Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2010., 01:51   #321
Vrijeme je sunčanica...
iridium is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 02:49   #322
pff, kad si to upeco? vidim mrak je okolo... nemoj reć da si sad u pol noći išao bauljat po šumi

evo moja crvena pezizica:


cesto sam je nalazio u sumama johe te ponesto u bagemovim sumama
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 13:37   #323
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
pff, kad si to upeco? vidim mrak je okolo... nemoj reć da si sad u pol noći išao bauljat po šumi
Ma nije bilo tako mračno, to je bilo oko 5 sati poslije podne. Morao sam malo zatvorit blendu da ne spalim osvijetljenu stranu gljive, zato izgleda tako. Realno je na oko bilo puno svjetlije. Otprilike ovako:


Al peziza ti je super! Nisam još naletio na takvu...
iridium is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 14:23   #324
tvoja suncanica (ona prva) ustvari izgleda kao da je slikana u rano jutro

nisi vidio takvu pezizu... uh tu ih ima... oces se mijenjat za jednu tvoju narancastu?
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 15:12   #325
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
tvoja suncanica (ona prva) ustvari izgleda kao da je slikana u rano jutro

nisi vidio takvu pezizu... uh tu ih ima... oces se mijenjat za jednu tvoju narancastu?
Ma kakvo jutro... Ja sam u šumi uvijek poslije podne, sve dok ne postane premračno za fotkanje. Usred ljeta to zna bit i do 8 navečer. Šume su zapravo najljepše zadnjih par sati u danu, jer sunce tuče jako nisko, pa prizori postaju sasvim drugačiji nego u podne...

A za narančastu pezizu ti mogu točno reć... Točno 2,5km ravno prema jugu od centra Lukavca (Lukavec kod Velike Gorice).
iridium is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 14:41   #326
subotnji prijavak slijedi:
- oko kilogram puhica i 1 (JEDAN!!!!!!) mali polupojedini vrganjic iz kestenove sume...
(sramota!)

no, imam pitanje, naletjeli smo na tamno plave gljive, ali zaista tamno plave gljive oblika malih puhica.
sto je to, nisam nikada do sada naisla na njih?

hvala.
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 20:02   #327
Quote:
oona kaže: Pogledaj post
subotnji prijavak slijedi:
- oko kilogram puhica i 1 (JEDAN!!!!!!) mali polupojedini vrganjic iz kestenove sume...
(sramota!)

no, imam pitanje, naletjeli smo na tamno plave gljive, ali zaista tamno plave gljive oblika malih puhica.
sto je to, nisam nikada do sada naisla na njih?

hvala.
Puhara je bilo puno već prošli tjedan, nije im trebala kiša, tako da ih se moglo dosta nabrati. Danas su već prestare, neke su već istrunule. A što se vrganja tiče, to ti je normalna stvar - ljudi su masovno krenuli za vikend u šume i istrijebili cijelu populaciju. Užas. Ja sam danas našo isto samo jednog.

A što se tiče plavih gljiva, puno bi pomogla neka fotka, bilo kakva, može i iz mobitela... Znam jednu koja bi mogla bit ta, ali nije tamno plava već više tamno ljubičasta. Moram samo naći fotke.
iridium is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 22:12   #328
Evo jednog lijepog pronalaska sredinom osmog mjeseca
Mislim da slika govori sve, slikano duboko usred Moslavačke gore.

p555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 23:14   #329
Ma naravno, blagva je

Ali evo jedne sasvim drugačije, a simpatične gljivice (zapravo je mrcina duga oko 20cm). Danas sam prvi puta naletio na nju: Phallus impudicus, ili po hrvatski - Stršak (samo ime govori sve). Jedini je problem što toliko smrdi da sam je prije nanjušio nego vidio. Neki je ljudi navodno jedu, ali kraj tolikog smrada, neznam baš...
[SLIKA OBRISANA]
iridium is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 23:19   #330
Quote:
iridium kaže: Pogledaj post
Phallus impudicus, ili po hrvatski - Stršak (samo ime govori sve). Jedini je problem što toliko smrdi da sam je prije nanjušio nego vidio. Neki je ljudi navodno jedu
I ja sam naišao na stršak ove godine, ali valjda se još nije do kraja otvorio pa nije smrdio nadaleko Inače pročitao sam negdje da ih Francuzi jedu ali samo dok su još jako mladi u onom jajetu.
Imam ja još slika samo ih moram prebaciti sve s moba na kompjuter pa ću ih onda staviti, a ne stignem sad.
p555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 23:29   #331
Quote:
p555 kaže: Pogledaj post
Inače pročitao sam negdje da ih Francuzi jedu ali samo dok su još jako mladi u onom jajetu.
Stvarno ima svakakvih Francuza.... Ja bi prije pojeo neku ljutu krasnicu nego to govno.
iridium is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 00:48   #332
Quote:
oona kaže: Pogledaj post
no, imam pitanje, naletjeli smo na tamno plave gljive, ali zaista tamno plave gljive oblika malih puhica.
sto je to, nisam nikada do sada naisla na njih?
Jel možda ovako nešto:
[SLIKA OBRISANA]
iridium is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 09:36   #333
jeeeeeee, to je to, pravi tj. "nepravi" bijeli puhic!
(uzmite u obzir da ja ne gljivarim po hrvatskim sumama, pa sam mislila da je to neki ovdasnji endem!)

i koje je ovo malo plavo cudo?
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 09:38   #334
Quote:
iridium kaže: Pogledaj post
Stvarno ima svakakvih Francuza.... Ja bi prije pojeo neku ljutu krasnicu nego to govno.
ne rigaj mi na zemlju koja me hrani, cak i gljivama....
narocito ako kazem da sve gljive koje uberes mozes odnijeti u najbljizu ljekarnu gdje ti tocno ocitaju sto mozes zadrzati, a sto ne jer nije jestivo...

zaboravila sam nadodati, gotovo nasred sumskog puta uletjela mi u vidokrug prvi puta u zivotu jedna gnojistarka...impozantni primjerak, odnijela sam je na identifikaciju i nisam pogrijesila...napredujem.
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 10:44   #335
Quote:
oona kaže: Pogledaj post
i koje je ovo malo plavo cudo?
To je Ljubičasta koprenka (Cortinarius violaceus), i jestiva je. Možda malo pregorka za moj ukus. Ti si naletila na mlade primjerke pa su ti sličile na puhare. Kad naraste, po obliku više sliči vrganju.
iridium is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 10:59   #336
Quote:
oona kaže: Pogledaj post
ne rigaj mi na zemlju koja me hrani, cak i gljivama....
narocito ako kazem da sve gljive koje uberes mozes odnijeti u najbljizu ljekarnu gdje ti tocno ocitaju sto mozes zadrzati, a sto ne jer nije jestivo...
Ma nisam ja mislio ništa loše... To je bila samo usporedba što je gore jesti - ljuto ili smrdljivo. Kad bi osjetila smrad strška, znala bi o čemu je riječ.
A brati nepoznate gljive i nositi ih u ljekarnu na identifikaciju baš ne preporučam. Najbolji primjer za to su pupavke kojima se možeš otrovat samo ako ih diraš golim rukama. Otrov se sa prstiju lako može prenijet preko sluzokože u krvotok. A znakovi trovanja pupavkom mogu se pojavit tek nakon 2 mjeseca. Nepozate gljive je najbolje fotkat, i ostavit ih tamo gdje jesu.

ps. jedna pupavka u košari punoj vrganja vjerojatno će zatrovat većinu vrganja. Dovoljno je samo da prosipa spore...

Zadnje uređivanje iridium : 22.09.2010. at 11:14. Reason: da dovršim misao
iridium is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 11:50   #337
Quote:
iridium kaže: Pogledaj post
Ne isplati se uopće. Ima puno drugih gljiva koje su sigurno jestive.
Evo jedne capice od jučer - nisam siguran koja je točno:
Ovih smo i mi vidjeli nedavno jako jako puno, a nikad do sad nisam vidjela takve gljive..cijelu koloniju na jednom mjestu onak, lijepo izgledaju u šumi baš, ko koralji neki šumski

Jučer smo nabrali puno mladih lijepih velikih sunčanica, jedva čekam da dođem doma s posla sad i da ih mama ispoha
Hellcat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 11:56   #338
Quote:
iridium kaže: Pogledaj post
Ma nisam ja mislio ništa loše... To je bila samo usporedba što je gore jesti - ljuto ili smrdljivo. Kad bi osjetila smrad strška, znala bi o čemu je riječ.
A brati nepoznate gljive i nositi ih u ljekarnu na identifikaciju baš ne preporučam. Najbolji primjer za to su pupavke kojima se možeš otrovat samo ako ih diraš golim rukama. Otrov se sa prstiju lako može prenijet preko sluzokože u krvotok. A znakovi trovanja pupavkom mogu se pojavit tek nakon 2 mjeseca. Nepozate gljive je najbolje fotkat, i ostavit ih tamo gdje jesu.

ps. jedna pupavka u košari punoj vrganja vjerojatno će zatrovat većinu vrganja. Dovoljno je samo da prosipa spore...
Daj, ajde... Ja sam bacio svoje vrganje jer sam ih stavio u istu korpu s pupavkom. No, to je najdalje sto mogu ici od straha te gljive. Neki cak i jedu takve vrganje. Dok ne pojedes bas samu gljivu nece ti nista biti, teoretski. Ali, posto su posljedice gadne i konacne, nema smisla s njima imati posla. No, da ces se otrovati jer ju diras, neces.
mandriloMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 11:58   #339
capica se i ja bojim...toliko su slicne, ponekad je razlika u gotovo pa nevidljivoj nijansi i zato ih zaobilazim u sirokom luku.
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 12:00   #340
Quote:
mandriloMan kaže: Pogledaj post
Daj, ajde... Ja sam bacio svoje vrganje jer sam ih stavio u istu korpu s pupavkom. No, to je najdalje sto mogu ici od straha te gljive. Neki cak i jedu takve vrganje. Dok ne pojedes bas samu gljivu nece ti nista biti, teoretski. Ali, posto su posljedice gadne i konacne, nema smisla s njima imati posla. No, da ces se otrovati jer ju diras, neces.
kako mi je muz jos uvijek u 1. razredu osnovne sto se gljiva tice, ubrao je pupavku, mladu...prao se nasred sume i vodom i vlaznim maramicama koje smo nosili sa sobom...to su one za ciscenje. sa alkoholom.
nadam se da ju je zapamtio. (nije usla u kosaru)
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:18.