodgovorno pustiti djecu stihiji modernog pluralističkog svijeta pa što bude, bude?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 11.12.2017., 10:53   #2
roditelj bi trebao djelovati u duhu onoga što smatra da je najbolje za njegovo dijete, tako treba barem pokušati usaditi mu temeljne vrijednosti koje on sam smatra nužnim i vrijednim, a svi mi znamo kako smo došli tu gdje smo sad.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 11.12.2017., 12:03   #3
Sadnja moralnih etičkih zrnja u djecu je medvjeđa usluga.
Pola ih struli u startu, druga se ne prime, neka zakržljave a onda odjednom narastu neke nove čudne biljke u njima.

Kad odrastu biti će po njihovom a ne po našem; tako je sa svakom generacijom.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 11.12.2017., 12:27   #4
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Sadnja moralnih etičkih zrnja u djecu je medvjeđa usluga.
Dakle, djeca odgajaju sama sebe.. bingo.

Quote:
Pola ih struli u startu, druga se ne prime, neka zakržljave a onda odjednom narastu neke nove čudne biljke u njima.

Kad odrastu biti će po njihovom a ne po našem; tako je sa svakom generacijom.
To je drugo, namjere i želje odgojitelja su jedno, dijete može ispasti nešto sasvim peto.
Dijete je aktivno u svom odnosu prema okolini, ne treba otkrivati toplu vodu... ali reći kako su moralni stavovi odgojitelja (obično roditelja) nebitni jest... pa, možeš i bolje, Nemruth.
cestar is offline  
Old 11.12.2017., 12:45   #5
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Dakle, djeca odgajaju sama sebe.. bingo.



To je drugo, namjere i želje odgojitelja su jedno, dijete može ispasti nešto sasvim peto.
Dijete je aktivno u svom odnosu prema okolini, ne treba otkrivati toplu vodu... ali reći kako su moralni stavovi odgojitelja (obično roditelja) nebitni jest... pa, možeš i bolje, Nemruth.
Sa puno toliko pedagoškog staža mogu reći da je odgoj gadna stvar; teža nego rudarenje.

Djeca odgajaju sama sebe nakon 12-13 godina starosti - to je činjenica.
Mediji, društvo vršnjaka imaju jači utjecaj nego "dosadni starci i glupi učitelji". Nemojmo se varati...

I još jedna gorka "vaspitna" činjenica. Onaj koji sam nije odgojen ne može druge odgajati. Takva je cijela generacija koja sada imaju djecu ili će imati.

Možeš imati namjere kakve god hoćeš - djeca imaju vlastite živote i ne žive naše.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 11.12.2017., 13:01   #6
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Sa puno toliko pedagoškog staža mogu reći da je odgoj gadna stvar; teža nego rudarenje.

Djeca odgajaju sama sebe nakon 12-13 godina starosti - to je činjenica.
Mediji, društvo vršnjaka imaju jači utjecaj nego "dosadni starci i glupi učitelji". Nemojmo se varati...


I još jedna gorka "vaspitna" činjenica. Onaj koji sam nije odgojen ne može druge odgajati. Takva je cijela generacija koja sada imaju djecu ili će imati.

Možeš imati namjere kakve god hoćeš - djeca imaju vlastite živote i ne žive naše.
Dagi je u pravu.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...&postcount=463
konjokradica is offline  
Old 11.12.2017., 13:34   #7
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Sadnja moralnih etičkih zrnja u djecu je medvjeđa usluga.
Pola ih struli u startu, druga se ne prime, neka zakržljave a onda odjednom narastu neke nove čudne biljke u njima.

Kad odrastu biti će po njihovom a ne po našem; tako je sa svakom generacijom.
odgoj je čudna enigma. treba težiti tome da da se odgoji dobar čovjek tako da uvjerenja koje usvoji prije ili poslije budu zdrava i iskrena.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 11.12.2017., 13:39   #8
U odgoju kao i u svemu na svijetu potrebna je ravnoteža.
Glazbalo se ugađa; niti previše niti premalo.
Uz to, potrebna je konzistentost u svim životnim situacijama.
A to nije lako.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 11.12.2017., 14:21   #9
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Sa puno toliko pedagoškog staža mogu reći da je odgoj gadna stvar; teža nego rudarenje.

Djeca odgajaju sama sebe nakon 12-13 godina starosti - to je činjenica.
Mediji, društvo vršnjaka imaju jači utjecaj nego "dosadni starci i glupi učitelji". Nemojmo se varati...

I još jedna gorka "vaspitna" činjenica. Onaj koji sam nije odgojen ne može druge odgajati. Takva je cijela generacija koja sada imaju djecu ili će imati.

Možeš imati namjere kakve god hoćeš - djeca imaju vlastite živote i ne žive naše.
ovaj post sam previdio!
ukratko! tako je!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 11.12.2017., 14:32   #10
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Da li je u redu djecu odgajati u duhu svoje religije?
Jel to nametanje i pranje mozga djece?

Kad oni napune 18 godina moći će se izjašnjavati kako god hoće i prakticirat će religiju koju hoće, ali ono što im se usadi u djetinjstvu ostavlja neizbrisiv trag.

Evo protupitanja: da li uopće treba imati djecu ako nemamo u planu im usaditi ispravne etičke vrijednosti koje između ostalog proizlaze i iz religija?
Jel neodgovorno pustiti djecu stihiji modernog pluralističkog svijeta pa što bude, bude?
Naravno da je neodgovorno pustiti djecu stihiji. Nakupljeno znanje i mudrost akumulirano u vjerskim sistemima je kakvo-takvo ali je bolje od ničeg. Pa i ateisti obično ne prepuste svoju djecu stihiji i ulici da ih odgaja, nego pokušavaju usaditi u djecu svoje moralne vrijednosti.

A što se tiče ovog prvog dijela, dijete koje se ne osjeća "udobno" u vjerskom sistemu kojem je učen će ionako po pubertetu početi razvijati vlastite sklonosti i svjetonazor. Krv ponekad nije voda, ali ponekad i jest. Dodatno, rekao bih da taj trud koji će dijete/osoba uložiti u to da "izađe" van okvira vjerskih pravila u kojima je odrastao/la upravo i pokazuje kolika je želja, i je li riječ o nekoj temeljitoj promjeni ili tek trenutačnom hiru.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Old 11.12.2017., 15:22   #11
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Sadnja moralnih etičkih zrnja u djecu je medvjeđa usluga.
Pola ih struli u startu, druga se ne prime, neka zakržljave a onda odjednom narastu neke nove čudne biljke u njima.

Kad odrastu biti će po njihovom a ne po našem; tako je sa svakom generacijom.
Pa moraš bar probati, što će biti na kraju je na djetetu i na Bogu.
Nismo mi vlasnici djece, naravno da će jednom stasati na svoje noge.

Biti će po djetetovom kad naraste, ali to dijete neće imati isti svjetonazor ako ima dobre i empatične roditelje ili ako ima kriminalce i probisvijet za roditelje
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 11.12.2017., 15:25   #12
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Naravno da je neodgovorno pustiti djecu stihiji. Nakupljeno znanje i mudrost akumulirano u vjerskim sistemima je kakvo-takvo ali je bolje od ničeg. Pa i ateisti obično ne prepuste svoju djecu stihiji i ulici da ih odgaja, nego pokušavaju usaditi u djecu svoje moralne vrijednosti.

A što se tiče ovog prvog dijela, dijete koje se ne osjeća "udobno" u vjerskom sistemu kojem je učen će ionako po pubertetu početi razvijati vlastite sklonosti i svjetonazor. Krv ponekad nije voda, ali ponekad i jest. Dodatno, rekao bih da taj trud koji će dijete/osoba uložiti u to da "izađe" van okvira vjerskih pravila u kojima je odrastao/la upravo i pokazuje kolika je želja, i je li riječ o nekoj temeljitoj promjeni ili tek trenutačnom hiru.
Pitanje je da li je moguće pedagošku metodu odvojiti o religijskog svjetonazora.

Jel možemo malo biti pod utjecajem religije, a malo bez utjecaja?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 11.12.2017., 16:46   #13
Pokusao sam sinu, kako vlastitim primerom, tako i kroz razgovor, da priblizim eticke norme, koje sam i sam velikim delom dobio od svojih roditelja - ateista.
Ne povredjuj druge (ukljucivo i zivotinje), ne kradi, ne lazi, pokusaj da pomognes koliko mozes, tamo gde je pomoc potrebna, razmisljaj kriticki na osnovu dostupnih podataka.
Za sve to, nije mi bila potrebna pomoc religije/vere.
Na pitanja o religiji sam odgovarao neutralno, ili malo kriticki, u stilu - ja Boga nisam nasao, tebi je slobodno da istrazujes, ne veruj na rec prpovednicima bilo koje religije.
I cini mi se da nije ispalo lose, za sada (23 godine).
Dragan is offline  
Old 11.12.2017., 16:50   #14
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Da li je u redu djecu odgajati u duhu svoje religije?
Jel to nametanje i pranje mozga djece?

Kad oni napune 18 godina moći će se izjašnjavati kako god hoće i prakticirat će religiju koju hoće, ali ono što im se usadi u djetinjstvu ostavlja neizbrisiv trag.

Evo protupitanja: da li uopće treba imati djecu ako nemamo u planu im usaditi ispravne etičke vrijednosti koje između ostalog proizlaze i iz religija?
Jel neodgovorno pustiti djecu stihiji modernog pluralističkog svijeta pa što bude, bude?
Isto tako mozemo pitati: "da li je u redu djecu odgajati u duhu ateizma? Jel to nametanje i pranje mozga djece? Kad napune 18 godina nek odluce...

Svatko ce odgojiti svoju djecu kako zeli. Neces nikad naci ateista da kaze svojoj djeci da postoji Bog ili vjernika da kaze djeci da ne treba vjerovati.
Ovo je pitanje besmisleno.
deonisa is offline  
Old 11.12.2017., 18:11   #15
Quote:
deonisa kaže: Pogledaj post
Isto tako mozemo pitati: "da li je u redu djecu odgajati u duhu ateizma? Jel to nametanje i pranje mozga djece? Kad napune 18 godina nek odluce...

Svatko ce odgojiti svoju djecu kako zeli. Neces nikad naci ateista da kaze svojoj djeci da postoji Bog ili vjernika da kaze djeci da ne treba vjerovati.
Ovo je pitanje besmisleno.
Ateizam nije vjera, nego odsustvo vjere.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 11.12.2017., 19:45   #16
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Pitanje je da li je moguće pedagošku metodu odvojiti o religijskog svjetonazora.

Jel možemo malo biti pod utjecajem religije, a malo bez utjecaja?
Moguće je donekle, ali većina ljudi ne vidi svrhu toga. Iskreno, ni ja. Nema poante dijete odgajati "neutralno" ako smatram da se istina nalazi/najbliža je u x ili y vjeri.

Što naravno ne znači da dijete treba pretvoriti u dogmatika i ne naučiti ga kritički razmišljati. Time mu se daje i alat za preispitivanje, pa se time može reći da dijetetu nije "ispran mozak" ili štogod slično.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Old 12.12.2017., 09:13   #17
Da li je isto, od rodjenja iz godine u godinu ubedjivati decu da nesto postoji,
ili na pitanje odgovoriti, da nema dovoljno dokaza za postojanje necega i da odluku tokom zivota moze doneti dete samo ?

Sta moze detetu znaciti, necije ubedjenje da je odredjena knjiga od boga napisana ?
Cak ni neko misticno iskustvo roditelja (koja su verovatno retka), ne moze se 1:1 preneti detetu.
Dragan is offline  
Old 12.12.2017., 10:50   #18
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Pitanje je da li je moguće pedagošku metodu odvojiti o religijskog svjetonazora.

Jel možemo malo biti pod utjecajem religije, a malo bez utjecaja?
NIKAKO. Odgoj je vjerna sjena religije.

Da li se djeca rađaju kao kršćani, budisti, muslimani,...?

NE.
Oni to POSTAJU odgojem u manjoj ili većoj mjeri, ovisno koliko je jak društveni pritisak da prihvate pravila ponašanje bez pogovora.
I da pritome nemaju većih sankcija ako to odbiju.

Dajte nam djecu i od njih ćemo napraviti ljude...tako su navodno govorili Isusovci.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 12.12.2017., 11:09   #19
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
NIKAKO. Odgoj je vjerna sjena religije.

Da li se djeca rađaju kao kršćani, budisti, muslimani,...?

NE.
Oni to POSTAJU odgojem u manjoj ili većoj mjeri, ovisno koliko je jak društveni pritisak da prihvate pravila ponašanje bez pogovora.
I da pritome nemaju većih sankcija ako to odbiju.

Dajte nam djecu i od njih ćemo napraviti ljude...tako su navodno govorili Isusovci.
Dijete se ne rađa kao lopov, pa ipak to tokom života postane.
Ne možeš reći djetetu da laže i vara, radi što hoće, pa kad odrastu neka sami odluče što će.

Nedostatak obreda usmjerenih prema zadovoljavanju Boga je loša pojava
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 12.12.2017., 11:13   #20
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Dijete se ne rađa kao lopov, pa ipak to tokom života postane.
Ne možeš reći djetetu da laže i vara, radi što hoće, pa kad odrastu neka sami odluče što će.

Nedostatak obreda usmjerenih prema zadovoljavanju Boga je loša pojava
Jel mi govorimo o kriminalitetu ili o religiji?

Zadovoljavanje Boga...

Bit će da je prije riječ o samozadovoljavanju, o predodžbi što bi to naš bog mogao biti a ne što JESTE.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:22.