Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2007., 01:06   #61
Quote:
Ken kaže:
A u pm
Kidam se od smijeha

Zanima me kronološki, a i štivo koje sve to objašnjava, ne znam, čitaš triologiju, spominje se devet kraljeva. Onda mene zanima kako je tih 9 kraqljeva postalo to što je. Onda dođemo do Ar-Phazarona pa me i to zanima.
Uglavnom, kako najkraće sve to upiti, nemam trenutno vremena za isčitavanje desetak tisuća stranica
Tako da pročitaš Silmarillion koji ima 330 strana. Koji ima i rječnik na kraju. Tako da praktički zapravo možeš i čitat Gospodare i onda kad dođeš do Ar-Pharazona pogledaš u Silm. u rječniku i vidiš da se o njemu piše na stranama 294-305.
__________________
like a broken tv
unspeakable is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 01:31   #62
Quote:
kako to da Gandalf & Co. nisu dali prsten jednom od onih velikih orlova pa da se zaleti i baci ga u Mordoru u planinu? Ili zasto ih ti orlovi nisu prevozili, vec su isli pjeske?
e jebiga sad, sad si se ti našao bit pametan...di si bio kad je grmilo

@Jay: LOOL
__________________
Geza: Tako kaže geza i geza kaže Istinu!
lesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 02:31   #63
Ili zašto Elrond nije gurnuo Isildura u plamen, pa da se sve odma riješi. Ionako bi brzo crko, u njihovim godinama.
__________________
人の日は、草のように。野の花のように咲く。
Camaria is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 02:32   #64
Kako je moguće da kralja ubije banda šumskih razbojnika
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 02:33   #65
??
__________________
人の日は、草のように。野の花のように咲く。
Camaria is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 02:38   #66
Pa Isildura, ili njegovog naslijednika, zaskočili su u šumi, jelte.
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 03:25   #67
Quote:
Xerex kaže:
Zmajevska vatra moze rastaliti prstenje? Prvi put to cujem.
yep. moze, doduse nisam sigurna da to vazi i za Jedinstveni Prsten.

pa orlovi bi verovatno isto tako podlegli moci prstena...mislim da je morao biti bas neko tako jednostavan, iskren, ne previse pametan itd. kao sto je Hobit
mislim da tu ima neka simbolika u vezi s izborom Nosioca Prstena
Gerda Buddenbrook is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 09:12   #68
Quote:
Mago de Umago kaže:
GnothiSeauton for president!!!

Kao što bi stari Kinezi rekli: Pazi što želiš da ti se ne bi ostvarilo













cf. jayeva reakcija
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 09:14   #69
Quote:
jay kaže:
England prevails

Nije ni ova loša:

__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 09:22   #70
Quote:
radion-plavi kaže:
2. Trilogija - 'nastavak' Hobita, rasplet priče sa prstenom, kronološki red.'
Molim vas...



... nemojte zvati Gospodara prstenova tri-lo-gi-jom...



... jer je Gospodar prstenova...



INTEGRALNI ROMAN U TRI DIJELA!!!!


...




hvala.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 09:25   #71
Quote:
nikpalj kaže:
Ovakav mehanički, dajte-mi-metar-tolkina, kao da kupuješ u supermarketu pristup čitanju je ok današnjoj wikipedia generaciji koji bi da nije bilo filmova mislili da je "Tolkin" neka vrsta Bawarische piva koje još nisu stigli isprobati... ali tim redoslijedom čitanja se gubi dio ljepote, čitava jedna dimenzija LotRa - onako kako su ga iskusili originalni čitaoci, kako je i sam Tolkien zamislio.

On je *predvidio* - nije da nije bio savršeno svjestan toga - da čitaoc nema pojma o povijesnim ličnostima, događajima i lokalitetima koji se spominju u knjizi, želio je da ih radije - gledajući kroz oči Froda i ostalih hobita koji su bili istrgnuti iz svojih sigurnih rupa i bačeni u jedan veliki, nepoznati svijet - otkriva malo po malo, zajedno s likovima... nikada ne saznavši sve do kraja, seciravši LotR svijet do posljednje činjeničice, sve kostura - pa kome je to i potrebno?!

Na taj način se čuva ona magija mističnosti, tajanstvenosti.. što je sama duša fantasya i karakterizira ga kao žanr.

Zato bi u biti najbolji i *najčišći* način (za ljude koji se iskreno zanimaju za LotR) bio prvo pročitati LotR, pa Silmarillion, pa onda eventualno (ako ikad) Hobbita.
Zapravo, ovo je jako točno i potpisujem
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 09:28   #72
Quote:
Ken kaže:
Zanima me kronološki, a i štivo koje sve to objašnjava, ne znam, čitaš triologiju, spominje se devet kraljeva. Onda mene zanima kako je tih 9 kraqljeva postalo to što je. Onda dođemo do Ar-Phazarona pa me i to zanima.
Zanima te ArPharazon kažeš? Eh, da si žensko... [interna]

Quote:
Ken kaže:
Uglavnom, kako najkraće sve to upiti, nemam trenutno vremena za isčitavanje desetak tisuća stranica
A onda nikako, jebiga. Ti bi se jebo da ti ne uđe
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 09:29   #73
Quote:
Ken kaže:
Kako je moguće da kralja ubije banda šumskih razbojnika
Nije ga ubila "banda šumskih razbojnika" nego stupica / sačekuša koju su složili orci, dok se kralj i prilično malen broj njegovih preživjelih vojnika vucarao em umoran, em uljuljkan u osjećaj sigurnosti nazad prema Gondoru.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 09:42   #74
Quote:
Camaria kaže:
Ili zašto Elrond nije gurnuo Isildura u plamen, pa da se sve odma riješi. Ionako bi brzo crko, u njihovim godinama.
Zato jer Elrond i Isildur nikad nisu ni bili blizu plamena.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 10:03   #75
Quote:
Basta kaže:
Zato jer Elrond i Isildur nikad nisu ni bili blizu plamena.
Ali bilo je tako u filmu..

Tolkien djeluje ponekad zbunjujuće zbog toga što je su pojedine priče više puta promijenjene, što i nije čudno kad je prošlo više desetljeća od trenutka nastajanja do objave (pogotovo se to odnosi na Sil). Evo konkretan primjer je lik Galadriel, gdje postoje bar 3 verzije njeznog braka sa Celebornom.

Btw. mali ispravak, na početku FOTR se vide Galadriel, Gil-Galad i Cirdan.
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 10:09   #76
Quote:
GnothiSeauton kaže:
Nije ga ubila "banda šumskih razbojnika" nego stupica / sačekuša koju su složili orci, dok se kralj i prilično malen broj njegovih preživjelih vojnika vucarao em umoran, em uljuljkan u osjećaj sigurnosti nazad prema Gondoru.
Prema Gondoru? A jok. Isildur je proveo neko vrijeme u Gondoru, gdje je obučavao bratova sina za kralja (brat je zginul ispod Barad-Dura), pa se zaputio uz Anduin na sjever u Anor, pa su ga uz rijeku smakli planinski orci. Tako je Golum došao do prstena.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 10:38   #77
Quote:
Basta kaže:
onda ti i ja nismo čitali istu knjigu... u tome i je problem, što nema ni traga nikakvom filingu... dobili smo samo sliku koja dobro izgleda, ali praznu, s dosta cliffhangera i slowmotiona i to je sve...

razni ljudi, razni dojmovi.. neznam da li si gledao film bez predrasuda ili si vec unapred bio odlucio? prevelika ili samo drugacija ocekivanja?


imho film je sam po sebi
cvjetaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 10:44   #78
Quote:
cvjetaca kaže:
razni ljudi, razni dojmovi.. neznam da li si gledao film bez predrasuda ili si vec unapred bio odlucio? prevelika ili samo drugacija ocekivanja?


imho film je sam po sebi
ja bio oduševljen filmom sve do bilbove zabave, a onda ošlo sve nizbrdo... filmovi su mi pokvarili dojam knjige... sad se moram dobro trudit da ne vidim napušenog froda i agenta smitha... al arwen... arwen paše...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 10:52   #79
Quote:
Gerda_Buddenbrook kaže:
yep. moze, doduse nisam sigurna da to vazi i za Jedinstveni Prsten.

pa orlovi bi verovatno isto tako podlegli moci prstena...mislim da je morao biti bas neko tako jednostavan, iskren, ne previse pametan itd. kao sto je Hobit
mislim da tu ima neka simbolika u vezi s izborom Nosioca Prstena
A di to pise da zmajevska vatra moze rastaliti prstenje? Moze stranica pa da si idem traziti knjige na tavanu.
Xerex is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 10:54   #80
Quote:
Xerex kaže:
A di to pise da zmajevska vatra moze rastaliti prstenje? Moze stranica pa da si idem traziti knjige na tavanu.
na početku knjige... "sjenka prošlosti" poglavlje, mislim...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:37.